Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 21.06.2012, 22:40:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Talking o rețetă din Români(c)a

pentru cei care se pricep la gătit :


Tocană cu ciolan

Ingrediente:
- un popor mare, necopt, fără miez
- mult ciolan
- 3-4 partide mari și câteva mai mici de diverse culori
- o blondă de Pleșcoi
- un vârf de boc
- o legătură mare de servicii secrete cu urechi fine
- o curte constituțională moale și bine frăgezită
- câteva cozi de procurori
- 2-3 sindicate stafidite

Condimente:
- apă de ploaie
- praf în ochi
- gargara măcinată
- zeamă de baliverne
- tupeu vărsat

Mod de preparare:
Se taie poporul în 2 părți, una bună și una rea.
Apoi fiecare bucată se taie în 2, una bună, una rea, și tot așa până se formează bucățele mici ce pot fi mâncate dintr-o înghițitură.
Se separă apoi bugetarii de nebugetari, medicii de pacienți, profesorii de studenți, copiii de părinți, grașii de slabi, și se lasă la decantat până se ridică la suprafață uscăturile.
Acestea se culeg cu atenție și se pun deoparte într-un recipient călduț.
Din restul se taie 25%, se scoate vlaga și se pune la foc mic, cu zeama de baliverne și cu praf în ochi, să nu se prindă.
Se acoperă cu un capac mare ca să nu răsufle și din când în când se stinge cu puțină apă de ploaie.
Separat se ia un partid portocaliu și se întoarce de pe stânga pe dreapta.
Apoi se împănează pe toate părțile cu bucățele tăiate din celelalte partide.
Se presară deasupra uscături, iar peste se pune vârful de boc și blonda de Pleșcoi cu ciolanul în gură și se lasă la dospit.
Celelalte partide se toacă mărunt împreună cu sindicatele și se învelesc cu servicii secrete.
Apoi se freacă bine cu cozile de procurori, se trag în țeapă și se păstrează la răcoare.
Din când în când se gustă și se reevaluează.
Se așează partidele într-un parlament din teflon cu mânere.
Cel portocaliu se pune cu grijă în mijloc.
Pe lângă el se mai presară 2-3 partide mici și bine frăgezite.
Restul de partide se presară după gust.
Se dă totul prin curtea constituțională și se învelește cu gargara măcinată.
Se așează totul peste poporul deja bine distuit și se dă la copt.
Din când în când se strânge caimacul de deasupra, cu care se unge bine blonda și uscăturile de deasupra, iar peste restul se toarnă zeama de baliverne cu tupeul vărsat.
Se servește rece, pe stomacul gol, în piață.
În caz de probleme digestive sunați la 112.
  #1012  
Vechi 21.06.2012, 23:09:27
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Mi se pare mie, ori se sare calul buine de tot in cadrul acestui topic. O lipsa totala de decenta la adresa poporului nostru si a elitelor sale conducatoare.
  #1013  
Vechi 21.06.2012, 23:24:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
""elitelor sale conducatoare"".
mai ales la adresa lor (cu ghilimelele de rigoare)
O parte o regasesti in lista:http://www.razbointrucuvant.ro/recom...olul/#comments

@mirela.t: buna tocana! rasu-plansu!

Last edited by Adriana Cluj; 21.06.2012 at 23:33:01.
  #1014  
Vechi 22.06.2012, 09:36:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
pentru cei care se pricep la gătit :


Tocană cu ciolan

Ingrediente:
- un popor mare, necopt, fără miez
- mult ciolan
- 3-4 partide mari și câteva mai mici de diverse culori
- o blondă de Pleșcoi
- un vârf de boc
- o legătură mare de servicii secrete cu urechi fine
- o curte constituțională moale și bine frăgezită
- câteva cozi de procurori
- 2-3 sindicate stafidite

Condimente:
- apă de ploaie
- praf în ochi
- gargara măcinată
- zeamă de baliverne
- tupeu vărsat

Mod de preparare:
Se taie poporul în 2 părți, una bună și una rea.
Apoi fiecare bucată se taie în 2, una bună, una rea, și tot așa până se formează bucățele mici ce pot fi mâncate dintr-o înghițitură.
Se separă apoi bugetarii de nebugetari, medicii de pacienți, profesorii de studenți, copiii de părinți, grașii de slabi, și se lasă la decantat până se ridică la suprafață uscăturile.
Acestea se culeg cu atenție și se pun deoparte într-un recipient călduț.
Din restul se taie 25%, se scoate vlaga și se pune la foc mic, cu zeama de baliverne și cu praf în ochi, să nu se prindă.
Se acoperă cu un capac mare ca să nu răsufle și din când în când se stinge cu puțină apă de ploaie.
Separat se ia un partid portocaliu și se întoarce de pe stânga pe dreapta.
Apoi se împănează pe toate părțile cu bucățele tăiate din celelalte partide.
Se presară deasupra uscături, iar peste se pune vârful de boc și blonda de Pleșcoi cu ciolanul în gură și se lasă la dospit.
Celelalte partide se toacă mărunt împreună cu sindicatele și se învelesc cu servicii secrete.
Apoi se freacă bine cu cozile de procurori, se trag în țeapă și se păstrează la răcoare.
Din când în când se gustă și se reevaluează.
Se așează partidele într-un parlament din teflon cu mânere.
Cel portocaliu se pune cu grijă în mijloc.
Pe lângă el se mai presară 2-3 partide mici și bine frăgezite.
Restul de partide se presară după gust.
Se dă totul prin curtea constituțională și se învelește cu gargara măcinată.
Se așează totul peste poporul deja bine distuit și se dă la copt.
Din când în când se strânge caimacul de deasupra, cu care se unge bine blonda și uscăturile de deasupra, iar peste restul se toarnă zeama de baliverne cu tupeul vărsat.
Se servește rece, pe stomacul gol, în piață.
În caz de probleme digestive sunați la 112.
asta e reteta USL-ista
  #1015  
Vechi 22.06.2012, 11:50:34
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
when???


si plange iar?

uite iti mai fac cadou un rand de bilute, de dat pe net: http://forum.softpedia.com/jocuri/jo...-lines-19.html
Hahahahahahahaha
  #1016  
Vechi 22.06.2012, 11:51:12
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
pentru cei care se pricep la gătit :


Tocană cu ciolan

Ingrediente:
- un popor mare, necopt, fără miez
- mult ciolan
- 3-4 partide mari și câteva mai mici de diverse culori
- o blondă de Pleșcoi
- un vârf de boc
- o legătură mare de servicii secrete cu urechi fine
- o curte constituțională moale și bine frăgezită
- câteva cozi de procurori
- 2-3 sindicate stafidite

Condimente:
- apă de ploaie
- praf în ochi
- gargara măcinată
- zeamă de baliverne
- tupeu vărsat

Mod de preparare:
Se taie poporul în 2 părți, una bună și una rea.
Apoi fiecare bucată se taie în 2, una bună, una rea, și tot așa până se formează bucățele mici ce pot fi mâncate dintr-o înghițitură.
Se separă apoi bugetarii de nebugetari, medicii de pacienți, profesorii de studenți, copiii de părinți, grașii de slabi, și se lasă la decantat până se ridică la suprafață uscăturile.
Acestea se culeg cu atenție și se pun deoparte într-un recipient călduț.
Din restul se taie 25%, se scoate vlaga și se pune la foc mic, cu zeama de baliverne și cu praf în ochi, să nu se prindă.
Se acoperă cu un capac mare ca să nu răsufle și din când în când se stinge cu puțină apă de ploaie.
Separat se ia un partid portocaliu și se întoarce de pe stânga pe dreapta.
Apoi se împănează pe toate părțile cu bucățele tăiate din celelalte partide.
Se presară deasupra uscături, iar peste se pune vârful de boc și blonda de Pleșcoi cu ciolanul în gură și se lasă la dospit.
Celelalte partide se toacă mărunt împreună cu sindicatele și se învelesc cu servicii secrete.
Apoi se freacă bine cu cozile de procurori, se trag în țeapă și se păstrează la răcoare.
Din când în când se gustă și se reevaluează.
Se așează partidele într-un parlament din teflon cu mânere.
Cel portocaliu se pune cu grijă în mijloc.
Pe lângă el se mai presară 2-3 partide mici și bine frăgezite.
Restul de partide se presară după gust.
Se dă totul prin curtea constituțională și se învelește cu gargara măcinată.
Se așează totul peste poporul deja bine distuit și se dă la copt.
Din când în când se strânge caimacul de deasupra, cu care se unge bine blonda și uscăturile de deasupra, iar peste restul se toarnă zeama de baliverne cu tupeul vărsat.
Se servește rece, pe stomacul gol, în piață.
În caz de probleme digestive sunați la 112.
Buna reteta asta!
  #1017  
Vechi 22.06.2012, 11:55:32
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul



Mie-mi pare rău că Adrian n-a nimerit bine, trebuia să tragă nu după corzile vocale ci după gâtul de lebădă ascuns în gușa proprie și personală... oricum măcar el a încercat să ucidă păcatul căci l-a oprit poliția ca să nu ucidă și păcătosul... căci oare ce ne-am fi făcut noi fără Adrian copilul minune, diplomat de renume mondial? Bine că a scăpat. Însă acum era țara mult mai săracă fără marele vânător dacă, Doamne apără și păzește, ar fi murit, fără marele mentor de drept, fără Munchausen și discipolii care au promis în cor răzbunare exact ca mafia!

Nu doresc nici eu moartea păcătosului... a vinovatului... a osânditului, a sinucigașului, a accidentatului, a mafiotului... însă ceva eroare există.

Și atunci cine e vinovat de ce s-a întâmplat? Precis Ciuvică... și nu Băsescu, că cică s-a interesat dacă scapă... i s-a făcut până și lui milă, ca să mai ia niște voturi... firește că asta spun mercenarii, că plânge pentru voturi.

Da', ne este milă de el așa cum ți-e milă de un copil prost, dar nu ne este milă de păcatele și fărădelegile și vicleniile și păcălelile lui molipsite la scară generală în popor. Mai milă mi-este de Băsescu chiar dacă nu sunt PDList, căci el sărmanul chiar crede că e vina lui... halul și criza în care am ajuns.
Eu cred ca Nastase a fost un las, in loc sa fie barbat si sa accepte consecintele faptelor sale....
  #1018  
Vechi 22.06.2012, 12:07:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Mi se pare mie, ori se sare calul buine de tot in cadrul acestui topic. O lipsa totala de decenta la adresa poporului nostru si a elitelor sale conducatoare.
eu tin la acest popor de pe vremea geto-dacilor, dar cind acest popor voteaza pe 100lei mi-e rusine de rusinea altora, ce nu o au.vrei sa iti mai spun cum s-a votat primarul pe un ceas de perete cu 15 lei,pe o cana de apa si aceia goala?.in ceia-ce priveste clasa politica:uslasi,pedelici si alti mai mici=acea-si ciocoi vechi si noi gretosi,ce au pus pielea pe bat acestu-i popor pe care pare-se [doar]si Dumnezeu la uitat.

Last edited by mihaila_alin; 22.06.2012 at 14:33:50.
  #1019  
Vechi 22.06.2012, 12:27:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
poporului nostru
Trista imagine poporul nostru.

Uitati-va in jurul vostru, cati dintre ei vi se par urmasii demni ai celor din trecut?
Se inghesuie la pupat condurul, arta compromisului a devenit virtute la fel ca minciuna, obedienta. Tendinta de "gășcuire" s-a extins pana la nivelul cel mai de jos, tesuta pe extensiile caracatitei, dirijata si intretinuta de aceasta. Politica majoritatii: sa ne punem bine cu toti, pupam cand in stanga, cand in dreapta, intorsul dupa directia de unde bate vantul....
Coloana vertebrala? Lipsa!

Trista imagine poporul nostru..........
  #1020  
Vechi 22.06.2012, 13:27:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Și milos, căci și mie mi-a fost milă de cei 1000 de studenți salvați de rege, de victimele statului comunist plin de torționari și analfabeți cu doctorate și diplome de cercetători de renume mondial, de nedreptățiți, de morții și răniții din 16-22 dec. '89, de studenții bătuți de mineri, de poporul român înfometat și păcălit de 66 de ani... dar mie mi-a fost milă pe drept dacă mi-a fost... spre deosebire de bunicuța la care scufița roșie ducea furăciuni în coș, care se arată miloasă și altruistă că cică ea ar fi grațiat lejer pe victima complotului procurorilor lui Băsescu și a justiției lui Băsescu și a serviciilor lui Băsescu.

Deci ăsta e modul jalnic în care exista lege în România și se aplica ea, hoții și mafioții din gașcă dacă cumva erau găsiți vinovați de procurori nebuni gen Panait, atunci existau avocații, dacă trecea de toate etapele atunci exista recursul în anulare, și dacă nu mergea nici așa atunci exista grațierea... deci furați dragii bunicuței, furați și prădați și ucideți și plagiați că bunicuța vă acoperă și vă scapă de răcoare căci e milostivă cu voi, cu toți puii roșii de căpușă gonflabilă și gogonată.

Mie însă puțin îmi pasă de legea oamenilor chiar dacă o respect ca prostul, că aia e defapt legea absurdă a celor ce ucid pe Cain când Domnul a spus clar că cine ucide pe Cain va fi de 7 ori blestemat, iar cine ucide pe Lameh de 7 ori câte 7 va fi blestemat... deci cum aș putea să fiu deacord cu o justiție care ucide ucigașii fără judecata lui Dumnezeu?

Nu există dinte pentru dinte și ochi pentru ochi făcut de om ci tot cel găsit vinovat trebuia judecat de drepți pe drept după legea Domnului și nu de impostori și nedrepți după legea lor!

Deci ce justiție mai este și prostia asta omenească... decât o justiție blestemată a omului care se blesteamă făcând crimă asupra criminalului și pedepsind cu pușcărie, cu confiscare de bunuri... pe nedrept, fără poruncă, fără Cuvânt.

Adevărata justiție este aia de sus, când hoțul care strigă hoții cade în groapa săpată de el pentru alții, iar pentru creștin este ca să te rogi pentru păcătos ca să se întoarcă și să ucizi păcatul lui din ochiul tău cel drept ca să nu te molipsești tu, asta doar dacă în prealabil ți-ai scos din ochiul tău bârna telescopică cât stâlpul de telegraf, telfon, radio... tolerându-l și răbdându-l pe păcătos dar mustrându-l pe el de la Dumnezeu și nu de la sine însuți.

Voi credeți că Iliescu are milă... păi are și el... însă viceversa... exact așa ca voi, milă de păcat, de scaun, de funcția de stăpân pe nedrept, de minciuni, de păcăleli, de fățarnici și răi și necredincioșii care lucrează fărădelegea.

Mie-mi pare rău că Adrian n-a nimerit bine, trebuia să tragă nu după corzile vocale ci după gâtul de lebădă ascuns în gușa proprie și personală... oricum măcar el a încercat să ucidă păcatul căci l-a oprit poliția ca să nu ucidă și păcătosul... căci oare ce ne-am fi făcut noi fără Adrian copilul minune, diplomat de renume mondial? Bine că a scăpat. Însă acum era țara mult mai săracă fără marele vânător dacă, Doamne apără și păzește, ar fi murit, fără marele mentor de drept, fără Munchausen și discipolii care au promis în cor răzbunare exact ca mafia!

Nu doresc nici eu moartea păcătosului... a vinovatului... a osânditului, a sinucigașului, a accidentatului, a mafiotului... însă ceva eroare există.

Și atunci cine e vinovat de ce s-a întâmplat? Precis Ciuvică... și nu Băsescu, că cică s-a interesat dacă scapă... i s-a făcut până și lui milă, ca să mai ia niște voturi... firește că asta spun mercenarii, că plânge pentru voturi.

Da', ne este milă de el așa cum ți-e milă de un copil prost, dar nu ne este milă de păcatele și fărădelegile și vicleniile și păcălelile lui molipsite la scară generală în popor. Mai milă mi-este de Băsescu chiar dacă nu sunt PDList, căci el sărmanul chiar crede că e vina lui... halul și criza în care am ajuns.
Și dacă nebunii gen Panait câștigă în instanță și se ajunge după tergiversări și amânări și perioade stupide ce nu depășesc totuși prescrierea faptelor la sentința definitivă, atunci exista pe vremuri recursul în anulare făcut de Tănase Joița, și dacă nu câștigai nici acolo ca să scapi atunci bunicuța cea milostivă și bună te grația așa ca pe Cosma Răcoare, iar dacă nu ținea nici asta atunci existau medicii PSD gen Oprescu sau Beurean sau alții care te tratau ca să nu mai ajungi la pârnaie deloc sau te operau ei ca să scapi așa ca Haisam sau Nicolau, îți dădeau scutire ca la școală, motivare... căci brusc te lovea criza de inimă sau de nervi și apoplexia când vedeai băieții... și în loc să te ia duba venea frontul salvării naționale și toată gLumea se milostivea ca nu cumva să dea colțu' sărmanul stresat de nenorociții ăștia ai lui Băsescu și te duceai la reanimare. Și te reanimau animatoarele până îți revenea roșața în obraz, așa cum se cuvine să fie în oricare USLaș hăituit și prigonit de teroristul tiran Băsescu care, firește, a scufundat toată flota.

Acuma însă sărmanul Adiță trebuie ca să sufere el pe nedrept bănuiala asta urâtă și sadică a întregului popor asupra sa că cică ar fi înscenat cu keceap și fular toată tărășenia, împreună cu Rus și cu prietenii medici... dar eu știu că glonțul de 9mm a fost real și a trecut de la stânga la dreapta prin gâtul de lebădă ascuns în gușa lui și apoi a trecut tot de la stânga la dreapta prin umărul drept deși el a tras cu mâna dreaptă, grea contorsiune... deci suferința e cât se poate de reală... și firește că este un erou foarte curajos dacă s-a luptat cu polițistul justiției lui Băsescu ca să apese cumva pe trăgaci ca lovitura să-i vie de la stânga la dreapta că de la dreapta dacă era atunci sigur ar fi fost mortală, căci băsescu e nebun și sadic așa cum a zis Nicolaescu, și tătar așa cum a zis ăla cu lobyul în parlamentul european, tot conferențiar sau profesor și ăla.

Deci iată cum Năstase 4 case și 4 nivele și 4 bolizi și 4 conace și 4 trofee și 4 ani de guvernare, total 6, a ajuns din cel mai falnic baron de Munchausen și de Cornu... și laptele, a ajuns victima lui Băsescu cu procurorii și cu justiția lui blestemată care chiar i-au numărat ouăle nesimțiții tocmai fostului premier, victima lui Băsescu și procurorii și cu Monica asta Macovei care-i și întrece, procuroarea asta bețivă și nebună la fel ca Panait care se încăpățânează să se creadă un fel de Silvia Conti și Tano Caridi la un loc ca să se lupte ea cu caracatița roșie sau portocolaie sau neagră sau albă cu gât tot de lebădă... adică până și cu medicii și profesorii și chimiștii care nu mint niciodată și toți au doctorate pe bune, dar să se lupte ea cu primul ministru? Nu se poate!.. că ne facem de rușine în toată gLumea.

Propunere:

Să facă pușcărie numai ăia care n-au fost în PCR, în PSD sau USL, securitate, armată, justiție, ăia care n-au fost informatori sau slugarnici și care n-au făcut afaceri cu noi, cu cei care am făcut revoluția din '89 și am fost bătuți de mineri și celelalte chinuri și opresiuni!

Last edited by vsovivi; 22.06.2012 at 13:58:18.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine are nevoie laurschepsis Umanitare 2 24.02.2011 23:01:53
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05
Cine stie? KKokos Generalitati 2 02.12.2009 18:24:33
Eu cu cine votez? ClaudiuT Stiri, actualitati, anunturi 81 02.08.2009 23:22:27