Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2009, 23:56:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii)

Deschid un nou capitol pentru aceste discutii, pentru ca deja este greu de urmarit si rasfoit aproape 50 pagini.

As vrea sa revenim putim la mesajul initial de pe primul fir: Forumul nostru.
Cel ce a postat avea multa dreptate.
Azi am citit o noua postare a unei persoane care se considera (asa reiese din lectiile ce le da altora) un ortodox perfect.
Ceea ce nu se potriveste nici la el si nici la altii ca el, este insa faptul ca: nu intelege pe semenii sai, este dur, ii judeca si vorbeste rau la adresa lor si toate astea fara a cunoaste oamenii si suferintele si problemele lor.
Si in final acestia sunt caracterizati, pe nedrept, ca fiind ne-ortodocsi, naivi si mai stiu eu.
Va rog mult, cei care sunteti convinsi de cunostintele si pregatirea in ortdoxie, de putere mai mar de intelegere si filozofie, sa fiti mai blanzi, sa nu mai criticati si judecati pe cei de langa voi (in speta in acest forum), aveti intelegere, toleranta, raspundeti cu calm (daca trebuie sa raspundeti), concis si la obiect.
Tocmai voi faceti pacate mari ca: mania, judecarea aproapelui, ne-iubirea aproapelui, defaimare si barfire.
Poate ca va pierdeti rabdarea, ca nu va plac unele postari si opinii. Fiecare este liber sa intrebe si sa discute pe marginea unei teme pe baza cunostintelor, dar si a experientelor de viata, de multe ori triste si negative.
Poate ca voi nu intelegeti, dar sunt altii care au poate probleme si dureri mai mari.
Sa nu uitam ca postarile pot exprima multe si nu totul se bazeaza pe rautate, sau prostie, ci pe suferinte.
Voi care sunteti mai rasfatati de Dumnezeu, aveti mila si de noi ceilalti.
  #2  
Vechi 04.11.2009, 00:01:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ory isi doreste sa-si puna oamenii pe forum poze, nume si alte date personale, ca spune ea, asa este crestin.
Eu altceva imi doresc, pentru ca putem aprecia mesajele in mod corespunzator si sa nu mai judecam:
Spuneti-va fratilor in semnatura: daca sunteti teologi (preoti, calugari, studenti la teologie, ati invatat religie in scoala, sau la ore e catehism etc.), daca sunteti casatoriti si aveti copii. Astea sunt temele de conflict pana la urma: cunostinte despre biserica, credinta, etc., viata de familie si copii.
  #3  
Vechi 04.11.2009, 00:13:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Doamna Sophia, eu sper ca nu v-am suparat cu nimic. Daca v-am suparat cu ceva, imi cer iertare. Curaj, cei greu incercati vor fi rasplatiti pe masura! Sa va lumineze Dumnezeu si sa va dea raspunsurile pe care le cautati!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #4  
Vechi 04.11.2009, 09:38:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragă Sofia
Minunat nume ai primit la botez! În calendarul ortodox,pe data de 17 septembrie este sărbătoarea Sfintei mucenițe Sofia și ficele ei Elpis,Pistis și Agapis (Nădejde,Credință și Dragoste).Îți doresc să dobândești mergând pe îngusta cărare a credinței aceste minunate virtuții care să-ți deschidă ușa Raiului.

În legătură cu postările fratelui Zaharia mie nu mi se par câtuși de puțin atacuri la prsoana ta, ci sfaturi bune de urmat de la o persoană care cunoaște teologie și are și trăire.
Îmi place că mereu îți pui întrebări dar nu-mi place că nu ești mulțumită de răspunsuri.Am mai spus și mă ierți că repet, în ortodoxie este împortantă trăirea și asumarea de bunăvoie a Crucii.
Atunci când bucuria ta va țășni ca un izvor purificator din suferință, întrebările pe care astăzi le pui asidu vor avea de la sine răspunsuri care vor părea fără logică pentru alții iar lacrimile de bucurie care fără voia ta îți vor scălda obrajii răsplata răbdării tale.
Aceasta îți doresc în primul rănd ție care ai dechis acest topic și tuturor celor care călătoresc cu întrebarea pe acest forum pentru a afla răspunsuri și a umple golul din suflet care nu este încă dăruit pe deplin lui Hristos.
  #5  
Vechi 04.11.2009, 16:37:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Da, imi place mult semnificatia numelui ales de mine, ma reprezinta.
2. Dorina, ba da, Zaharia, Cristi si altii ca ei sunt f.severi si cam ataca la persoana.
Greseala lor este ca vor sa invete pe altii religia cu forta, cu modul dur, si mai ales asa cum li se pare lor ca trebuie sa fie.
Au o doza de exagerare, ca sa nu folosesc un termen mai dur.
Rugamintea mea repetata adresata lor este sa inteleaga ca nu toti suntem al fel. Ca nu toti putem sa primim si sa intelegem lucrurile la fel.
Suntem multi care avem nevoie sa intelegem "de ce-ul" ca sa intelegem si sa retinem. Nu putem pe de rost, ca papagalul ce a spus un parinte, sau sfant sau altcineva.
Nu poti sa bati un copil, si cu atat mai putin un adult ca sa invete ceva daca nu poate. Nu asta este modul potrivit.
Ei gandesc ca religia, credinta, este totul sau nimic. Ori esti ascetic si nu traiesti decat ca un calugar, sau mai rau, ori nu esti crestin deloc.
Nu exista cale de mijloc la ei.
Nu trebuie sa se supere si sa ne umileasca, sa ne batjocoreasca pentru asta.
Trebuie toleranta, intelegere.
Ei vin cu lectia, fara sa explice, fara spuna de ce e asa. Ma intreb cat au inteles ei de fapt.
Ei nu stiu sa treaca prin prisma lor?

Inca ceva - eu am inteles/vazut acest forum ca un loc de discutie si schimb de opinie, pe diverse teme, ganduri, idei.
Ma deranjeaza sa vad ca lumea vine numai cu citate, cu ideile altora. Dar ce simt/gandesc ei intr-o chestiune sau alta, asta este important.
Citatele si scrierile le putem citi singuri, la sursa.
Fiecare trebuie sa vina aici cu parerea sa proprie, cu intrebarile si dilemele sale.
  #6  
Vechi 04.11.2009, 16:49:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sophia, sunt persoane care isi doresc un raspuns la numite probleme si neintelegeri. Eu nu gasesc nimic rau in faptul ca un user ofera un raspuns apeland la cuvintele unui parinte, user, etc. Dimpotriva, ma intristez cand vad ca se raspunde intr-un mod gresit la anumite probleme. Si in loc sa punem oamenii pe cale, ii alungam de multe ori de la calea cea dreapta prin sfaturi care nu au nimic in comun cu invatatura bisericii. Asa ca menirea noastra e sa ne luminam unii pe altii si nu sa facem doar exercitii de gandire.
  #7  
Vechi 04.11.2009, 17:20:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, imi place mult semnificatia numelui ales de mine, ma reprezinta.
2. Dorina, ba da, Zaharia, Cristi si altii ca ei sunt f.severi si cam ataca la persoana.
Greseala lor este ca vor sa invete pe altii religia cu forta, cu modul dur, si mai ales asa cum li se pare lor ca trebuie sa fie.
Au o doza de exagerare, ca sa nu folosesc un termen mai dur.
Rugamintea mea repetata adresata lor este sa inteleaga ca nu toti suntem al fel. Ca nu toti putem sa primim si sa intelegem lucrurile la fel.
Suntem multi care avem nevoie sa intelegem "de ce-ul" ca sa intelegem si sa retinem. Nu putem pe de rost, ca papagalul ce a spus un parinte, sau sfant sau altcineva.
Nu poti sa bati un copil, si cu atat mai putin un adult ca sa invete ceva daca nu poate. Nu asta este modul potrivit.
Ei gandesc ca religia, credinta, este totul sau nimic. Ori esti ascetic si nu traiesti decat ca un calugar, sau mai rau, ori nu esti crestin deloc.
Nu exista cale de mijloc la ei.
Nu trebuie sa se supere si sa ne umileasca, sa ne batjocoreasca pentru asta.
Trebuie toleranta, intelegere.
Ei vin cu lectia, fara sa explice, fara spuna de ce e asa. Ma intreb cat au inteles ei de fapt.
Ei nu stiu sa treaca prin prisma lor?

Inca ceva - eu am inteles/vazut acest forum ca un loc de discutie si schimb de opinie, pe diverse teme, ganduri, idei.
Ma deranjeaza sa vad ca lumea vine numai cu citate, cu ideile altora. Dar ce simt/gandesc ei intr-o chestiune sau alta, asta este important.
Citatele si scrierile le putem citi singuri, la sursa.
Fiecare trebuie sa vina aici cu parerea sa proprie, cu intrebarile si dilemele sale.
În august anul trecut am intrat pe acest forum.Aveam sufletul răvășit de durere(prietenii știu de ce!!!) .Crezi că am fost primită cu flori? Nu draga mea surioară! Din contra.Dar nu am plecat nici nu m-am revoltat ci am învățat de la cei mai sporiți și am dat învățătură la problemele car mi s-au părut mie că le-am trăit și eu.
Dacă ai răbdare să citești postările din perioada de început a unor usseri ale căror postări ți se par habotnice vei avea surpriza să constați că sunt persoane care poartă povara unei sau mai multor suferințe.

Eu am o vârstă și este normal să gândesc și să trăiesc așa căci lui Dumnezeu trei lucruri îi sunt nesuferite"-omul tânăr și necredincios,-omul bogat și nemilostiv și omul bătrân și defrânat" rugându-mă mereu"păcatele tinereții și ale neștiințe mele nu le pomeni Doamne!!"

Admir mult faptul că dorești să cunoști ortodoxia.
La anii pe care îi numeri tu, eu nu mă gândeam decât cum să fac mai multe păcate (nici nu mă gândeam că sunt păcate),motiv pentru care te admir mult atât pe tine cât și pe alți tineri care câutați Calea cea dreptă și îngustă care duce la mântuire.
  #8  
Vechi 04.11.2009, 17:29:54
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, nu stiu daca ajuta foarte mult, dar am apucat sa scriu pe topicul care tocmai s-a inchis un mesaj special pentru tine . Nu ca ar fi extraordinar de important, dar totusi poate reusim astfel sa ne cunoastem mai bine pe noi insine si pe cei din jur.
  #9  
Vechi 04.11.2009, 17:31:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sophia, sunt persoane care isi doresc un raspuns la numite probleme si neintelegeri. Eu nu gasesc nimic rau in faptul ca un user ofera un raspuns apeland la cuvintele unui parinte, user, etc. Dimpotriva, ma intristez cand vad ca se raspunde intr-un mod gresit la anumite probleme. Si in loc sa punem oamenii pe cale, ii alungam de multe ori de la calea cea dreapta prin sfaturi care nu au nimic in comun cu invatatura bisericii. Asa ca menirea noastra e sa ne luminam unii pe altii si nu sa facem doar exercitii de gandire.
<<Să nu avem încredere în noi înșine. Încrederea în sine este o mare piedică pentru venirea în noi a harului dumnezeiesc. Încredere deplină să avem numai în Dumnezeu. Iar atunci când noi le încredințăm pe toate Acestuia, Dumnezeu se obligă să ne ajute >> . ( Părintele Paisie )
Așa este Costele, multe gândește omul de rând , multe își dorește , multe întrebări își pune , frământări peste frământări , și tocmai de aceea Credința Ortodoxă nu este precum muzica lăutărească , după ureche , după auzite , ea are la bază Sfânta Scriptură și indispensabilele Învățături ale Sfinților Părinți. Nu există , sunt sigur de asta , întrebare , frământare de a noastră care să nu aibă răspuns în cele lăsate de Sfinții Părinți , de marii Duhovnici ai timpurilor noastre. Noi nu suntem urchiști , ci învățăcei , mai harnici , sau mai puțin harnici, mai mult sau mai puțin receptivi , fiecare cu personalitatea și inteligența lui, dar pe toți ne unește aceași credință , aceași dragoste de Hristos. Marele avantaj al acestui Forum, este că are în spatele lui un site bine documentat, în continuă schimbare , ce oferă multe informații celor interesați. Multe, foarte multe teme de pe forum , le-am regăsit în articolele ce se schimbă zilnic, sau aproape zilnic pe site. Alte forumuri nu au această șansă , de a avea un site precum al nostru . Sunt sigur că tot timpul este loc de mai bine , dar eforturile se văd, se simt . Închei printr un cuvân al unui Sfânt Părinte : < A ști "Ce să crezi" și a-ți da seama "Cum să trăiești" , este a cunoaște cea mai înaltă și mai folositoare învățătură ce poate să mai existe. Existența și traiul sau viața , sunt cerințe ale vieții noastre omenești, pe care nu le putem dobândi în chip neîndoios, decât apăpându-ne din învățătura dată de Domnul nostru Iisus Hristos și propovăduită de Biserica Sa. A căuta în altă parte răspunsul la aceste întrebări este a greși > . Da, da , da, pentru că de câte ori mintea omenească a încercat să găsească în această privință învățături alături de cea creștină, de atâtea ori a pricinuit omenirii mari nefericiri.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #10  
Vechi 04.11.2009, 18:05:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. Om Bun

Cred ca am mai citit la timpul lui acest mesaj, dar in urma conflictelor de aseara am revenit asupra multor postari pentru a intelege mai bine ce se petrece.
Draga mea Sophia, exista atata zbucium in sufletul tau incat uneori ma intreb daca si in viata reala esti tot asa, intr-o mare viteza. Nu poti trece numai pe deasupra lucrurilor, dupa care sa spui cu convingere ca nu ai inteles nimic. Nu intelegi fiindca nu vrei sa "te apleci" asupra fondului, ci doar a "faptului divers". Iar de aici se nasc critici, conflicte, crize de orgolii, clasamente dupa cum ii percepem noi (de parca intereseaza pe cineva ce gandesc eu despre X sau Y...). Insasi faptul de a face un clasament mi se pare o mare ofensa adusa unora desi spunem despre noi: Nicaieri nu am lovit, sau n-am vrut sa lovesc in oameni, sau sa-i judec.
Te rog, nu ma intelege gresit: nu am nimic personal cu tine si cu nimeni, dar vreau sa semnalez o greseala in care avem tendinta sa cadem foarte multi fara sa ne dam seama. Asa cum bine ai sesizat si tu, oamenii sunt diferiti. Nu putem avea pretentia sa fim simpatizati de toata lumea si nimeni nu ne poate obliga sa le aducem osanale daca ideile lor nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu-ale noastre.
E adevarat, uneori, in numele "binelui", se nasc situatii conflictuale care numai bine nu aduc... Fac apel in acest caz si celor care pun "etichete" cu prea multa usurinta numai fiindca nu au foarte bine pusa la punct intreaga dogma crestin-ortodoxa. Credinta NU sta in dogma, ci in dragostea fata de Dumnezeu (vezi pilda cu "Doi noi, doi voi, miluieste-ne pe noi!")
In alta ordine de idei spui: Daca nu mi se spune clar si la obiect, precum: 1+1 = 2, raspunsul, eu nu pricep.
Draga mea, aici se presupune ca fiecare dintre noi, odata ce am pasit pe acest forum, daca nu suntem familiarizati cu un minimum necesar de cunostinte religioase, macar sa avem bunavointa si rabdarea sa nu facem prea mare valva pe tema asta. Sunt multi care abia incep sa vina la biserica si nu inteleg mare lucru din Sf. Liturghie, dar pentru asta nu dau coate in stanga si-n dreapta punand intrebari mai mult sau mai putin copilaresti. Oricum nu te poti lamuri peste noapte si mai ales NU AICI, draga mea. Aici suntem o "adunatura" oarecum haotica si galagioasa, iar adminul nu tine loc de staret (uneori am impresia ca doar bunul simt ne mentine in pace si buna-intelegere f-ca adminul intervine foarte rar si nu avem moderatori ca pe alte forumuri). Chiar mergand la biserica duminica de duminica, nu te astepta sa intelegi tot in cateva saptamani. Harul si intelepciunea se castiga in ani de smerenie, de rugaciune, de daruire... TOATE raspunsurile le vei avea cand vei dialoga cu Dumnezeu mai mult decat cu noi: dimineata, la pranz, seara, noaptea intre doua vise, si chiar in vis. "Cere si ti se va da!" Nu de la noi, ci de la Dumnezeu, de la Mantuitorul Hristos si de la Maicuta Domnului!

Daca imi dai voie sa-ti recomand ceva: nu mai fi atat de selectiva si mai ales focalizeaza-te pe ceea ce-ti trebuie, nu pe toate odata din care nu mai intelegi nimic. Un duhovnic bun face minuni in viata ta, in familia ta, in adancul sufletului tau!
Fii binecuvantata!
POSTARE DIN THREADUL ,,FORUMUL NOSTRU'' TOCMAI INCHIS A LUI OM BUN
.................................................. .................................................. .....................



Frate Bun ce esti ...iti apreciez limbajul conciliant si temator sa nu trezeasca repulsia Sophiei dar mai departe de aparenta postarii tale savirsesti lucruri grave : vorbesti lucruri pe care nici nu le cunosti minimalizindu-le importanta si situindu-te astfel inafara ortodoxiei ,a marturisirii lui Hristos. Cum este posibil sa afirmi ca ,, credinta nu sta in dogma"? De pe ce lume vi ? Nu ai avut nici macar curiozitatea si bunul simt al omului educat ca inainte sa vorbesti ceva sa si sti ce vorbesti? De ce cind ai intrat pe site nu te-ai dus la prima pagina la dictionar si sa introduci cuvintul ,,DOGMA" si sa vezi ce inseamna, ca este acel adevar de credint revelat despre dumnezeire,etern, imuabil si care asigura mintuirea ortodoxului, adevar fundamental pe care se bazeaza toata credinta si implicit si dragostea? Cum au loc in mintea si sufletul tau in mod separat, rupte cele doua notiuni : credinta si dogma. Si dupa ce ca nu stapinesti notiunile mai vrei sa inveti si pe altii . De ce ? ca sa te pui bine cu ei? Asta crezi tu ca este ortodoxia si marturisirea dreapta a lui Hristos . Chiar daca te-oi supara de moarte : ia-ti otrava asta si te du cu ea cu tot de unde ai venit si sa nu mai faci asa ticalosie nici o data . Crede-ma si ma intelege tu cum oi vrea dar ce faci tu nu este ortodoxie . Si nimic mai mult !
Iar dupa toata atitudinea aceasta nelegiuita (desconsiderarea dogmelor)te pomenesti ca te dai si atins si ai pretinde si scuze sau osanale . Cum ar fi daca pt. tine un economist ar aparea la serviciul tau un manager tot economist si v-ar spune ca stiinta financiar bancara nu se bazeaza pe dogmele (legile)economice si financiare ci pe dragostea voastra fata de munca de birou intro banca, l-ai crede ? Revin-o-ti frate, nu este prima data cind o sbircesti desi ai mai fost pus la index

Last edited by zaharia_2009; 04.11.2009 at 18:20:26.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 20:40:27
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 14:00:19
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 16:39:44
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 17:34:44