Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2010, 17:08:28
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Question Mănăstirea "Sf. Ioan Maximovici" - Copăceana

Ce informatii aveti despre situatia din satul Copaceana a manastirii Sf. Ioan Maximovici care nu asculta de eparhia Husilor?

Aurelia2010
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2010, 19:22:47
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citeste toata postare de aici si ai sa aflii tot ce este de aflat:
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=69&t=1303
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2010, 19:30:01
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Macar ei sunt schismatici; Patriarhia Romana este plina de erezii ecumeniste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2010, 21:00:09
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Asta ati vazut-o?

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Macar ei sunt schismatici; Patriarhia Romana este plina de erezii ecumeniste.
PATRIARHIA scoate „Lumea Credintei” si “Lumea Monahilor” din pangare …

Citez din articolul

Două reviste ale laicatului sînt boicotate de Patriarhie. Trebuie să răspundem

BOICOTAȚI TRUSTUL BASILICA!

Iulian Capsali

Nu am scris niciodata cu ostilitate despre trustul Basilica, pe care l-am privit mereu cu simpatie, asa cum am facut cu orice incercare de a “imbiserici” presa din Romania. Eu insumi am participat, prin emisiunea pe care am facut-o acum ceva vreme, la aceasta incercare, dupa puterile mele marunte, constient fiind ca in tara noastra nu prea exista jurnalisti care sa inteleaga lumea Bisericii. O lume care, de cele mai multe ori din pacate, este perceputa ostil in media. Chiar zilele trecute (pe 16 aprilie a.c.) am participat ca invitat la o emisiune a televiziunii Trinitas, parte a acestui trust al Patriarhiei Romane. Emisiunea a fost o reusita; echipa emisiunii, inclusiv cea tehnica, a fost multumita de rezultat (ca om care a lucrat in televiziune am cea mai mare incredere in cuvantul acestor profesionisti care nu au motive sa te gratuleze inutil); chiar si publicistul Marius Vasileanu (de obicei extrem de critic si un “client” al comunicatelor de protest din Dealul Patriarhiei) a facut o recenzie pozitiva in presa. Reactiile publicului nu cred ca au avut un alt curs; nu ar fi fost motive. Realizatorul emisiunii m-a pus sa promit ca o sa revin. Cu parere de rau, nu o sa o mai pot face. Sa ma explic.
Dat fiind boicotul pe care il sustine Patriarhia Romana asupra oricaror altor publicatii crestine in afara celor proprii, ma vad in postura de a anunta, la randul meu, boicotul total asupra acestui trust de presa. Asupra deciziei anuntata parohiilor cu data de 12.04.2010, nu am avut cunostinta la data prezentei mele in emisiunea postului Trinitas TV. In timpul Saptamanii Luminate, Administratia Patriarhala se gandea la binele parohiilor si manastirilor, care sufera din cauza problemelor financiare. Luni se dadea ucazul prin care se purcede la scoaterea revistelor Lumea Credintei si Lumea Monahilor din pangarele bisericilor, vinovate de aceasta situatie grava. Deci nu ziarul Lumina, un ziar indigest dar care este bagat cu forta pe gatul parohiilor si manastirilor din Romania este cauza, ci doua reviste care se se sustin singure, doua initiative ale laicatului crestin-ortodox. Unanim recunoscute ca fiind extrem de obiective – considerate prea precaute chiar in opinia unor credinciosi mai combativi, ca sa ma exprim eufemistic – revistele mentionate nu fac decat sa informeze si, acolo unde pot, sa zideasca sufletele celor ce le citesc.

Nu birurile directe sau indirecte, de care se plang preotii de parohii fara sa fie auziti decat de bunul Dumnezeu, dintre care unele merg la sustinerea trustului Basilica, ci initiativele private cu pricina sunt cauza “poblemelor de ordin financiar” din parohii si implicit din B.O.R. Cum pot doua reviste unde au fost publicati cei mai mari duhovnici ai acestei tari, ganditori crestini sau simpli credinciosi, unde au fost povestite minuni si s-au combatut erezii bigote sau zelotiste, care ne prezinta inclusiv starea ortodoxiei in lume – chestiuni pe care media secularizata le desfide sau le ocoleste daca nu au doza de senzationalism si/sau de potential scandal – reviste care, dupa vanzarea din pangare, lasa un procent semnificativ din pret acelor parohii sau manastiri, deci care contribuie, subliniez, contribuie, adauga la banul parohiei si a manastirii, si nu iau, cum pot acestea sa creeze probleme financiare? Sa fie un mister sau cel mai pur cinism cu putinta? Despre binecuvantarea Patriarhiei nu cred ca are rost sa mai vorbim. Sub patriarhatul vesnicului de pomenire P.F. Teoctist, atatia ani de zile, revistele au fost prezente la pangare. Deci au avut girul si binecuvantarea Patriarhiei. De ce nu o mai au acum? Au fost publicate articole care sa fi lezat ortodoxia? Daca da, atunci sa fie aratate. Daca nu, atunci inseamna ca este doar un pretext, tot atat de relevant ca si problema financiara a parohiilor.

Aceste masuri de centralism autoritar, pe care Romania le-a cunoscut pana in dec. 1989, sa fie remanente in B.O.R.? Nu se doreste decat o presa controlata la maximum si indepartarea laicatului ortodox ca voce din Biserica? Deja noul statut al B.O.R. facuse ca vocea laicatului sa fie inlaturata din deciziile sinodale; acum se suprima “ultimile ramasite” ramase prin pangare? Ce urmeaza? Care ar fi urmatoarele masuri pentru ca sa asistam la victoria totala asupra laicatului din B.O.R. si pentru ca apetitul de control absolut sa fie satisfacut iar monopolul Patriarhiei fara rest? Care ar fi limita acestor masuri? Urmeaza sa fie scoase din pangare cartile editurilor crestin-ortodoxe asupra carora Patriarhia Romana nu detine controlul, asa cum deja se zvoneste?

Pana cand se va raspunde la aceste intrebari si pana cand revistele mentionate nu vor fi repuse in drepturile lor la pangare, propun tuturor credinciosilor ortodocsi sa se alature acestui boicot impotriva trustului de presa Basilica, prin neparticiparea la emisiuni si/sau prin refuzul de a publica in presa scrisa ce apartine acestui trust media. Daca lucrurile nu intra pe un fagas normal, firesc, de comuniune, atunci propun ca organizatiile Laicatului Ortodox sa se adune in FOR si sa dezbata situatia creata, pentru a se hotari masurile ce urmeaza a fi luate in contracararea acestei anomalii din relatia dintre Patriarhia Romana si credinciosii laici ai Bisericii.

Am scris aceste randuri nu dintr-o fronda juvenila (nici nu prea ar mai putea fi cazul, in ceea ce ma priveste), nici din dorinta de a intra in conflict cu actuala Administratie Patriarhala – departe de mine acest gand, ci doar datorita faptului ca mi se pare cu totul inacceptabila aceasta fractura din cadrul BOR, aceasta lipsa totala de comunicare dintre ierarhie pe de o parte si preoti plus credinciosi pe de alta parte, sciziune pe care actualele decizii, complet arbitrare, nu fac decat sa le adanceasca. Orice madular responsabil al Bisericii nu poate ramane impasibil in fata unei asemenea perspective. Mai ales ca vremurile ce se anunta, agresivitatea manifesta a secularismului asupra cetatii, a familiei si a persoanei, nu ne permit ca sa inlocuim iubirea cu subjugarea in relatiile dinlauntrul Bisericii. Iubirea te face puternic, subjugarea te slabeste. Iar subjugarea nu are legatura cu smerenia, pe care o arata pururi Hristos Bisericii Sale.
Attached Images
File Type: jpg ucaz.jpg (27,2 KB, 12 views)
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2010, 21:02:43
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Adevarat!

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Macar ei sunt schismatici; Patriarhia Romana este plina de erezii ecumeniste.
ADEVARAT ! Vedeti ce promoveaza publicatia girata de Patriarhie:

GRAV: Ziarul Lumina rataceste credinciosii cu traditia Ramakrishna …

Ziarul LUMINA il elogiaza pe Bogdan Petriceicu Hasdeu. Dar acesta a fost un fervent practicant al SPIRITISMULUI …

ADAM A FOST UN MAIMUTOI? Ziarul Lumina promoveaza evolutionismul
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2010, 21:10:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul

ADAM A FOST UN MAIMUTOI? Ziarul Lumina promoveaza evolutionismul
Daca a avut buric era maimutoi, daca nu atunci era facut din pamint de Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2010, 22:16:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit "toata treaba-i din buric, n-ai buric, nu ai nimic"

(sper ca-mi permite Eodor Nastasa sa-i postez cuvintele)

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca a avut buric era maimutoi, daca nu atunci era facut din pamint de Dumnezeu
Este a nu's cata postare in care andrei vorbeste despre buricul lui Adam.. abia acum inteleg ca de fapt el incerca sa sustina teoria evolutionista prin asta.

Fie aveau buric in rai (in masura in care ei au fost creati in vederea nasterilor de prunci, ar trebui sa aiba si buric, nu?), fie buricul a venit cu "hainele din piele" ("Apoi a făcut Domnul Dumnezeu lui Adam și femeii lui îmbrăcăminte de piele și i-a îmbrăcat"). Tot atunci femeii ia fost dat sa nasca copii in dureri, pamantul a fost blestemat si oamenilor le-a fost data sa-si castige hrana in sudoare..

(off topic:
Toate discutiile acestea despre burice imi amintesc de Candid ( al lui Voltaire).. Pana la urma Fani are dreptate: mai inveti si din literatura.
Dialogurile filosofului Pangloss: " Nasurile au fost făcute ca să poarte ochelari; de aceea avem ochelari. Picioarele sunt în chip evident alcătuite ca să poarte ciorapi și de aceea avem ciorapi.[............] și porcii fiindcă au fost făcuți ca să fie mîncati, mîncăm carne de porc toată vremea.."
.. Si omul a fost facut sa aibe buric!
Incerc din rasputeri sa iau discutiile in serios.. dar este foarte greu :))) e hilar!)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2010, 22:50:31
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Trinitas promova vaccinul h1n1 care ulterior a fost DOVEDIT că aducea beneficii oamenilor care vor să omoare din populație, reducându-o la un sfert. Deci, iată cine vorbște: Patriarhia Română și CANONICĂ????
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2010, 12:16:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Trinitas promova vaccinul h1n1 care ulterior a fost DOVEDIT că aducea beneficii oamenilor care vor să omoare din populație, reducându-o la un sfert. Deci, iată cine vorbște: Patriarhia Română și CANONICĂ????
Dovedit cum? Eu n-am vazut nici o dovada in acest sens.
Ca nu prea a fost necesar si este o masina de facut bani, e alta chestiune.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2010, 12:21:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
ADEVARAT ! Vedeti ce promoveaza publicatia girata de Patriarhie:

GRAV: Ziarul Lumina rataceste credinciosii cu traditia Ramakrishna …

Ziarul LUMINA il elogiaza pe Bogdan Petriceicu Hasdeu. Dar acesta a fost un fervent practicant al SPIRITISMULUI …

ADAM A FOST UN MAIMUTOI? Ziarul Lumina promoveaza evolutionismul
Pentru Ziarul Lumina n-ar strica un organism de cenzura, dar am impresia ca articolele de acolo trec asa, mai democratic fara sa fie trecute prin filtrul credintei ortodoxe sau a unei politici oficiale a Bisericii.

Asta este o scapare manageriala, dar pana la a face din asta un argument pro-stilist sau mai stiu eu ce..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Hram la Manastirea "Sfantul Ioan cel Nou " de la Suceava cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 01.06.2010 18:44:46
2% catre Asociatia "Prietenul sarmanilor- Sfantul Ioan Maximovici" georgeval Generalitati 0 22.03.2010 13:49:51