Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 16.04.2009, 08:02:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Eu nu stiu unde esti tu. Eu iti vorbesc despre rostopasca din Romania. [/COLOR]
[COLOR=green]Daca citesti in urma, ai sa vezi ca recomandam cuiva sa fie atent/a cu rostopasca deoarece consumata intern, fara masura prestabilita, poate fi otravitoare. Eu n-am folosit-o decat proaspata, pentru sucul ei, la negi sau la rani. Nu as indrazni s-o folosesc intern fara o dozare facuta de un farmacist. Dar nici asa nu cred ca as avea curaj.[/COLOR]
Eu sint departe, in Canada friguroasa.

Da, am sa ma uit neaparat in vara asta sa vad daca cumva o gasesc si o recunosc.
Da, vezi aici nu se foloseste rotopasca, iar eu am nevoie pentru ficat.
Oricum nu am cum sa o prepar singura, chiar daca as gasi-o, si ca sa fiu sincera nu as aavea nici curajul necesar, necunoscand doze si alti ingredienti.
Multumesc Silvia.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #172  
Vechi 16.04.2009, 08:13:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu sint departe, in Canada friguroasa.

Da, am sa ma uit neaparat in vara asta sa vad daca cumva o gasesc si o recunosc.
Da, vezi aici nu se foloseste rotopasca, iar eu am nevoie pentru ficat.
Oricum nu am cum sa o prepar singura, chiar daca as gasi-o, si ca sa fiu sincera nu as aavea nici curajul necesar, necunoscand doze si alti ingredienti.
Multumesc Silvia.
[COLOR=green]Ai citit tu si ti-ai propus sa faci o cura cu rostopasca sau ti-a recomandat cineva?[/COLOR]
[COLOR=green]De ce nu bei ceai de galbenele (filimica)? E bun si e recomandat in asemenea afectiuni. Spuneam pe o alta pagina de un preparat din grapfruit+lamaie+miere care este recomandat in bolile de ficat.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #173  
Vechi 16.04.2009, 16:35:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu sint departe, in Canada friguroasa.
Nina, este plin de rosopasca in toata Canada. Uite-te bine la imaginile de mai sus si prin Iunie-Iulie caut-o prin parcuri, ravine neamenajate, locuri salbatice.

Daca stai la casa, poti colecta semintele din teci si raspindii prin gradina...vor iesi negresit ca doar este o balarie.

Eu dau citeodata pe alunite si este foarte buna, si chiar pe petele care mai apar pe piele.

Am vazut pe cineva dind prin apropierea ochilor, la timple, pentru imbunatairea vederii.

Cu uzul intern as fi foarte atent...mai bine bei ceai de galbenele...care si ele cresc din abundenta in Canada
Reply With Quote
  #174  
Vechi 16.04.2009, 16:38:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nina, este plin de rosopasca in toata Canada. Uite-te bine la imaginile de mai sus si prin Iunie-Iulie caut-o prin parcuri, ravine neamenajate, locuri salbatice.

Daca stai la casa, poti colecta semintele din teci si raspindii prin gradina...vor iesi negresit ca doar este o balarie.

Eu dau citeodata pe alunite si este foarte buna, si chiar pe petele care mai apar pe piele.

Am vazut pe cineva dind prin apropierea ochilor, la timple, pentru imbunatairea vederii.

Cu uzul intern as fi foarte atent...mai bine bei ceai de galbenele...care si ele cresc din abundenta in Canada
[COLOR=green]Trebuie mentionat ca florile galbene sunt mult mai mici decat in poza.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #175  
Vechi 16.04.2009, 16:45:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

In cea de-a doua poza se vede bine proportia intre floare si frunza...si vezi ca nu este o planta mica ci destul de maricica si bogata in tije, frunze, flori
Reply With Quote
  #176  
Vechi 16.04.2009, 17:00:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Rotopasca:




Ei, am descoperit America.
Eu totusi nu cunosc planta, sau nu-mi mai amintesc de ea.




.
[COLOR=green]Andrei, cunosc bine planta, stiu cum arata, numai ca si in poza a doua floarea arata ceva mai mare decat in realitate. Dar frunza poate fi un indiciu de recunoastere.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #177  
Vechi 16.04.2009, 17:30:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit rostopasca

Citat:
În prealabil postat de Miriam.D Vezi mesajul
Hartford unde creste planta aceasta? rostopasca? unde se poate gasi?
Creste pe linga garduri pe carari prin padure, pe maiginea santurilor .In Rom am vazut-o pe linga bloc pe linga gardul verde si chiar am zis" ia uite saraca unde creste si multi nu stiu ce intrebuintari are" insa atentie in cantitate mare luata este toxica, cel mai bine e folosita extern.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 17.04.2009, 06:48:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ai citit tu si ti-ai propus sa faci o cura cu rostopasca sau ti-a recomandat cineva?[/COLOR]
[COLOR=green]De ce nu bei ceai de galbenele (filimica)? E bun si e recomandat in asemenea afectiuni. Spuneam pe o alta pagina de un preparat din grapfruit+lamaie+miere care este recomandat in bolile de ficat.[/COLOR]
Multumesc Silvia, insa el este diabetic, dependent de insulina, deci nici o forma de miere sau aahar nu este permisa pentru el.

Nu mi-a dat nimini absolut nici o recomandare, pt rotopasca, insa incercam sa aflu mai multe, sa vad daca cumva as putea face un ceai cu planta asta.


Andreicozia: sa stii ca poate nu-mi amintesc eu, insa nu reusesc sa realizez care e aceasta planta aici, in Canada.
Am sa ma uit prin Iunie-Iulie, cum zici, poate o vad.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #179  
Vechi 17.04.2009, 08:16:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Multumesc Silvia, insa el este diabetic, dependent de insulina, deci nici o forma de miere sau aahar nu este permisa pentru el.

Nu mi-a dat nimini absolut nici o recomandare, pt rotopasca, insa incercam sa aflu mai multe, sa vad daca cumva as putea face un ceai cu planta asta.
[COLOR=green]Bună dimineața! [/COLOR]
[COLOR=green]Am inteles despre ce este vorba si-mi pare rau. Dar, dacă vrei, o părere: lasă-i pe medici să hotărască. Cu așa ceva nu se glumeste și nici nu se merge pe bâjbâite.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #180  
Vechi 17.04.2009, 08:24:34
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Bună dimineața! [/COLOR]
[COLOR=green]Am inteles despre ce este vorba si-mi pare rau. Dar, dacă vrei, o părere: lasă-i pe medici să hotărască. Cu așa ceva nu se glumeste și nici nu se merge pe bâjbâite.[/COLOR]
Ei, cit despre medici, nu este chiar , chiar atit de simplu.
Eu am pierdut locul de munca in Noiembrie, asta inseamna ca nu mai am asigurare medicala.
Asta mai inseamna ca el nu are medicatiile necesare, din lipsa de bani...
Ne rezumam la strictul necesar, ca si medicamente, care deja este exagerat de scump...
Cautam solutii naturiste, mai ieftine, insa eficace.

Multumesc Silvia.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29