Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2009, 05:09:35
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul



Cunoasterea clasica o inveti de la oameni care la randul lor au invatat de la alti oameni si tot asa pe cand cea duhovniceasca o inveti din Biblie,din Biserica Ortodoxa,din scrierile Sfintilor Parinti,de la scolile de teologie.
Am inteles ideea ce ai dorit sa o expui, insa din contextul respectiv sepoate ramane cu impresia ca in al doilea caz nu e vorba tot de oameni!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2009, 08:15:39
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

cum adica ai fost in iad?...eu nu inteleg....ai fost in moarte clinica?....la ce referi cand vorbesti asa?.....vreau precizari, daca se poate...o zi buna!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2009, 15:52:55
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
cum adica ai fost in iad?...eu nu inteleg....ai fost in moarte clinica?....la ce referi cand vorbesti asa?.....vreau precizari, daca se poate...o zi buna!
este vorba de Parintele Serafim Rose (Eugene Rose), el e cel care a spus "am fost in iad.eu stiu ce este iadul". parintele a simtit in tineretea lui chinurile Iadului ca despartire de Dumnezeu. "pentru ca Il provocase pe Dumnezeu traind in dispret fata de poruncile Lui, Eugene incepu sa resimta chinurile iadului. Se simtea osandit si era plin de ura pe sine..."
povestea fascinanta a unui tanar care a devenit primul sfant american, o cautare indelungata si chinuitoare a lui Dumnezeu, caruia I-a jertfit apoi intreaga sa viata, si pe care L-a iubit cu toata fiinta lui:VIATA SI LUCRARILE PARINTELUI SERAFIM ROSE, de Ieromohul Damaschin; editura Sophia.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2011, 18:32:22
broasca21 broasca21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2011
Mesaje: 3
Implicit am murit

acuma o saptamana am facut' supradoza......am lesinat si m-am trezit intru-n loc intunecat unde se auzeau multe strigate de durere ...... cineva sau ceva ma pus sa imi cer suze familiei si celor mai apropiati prieteni apoi au inceput durerile' ca si cum ori ce os al corpului meu s-ar fi rupt in sute de bucati (acelea erau durerile idauluie) dupa acea am simtit cum mainile imi iau foc in tot acest timp eu nu vedeam nimic in jur in afara de niste umbre care vorbeau foarte tare....mam trezit la spital dupa 3 zile in care doctori nu imi mai acordau nici o sansa de supravietuire si nici familia cand m-am trezit am inceput sa rad , ''iar mama ma intrebat de ce rad?'' eu i-am spus ''mama am fost in iad''.....dupa 2saptamani de la externarea din spital am fost la biserica (eu am fost ateu dar am inceput sa cred iar in Dumnezeu pentru ca nu vreu ca atunci cand voi muri sa ma mai duc acolo') la biserica i-am povestit preotului tot ce am vazut acolo iar el m-a intrebat ''ti-ai jignit vreo-data parinti sau i-ai lovit (batut) pe vreo unul dintre ei ?'' iar eu iam raspuns ca da, atunci preotul mi-a spus: din cauza asta ai fost in iad si ai fost ars ......In momentul de fata ma ustura foarte rau mainile atunci cand le ating cu ceva nu am nici un semnt de lovitura sau arsura pe ele .....Eu am vazut ca iadul exista cu adevarat nu stiu daca exista si raiul

Last edited by broasca21; 28.07.2011 at 18:37:42.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2011, 18:43:46
broasca21 broasca21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2011
Mesaje: 3
Implicit

nus ce sa fac ...... as crede in Dumnezu pt .... ca am trecut ptin multe dar cred ca daca Dumnezu ar exista nu as mai fi fost in iad
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2011, 18:46:12
broasca21 broasca21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2011
Mesaje: 3
Implicit

in ce credeti ca ar trebui sa cred? (bine intels veti spune toti in Dumnezu dar vreu si un motiv pentru care as crede in El)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2011, 18:53:51
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

"Traieste simplu si fara sa te gandesti prea mult, ca un copil pe langa tatal sau. Credinta fara prea multa gandire lucreaza minuni. Gandirea logica impiedica harul lui Dumnezeu si minunile. Lucreaza rabdarea, fara a judeca cu gandirea logica". (avva Paisie Athonitul)

Extraordinar acest indemn al Parintelui Paisie, insa atat de greu de realizat in zilele noastre...
Vorbeam deunazi cu niste prieteni despre "viteza" cu care traim in secolul acesta, nenorocirile care sunt trambitate pe toate drumurile (prin mass media), criza economica si efectele ei, pretentiile din ce in mai mari pe care le avem unii de la altii. Intr-un cuvant toti acesti mii de stimuli carora trebuie sa le facem fata "corespunzator" zi de zi, o haituiala continua.

In lume nu prea poti trai "ne-inregimentat", adica simplu, rupt de tot ceea ce inseamna realitatea contemporana: bani, munca, targeturi, credite, banci, samd.
Dar ne putem stradui...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2011, 18:55:13
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de broasca21 Vezi mesajul
in ce credeti ca ar trebui sa cred? (bine intels veti spune toti in Dumnezu dar vreu si un motiv pentru care as crede in El)
Pai n-ai scris tu cu mana ta ca vrei sa crezi in Dumnezeu pentru ca nu vrei sa ajungi in iad dupa ce mori? In prima ta postare ai scris treaba asta...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2011, 19:12:23
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de broasca21 Vezi mesajul
acuma o saptamana am facut' supradoza......am lesinat si m-am trezit intru-n loc intunecat unde se auzeau multe strigate de durere ...... cineva sau ceva ma pus sa imi cer suze familiei si celor mai apropiati prieteni apoi au inceput durerile' ca si cum ori ce os al corpului meu s-ar fi rupt in sute de bucati (acelea erau durerile idauluie) dupa acea am simtit cum mainile imi iau foc in tot acest timp eu nu vedeam nimic in jur in afara de niste umbre care vorbeau foarte tare....mam trezit la spital dupa 3 zile in care doctori nu imi mai acordau nici o sansa de supravietuire si nici familia cand m-am trezit am inceput sa rad , ''iar mama ma intrebat de ce rad?'' eu i-am spus ''mama am fost in iad''.....dupa 2saptamani de la externarea din spital am fost la biserica (eu am fost ateu dar am inceput sa cred iar in Dumnezeu pentru ca nu vreu ca atunci cand voi muri sa ma mai duc acolo') la biserica i-am povestit preotului tot ce am vazut acolo iar el m-a intrebat ''ti-ai jignit vreo-data parinti sau i-ai lovit (batut) pe vreo unul dintre ei ?'' iar eu iam raspuns ca da, atunci preotul mi-a spus: din cauza asta ai fost in iad si ai fost ars ......In momentul de fata ma ustura foarte rau mainile atunci cand le ating cu ceva nu am nici un semnt de lovitura sau arsura pe ele .....Eu am vazut ca iadul exista cu adevarat nu stiu daca exista si raiul
si eu am patit la fel... am fost in Iad... si la fel ca tine am fost decimat in n'spemii de bucati fiecare os, deget, etc, la sfarsit mi-a fost zdrobit capul... tot asa eram in intuneric nu vedeam aproape nimic, dar am reusit sa vad o aratare la vreo 3,4 m inaltime, aceeasi care ma tortura... si am realizat ca sunt intr-un spatiu inchis... s-a intamplat cand am fost in coma alcoolica de gradul 3 la spital.. nu ma puteam trezi din viziunea aia... ce pot spune e ca iadul acela a fost o moarte continua..... pana nu m-am rugat nu am iesit de acolo si nu m-am putut trezi... cand m-am rugat a aparut o raza de lumina si m-a luat de acolo si am calatorit cu ea prin intuneric... si am vazut o rascruce de drumuri, pesteri care toate dadeau intr-un loc comun si in locul ala era un foc,ca focul de tabara, si am zburat cu lumina pe deasupra si simteam ca prind forta si ca mai sunt 3 metri si in 3 secunde m-am trezit... am avut niste frisoane urite apoi.. asa se intampla cand bei iarna si nu te imbraci gros..

p.s eu am vazut si "raiul" ... cand a murit bunica mea, Dumnezeu sa o ierte eu dormeam... si tot visul meu a fost asta... am vazut ca s-a facut o lumina , ca lumina de soare cand ii faci loc sa intre, lumina puternica.. si am vazut pe Maica Domnului cu mainile deschise, stand deasupra luminii aceleia si o campie si un copac si m-am trezit.. atunci a murit bunica mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul este vesnic? georgeval Dogmatica 114 06.07.2012 14:24:33
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40