Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 13.07.2016, 16:23:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar știm că unii se desăvârșesc și ajung să nu mai păcătuiască.
Pai cum, ca singurul care n-a pacatuit in trup fiind, este Iisus.
Reply With Quote
  #612  
Vechi 13.07.2016, 16:33:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

El n-a păcătuit niciodată, S-a născut fără păcat.
Cei care se luptă să se desprindă de orice înclinație păcătoasă, ajung, după ce se curățesc și se luminează, la desăvârșire, stare în care ei tind mereu către Dumnezeu și nu mai înclină către păcat.

La botez și cu alte ocazii se cântă: „Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat” - adică la botez primim viața lui Hristos, posibilitatea de a trăi viața Lui fără păcat. Numai nelucrarea noastră ne face să nu o trăim.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 13.07.2016 at 16:38:57.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 13.07.2016, 16:34:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
după ce se curățesc și se luminează, la desăvârșire, stare în care ei tind mereu către Dumnezeu și nu mai înclină către păcat.
Adica la sfinti te referi.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 13.07.2016, 16:44:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Da. Așa cum poate fi oricare dintre noi. Dar nu vrem.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #615  
Vechi 13.07.2016, 16:53:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Da. Așa cum poate fi oricare dintre noi. Dar nu vrem.
Sau poate ca e greu sa vrem sa ajungem sfinti,desi se poate si oricine ar putea asa cum spune Hristos.
Uite iti dau un exemplu.Sfantul Ioan de la Prislop.Cum a sapat omul ala acea pestera mie imi sta mintea in loc,
plus ca mediul este vara cald si umed si iarna rece si umed.

Last edited by Copacel; 13.07.2016 at 16:55:42.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 13.07.2016, 17:06:03
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
noi nu suntem la nivelul Sf. Ion Botezatorul sau al profetului Ezechiel. Acum, cand cineva vrea sa posteasca L,M,Mi,J,V,S,D nu ar trebui sa primeasca binecuvantare de la Duhovnicul lui? Nu duhovnicul cunoaste starea spirituala a credinciosului si stie cel mai bine daca credinciosul e in stare sa duca pana la capat acest post sau nu (sa nu devina o simpla cura de slabire sau sa nu cada in mandrie)?
Sfîntul respectiv prooroc se numește Ioan; Ion este Apostolul. Iar de postit S și D eu nu am recomandat nimănui căci ''Milă voiesc și nu jertfe!''... dar nu este interzis... cine vrea să postească și S și D este liber să o facă căci S și D și Dumnezeu postește împreună cu săracii muriutori de foame și lucrează pentru mîntuirea celor împovărați împreună cu fiii lui Dumnezeu.

Sigur că dacă ești călugăr și ai părinte spiritual un duhovnic stareț căruia îi spui toate problemele tale și păcatele și suferințele și ispitele neavînd nimic să-i ascunzi atunci sigur că el te cunoaște și el te îndrumă cît să postești și cînd și cum și el îți dă binecuvîntare ca să asculți postind și după ce ai ascultat iar te binecuvintează. Ar fi culmea să postești în ascuns față de duhovnic și ca să-i faci în contra și în ciudă ca dracii.

La mireni este altă poveste, niciun preot nu poate știi tot ce face un credincios mirean care vine de două-trei ori pe an la el la spovedit deci despre ce binecuvîntare vorbești dumneata? Sau este vreunul care să meargă zilnic sau săptămînal la preotul său să îi ceară binecuvîntare pentru tot ce face? Așa ar fi frumos dar este vreunul care își întreabă zi de zi preotul sau mai marele despre fiecare lucru pe care îl face? Eu n-am auzit și n-am văzut să fie chiar așa de riguroasă viața credinciosului mirean și nici nu se cade să fii așa de prost încît să nu-ți dai seama ce ar fi bine și ce nu ar fi bine să faci.

Deci dacă ești mirean și vrei să postești atunci nimeni nu te oprește ca prin postul tău să urmezi în credință sfinților.

''Precum vedeți la Mine că fac așa să faceți și voi..
''El este fiul Meu preaiubit, de El să ascultați...
''Tot ce vă va spune El să faceți...
''Fiți sfinți și perfecți căci Tatăl vostru din Cerruri este sfînt și perfect...

Tu spui despre post de parcă cineva ar fi legat postul ca să nu postești decît Mi și V și tu ca să postești și L ai avea nevoie de dezlegare și binecuvîntare de la duhovnic, de la preot, de la Dumnezeu.

''Oricine voiește să se lepede de sine, să-și ia crucea și să vină după Mine...

Deci e simplu: Sfinții au postit și Domnul Iisus a postit așa că liniștit poți posti și tu dacă vrei să păcătuiești mai puțin.

Problema este întra-devăr că postind îți vine să te lauzi că cică tu poți posti mult timp și cazi ca prostul și ca hoțul în lăudăroșenie crezînd că dacă postești ești cineva mare.

Dar cum ai putea fi cineva mare postind căci postul este un ajutor pentru nepăcătuire și dacă te rogi și postești nu faci altceva decît să recunoști Domnului și tuturor că ești un foarte mare păcătos încît trebuie să postești și să te rogi aproape tot timpul. Deci asta este o stare de pocăință continuă prin care îți recunoști neputința și căderea și necurăția căci nimeni nu postește ca să se laude cu postul fiindcă dacă ești normal la cap nici nu ai cum să te lauzi cu un mijloc de a te curăți de păcate, e ca și cum te-ai lăuda cu apa cu care te speli sau cu rugăciunea pe care o faci ca să fii ajutat, mijloace de curățire și sfințire pe care le folosești zilnic, păi dacă vrei să te lauzi cu ele defapt prin asta recunoști înaintea celor cărora te lauzi că tu ești defapt un om care te murdărești foarte ușor aproape în fiecare moment... și asta nu cred că e pentru cineva o laudă.

Și ce ar trebui, să vină Arhiereul să-ți dea binecuvîntare să te speli sau să nu mai păcătuiești în fel și chip? Tu nu ți-ai dat seama pînă acum că asta ne cere Dumnezeu tuturor oamenilor pentru ca să nu suferim tot felul de dureri rele? Ne-a cerut să nu mai păcătuim și ne-a binecuvîntat pentru asta. Deci este în interesul tău să postești și să te rogi și să te cureți și să nu mai păcătuiești și nu în interesul vreunei instanțe superioare, decît în interesul tău și al părinților tăi deci de la ei caută să ai binecuvîntare, de la părinți și de la Tatăl nostru din ceruri!

Tu însă am impresia că asta vrei, practic mă bați pe mine la cap că eu te smintesc cînd defapt tu vrei să ceri binecuvîntare mai marilor tăi ca nu cumva să ții post și în ziua de Luni peste săptămînă!

Ia du-te să vezi dacă îți dă cineva binecuvîntare ca nu cumva să te rogi și să ți post în ziua de Luni.

Last edited by Trimisul; 13.07.2016 at 17:34:52.
Reply With Quote
  #617  
Vechi 14.07.2016, 10:05:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si cu binecuvantare crezi ca se poate din prima ?
duhovnicul, care este un "doctor" al sufletului, dupa o "consultatie" amanuntita, scrie "reteta" adecvata dupa puterea "pacientului"
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #618  
Vechi 14.07.2016, 12:38:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si daca s-a iertat de ce il mai facem ?
Daca ai fumat si te-ai lasat, te pocaiesti, ti se iarta pacatul, dar nu inseamna ca n-ai sa mori de cancer.

Pacatul stromesesc s-a iertat, dar de murit (moartea e consecinta lui) tot ai sa mori.

Daca parintii tai ti-au transmis probleme fizice sau de alta natura, ele raman.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 14.07.2016, 13:49:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Da. Așa cum poate fi oricare dintre noi. Dar nu vrem.
Si totusi nici un om nu poate fi fara de pacat, pentru ca de pacatul originar nu ne sterge nimeni. Am inteles ca nici botezul.
Femeile raman cu pecetea lor si sunt tratate mereu altfel decat barbatii.
Casatoria, conceperea de prunci - nu sunt considerate fara de pacat.

Poate doar monahii sa poata fi fara de pacat, daca se straduiesc.
Si pe urma tot ti sa gaseste un pacat cat de mic. Macar te-ai uitat la ceva.
Nimeni nu poate sa spuna ca nu are pacat. Inseamna lipsa de smerenie si si acesta este un pacat.

Sfinti nu putem sa ajungem de fapt. Adica sa fim ca Iisus Hristos.
Dumnezeu decide cine devine sfant, dupa ce omul ajunge la El.
Pe pamant nimeni nu este sfant.
Nu vorbesc aici de pomenirea in calendarul bisericesc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #620  
Vechi 14.07.2016, 13:56:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sfintenia nu se masoara dupa capacitatea de a birui o singura data si definitv pacatul, ci de a te ridica mereu deasupra lui, in loc sa-ti devina tovaras.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12