Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.09.2007, 14:47:02
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
mda, m-ati lamurit... bustean! .
Mirela, ce ai nevoie sa stii mai exact? Ai primit cateva pareri personale ale unor useri. De ce spui ca te-au lamurit bustean?:) Daca am inteles gresit mesajul tau explica-ne te rog ce anume vrei sa stii, daca e pacat sa stai in picioare? sau cand trebuie sa ingenunchezi? Din punct de vedere canonic Nu stiu sa iti raspund (poate iti va scrie Urzicuta care este proteasa, sau Negroponte:)) Eu am scris ce fac personal, o fi bine o fi rau..asa fac. Ba mai mult uneori cand piciorele nu ma mai tin..stau pe scaun si suspin in taina pentru neputinta mea..nadajduind ca Maicuta Domnului ma vede.. Nu stiu daca trebuie data atata importanta, asa cum mai spuneam, cred ca Dzeu ne cere "frangerea inimii" mai mult decat a trupului:) Apoi sa iti mai spun ceva. La mine la biserica, de fiecare data cand se pregateste parintele sa citeasca Evanghelia, o bunica merge in fata Usilor Imparatesti si se aseaza in genunchi chiar acolo!!. Eu ma cutremur cand o vad..si Nu ma pot infrana sa Nu o judec.. Am spovedit si parintele mi-a dat "canon" sa inchid ochii cand se apropie momentul...si atunci nu voi mai vedea daca vine sau nu:D nestiind..nu mai pot judeca (eventual ma pot intreba in sinea mea..oare s-a asezat)Asa si tu, daca simti nevoia sa stai in picoare dar te rusinezi de cei din jur, inchide ochii si ramaii doar tu si Hristos. Asa (cred) iti va fi mai usor sa iti asculti inima si sa te pastrezi in pace... Pentru ca scopul Sfintei Liturghii cred eu este unirea cu Hristos prin Pace si Bucurie:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2007, 17:10:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O facem ori de cate ori simtim noi insine. Nu facem un gest sau ceva anume, numai din obligatie sau ca sa parem mai crestini si mai smeriti decat altii. Nu e un gest de fatada !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2007, 20:27:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

jenica draga, fratilor, pai vroiam sa stiu si eu de la voi ca vad ca stiti mai multe, cand TREBUIE si cand NU TREBUIE sa ingenunchem. altfel, dupa capul meu, cam stiam si eu. :) oricum, va multumesc pentru pareri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.09.2007, 20:32:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
jenica draga, fratilor, pai vroiam sa stiu si eu de la voi ca vad ca stiti mai multe, cand TREBUIE si cand NU TREBUIE sa ingenunchem. altfel, dupa capul meu, cam stiam si eu. :) oricum, va multumesc pentru pareri.
Dupa capul(mintea) si sufletul tau, Mirela !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2007, 20:57:10
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
jenica draga, fratilor, pai vroiam sa stiu si eu de la voi ca vad ca stiti mai multe, cand TREBUIE si cand NU TREBUIE sa ingenunchem. altfel, dupa capul meu, cam stiam si eu. :) oricum, va multumesc pentru pareri.
Din pacate mirela mea draga, "par" ca stiu multe..este cel mai grav pacat al meu pentru care Iadul ma va inghiti..
ma iarta te rog!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2007, 23:21:55
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

AM GASIT LA PARINTELE CLEOPA :Crestinii trebuie sa stea in genunchi cand se sfintesc preacuratele daruri, cand se canta : " Pe Tine Te laudam, pe Tine bine Te cuvantam... !" Altii stau in genunchi si la Evanghelie. Nu-i o greseala. La Axionul Maicii Domnului si la Tatal nostru, atunci se sta. Si dupa ce se canta Tatal nostru se face sarutarea pacii. Asa se facea inainte. Acum in unele biserici s-a uitat.
DIN CELE 14 REGULI PENTRU MERGEREA LA BISERICA (SFATURI ORTODOXE)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2007, 23:29:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sant intru totul de acord cu cele de mai sus, dar repet ca ingenuncherea, nu trebuie sa constituie o critica sau o lauda. Trairea interioara si intelegerea prin filtrul sufletului a celor din timpul slujbei, sunt mult mai importante, decat pozitia trupului din acel moment.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2007, 22:15:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Sunt fel si fel de obiceiuri care difera de la o parohie la alta, la noi de exemplu se ingenuncheaza in timpul citiri Sf Evanghelii, in timpul iesirii ci Sf Daruri, in timpul Epiclezei si dupa "cu frica de Dumnezeu cu credinta.." la cea din urma aratare a darurilor, dupa parerea mea este bine ca se ingenuncheaza in biserica..macar atunci sa ingenunchem in fata lui Dumnezeu, daca altcanva nu o facem..Bucurie multa!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.10.2007, 11:26:08
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GEORGIANA22
AM GASIT LA PARINTELE CLEOPA :Crestinii trebuie sa stea in genunchi cand se sfintesc preacuratele daruri, cand se canta : " Pe Tine Te laudam, pe Tine bine Te cuvantam... !" Altii stau in genunchi si la Evanghelie. Nu-i o greseala. La Axionul Maicii Domnului si la Tatal nostru, atunci se sta. Si dupa ce se canta Tatal nostru se face sarutarea pacii. Asa se facea inainte. Acum in unele biserici s-a uitat.
DIN CELE 14 REGULI PENTRU MERGEREA LA BISERICA (SFATURI ORTODOXE)
Din cate stiu eu despre ingenuncherea trupeasca in cadrul Sfintei Liturghii:
- nu se ingenuncheaza sambata si duminica ci numai in zilele de peste saptamana. S-a ajuns la neintelegere din cauza ca la cele mai multe biserici se face (sau se facea) Sfanta Liturghie numai duminica si in cazul asta, cand sa mai ingenuncheze omul? Chiar daca nu ingenunchezi poti sa-ti pleci capul si trunchiul sau chiar sa-ti ridici mainile in invocare. Rostul este sa-ti antrenezi in rugaciune si trupul, nu numai mintea, simtirea si ratiunea, pentru a fi partas cu intreaga fiinta.
- Nu se ingenuncheaza niciodata la citirea Sfintei Evanghelii. Chemarea este "intelepciune, drepti, sa ascultam..." adica urmeaza a se citi intelepciunea lui Dumnezeu, sa stam drepti si sa ascultam cu cea mai mare atentie
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.10.2007, 12:00:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

De la Inviere pana la Inaltzarea Domnului... :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 22:16:38
Ce faceti cand... cred_cu_adevarat Generalitati 19 18.09.2011 19:16:17
Cand nu se fac parastase chilala80 Intrebari utilizatori 2 21.11.2010 22:40:10
Eu cand v-am zis Mara2009 Nunta 3 10.09.2009 20:10:00
Postul: Cum? Cand? De ce? Va_iubesc Pocainta 95 22.03.2008 19:35:57