Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.01.2010, 16:25:05
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Sophia, in ajunul Bobotezei ca si al Craciunului, si de asemeni la Praznicul Taierii Imprejur (1 ian.) se savarseste Liturghia Sfantului Vasile cel Mare care are cateva deosebiri fata de Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur. Sunt cateva rugaciuni care se schimba si mai ales partea sfintirii darurilor (Anaforaua liturgica) este mai ampla , cu rugaciuni mai lungi. Cuvintele de instituire a tainei (" Luati, mancati...") sunt precedate de : " A dat Sfintilor sai ucenici si apostoli zicand: Luati, mancati...". De aici nedumerirea ta.
Liturghia Sfantului Vasile cel Mare se savarseste doar de 10 ori pe an: la ziua Sfantului (1 ian.), in primele 5 duminici din Postul cel Mare, in Joia Mare ,in Sambata Mare, in Ajunul Craciunului si in Ajunul Bobotezei. In aceste ultime patru zile enumerate , Liturghia Sfantului Vasile se uneste cu Vecernia zilei urmatoare.
Va doresc sarbatori fericite si multe bucurii duhovnicesti!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.01.2010, 16:39:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc mult GeorgeS.
@Andrei - acum ne-am lamurit cu totii! Hurra!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.01.2010, 17:04:49
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Sophia, in legatura cu particelele, hai sa-ti spun cateva din micile "secrete" care tin de practica liturgica a fiecarui preot.
Proscomidia se face inaintea Sfintei Liturghii, ori in perioada Utreniei (la parohiile de mir), ori la ceasurile intai si trei (la manastiri). Acoperirea Darurilor se poate amana pana la Heruvic sau chiar daca se acopera Darurile , se poate rasfrange Acoperamintul cel Mare si cel al Sfantului Disc asa incat sa avem acces la Daruri si dupa inceperea Sfintei Liturghii. Preotul poate sa mai proscomideasca (sa puna particele pentru vii si morti) pana la Heruvic, cand se face Vohodul (Iesirea) cu Cinstitele Daruri. In Liturghier chiar sunt aratate aceste mijloace si nu reprezinta deloc o incalcare a Tipicului.
In legatura cu cantitatea de Daruri care se sfintesc, orice preot care isi cunoaste parohia stie cat de mare trebuie sa scoata Sfantul Agnet si ce cantitate de vin sa toarne in Sfantul Potir ca sa ajunga la toti. De pilda , la o Liturghie Arhiereasca sau la un hram, ori la sarbatori insemnate (Sfintele Pasti, Craciunul ) ,cand se impartasesc un numar mare de clerici dar si mireni , clar ca Darurile vor fi in cantitate mai mare. Cel mai spectaculos este in biserica rusa unde ,de pilda la Sfintele Pasti se impartasesc cateva sute de clerici (arhierei, preoti si diaconi) si cateva mii de credinciosi in aceeasi biserica (Catedrala Patriarhala din Moscova), la aceeasi Sfanta Liturghie .Vezi si acest link:http://www.forum.teologie.net/viewtopic.php?f=67&t=883
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.01.2010, 17:09:31
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

multumim mult, parinte! multe lucruri pe care nu le stiam.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2010, 18:25:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc parinte GeorgeS. Ce bine ca sunteti pe aici!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2010, 19:44:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc mult GeorgeS.
@Andrei - acum ne-am lamurit cu totii! Hurra!
Ma bucur ca ti-a raspuns parintele. Tocmai vroiam si eu sa-ti scriu asta dar vroiam sa verific mai intai daca asa este. Cum la bisericile la care merg eu se spun cu voce tare si rugaciunile astea, accentul este mai mult pus pe diferenta dintre rugaciunile secrete (pentru memoria mea, cel putin). In cazul liturghiei sfantului Vasile, ele sunt mai lungi (si foarte frumoase).

Sophia, in legatura cu ce spuneai mai sus despre 'rugaciunile din taina', tu imi amintesti adesea de personajele de tip 'ingenuul' lui Voltaire, sau Parsifal, care pune intrebarea corecta, dintr-un anumit punct de vedere. Aceste rugaciuni nu au fost facute ca sa fie secrete, la inceput. Ele au devenit asa, din aceeasi cauza pentru care majoritatea credinciosilor au ajuns sa se impartaseasca rar: convertirea la crestinism a majoritatii, si incercarea de a opri profanarea 'tainei'.
Dupa parerea unora, ele ar trebui citite cu voce tare. Chiar in Romania am fost, la Bucuresti, la o biserica unde se facea asa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.01.2010, 04:14:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu toate că nu se dezbate aici această temă, vreau cu scuzele de rigoare, să amintesc ceva în legătură cu pomelnicele date la Sf. Liturghie . Văd mai tot timpul că mulți dau pomelnice până aproape de sfârșitul Slujbei . Este bine ca pomelnicele să fie date până la începerea Sf. Liturghii , pentru că pomelnicele pot fi pomenite până la ieșirea cu sfintele daruri , căci odată sfintele aduse pe Sf. Masă nu se mai pot adăuga părticele nici la vii , nici la adormiți. Ce se întâmplă cu restul pomelnicelor care nu mai sunt pomenite după ce au fost așezate miridele pe disc ? Ele mai pot fi pomenite în timpul cântării axionului Maicii Domnului, fără a mai fi scoase miride, deci este mult mai bine ca toate pomelnicele să fie aduse la INCEPUTUL SLUJBEI .
L-am auzit pe preot spunandu-i unei doamne, care a venit chiar la sfarsitul Liturghiei, ca pomelnicul ei ramane pt saptamana viitoare...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.01.2010, 13:39:25
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Smile

:)Eu cred ca cel important este sa te duci la Sf Liturghie cu inima curata. Ducanduma mereu la Sf liturghie si de fiecare data cand merg ma simt bine toata saptamana:) Si chiar vorbeam cu parintele diacon de la biserica mea Despre oamenii care uneori uita de ce au venit la biserica, in loc sa ii multumeasca lui Dumnezeu pt binele dat se uita urat pe mine si bombane Ca eu fiind in scaun cu rotile ma bag in fata ,mai ales cAnd iese preotul cu Sf darurii. am intrebat pe parintele diacon si a spus sa stau linistita ca nu este un alt loc mai potrivit pentru mine decat infata si ma linistit acum ca ma simnteam putin vinovata ,
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.01.2010, 22:16:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
L-am auzit pe preot spunandu-i unei doamne, care a venit chiar la sfarsitul Liturghiei, ca pomelnicul ei ramane pt saptamana viitoare...
Iată și un link de folos : http://biserica.org/Publicatii/1995/NoIV/41_index.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.01.2010, 22:49:25
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Sophia, in legatura cu particelele, hai sa-ti spun cateva din micile "secrete" care tin de practica liturgica a fiecarui preot.
Proscomidia se face inaintea Sfintei Liturghii, ori in perioada Utreniei (la parohiile de mir), ori la ceasurile intai si trei (la manastiri). Acoperirea Darurilor se poate amana pana la Heruvic sau chiar daca se acopera Darurile , se poate rasfrange Acoperamintul cel Mare si cel al Sfantului Disc asa incat sa avem acces la Daruri si dupa inceperea Sfintei Liturghii. Preotul poate sa mai proscomideasca (sa puna particele pentru vii si morti) pana la Heruvic, cand se face Vohodul (Iesirea) cu Cinstitele Daruri. In Liturghier chiar sunt aratate aceste mijloace si nu reprezinta deloc o incalcare a Tipicului.
In legatura cu cantitatea de Daruri care se sfintesc, orice preot care isi cunoaste parohia stie cat de mare trebuie sa scoata Sfantul Agnet si ce cantitate de vin sa toarne in Sfantul Potir ca sa ajunga la toti. De pilda , la o Liturghie Arhiereasca sau la un hram, ori la sarbatori insemnate (Sfintele Pasti, Craciunul ) ,cand se impartasesc un numar mare de clerici dar si mireni , clar ca Darurile vor fi in cantitate mai mare. Cel mai spectaculos este in biserica rusa unde ,de pilda la Sfintele Pasti se impartasesc cateva sute de clerici (arhierei, preoti si diaconi) si cateva mii de credinciosi in aceeasi biserica (Catedrala Patriarhala din Moscova), la aceeasi Sfanta Liturghie .Vezi si acest link:http://www.forum.teologie.net/viewtopic.php?f=67&t=883
Multumesc!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Graiul liturgic Laurentiu Sfanta Liturghie 5 22.04.2009 13:31:33