Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.09.2010, 16:58:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.

Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.

Astept învierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa vie.

Amin!"

Deci Dumnezeu-creatorul celor vazute si nevazute,adica materiale si nemateriale
si
Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul.
Imagineaza-ti ca stiu si eu crezul.
Dar nu imi dadeam seama unde anume sunt pomenite energiile necreate.
Raspunsul tau nu ma satisface. E ca si ti-as spune "eu merg cu masina" iar pe urma ti-as atrage atentia pentru ca nu ai inteles ca vorbeam despre benzina.
Toata lumea era de acord ca Dumnezeu a creat lumea. Dar energiile necreate, ca si concept, nu erau cunoscute pana in sec 14.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.09.2010, 17:09:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.

Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.

Astept învierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa vie.

Amin!"

Deci Dumnezeu-creatorul celor vazute si nevazute,adica materiale si nemateriale
si
Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul.
Textul asta e inventat de oameni nicidecum impartiali si fara a fi bazat pe dovezi deci nu poate avea valoare de argument. E mai mult "cum ar trebui sa fie crestinismul". Ca sa nu mai vorbim de faptul ca foloseste niste termeni neclari de parca ar fi o incantatie.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.09.2010, 17:13:36
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Grabriella,cand te-ai referit al Crezul crestin de la Niceea>ai avut cumva in vedere acesta explicatie?

,,Intruparea Cuvantului lui Dumnezeu, a Logosului, se face fara stirbirea sau injosirea dumnezeirii, intr-un proces kenotic unic, fara pierderea divinului in omenitate. Dimpotriva, omenitatea se potenteaza intr-atat, incat „filiatia omului prin har“ fata de Dumnezeu sa fie perfecta, fara ca omul sa-si piarda propria sa natura creata, limitele sale creationale. Aspectul kenotic, marcat prin cuvintele: „si S-a pogorat din cer“, devine modelul aplecarii parintesti a Tatalui spre lume, in special spre om, asemanator aplecarii parintelui spre copil, ca sa-l ridice in dreptul fetei sale, capului sau, la nivelul demnitatii depline si al responsabilitatii.

Caci, daca omul nu ar fi beneficiat de Intruparea Logosului si de intreg cursul mantuirii obiective, el ar fi ramas doar „poleit cu har“, dar nu „patruns de har“ si transformat total in interiorul sau.

Numai acea raza de soare lumineaza adancurile fapturii care a trecut neoprita prin structura creatiei, ba chiar transcende si dincolo de aceasta structura, facand-o vizibila in toata frumusetea ei. Este raza harului dumnezeiesc, a energiilor divine necreate, despre a caror existenta a scris si a vorbit Sfantul Grigorie Palama."

Explicatia pe larg aici
Faceti referire la versetul din Sf.Ev. dupa Sf.Ioan: "La inceput era Cuvantul( Logosul) si Cuvantul a fost cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.". Da, foarte frumos spus !
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.09.2010, 17:21:15
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Faceti referire la versetul din Sf.Ev. dupa Sf.Ioan: "La inceput era Cuvantul( Logosul) si Cuvantul a fost cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.". Da, foarte frumos spus !
In principal(am postat un link catre articolul sursa) m-am referit la fraza trei(plecand de la notiunea de ,,a se pogora din ceruri") din Crez dar prin extensie(Caci, daca omul nu ar fi beneficiat de Intruparea Logosului) se poate lega armonios de Ioan 1:1 asa cum bine ati remarcat si dvs.Pe acest aspect(Ioan 1:1 si Logosul) o sa va las mai tarziu,pe acest thread, un articol foarte interesant referitor la subiectul discutiei.Momentan va pot lasa acest articol>click aici

Toate cele bune.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.09.2010, 17:21:40
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Textul asta e inventat de oameni nicidecum impartiali si fara a fi bazat pe dovezi deci nu poate avea valoare de argument. E mai mult "cum ar trebui sa fie crestinismul". Ca sa nu mai vorbim de faptul ca foloseste niste termeni neclari de parca ar fi o incantatie.
Dar nu asta era subiectul.Eu am raspuns la o intrebare. Vedeti care este intrebarea!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.09.2010, 17:24:12
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
In principal(am postat un link catre articolul sursa) m-am referit la fraza trei(plecand de la notiunea de ,,a se pogora din ceruri") din Crez dar prin extensie(Caci, daca omul nu ar fi beneficiat de Intruparea Logosului) se poate lega armonios de Ioan 1:1 asa cum bine ati remarcat si dvs.Pe acest aspect(Ioan 1:1 si Logosul) o sa va las mai tarziu,pe acest thread, un articol foarte interesant referitor la subiectul discutiei.Momentan va pot lasa acest articol>click aici

Toate cele bune.
Multumesc,
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.09.2010, 17:35:40
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Imagineaza-ti ca stiu si eu crezul.
Dar nu imi dadeam seama unde anume sunt pomenite energiile necreate.
Raspunsul tau nu ma satisface. E ca si ti-as spune "eu merg cu masina" iar pe urma ti-as atrage atentia pentru ca nu ai inteles ca vorbeam despre benzina.
Toata lumea era de acord ca Dumnezeu a creat lumea. Dar energiile necreate, ca si concept, nu erau cunoscute pana in sec 14.
Ma bucur mult !( ca sti crezul)
Nu ca si concept ci mai mult ca si exprimare .
Toata Biblie , atat vechiul cat si noul Testament fac referinta la aceste energii dar le numeste puteri.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 21.09.2010, 17:51:22
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

"Sfânta Evanghelie după Ioan

Cap. 1

1. La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.

9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.

14. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr."

intai a fost puterea , energia necreata,lumina si abia apoi aceasta s-a facut trup, materie.
Sigur, este metaforic , dar ...cine stie?( Cuvantul este Domnul Iisus Hritos)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 21.09.2010, 17:54:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Eu cred ca chenoza lui Hristos e adevarata.. Cuvantul a trebuit sa renunte la unele din atributele dumnezeirii pentru a putea fi in intregime uman si pentru a putea muri.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 21.09.2010, 18:16:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
... Unde scrie 'putere" a se citi energie.
Nu faceti confuzie. Puterea se refera la ceva si energia la altceva.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Energie
Conform relației dintre masă și energie, oricărei forme de energie a unui sistem fizic îi corespunde o masă inertă a sistemului, conform relației lui Einstein: E = mc^2
unde m este masa sistemului, iar c este viteza luminii în vid.

Materia este caracterizată prin două mărimi fundamentale: masa și energia. Masa este măsura inerției și a gravitației, iar energia este măsura scalară a mișcării materiei. Cea mai generală definiție, prezintă energia ca măsură a mișcării materiei. Această formulare, deși corectă, prezintă inconvenientul unei exprimări mai puțin explicite, având în vedere diversitatea mare a formelor de mișcare a materiei.

Energia definește calitatea schimbărilor și proceselor care au loc în univers, începând cu deplasarea în spațiu și terminând cu gândirea. Unitatea și legătura formelor de mișcare a materiei, capacitatea lor de transformare reciprocă a permis măsurarea diferitelor forme ale materiei printr-o măsură comună: energia.

Energia este unul dintre cele mai importante concepte fizice descoperite de om. Înțelegerea corectă a noțiunii de energie constituie a condiție necesară pentru analiza sistemelor energetice și a proceselor energetice.



http://ro.wikipedia.org/wiki/Mas%C4%83
Masa unui corp sau a unei particule este una din cele 7 mărimile fizice fundamentale. Masa se definește drept acea mărime măsurabilă ce determină cantitatea de substanță conținută într-un corp sau particulă, determinabilă la nivel macroscopic și măsurată, de asemenea, macroscopic.


http://ro.wikipedia.org/wiki/Putere
Puterea în fizică este mărimea fizică ce măsoară rata la care se transferă energia.

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Si exista energii pozitive si negative.Energii benefice si malefice.+ si -
Si noi suntem plini de aceste energii de viata creatoare.Acestea sunt chiar vizibile si masurabile stiintific
În funcție de starea de referință, energia poate fi pozitivă, negativă sau nulă.
Puterea nu poate fi pozitiva sau negativa!
Puterea ori este (in cantitate mai mare sau mai mica) ori nu este!



Puterea in limbajul Sfantei Scripturi nu se refera nicidecum la vreo energie.

"si putere I-a dat sa faca judecata, pentru ca El este Fiul Omului. " Ioan 5,27

Iată, v-am dat putere să călcați peste șerpi și peste scorpii, și peste toată puterea vrăjmașului, și nimic nu vă va vătăma. Luca 10,19

Last edited by Eugen7; 21.09.2010 at 18:19:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 29.07.2020 00:49:47
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 21:08:07
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 04:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07