Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 03.09.2012, 13:18:03
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Holy trinity greek orthodox monastery (agios nektarios),
aegina island, greece, 180 10
Reply With Quote
  #622  
Vechi 05.09.2012, 20:11:30
Oana_A's Avatar
Oana_A Oana_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

As vrea sa pot spune ca am credinta...dar nu simt nimic.
Din cauza multor pacate si mai ales pacatul mandriei m-am imbolnavit: o depresie si alte boli.
Depresia mi-a luat totul:bucuria de a trai,prietenii....De multe ori simt ca nu mai pot sa traiesc,ca degeaba traiesc,ca totul e atat de negru,ca nu exista speranta...

Maica Domnului ma ajuta cu rugaciunile ei.Ea a avut grija de mine si de surorile mele de cand ne-am nascut.Ea ma asculta ori de cate ori am probleme si nu am cui sa spun.

Acum ma rog la Sf. Nectarie si ma simt mai linistita cand citesc Acatistul.
Cum sa ma adresez Sfantului la sfarsitul rugaciunii sa ma ajute sa ma insanatosesc?
Reply With Quote
  #623  
Vechi 05.09.2012, 20:22:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Acum ceva vreme (cam 3 saptamani) am scris aici despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie intr-un moment in care intrasem intr-o mare depresie si eram intr-o mare deznadejde. Ma despartisem de prietenul meu (nici in ziua de astazi nu am sa ii inteleg motivul pentru care mi-a cerut sa ne despartim insa asta e mai putin important), pe care l-am iubit mult si nici nu reuseam sa imi gasesc un loc de munca. Imparteam CV-uri dar nu eram chemata la nici un interviu. Intr-o zi, am cedat, am izbucnit intr-un plans din care greu m-am putut opri si aveam o durere sufleteasca pe care greu o pot descrie. Am inceput sa plang in baie (acolo e locul meu de refugiu cand vreau sa plang, nu vreau ca parintii sa ma vada plangand deoarece ar suferi) si ma rugam Maicii Domnului si Sf.Nectarie sa ma ajute, sa faca ceva cu puterea lor cea mare astfel incat sa se intample ceva cu mine...orice, bun sau rau. Recunosc ca am gresit foarte mult deoarece cazusem in deznadejde si ajunsesem sa cred ca Sfantul Nectarie nu vrea sa ma ajute ( Sfinte Nectarie iarta-ma!). Insa......dupa 2 zile m-am angajat! Nu era un loc de munca sigur, ba din contra era un "post" pentru muncitor necalificat (eu avand studii superioare) la o firma de arhivare, unde eram pontata doar o singura ora pe zi si munceam 8 sau 12 iar salar am primit 400 de lei. Ca sa nu mai spun de efortul fizic pe care trebuia sa il fac si de praful pe care trebuia sa il inghit, dar am acceptat toate astea doar ca sa nu o iau razna. Insa, ii multumesc din inima Sfantului Nectarie, Maicii Domnului, Iisus Hristos si tuturor sfintilor pentru acest loc de munca deoarece prin intermediul lui am reusit sa imi revin psihic si sa am puterea sa ma ridic dintr-o ""groapa" din care nu mai puteam iesi. Cum Dumnezeu stie mai bine de ce are nevoie omul si cand anume, prin intermediul acestui loc de munca am reusit sa il uit pe baiatul pe care l-am iubit atat de mult si in care am crezut ca sa aflu de fapt ca........"se saturase sa se prefaca fata de mine. Ieri am luat salarul....400 de lei. Este foarte putin dar pentru mine inseamna foarte mult deoarece cu ei mi-am putut ajuta parintii. Desi niciodata parintii mei nu mi-au cerut nici macar un leu....bucuria mea sufleteasca a fost maxima cand le-am platit o factura. Am simtit ca am mutat un munte din loc, ca am grija de ei, ca am contribuit si eu le cheltuielile lor zilnice chiar daca nu a fost o contributie foarte mare. Ajutorul Sf.Nectarie pentru mine nu a incetat sa apara. Astazi am fost chemata la un interviu, la o firma de contabilitate. Am acceptat fara sa stau prea mult pe ganduri mai ales ca e un loc de munca care imi place iar "sefa" mea nu e alta decat .....verisoara mea. Pot sa spun ca sunt....linistita, chiar fericita. Mi-e si rusine sa mai scriu vreun cuvant. Nu mai pot spune decat.....Sfinte Nectarie, Maica Domnului, Sf.Mc.Efrem cel Nou, Sf.Ioan Rusul, Sf.Xenia de SanktPetersburg, Sf.Nicolaie, Sf.Paraschiva, Sf.Mina, Sf.Spiridon, Sf.Vasile, Sf.Arhangheli Mihail si Gavriil si toturor sfintilor si Domnului nostru Iisus Hristos va rog sa ma iertati ca m-am indoit de ajutorul vostru si va multumesc din inima ca mi-ati ascultat rugaciunile si m-ati ajutat sa nu imi pierd mintile si sa am din nou liniste sufleteasca. Multumesc din inima pentru ca acum imi pot ajuta parintii!!!
Multumim ca ne-ai impartasit aceasta poveste de viata, Vasilik. Este o pilda de viata pentru toti tinerii care isi cauta de lucru sau care isi fac tot felul de planuri si socoteli in aceasta lume ilogica si nebuna, uitand ca Dumnezeu le randuieste pe toate, la timpul lor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #624  
Vechi 06.09.2012, 18:59:32
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Multumim ca ne-ai impartasit aceasta poveste de viata, Vasilik. Este o pilda de viata pentru toti tinerii care isi cauta de lucru sau care isi fac tot felul de planuri si socoteli in aceasta lume ilogica si nebuna, uitand ca Dumnezeu le randuieste pe toate, la timpul lor.
Sfantul Nectarie si Maica Domnului sa iti ajute!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #625  
Vechi 08.09.2012, 14:17:58
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Sfinte Nectarie.....multumesc din nou!!! Vreau sa multumesc Domnului Iisus Hristos, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ierar Nicolaie, Sfanta Paraschiva, Sfanta Matrona, Sfanta Xenia, Sf.Arhangheli Mihail, Gavriil si Rafail, Sf. Mina, Sf.Spiridon si tuturor Sfintilor pentru ajutorul primit zilele acestea la serviciu. Multumesc lui Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor ca m-au ajutat sa fac fata unor situatii limita la serviciu, ca am reusit sa duc la bun sfarsit toate actele pe care le-am avut de facut si ca.......tot la serviciu m-au ajutat sa imi repar imprimanta. A...pentru cine nu stie, Sfantul Nectarie este un bun contabil....contabil expert!!!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #626  
Vechi 10.09.2012, 07:27:20
Oana_A's Avatar
Oana_A Oana_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Smile

Ieri m-a luat un pui de gripa si aveam dureri de articulatii foarte mari chiar si cand stateam intinsa in pat.M-am rugat Sf. Nectarie si astazi nu ma mai dor.
Reply With Quote
  #627  
Vechi 10.09.2012, 20:42:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Oana_A Vezi mesajul
As vrea sa pot spune ca am credinta...dar nu simt nimic.
Din cauza multor pacate si mai ales pacatul mandriei m-am imbolnavit: o depresie si alte boli.
Depresia mi-a luat totul:bucuria de a trai,prietenii....De multe ori simt ca nu mai pot sa traiesc,ca degeaba traiesc,ca totul e atat de negru,ca nu exista speranta...

Maica Domnului ma ajuta cu rugaciunile ei.Ea a avut grija de mine si de surorile mele de cand ne-am nascut.Ea ma asculta ori de cate ori am probleme si nu am cui sa spun.

Acum ma rog la Sf. Nectarie si ma simt mai linistita cand citesc Acatistul.
Cum sa ma adresez Sfantului la sfarsitul rugaciunii sa ma ajute sa ma insanatosesc?
Sfantul Nectarie sa te ajute in toate necazurile tale.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #628  
Vechi 14.09.2012, 17:15:12
ghioneamihaela ghioneamihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2012
Mesaje: 1
Implicit Sfântul Nectarie ocrotitorul copiilor

Aș dori sa vă împărtășesc una din multele minuni săvârșite de Sfântul Nectarie, minune de care mă bucur eu si familia mea.
Mă număr printre multele femei care deși aflate la varsta de 30 de ani nu aveam copii deși eu și soțul meu ne doream foarte mult. Când am rămas prima data însărcinată la 26 de ani, bucuria s-a transformat într-un coșmar fără sfârșit întrucât am pierdut sarcina in primele două luni fără ca doctorul ginecolog să găseasca o explicație medicală certă. Am rămas din nou gravidă în 2008 după ce în prealabil mi-am făcut toate investigațiile necesare. Deși am stat toata sarcina la pat sub atenta monitorizare a doctorului, am pierdut sarcina din nou când aveam 6 luni. Nu are sens să vă povestesc chinul fizic și psihic prin care am trecut când mi-au scos copilul mort din pântec și nici să o culpabilizez pe doctora care mi-a spus în săptămâna in care am pierdut sarcina că totul este bine întrucat îmi facuse analizele si ecografia cu o zi înainte să înceapă contracțiile. Cert este că nu mai aveam nici curajul necesar, nici speranta să mai am vreodată un copil.
Am început o serie de investigații suplimentare însă toate analizele erau bune mai putin cele de coagulare a sângelui. Aveam trombofilie si era necesar sa fac toata sarcina injectii cu anticoagulante. Din păcate nu mai rămâneam gravidă întrucât aveam un serviciu extrem de stresant cu program prelungit și copilașul întârzia să apară. Am început să mă rog la Sfântul Nectarie despre care auzisem că oferă ajutor celor care își doresc copii. Am primit de la rudele soțului o icoană a Sfântului adusă chiar din Grecia de la mânăstirea Sfântului . Am plecat în concediu cu mari speranțe însă la întoarcere am început să sângerez semn că nu eram gravidă. Pierdusem și ultima șansă de a rămâne gravidă in acel an. M-am rugat atunci cu lacrimi în ochi la icoana Sfântului și i-am cerut să facă o minune ca să rămân gravidă. După câteva zile am constatat ca se opriseră sângerările si mi-am făcut testul de sarcină. A ieșit pozitiv, eram gravidă. Toata sarcina am stat la pat, mi-am facut injectiile, mi s-a făcut și cerclaj al colului uterin și am făcut zilnic Paraclisul Maicii Domnului și Acatistul Sfântului Nectarie. Am avut mai multe episoade de sângerări în care am crezut că voi pierde sarcina, am avut contracții de la o hidronefroza si litiază renală însă sarcina mergea bine. În săptămana 34 însă am început sa pierd lichid amniotic si mi s-a declanșat travaliul înainte de termen. Am născut prematur un băiețel fără probleme majore. Pe fișa de externare am citit că a avut nod adevărat de cordon asta însemnând că putea muri în burtă dacă nu se declanșa nașterea la timp. Sfântul Nectarie mi-a protejat însă copilașul și totul a fost bine până să împlineasca copilul două luni. A început să nu mai mănânce, să țipe strident de multe ori pe zi. Am luat toate spitalele la rând încercând să aflu ce avea copilul și după o serie de internări, tot printr-o minune a Sfântului și a Maicii Domnului s-a descoperit problema copilului: abces perianal - o afectiune care este foarte rară în rândul nou născuților și care de multe ori e depistată foarte târziu întrucât nu se manifestă la exterior iar copilul nu poate vorbi să spună unde îl doare. Trebuia operat de urgență. La 6 luni copilul a fost operat și după operație a început să mănânce și comportamentul lui s-a schimbat radical.
Chiar dacă lucrurile nu evoluează așa cum vrem noi oamenii și ni se pare că suntem chinuiți, că avem necazuri nemeritate trebuie să înțelegem ca toate suferințele noastre și ale copiilor noștri sunt urmarea păcatelor noastre. De multe ori am constatat că un necaz minor este de fapt calea de rezolvare a unei mari suferinți. Prin urmare noi nu putem înțelege rațiunile Domnului care fără îndoiala sunt spre binele nostru al tuturor.

Băiețelul meu poartă numele Sfântului Nectarie și cunosc și o altă mămică cu aceleași afecțiuni ca și mine care s-a rugat Sfântului și a reușit să aibă un băiețel sănătos.
Am vrut să-i mulțumesc Sfântului Nectarie însă nu știam cum. Cineva însă m-a sfătuit că trebuie să fac cunoscută acestă minune și celorlați oameni, alături de celelalte mărturii ale credincioșilor și astfel Sfântul Nectarie și Maica Domnului vor fi cinstiți așa cum se cuvine.
Reply With Quote
  #629  
Vechi 16.12.2012, 23:15:43
florentina88 florentina88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2012
Mesaje: 3
Implicit Sf Nectarie dragul nostru ocrotitor

Oameni buni am sa va povestesc in cateva randuri si fericirea mea pe care am primit-o de la Dumnezeu datorita rugaciunilor catre Maica Domnului si sfintilor nostri dragi:sf.Parascheva, sf.Nicolae, sf.Arsenie Boca si in special sf.NECTARIE, carora le-am cerut ajutorul.
Anul acesta 2012, a fost cea mai grea perioada a vietii mele, plin de probleme de sanate, neintelegeri .Mai exact divortul parintilor mei care a fost destul de urat si greu chiar si pentru noi copii lor, complicatiile de sanatate ale surorii mele cu handicap locomotor,neintelegerile din relatia cu sotul care nu se mai opreau. Toate astea le suportam ca urmare a pacatelor noastre, a pacatelor inaintasilor nostrii, insa in acele momente nu realizam acest lucru, ci cirteam si ajunsesem pana in pragul deznadejdii.
Dupa un anumit timp Dumnezeu m-a ajutat ca impreuna cu sotul meu sa ajungem la sfintele moaste in Grecia, in Eghina la sfantul Nectarie.
De dinainte de plecare la sfantul Nectarie si pana in acest moment simt ajutorul Lui prin oamenii pe care ii intalnesc, certurile cu sotul meu au luat sfarsit si am ce mi-a dorit atat de mult dragoste si liniste in casa noastra, situatia dintre parintii mei s-a mai aplanat, sora mea se simte mai bine.
Tot drumul anevoios al acestei perioade m-a trezit la realitate, la adevarata cale pe care trebuie sa o urmam cu totii:credinta cu pocainta si dorinta de mantuire.
Va marturisesc ca simt o fericire imensa si as vrea sa ii arat sfantului intr-un fel recunostiinta mea.
Dragii mei noi care am simtit ajutorul Preamilostivului nostru Dumnezeu datorita rugaciunilor sfintilor nostrii ocrotitori si grabnic ajutatori sa le spunem si celorlalti pe care ii intalnim despre puterea rugaciunii si a nadejdii in Dumnezeu.Intodeuna sa ii sprijinim si sa le aducem aminte ca Dumnezeu ne iubeste si ne va ajuta, trebuie doar sa ne intoarcem pe drumul cel bun.
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #630  
Vechi 13.01.2013, 23:53:33
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit Sfatntul Nectarie m-a ajutat sa imi schimb serviciul

Inca din vara anului trecut am inceput sa caut un alt loc de munca. Simteam ca nu mai era locul meu acolo unde lucram. Am citit acatistul Sf Nectarie,al Sfantului Efrem cel Nou si al Sf Xenia....si chiar inainte de Craciun am fost acceptata la o firma. Este exact ceea ce imi doream, pe acelasi domeniu dar totusi, ceva diferit. Stiu ca dragul meu prieten Nectarie impreuna cu ceilalti sfinti carora le-am cerut ajutorul mi-au adus acest minunat dar pe care sincer va spun ca nu il merit deloc.
Multumesc sf Nectarie pentru ca ma asculti mereu desi uneori nici nu merit sa te chem in ajutor.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33