Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.04.2009, 13:03:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura scrie ca in vremurile Apocalipsei chiar daca vor exista nenumarate plagi trimise de Dumnezeu ca oamenii sa se pocaiasca, ei tot nu se vor pocai din cauza mandriei si orgoliului, ajungand astfel in Iad. Unora ca tine, scrabble chiar daca va fi sa-i apara in fata un inger al lui Dumnezeu, tot nu vor crede!
La anul o sa incerc sa ma duc la Sfantul Mormant si o sa ma filmez in timp ce stau cu mana deasupra lumanarii si o sa-ti trimit filmul. Pana atunci, te las in lumea ta relativa lipsita de orice referinta!
Eu oricum ajung in Iad, daca acesta exista. Nu mi-e frica, pentru ca nu cred in existenta lui. Dar chiar daca exista, prefer sa merg tot acolo, numai ca sa nu stau in Rai, la dreapta unui Dumnezeu pe care eu il consider injust (plus multe alte calificative).

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
La anul o sa incerc sa ma duc la Sfantul Mormant si o sa ma filmez in timp ce stau cu mana deasupra lumanarii si o sa-ti trimit filmul. Pana atunci, te las in lumea ta relativa lipsita de orice referinta!
Excelent! Primul lucru pe care l-ai spus care chiar impinge discutia inainte.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 24.04.2009, 20:25:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragi forumisti, cred ca lumina sfanta nu e un subiect de negociere. Nu e important ca discutia sa continue, ci sa se termine, chiar si prin interventia adminului, daca altfel nu se poate. Pe un forum ortodox sa ne batem joc de lumina divina??? Pai ia spuneti unde s-a mai pomenit asa ceva?

Scrabble, s-ar putea sa te superi din nou si sa-mi trimiti si mesaje private. Te rog sa eviti blasfemiile, la adresa credintei mele. Daca ai fi avut putina decenta, te-ai fi retras elegant din aceasta discutie. Crestinii nu trebuie sa discute cu ereticii, caci aceasta este porunca bisericeasca. Punct.

Voi posta aceste randuri pana cand te vei retrage din aceasta discutie.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 24.04.2009, 20:48:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dragi forumisti, cred ca lumina sfanta nu e un subiect de negociere. Nu e important ca discutia sa continue, ci sa se termine, chiar si prin interventia adminului, daca altfel nu se poate. Pe un forum ortodox sa ne batem joc de lumina divina??? Pai ia spuneti unde s-a mai pomenit asa ceva?

Scrabble, s-ar putea sa te superi din nou si sa-mi trimiti si mesaje private. Te rog sa eviti blasfemiile, la adresa credintei mele. Daca ai fi avut putina decenta, te-ai fi retras elegant din aceasta discutie. Crestinii nu trebuie sa discute cu ereticii, caci aceasta este porunca bisericeasca. Punct.

Voi posta aceste randuri pana cand te vei retrage din aceasta discutie.
Blasfemie? Daca spuneam ca aprinderea inexplicabila a Flacarii Sfinte nu e o minune, atunci da, m-as fi facut vinovat de blasfemie. Eu contest ca flacara se aprinde de la sine, ceea ce e un lucru diferit.

Inteleg ca doriti sa faceti sa para ca si cum eu sunt cel care intretine aceasta discutie, dar este evident pentru oricine citeste ca eu nu fac altceva decat sa rapsund celor care ma interpeleaza.

Va mai rog sa intelegeti ca prezenta mea pe acest forum nu este conditionata de antipatia pe care mi-o purtati. Daca crestinii nu trebuie sa discute cu "ereticii", de ce cititi ce am de spus, de ce cautati sa intrati in vorba cu mine?

Iar eu nu sunt eretic. O erezie este pervertirea unei credinte existente, alterarea acesteia, introducerea de notiuni/ritualuri noi, schisma etc. Eu nu ma incadrez in aceasta definitie.

Numai bine.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 24.04.2009, 21:18:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Blasfemie? Daca spuneam ca aprinderea inexplicabila a Flacarii Sfinte nu e o minune, atunci da, m-as fi facut vinovat de blasfemie. Eu contest ca flacara se aprinde de la sine, ceea ce e un lucru diferit.

Inteleg ca doriti sa faceti sa para ca si cum eu sunt cel care intretine aceasta discutie, dar este evident pentru oricine citeste ca eu nu fac altceva decat sa rapsund celor care ma interpeleaza.

Va mai rog sa intelegeti ca prezenta mea pe acest forum nu este conditionata de antipatia pe care mi-o purtati. Daca crestinii nu trebuie sa discute cu "ereticii", de ce cititi ce am de spus, de ce cautati sa intrati in vorba cu mine?

Iar eu nu sunt eretic. O erezie este pervertirea unei credinte existente, alterarea acesteia, introducerea de notiuni/ritualuri noi, schisma etc. Eu nu ma incadrez in aceasta definitie.

Numai bine.
Ba da scrabble, ba te incadrezi cel mai bine, foarte bine, excelent de bine , colosal de bine, ești Tipic. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 24.04.2009, 21:26:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Hristos a Inviat!

Un profesor de Patrologie mi-a explicat la un moment dat o chestiune esentiala: si anume ca oamenii nu se inteleg cu adevarat decat atunci cand sunt in acelasi duh.
De aceea nici scrierile Sfintilor Parinti nu le intelegem decat daca suntem in smerenie, in duhul in care au fost scrise.

La fel, nici minunile nu le putem crede daca nu suntem smeriti ci mandri. Ca sa se implineasca astfel cuvintele lui Hristos:

" De n-as fi venit si nu le-as fi vorbit, pacat nu ar avea; dar acum n-au cuvant de dezvinovatire pentru pacatul lor ... De nu as fi facut intre ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a facut pacat nu ar avea; dar acum M-au si vazut si M-au urat si pe Mine si pe Tatal Meu. Dar (aceasta), ca sa se implineasca cuvantul cel scris in Legea lor: "M-au urat pe nedrept"." (Ioan 15, 22-25).

De 2000 de ani nimic nu s-a schimbat.
Iudeii cand au vazut ca Hristos l-a inviat pe Lazar, au vrut sa-i omoare pe amandoi, in loc sa creada ce au vazut.

Sunt oameni orbiti care pur si simplu nu vor sa creada si asa inversunati sunt incat ii urasc pe cei ce cred. Cu adevarat nu s-a schimbat nimic, decat ca nu mai pot sa ne omoare direct. Daca ar putea, ne-ar strange de gat, numai sa nu ne mai auda vorbind de Hristos.

Pana la urma convertirea ca si credinta e o lucrare dumnezeiasca. Vorbirea noastra ramane vorba goala daca nu e perceputa in duhul in care o spunem. Si este a lui Dumnezeu a face ca necredinciosii sa intre in duhul ortodoxiei, chiar si pentru o clipa.

Dumnezeu sa ne intareasca pe toti!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 24.04.2009, 22:31:37
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de PaulCocei Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Un profesor de Patrologie mi-a explicat la un moment dat o chestiune esentiala: si anume ca oamenii nu se inteleg cu adevarat decat atunci cand sunt in acelasi duh.
De aceea nici scrierile Sfintilor Parinti nu le intelegem decat daca suntem in smerenie, in duhul in care au fost scrise.
Frumos spus! Este adevarat... Putem sa stam la discutii mult si binee cu un ateu sau cu eretic, el daca nu va avea acea traire adevarata in inima, nu va fi niciodata convins de adevar.

O seara buna tuturor! Doamne ajuta! :)
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #127  
Vechi 25.04.2009, 00:08:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Daca negi existenta lui Dumnezeu nu poti vedea nici minune,nici Sfant,nici nu Il poti intalni vreodata,e logic.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 25.04.2009, 11:06:25
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Forumul acesta nu are legatura cu alte site-uri de pe internet. Ce pun pe site-ul meu e treaba mea. Putin conteaza cum ma comport fata de altii, ce defecte am sau cate cafele beau dimineata, atata timp cat in discutia de fata sunt respectuos, analitic si lucid - acelasi lucru fiind valabil si pentru dumneavoastra. Va rog sa binevoiti a reveni la discutie, daca vreti sa continuam polemica constructiva pe care o incepusem si sa ignorati ce fac eu in timpul liber.

Acestea fiind zise, cred ca v-am raspuns destul de bine la intrebarile pe care le-ati pus aici, astept replica dumneavoastra.
...cred ca IISUS e mai trist si din cauza ta...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.04.2009, 16:34:25
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona62 Vezi mesajul
...cred ca IISUS e mai trist si din cauza ta...
Nu vad cum poate fi Dumnezeu trist, indiferent de cauza.

Daca n-ar fi stiut viitorul, sunt de acord cu tine, ar fi fost mahnit sa constate ca pe zi ce trece sunt mai indepartat de cele sfinte, in drumul meu catre ateism.

Dar Dumnezeu transcede timpul si spatiul, nu? Stie tot ce-a fost, ce este si ce va fi, e doar impresia mea ca aleg sa-l mahnesc, el stiind de la inceputurile timpului cum voi trai, ce voi gandi, cum voi muri. Eu functionez programat, ca toate lucrurile in univers, imi traiesc destinul. Cum poate fi suparat sau mahnit Dumnezeu pe mine daca sunt doar o piesa in creatia lui si el stie de la bun inceput cum va functiona angrenajul?

Cred ca-i dai lui Dumnezeu niste caracteristici umane pe care nu are cum sa le aiba, pentru ca daca le-ar avea, i-ar fi negate anumite atribute dumnezeiesti.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.04.2009, 17:01:17
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nu vad cum poate fi Dumnezeu trist, indiferent de cauza.

Daca n-ar fi stiut viitorul, sunt de acord cu tine, ar fi fost mahnit sa constate ca pe zi ce trece sunt mai indepartat de cele sfinte, in drumul meu catre ateism.

Dar Dumnezeu transcede timpul si spatiul, nu? Stie tot ce-a fost, ce este si ce va fi, e doar impresia mea ca aleg sa-l mahnesc, el stiind de la inceputurile timpului cum voi trai, ce voi gandi, cum voi muri. Eu functionez programat, ca toate lucrurile in univers, imi traiesc destinul. Cum poate fi suparat sau mahnit Dumnezeu pe mine daca sunt doar o piesa in creatia lui si el stie de la bun inceput cum va functiona angrenajul?

Cred ca-i dai lui Dumnezeu niste caracteristici umane pe care nu are cum sa le aiba, pentru ca daca le-ar avea, i-ar fi negate anumite atribute dumnezeiesti.
IISUS are si caracteristici umane , e modelul uman perfect , a suferit din iubire pentru noi . Si asteapta ca fiecare sa descopere ca El e CALEA, ADEVARUL SI VIATA ! Admir faptul ca incerci sa fii rational ,desi blog-ul tau e cam rautacios...Dar viata e o taina care tine de suflet mai ales...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11