Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.03.2009, 10:14:20
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
In general, cind cineva este atit de aprig in a contrzice, are o mare durere sufleteasca, asta a fost dovedit de catre oamenii de stiinta, deci, cine are prbleme ar trebui sa merga la doctor. Ei sint oameni de stiinta.
Uite unde era Freud.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.03.2009, 13:58:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Da, sunt persoane care au incercat experimentul si l-au verificat.Oricine poate incerca experimentul si, daca respecta anumite reguli, va obtine lumanarea care se arde singura.Contacteaza o persoana care se pricepe la chimie, roaga-l sa te ajute si vei vedea cum "minunea" nu prea e minune.
Intrebare: stii ca exista Marte? Da, stii.Ai vazut cu ochii tai planeta Marte? Nu.
Eu nu inteleg cum pot spune "nu crede pana nu vezi" oameni ce cred in Dumnezeu fara a avea nicio dovada.....
Ce experiment Mihai ,mi-a povestit cineva care a fost acolo anul trecut ,Sfanta Lumina s-a aprins la anumite persoane la altele nu ,iar acestea din urma au trebui sa ceara lumina.
Lumina nu arde imediat si fiecare din persoanele cu care a vorbit prietena mea au vazut-o ca aratand altfel.
Cine sa stea de 2000 de ani si sa faca mai stiu eu ce erxperiment.
Gandeste ca acum 2000 de ani ,sau sa zicem 1600 ,de cand e biserica la Sfantul Mormant nu existau mijloacele moderne care sunt acum pentru "experimente".
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.03.2009, 17:52:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
In general, cind cineva este atit de aprig in a contrzice, are o mare durere sufleteasca, asta a fost dovedit de catre oamenii de stiinta, deci, cine are prbleme ar trebui sa merga la doctor. Ei sint oameni de stiinta.
Depinde despre ce problema e vorba. Daca cineva accepta ca despre mama lui sa se spuna vorbe injurioase, inseamna ca nu trebuie sa mearga la doctor? Intrucat a fi credincios inseamna a-L iubi pe Dumnezeu chiar mai mult decat pe propriii parinti, ce-ar insemna daca am asista pasivi la denigrarea lui Dumnezeu? Ca pacatuim si noi, ca suntem de acord cu tot ce se spune.

Iar a vorbi despre lumina sfanta trebuie sa fie un motiv de bucurie pentru toti crestinii. Exista si manie sfanta si aceasta este o atitudine fireasca a unui crestin atunci cand cineva ia in deradere o minune dumnezeiasca. Nu totdeauna calmul este fara cusur. Sfintii Parinti sunt intransigenti in astfel de cazuri. Concluzia...?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.03.2009, 00:50:15
kore kore is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 2
Implicit

O prietena apropiata, o fiinta deosebita, foarte pioasa si curata sufleteste mi-a povestit ca intr-un an a participat la slujba de Inviere la o manastire din Maramures. La un moment dat, lumanarea ei s-a stins, dar ea era adancita in rugaciune si nu a reaprins-o imediat. Cand a terminat rugaciunea, a vazut cu uimire, cum lumanarea arde din nou. Nu i-a venit sa creada ca i s-a intamplat ei o minune, dar toti cei din jurul ei povesteau plini de uimire despre modul in care lumanarea ei s-a reaprins singura. A pastrat minunea in sufletul ei, si mi-a marturisit-o tot intr-un an de Paste, pe cand vorbeam despre Sfanta Lumina de la Ierusalim. Mi-a spus ca ea oricum nu avea nevoie de minuni ca sa creada, dar ceea ce i s-a intamplat o umple de bucurie.
Probabil Dumnezeu ne-a dat multora dintre noi intr-un fel sau altul si astfel de bucurii. Dar tot la fel de probabil, foarte putini dintre noi le povestim. Credinciosilor nu le trebuie minuni ca sa creada, iar necredinciosii s-ar indoi oricum si de astfel de intamplari.
In cazul de fata insa n-am putut sa rabd sa stiu adevarul si sa nu-l contrazic pe initiatorul postului care spunea ca lumanarile de la Ierusalim sunt masluite si ca in alte colturi ale lumii lumanarile nu se aprind singure. Acesta este un exemplu de caz concret, in care lumanarea nu era de la Ierusalim si prietena mea a fost singura careia i s-a aprins Lumina singura la slujba aceea, deci exclus inca o data ca si lumanarile de aici sa fi fost masluite. Desigur, cine se incapataneaza sa nu creada, poate sa caute mereu in continuare explicatii in alta parte. Se pare ca "Toma necredinciosi" vor exista mereu...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.03.2009, 09:30:44
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kore Vezi mesajul
O prietena apropiata, o fiinta deosebita, foarte pioasa si curata sufleteste mi-a povestit ca intr-un an a participat la slujba de Inviere la o manastire din Maramures. La un moment dat, lumanarea ei s-a stins, dar ea era adancita in rugaciune si nu a reaprins-o imediat. Cand a terminat rugaciunea, a vazut cu uimire, cum lumanarea arde din nou. Nu i-a venit sa creada ca i s-a intamplat ei o minune, dar toti cei din jurul ei povesteau plini de uimire despre modul in care lumanarea ei s-a reaprins singura. A pastrat minunea in sufletul ei, si mi-a marturisit-o tot intr-un an de Paste, pe cand vorbeam despre Sfanta Lumina de la Ierusalim. Mi-a spus ca ea oricum nu avea nevoie de minuni ca sa creada, dar ceea ce i s-a intamplat o umple de bucurie.
Probabil Dumnezeu ne-a dat multora dintre noi intr-un fel sau altul si astfel de bucurii. Dar tot la fel de probabil, foarte putini dintre noi le povestim. Credinciosilor nu le trebuie minuni ca sa creada, iar necredinciosii s-ar indoi oricum si de astfel de intamplari.
In cazul de fata insa n-am putut sa rabd sa stiu adevarul si sa nu-l contrazic pe initiatorul postului care spunea ca lumanarile de la Ierusalim sunt masluite si ca in alte colturi ale lumii lumanarile nu se aprind singure. Acesta este un exemplu de caz concret, in care lumanarea nu era de la Ierusalim si prietena mea a fost singura careia i s-a aprins Lumina singura la slujba aceea, deci exclus inca o data ca si lumanarile de aici sa fi fost masluite. Desigur, cine se incapataneaza sa nu creada, poate sa caute mereu in continuare explicatii in alta parte. Se pare ca "Toma necredinciosi" vor exista mereu...
Eu, de exemplu, v-as crede, dar dumneavoastra ati venit cu o poveste, cu o anecdota, cu ceva care s-a intamplat unei prietene. Eu, ca sceptic, nu pot sa cred in ceva, cu atat mai putin ceva atat de important ca o minune, doar pe baza marturiei unei prietene de-a dumneavoastra.

N-am spus ca nu cred in minunea de la Ierusalim. Am spus ca atata timp cat exista posibilitatea unei fraude, iar aceasta posibilitate este foarte mare - intr-atat de mare incat pana si oameni din interiorul ortodoxiei au criticat "minunea" - nu voi accepta existenta unei minuni.

Pentru ca o minune este ceva iesit din comun. Cu cat mai minunata minunea, cu atat mai mare trebuie sa fie scepticismul. Mai ales cand e vorba de cea mai mare minune a ortodoxiei.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.03.2009, 09:34:46
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu, de exemplu, v-as crede, dar dumneavoastra ati venit cu o poveste, cu o anecdota, cu ceva care s-a intamplat unei prietene. Eu, ca sceptic, nu pot sa cred in ceva, cu atat mai putin ceva atat de important ca o minune, doar pe baza marturiei unei prietene de-a dumneavoastra.

N-am spus ca nu cred in minunea de la Ierusalim. Am spus ca atata timp cat exista posibilitatea unei fraude, iar aceasta posibilitate este foarte mare - intr-atat de mare incat pana si oameni din interiorul ortodoxiei au criticat "minunea" - nu voi accepta existenta unei minuni.

Pentru ca o minune este ceva iesit din comun. Cu cat mai minunata minunea, cu atat mai mare trebuie sa fie scepticismul. Mai ales cand e vorba de cea mai mare minune a ortodoxiei.
Daca intr-o zi se dovedeste ca a fost ceva fals? Va dati seama cum v-ati simti ca ortodocsi? Nu vad cum scepticismul n-ar fi in favoarea voastra.

Nu cred ca cineva de sus v-ar condamna pentru ca ati cercetat fenomenul, pentru ca o faceti ca sa va convingeti de sfintenia sa, ca sa fiti apoi increzatori ca adoptati ca minune ceva real, nu o frauda.

Si nu-mi vindeti argumentele slabe cum ca nu aveti nevoie de dovezi ca sa credeti ca e minune, cateva relatari si o editie a evenimentului transmisa la TV nu au cum sa fie dovezi concrete.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.03.2009, 10:26:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam ca in Ortodoxie eu intrat si masoni, lupi imbracati in haine de oaie care lovesc din interior, cu mai multa eficienta dacat comunistii. Ei au ranguri chiar, scriu carti, iar pe alocuri mai ,,scapa'' cate o perla de i-ar invidia pana si Scaraoschi. ,,Descoperitorii'' acestia nu sunt decat slugile antihristului pe care nu-i intereseaza adevarul, ci au in vedere numai planul lor diabolic, in concordanta cu directivele primite de la mai-marii lor. Fara discernamant, putem cadea in plasa lor. Si adio, mantuire!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.03.2009, 10:27:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Scrabble ,gandeste-te ca Sfanta Lumina se aprinde singura de aproape 2000 de ani la Sfantul Mormant ,si au fost perioade cand Sfantul Mormant era sub administrarea musulmanilor ,deci nu avea cine sa falsifice ,mai ales atunci.
Credinta ortodoxa dainuie de 2000 de ani.
Da-mi un exemplu de tara ,imperiu ,carte care sa fie la fel de pomenite ca Biblia sau slujba Sfintei Liturghii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.03.2009, 14:12:08
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Even some Orthodox Christians have been critical of the Holy Fire, such as Adamantios Korais who condemned what he considered to be religious fraud in his treatise "On the Holy Light of Jerusalem." He referred to the event as "machinations of fraudulent priests" and to the "unholy" light of Jerusalem as "a profiteers' miracle".
sau:
Porphyrius was a Russian Orthodox archimandrite who was sent on the official Church-related research mission to Jerusalem and other places (Egypt, Mount Athos). While in Jerusalem, he founded the Russian Mission there. Later, after his return to the Russian Empire, he was made a bishop in the diocese of Kiev.

Porphyrius recorded his impressions in his diaries, which were published as Kniga bytija moego (The Book Of My Being) in 8 volumes from 1894 to 1901 [13]. In the first volume Porphyrius writes, "A hierodeacon who penetrated into the shrine of the Tomb at the time when, as everyone believes, the holy fire descends, saw with horror that the fire is ignited from a mere icon-lamp which never goes out, and thus the holy fire isn't a miracle. He himself told me about this today" (Kniga bytija moego, vol. 1 (years 1841-1844), p. 671). It is not stated how this perpetual flame is supposed to be kept alight.

Porphyrius later relates a story told to him by a metropolitan in Jerusalem. According to this, when Ibrahim Pasha was there he wanted to verify the authenticity of the miracle, so he told the Patriarch's deputies to allow him inside the shrine during the rites. If the miracle was authentic he would donate a large sum of money, but if it were a fraud he would confiscate all the money given by pilgrims and expose the fraud in all the European newspapers.

Deputies Metropolitan Misaеl of Petra, Metropolitan Daniel of Nazareth, and Bishop Dionysius of Philadelphia met to discuss the offer. Misael then admitted that he ignites the fire from an icon-lamp which is hidden behind the marble icon of Christ's Resurrection behind the burial couch. Thus they decided to beg Ibrahim not to interfere in religious business and not to expose the secrets of Christian rites, because the Russian Emperor Nicholas would be very unhappy if that were to happen. Ibrahim Pasha therefore decided not to press the matter. But from that time the clergy of the Tomb ceased to believe in the miraculous descent of the Holy Fire.

Porphyrius continues, "...the metropolitan added that only from God himself they await the cessation of (our) pious lie. As he is able, he will calm the people who now believe in the fiery miracle of the Great Sabbath. But we cannot even start this revolution in thought. We'd be torn apart near the very shrine of the Holy Tomb.

"We have informed the patriarch Athanasius, who then lived in Constantinople, about the blackmail of Ibrahim Pasha, but in our letter to him we wrote 'sacred fire' instead of 'holy light'. Surprised by this change the blessed elder asked us: 'Why are you calling the Holy Fire differently?' We told him the truth, but added that the fire, ignited on the Lord's Tomb from the concealed icon-lamp, is, after all, a sacred fire, since it comes from a sacred place." (Kniga bytija moego, vol. 3, pp. 299-301)
Sursa.

@anita: remarcile tale nu sunt relevante, aici discutam despre Focul de la Ierusalim, nu despre Biblie sau Liturghie. Cat despre Focul in sine, ce sa spun? Credeti ca turcii n-ar fi fost in stare sa permita desfasurarea "fenomenului" an de an in schimbul altor beneficii din partea lumii crestine? Inseamna ca nu aveti habar despre cum functioneaza politica.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.03.2009, 16:14:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

scrabble, nu uita ca Dumnezeu nu este un obiect, o piesa de muzeu. Este fiinta ce cheama la dialog si da raspuns. Atat timp cat stai in afara dialogului cu El, nu poti decat sa faci speculatii, presupuneri.

Minunea este acceptata sau nu. Ea nu trebuie dovedita rational. Daca se face acest lucru, nu mai este minune.

Pot vorbi despre vesminte, vase liturgice, etc, dar despre prefacerea painii si a vinului in Trupul si Sangele lui Hristos, nu pot. Si sincer, pentru tine, aceste elemente raman si dupa prefacere doar paine si vin. De ce? Pentru ca vrei sa vezi nevazutul cu ochii trupesti si sa vorbesti despre Cel mai presus de cuvant, fara ca mintea sa fie curatita. Nu poti. Vei fi orbit de nu-ti vei cutati privirea, nu vei putea sta fata in fata cu Dumnezeu, iar o minte necuratita va naste numai erori.

M-as bucura enorm, ca dupa o vreme sa-mi spui ca tot ceea ce am scris, e prea putin, fata de ceea ce ai simtit atunci cand te-ai impartasit cu Trupul si Sangele lui Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11