Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2013, 17:28:55
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Raspuns

Am sa-ti fac pe plac kiky...

Nu mai exista credinta. Am ales clase de liceu, fiindca eram curios care e starea de spirit printre adolescenti. La clasa a 9-a a mers destul de bine treaba, insa clasa a 10-a n-au interactionat mai deloc. Societatea secularizata si-a atins scopul. Acasa nu se vorbeste despre Dumnezeu, religia e o prostie si o forma de indoctrinare, Biserica e o institutie in care se spala bani, iar ortodoxia inseamna popi si pupat de moaste.

Nu cred ca am sa predau in viitorul apropriat, mai mult imi fac rau. Nu stiu care e Pronia, care e planul lui Dumnezeu pentru aceste vremuri, insa ce am observat, e ca s-a terminat epoca sfintilor. Fii risipitori isi activeaza credinta doar dupa suferinte si depresii, iar adolescentii au gatul bine intepenit si am simtit ca e inutil sa le vorbesc de lucruri sfinte. Chiar aseara s-a intamplat sa stau la masa si un baiat sa vorbeasca despre Dumnezeu; era penticostal. Nu am spus nimic, i-am zis ca nu stiu multe pe tema asta si ca nu am citit niciodata biblia. Avea niste conceptii deviate rau de tot, cica asa ii invata la biserica lor.

Ca si concluzie, pot sa zic ca societatea si tinerii sunt un amalgam de extreme. Doar Dumnezeu stie unde isi mai presara harul adevarat.

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.06.2013, 03:03:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Se pare că te-ai descurajat cam ușor...
Și chiar așa (catastrofic și generalizat) să fie: "nu mai există credință"?

Dacă vrei să devii totuși, într-o bună zi, profesor: mai întâi caută să te pregătești serios pentru asta. Întrucât e foarte greu să lucrezi cu folos în învățământ, chiar când avem oarecare pregătire și experiență, chiar când iubim activitatea didactică. Cu atât mai mult e dificil atunci când nu suntem bine pregătiți.

Activitatea didactică e în primul rând o formă de comunicare cu un grup de copii/tineri/studenți. În care profesorul este un actor cu roluri bine definite în scenariul didactic.
Asigură-te, mai întâi, că ai înțeles scenariul, apoi caută să devii un bun actor.
Vei obține, poate, chiar aplauze! ...:)
Când spun actor, nu mă refer la un comportament histrionic, demonstrativ, ci la un rol precis, la o serie de acțiuni coordonate pe care profesorul este solicitat să le realizeze pentru a sprijini bunul mers al activității.

Managementul clasei de elevi și metodica instruirii și evaluării sunt chestiuni complexe, delicate, dificile. Și foarte frumoase, când obținem oarecari rezultate bune.

De mai simți în tine vreun dor de școală, eu zic să nu abandonezi. Alege mai degrabă varianta constructivă: dezvoltă-ți cunoștințele teoretice în didactică și abilitățile practice de lucru cu elevii! Ia-i așa cum sunt și smerește-te nițel, măcar o leacă... Muncește cu tine, mai întâi! Vei fi cu siguranță răsplătit (cu puțini bani, cu multă satisfacție sufletească).
Dumnezeu să îți lumineze alegerile și munca!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.06.2013, 06:47:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clauidu_FT Vezi mesajul
...Nu cred ca am sa predau in viitorul apropriat, mai mult imi fac rau. Nu stiu care e Pronia, care e planul lui Dumnezeu pentru aceste vremuri, insa ce am observat, e ca s-a terminat epoca sfintilor. Fii risipitori isi activeaza credinta doar dupa suferinte si depresii, iar adolescentii au gatul bine intepenit si am simtit ca e inutil sa le vorbesc de lucruri sfinte. Chiar aseara s-a intamplat sa stau la masa si un baiat sa vorbeasca despre Dumnezeu; era penticostal. Nu am spus nimic, i-am zis ca nu stiu multe pe tema asta si ca nu am citit niciodata biblia. Avea niste conceptii deviate rau de tot, cica asa ii invata la biserica lor...
Oare planul lui Dumnezeu cu tine a fost să te ”dai la fundul apei”? Să nu-L mărturisești pe Iisus Hristos? De asta ai studiat, ca să te ascunzi? Ce folos ți-ai adus prin asta?

17. Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință.(Mc2,17)

E plin ”ogorul” de spini și tu te plângi de munca pe care ți-a pregătit-o Dumnezeu? Asta este o revoltă la adresa lui Dumnezeu.
Ai primit de la cezar_ioan o atenționare foarte folositoare.


Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Se pare că te-ai descurajat cam ușor...
Și chiar așa (catastrofic și generalizat) să fie: "nu mai există credință"?

Dacă vrei să devii totuși, într-o bună zi, profesor: mai întâi caută să te pregătești serios pentru asta. Întrucât e foarte greu să lucrezi cu folos în învățământ, chiar când avem oarecare pregătire și experiență, chiar când iubim activitatea didactică. Cu atât mai mult e dificil atunci când nu suntem bine pregătiți.

Activitatea didactică e în primul rând o formă de comunicare cu un grup de copii/tineri/studenți. În care profesorul este un actor cu roluri bine definite în scenariul didactic.
Asigură-te, mai întâi, că ai înțeles scenariul, apoi caută să devii un bun actor.
Vei obține, poate, chiar aplauze! ...:)
Când spun actor, nu mă refer la un comportament histrionic, demonstrativ, ci la un rol precis, la o serie de acțiuni coordonate pe care profesorul este solicitat să le realizeze pentru a sprijini bunul mers al activității.

Managementul clasei de elevi și metodica instruirii și evaluării sunt chestiuni complexe, delicate, dificile. Și foarte frumoase, când obținem oarecari rezultate bune.

De mai simți în tine vreun dor de școală, eu zic să nu abandonezi. Alege mai degrabă varianta constructivă: dezvoltă-ți cunoștințele teoretice în didactică și abilitățile practice de lucru cu elevii! Ia-i așa cum sunt și smerește-te nițel, măcar o leacă... Muncește cu tine, mai întâi! Vei fi cu siguranță răsplătit (cu puțini bani, cu multă satisfacție sufletească).
Dumnezeu să îți lumineze alegerile și munca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare