Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.02.2016, 13:28:49
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de many777 Vezi mesajul
Multumescpentru gandurile bune..... daca il am pe Dumnezeu, cum as putea sa ma plang de alte lipsuri?
Un om avea o femeie. Ei se iubeau. Barbatul nu vorbea despre ale lor cu nimeni.
Intr-o zi femeia a zis catre o alta: "Daca il am pe barbatul meu, cum sa ma plang de alte lipsuri?"
"Plange-te de lipsurile pe care inca ti le trece cu vederea, acelea care inca il mahnesc;
acelea pe care ti le poarta el, cu rabdare, si cu nadejdea ca te vei descotorosi treptat de ele;
plange-te, asadar, ca desi el te iubeste si te ocroteste, tu inca te iubesti doar pe tine",
i-a venit raspunsul.

Last edited by ahilpterodactil; 24.02.2016 at 14:06:10.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.02.2016, 13:30:14
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de many777 Vezi mesajul
...duhovnicul mi-a spus ca ma poate si plesni, nici asta nu ma inspaimanta, cu cat ma ataca mai mult, cu atat raspund pe masura.
Ma tem ca nu stii ce vorbesti, sa ma ierti...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.02.2016, 17:04:23
many777 many777 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2016
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ma tem ca nu stii ce vorbesti, sa ma ierti...
Va rog sa ma intelegiti, frică mare este sa nu il supar pe Dumnezeu, asta este principala mea grija si v-a fi întotdeauna. Te rog sa ma crezi ca nu bravez, dar in afara de Dumnezeu nu imi este frica, si chiar daca se v-a întâmpla sa iau vreo una....nici atunci nu o sa-i pun puterea Lui Dumnezeu la îndoială , o sa ma intreb cu ce i-am gresit, cu ce l-am maniat si nu ca ar avea altcineva putere asupra mea in afara de Dumnezeu, va rog sa ma iertați dar tot nu va inteleg frica. .. am citit ca au fost câțiva calugari batuti, învinețiti, ce este mai important ca iti grăbește intrarea in rai....oricum nu te poate omorî, si cu voia Domnului vreau sa ajung sa ma impartasesc din 3 in 3 săptămâni ! Inca odata nu pot sa nu-I multumesc Domnului ca mi-a deschis ochii, mi-as dori ca toti oamenii sa stie ceea ce stiu eu, daca se va intampla vreodata asta , Sfintele Biserici vor trebuie sa fie precum stadioanele cu 80 .000 de locuri. In mare, viata mi s-a schimbat in asa fel , incat nu ma intereseaza nimic pamantesc, chiar sigur de -as fi ca maine castig potul cel mare loto, nu cumpar bilet...sau poate da, doar sa-i ajut pe ceilalti. Sa mai intelegeti ceva, chinuiti sunt ce-i ce ii fac voia, aia sunt bataia de joc... daca cineva este trezit la 3 dimineata ca sa fie luat la misto si nu face nimic, o sa fie trezit si a doua, a treia noapte. Dar daca tu...cand esti deranjat pui mana pe Psaltire, Ceaslov, Sfanta Scriptură si te rogi vreo ora, doua, garantat va spun ca dormiti precum pruncii, deoarece stie ca daca va tulbura si voi o sa faceti voia Domnului el fuge mancand norii. Sa nu va amagiti ca daca este liniste la voi...totul este in regula. Nu uitati de cine este stapanit pământul. Doamne ajuta !

Last edited by many777; 24.02.2016 at 17:06:44.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.02.2016, 17:24:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun. Deci inca nu te-au "plesnit", cum zicea duhovnicul.
O.K. Vorbim dupa eveniment. Sa ne scrii atunci, da? Promiti?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.02.2016, 17:32:49
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de many777 Vezi mesajul
Pentru cei care doresc mai multe detalii le spun ca si in biserica, vicleanul canta cu tine " Tatal nostru" doar pentru a te face sa pici de sus, spune " nostru, gresale", folosind o formula in care sa nu-l recunosca pe Dumnezeu de Stapan si pe tine a te face sa pici in slava desarta.....o sa mai revin si cu alte detalii, tin sa precizez ca singurul lucru pe care il doresc este sa va dau mai multe detalii poate o sa faceti candva o legatura si sa stiti cu cine aveti de-a face. Doamne ajuta !
Mi-ar placea sa aflu cum a inceput totul si cum ai ajuns sa-i deranjezi pe diavoli cu rugaciunea ta. Cum te rogi.

Dar nu conteaza ce vreau eu...

Last edited by crinrin; 24.02.2016 at 17:39:23.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.02.2016, 20:21:57
many777 many777 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2016
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Bun. Deci inca nu te-au "plesnit", cum zicea duhovnicul.
O.K. Vorbim dupa eveniment. Sa ne scrii atunci, da? Promiti?
Doamne ajuta!
"Prea-bunule si Indelung-rabdatorule Stapane, adancul iubirii Tale de oameni. Sa nu apuce in noaptea aceasta ticalosul meu suflet nalucirile dracilor, pe care nu le astept, si infricosarile cele de noapte si lucrul ce umbla in intuneric. sa nu dormiteze nici sa adoarma Ingerul cel ce ma pazeste pe mine. Nici ceva din cele spurcate ale zilei si din cele dupa zi sa se vadeasca noaptea "
Ce vreau sa spun... avertizarea duhovnicului are legatura cu Psaltirea, acesta m-a sfatuit sa nu citesc mai mult de o catisma pe zi, eu am dorit 3. Fac ascultare de duhovnic, ca el este trimisul Doctorului sufeltului meu pe pamant....in clipa in care imi trage vreo una, de la o catisma o sa citesc Psaltirea pana lesin, imi revin si tot asa. Va repet ,sunt chestii de vointa proprie atata timp cat nu te ascunzi dupa colt e bine. Teama mare a mea este, ca datorita neiesirii la bataie, sa-mi scada ravna crezand ca am castigat lupta si apoi sa ma trezesc K.O.....treaba este delicata sunt constient de riscuri, dar va repet....citat propriu : In timpul rugaciunilor, mainele noastre ajung pana la cer, curatenia lor le fac sa se intoarca pline de daruri. Credeti-ma sa te trezesti lovit si sa nu stii de cine este groznic, banuiesc....dar nu uitati ca ii da-ti valoare prea mare cand va speriati de ce ar putea face. Teama ar trebui sa va fie de Dumnezeu, nu de diavol ! Va rog sa ma iertati ca incerc sa va conving ca nu imi este teama,..... in timpul rugaciunilor aud cum face spume, sting lumina si adorm fara nici un stres, nici nu ma trezesc peste noapte, nici nu visez urat, nici nu dorm cu lumina de veghe, Dumnezeu este singurul meu Stapan si doar Lui ma inchin si doar de EL ma tem. Doamne ajuta !

Last edited by many777; 24.02.2016 at 20:25:04.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.02.2016, 21:12:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce pot spune... Nu am masura ta, am si eu grijile si luptele mele. Daca ti-am scris ceva a fost o simpla opinie, sper ca intelegi.
Dumnezeu sa te calauzeasca in toate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare