Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2012, 21:58:23
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fara a face reclama vreunui nume de vin sau altuia , adaug si eu ca dupa ce se termina de respectat toate rigorile impuse vinului liturgic fiecare parinte tine cont de starea lui de sanatate, in a-si alege vinul liturgic. Sunt parinti suferinzi de gastrite, ulcere gastrice si duodenale sau de colecistite si atunci stiind ca la sfirsitul liturghiei el consuma(in limbaj liturgic, ,,potriceste sfintele") toata sfinta impartasanie ramasa in potir vinul respectiv trebuie sa nu-i provoace tulburari gastroimntestinale care doamne feresre sa ajunga pina la voma .
De asemenea parintele trebuie sa se gindeasca si la faptul ca impartaseste noi nascuti si sugari si ca atare sa nu fie refuzata pt. gust (aruncata afara) sfinta euharistie.

Si la biserica la care merg eu se foloseste vinul Kagor, basarabean , care este un vin dulce si rosu , usor acceptat de copii ca si in caz de suferinte digestive. Este f. bun dar se gaseste discontinuu.
Se folosesc vinuri de preferat rosii , cu taria de la 10 la 13 grade. Fiecare preot ingrijindu-se de procurarea vinului .

In rest am avut si eu surpriza sa descopar pe etichetele vinurilor bisericesti (eu sunt un cumparator si folositor de vin bisericesc) cum ca contin resturi din substantele folosite la stabilizarea fierberii , la coservare, limpezire, adica cum ca nu ar fi pure-pure. Dar acestea sunt urmarile cultivarii si producerii in cantitati industriale de vin.
Buna Zaharia!Stiu o "sursa" de vin Kagor,unde ,cu ajutorul lui Dumnezeu ,nu-i..disconinuu..Daca ai vreodata nevoie,sau preotul are nevoie,contact me!Asemeni si voi "degustatorii" de Kagor,sau cei care doriti sa duceti in dar la ALTAR,acest vin.Este destul de apreciat,si cautat,numai ca nu stiu oamenii unde sa-l gaseasca.Nu ezitati!Ivana C.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2012, 12:48:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am vazut de ceva timp vin de vanzare la pangarele unor biserici ! O fi bine , n-o fi bine , nu stiu ce sa spun , dar mi se pare putin deplasat !
mie mi se pare o idee foarte buna.
omul vrea sa aduca vin la altar dar nu stie de care, nu stie de unde sa cumpere.Asadar, ptr a-i facilita cumpararea, parohul a decis vanzarea vinului la pangar.

La noi se vinde vin, dar omul nu il ia acasa ci il plateste si il lasa la epitrop.

Sotul meu foloseste doar Kahors, ii place mai mult decat Kagor. Si duminical, desi suntem o comunitate mica se impartasesc foarte multi copii, care primesc Sfintele Taine cu placere, numai cand se apropie de potir deschid gurita mare, apoi se ling pe buze.

Pe mine personal, ma cam tulbura sfanta Impasrtasanie de culoare alba. De fapt, chiar ma revolta! Cum, sangele e alb? Ca sa nu mai zic de situatiile in care sfanta Impartasanie e rece.

Nu am gasit inca reglementari privind culoarea vinului, dar mi se pare total nepotrivit ca vinul sa fie alb.(poate daca cineva le-a intalnit sa ma ajute cu o inf.)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2012, 13:18:35
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Pe mine personal, ma cam tulbura sfanta Impasrtasanie de culoare alba. De fapt, chiar ma revolta! Cum, sangele e alb? Ca sa nu mai zic de situatiile in care sfanta Impartasanie e rece.

Nu am gasit inca reglementari privind culoarea vinului, dar mi se pare total nepotrivit ca vinul sa fie alb.(poate daca cineva le-a intalnit sa ma ajute cu o inf.)
Nici eu nu sunt de acord ca vinul sa fie alb dar nu inteleg ce ai vrut sa spui cu ”Sf Impartasanie e rece”?

Last edited by Simply_me; 01.06.2012 at 13:24:42.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2012, 13:37:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Nici eu nu sunt de acord ca vinul sa fie alb dar nu inteleg ce ai vrut sa spui cu ”Sf Impartasanie e rece”?
In timpul citiiri rugaciunii Tatal Nostru preotul pregateste caldura sau apa calda, care se adauga peste sfantul Sange Se toarna in Sfantul Potir, pentru ca sa ne dea, in clipa impartasirii, simtirea adevarata a sangelui viu si cald, curs din coasta si din ranile cuielor Celui rastignit pentru noi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2012, 13:39:48
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
In timpul citiiri rugaciunii Tatal Nostru preotul pregateste caldura sau apa calda, care se adauga peste sfantul Sange Se toarna in Sfantul Potir, pentru ca sa ne dea, in clipa impartasirii, simtirea adevarata a sangelui viu si cald, curs din coasta si din ranile cuielor Celui rastignit pentru noi.
Stiu asta dar nu vad legatura cu sf Impartasanie rece.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2012, 15:48:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Stiu asta dar nu vad legatura cu sf Impartasanie rece.
Sfanta Impartasanie se da credinciosului calduta. Preotul care indrazneste sa faca altfel grav greseste. am gasit randuiala in liturghier.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 01.06.2012 at 16:07:03.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2012, 16:00:40
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sfanta Impartasanie se da credinciosului calduta. Preotul care indraneste sa faca altfel grav greseste. am gasit randuiala in liturghier.
aaa da, mi-am amintit ca am gasit asta intr-un indreptar de spovedanie pentru preoti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 08:10:28
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 11:42:35
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 20:13:08
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 17:34:37