Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.06.2011, 17:08:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma tem ca aveti dreptate, ceea ce am propus eu poate fi considerat intr-adevar o ipocrozie, e ca si cum as vrea sa tin post acasa, sa ma vada toata lumea si sa maninc de dulce pe ascuns sau in oras. Ei bine, eu vreau sa fac invers, tocmai ca sa nu ma critice nimeni, sa postesc in ascuns. Stiu ca nu e bine si ca ar trebui sa-mi asum in intregime consecintele faptelor mele, dar ce sa fac, imi este frica, si nu atat "frica " propriu-zis cat lehamite de discutiile si comentariile care vor avea loc.
Ma intreba un domn daca sunt eu cea care gateste. Ei bine, in perioada asta nu eu sunt, ci el, pentru ca e in concediu toata vara (desi nu e profesor). Si nici nu-mi este sot, ca ma mai intreba cineva. Si acum, ca barbat nu te infurii daca stai acasa si faci de mancare si femeia cand vine acasa nu mananca? Iar in Postul Mare am gatit eu intr-adevar dar nu intotdeauna am reusit sa fac 2 feluri de mancare, si de post si de dulce. E drept ca s-ar fi putut cu putina bunavointa, improviza ceva (de ex. un carnat sau o buc. de carne la gratar alaturi de mancarea de cartofi sau legume) dar e mai usor intotdeauna sa arunci vina pe altul.
Iar in e priveste adulterul, intr-adevar am realizat ca am luat-o pe un drum oarecum ocolit catre mantuire. In ce sens: mi-am dorit cu orice chip sa am o familie. Cand am vazut ca lucrurile nu merg asa cum trebuie, am zis ca am nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, cand de fapt trebuia mai intai sa am binecuvantarea Lui si apoi sa incerc sa-mi intemeiez o familie. Dar asta am realizat abia azi, din pacate. E uimitor cate lucruri ti se arata, cu voia Domnului, atunci cand ai nevoie, nu? Si inca mai sunt multe, dar trebuie sa ai foarte multa rabdare si credinta, virtuti pe care din pacate nu le ai din nastere ci le dobandesti cu greu.

Va rog inca o data sa ma iertati (de fapt sa ma ierte cine trebuie) ca mi-am judecat aproapele (l-am numit imatur sau nu mai stiu cum) si sa ma ierte si duhovnicul meu daca ma vede si ma recunoaste ca nu i-am cerut sfatul dlui mai intai sau macar permisiunea de a scrie pe forum, si domnul care mi-a spus ca astea nu sunt chestii de discutat cu strainii pe net.
Stiu ca poate acest forum are ca scop dezbaterea altor chestiuni teologice mult mai importante, dar iata ca nimic nu e intamplator si ca eu azi intrand aici am avut o mica revelatie. Poate e doar o coincidenta, dar in ultima vreme, de cand am inceput sa ma preocup mai serios de apropierea de Dumnezeu, s-au intamplat multe astfel de "mici revelatii" (la modul ca aveam in cap o intrebare si am intrat pe acest site si fara sa vreau am gasit un articol exact despre chestiunea respectiva). Deci? (insusi contextul de imprejurari in care mi-am gasit duhovnicul cred eu ca a putut fi posibil numai cu voia Domnului). Dar iata ca, aici se pare ca El vrea de la noi sa dobandim acea virtute foarte pretioasa care este rabdarea, si iata de ce: daca n-ar fi asa, s-ar inventa " spovedania on-line" si ar fi mult mai usor, nu? scrii ceva, dai "send" si asta e, dar nu se poate (inca). Altminteri, daca vrei sa mergi la preot sa discuti personal, e mai greu, poate nu-l gasesti, poate n-are timp, sau n-ai tu, si astfel momentul spovedaniei se amana exact pana in momentul cand binevoieste Domnul sa se intample. Oare de ce? Ca sa ne exersam rabdarea?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2011, 17:53:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sigur ca se poate tine post partial, dupa cum nu se poate tine deloc, in virtutea "libertatii" de alegere si actiune.

In privinta postului partial, aratam insa tocmai faptul lipsei de libertate, faptul ca ramanem "legati" de parerile celor din jurul nostru, de anumite sarcini pe care trebuie sa le ducem la sfarsit, de o anumita boala etc.

Postul partial arata o libertate interioara partiala. Or noi suntem chemati, in Hristos, la o libertate deplina.

Nu e pacat ca nu postim deplin, e pacat ca putem infinit mai mult, dar din varii motive, nu luptam pentru a atinge aceasta masura.

De aceea, nu trebuie sa ramanem la postul partial. Poate fi numai o etapa, o exceptie, un pogoramant, (lamurit cu duhovnicul) nu o stare pe care s-o percepem ca fiind fireasca si pe care sa o perpetuam la nesfarsit.

In fond, nu trebuie sa postim partial, pentru ca Dumnezeu nu ne-a iubit si nu ne iubeste astfel, ci pe Fiul Sau l-a trimis in lume spre mantuirea noastra, ca semn al iubirii sale depline. Mai mult, Hristos Insusi, in Sfata Euharistie ni se ofera intreg, neimpartit, spre iertarea pacatelor si viata de veci.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.06.2011, 18:02:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iar in e priveste adulterul, intr-adevar am realizat ca am luat-o pe un drum oarecum ocolit catre mantuire.
Fallen, sunteți, în acest caz, absolut simpatică afișând toate scrupulele legate de post. Starea dv îmi aduce aminte de un banc bun. Se pare că Bulă avea o soră: Bubulina. Cam de vârsta lui, amândoi puștani. Într-o bună zi erau ei singuri acasă. Tatăl lor se înapoiază mai târziu decât de obicei, după căderea serii. Vede la fereastra Bubulinei o lumină roșiatică difuză. Sună la ușă, nimic. Tot ce aude era un fel de chicoteală de adolescenți hârjonindu-se. Bate la ușă: nimic. Furios, zgâlțâie ușa să o scoată din țâțâni, când, în sfârșit, Bulă și Bubulina deschid tatălui lor, amândoi îmbujorați și aranjându-și ținuta.

-Bă !!! Ce făceați voi aici ?
Tăcere, priviri spre pardoseală.
-Bă, n-auziți ? V-am întrebat ce făceați voi aici ??? Bulă răspunde:
-ĂĂĂ, tată, știi, îîîî, noi, adică Bubu și cu mine, ne dezbrăcasem și ne mângâiam. SSSSsă vedem și noi, cum e: ne jucam de-a mama și de-a tata.

-AAA, bine ! Răspunse tatăl ușurat. Bine, bine. Credeam că fumați. Înapoi în camerele voastre !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2011, 18:07:04
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Mai era un "banc"...

Cica trei talhari au intrat intr-o biserica si au inceput sa o jefuiasca.Apoi dupa ce au luat tot ce si-au dorit,s-au asezat tot in biserica sa manance niste bucati de carne ce le aveau in traista.
Al treilea insa,care nu se asezase inca la masa,a inceput sa strige la cei doi:

Mai pacatosilor,va spurcati si mancati carne vinerea?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2011, 18:35:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Mai era un "banc"...

Cica trei talhari au intrat intr-o biserica si au inceput sa o jefuiasca.Apoi dupa ce au luat tot ce si-au dorit,s-au asezat tot in biserica sa manance niste bucati de carne ce le aveau in traista.
Al treilea insa,care nu se asezase inca la masa,a inceput sa strige la cei doi:

Mai pacatosilor,va spurcati si mancati carne vinerea?
Vezi , asta-i treaba cand rezumam postul doar la mancare , si pe celelalte nu le mai socotim . Asa ca cele spuse de "cineva " mai sus , pe care ai ironizat-o , sunt perfect adevarate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.06.2011, 18:45:24
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu m-am contrazis in ceea ce am spus,tinerea postului inseamna ascultare,si daca esti un crestin in parametrii obisnuiti,are foarte mare importanta.

Insa daca ai comis un pacat de moarte,sa pui mai presus postul de acel pacat ,este o greseala.Intai incerci sa repari ,sa rezolvi problema cu acel pacat,si apoi intrand in ritmul obisnuit,tii post,mergi la Biserica etc.

Ideea era ca nu poti sa omori un om,si in acelasi timp sa fii preocupat daca nu ai mancat de frupt vinerea....

Insa daca nu ai aceste probleme ,este o greseala sa nu tii postul randuit de Biserica ,din diverse motive: ca sunt in compania unora,ca acasa la mine toti mananca de frupt,ca am iesit cu colegii la o terasa,sa sunt prea slabit etc...

Si ,in aceste cazuri,se fabrica si motive de genul: lasa ca iubirea,dragostea ,milostenia sunt mai presus de post etc...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2011, 18:59:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu m-am contrazis in ceea ce am spus,tinerea postului inseamna ascultare,si daca esti un crestin in parametrii obisnuiti,are foarte mare importanta.

Insa daca ai comis un pacat de moarte,sa pui mai presus postul de acel pacat ,este o greseala.Intai incerci sa repari ,sa rezolvi problema cu acel pacat,si apoi intrand in ritmul obisnuit,tii post,mergi la Biserica etc.

Ideea era ca nu poti sa omori un om,si in acelasi timp sa fii preocupat daca nu ai mancat de frupt vinerea....

Insa daca nu ai aceste probleme ,este o greseala sa nu tii postul randuit de Biserica ,din diverse motive: ca sunt in compania unora,ca acasa la mine toti mananca de frupt,ca am iesit cu colegii la o terasa,sa sunt prea slabit etc...

Si ,in aceste cazuri,se fabrica si motive de genul: lasa ca iubirea,dragostea ,milostenia sunt mai presus de post etc...
Toate se traduc prin dreapta socoteala !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2011, 19:50:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Critici constructive

Va multumesc din nou pentru "criticile constructive". Poate ar trebui sa ocolesc biserica pe la 3 strazi distanta. Ma mir ca nu s-a daramat peste mine cand am intrat in ea.
Ma scuzati pentru "aciditate". De fapt nu m-am suparat, era doar o ironie. Stiu ca sunt pacatoasa si ca merit tot ce mi se intampla, dar refuz sa cred ca daca fac ceea ce fac nu mai are nici un rost sa postesc si sa merg la biserica, pt ca oricum sunt "damnata".
In ce priveste casatoria, nu stiu ce ar trebui sa fac. In primul rand nu pot sa oblig pe nimeni sa se casatoreasca cu mine, si sincer nici nu cred ca ar trebui. In al doilea rand daca nu imi demonstreaza cumva ca ma merita, nici nu cred ca vreau lucrul asta. Iar neacceptarea credintei mele e mai degraba o dovada ca nu. Ramane de vazut daca vreodata se va "da pe brazda". Eu tot ce caut este sa gasesc calea prin care sa-i demonstrez ca credinta in Dumnezeu si tot ceea ce facem in numele ei ( cununia, postul, slujbele, etc) sunt lucruri bune si necesare. Daca nu voi reusi, inseamna 3 lucruri :
1. nu m-am straduit indeajuns
2. nu a venit timpul
3. nu este pentru mine
Pentru oricat de mult mi-as dori un lucru si oricat m-as ruga si oricat ar vrea Dumnezeu sa ma ajute, daca un lucru sau un om nu este pentru tine, nu-l vei avea. Fiecare are liberul arbitru si raspunde pentru faptele sale, nu poti sa-i bagi credinta in cap cu de-a sila. Poti doar sa te rogi pentru sufletul lui ratacit sa gaseasca calea cea buna. Asta doar in timp si cu rabdare se va vedea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2011, 20:02:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ma mir ca nu s-a daramat peste mine cand am intrat in ea.
Daca ar fi astfel , ai vedea peste tot "mormane de moloz si de cadavre" , dar nuuu , ea Biserica sta cu usile deshise si se bucura pentru orice nou venit , mai ales pentru cei pacatosi precum suntem noi , caci Hristos nu pentru cei drepti s-a Ratignit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.06.2011, 20:50:37
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu m-am contrazis in ceea ce am spus,tinerea postului inseamna ascultare,si daca esti un crestin in parametrii obisnuiti,are foarte mare importanta.

Insa daca ai comis un pacat de moarte,sa pui mai presus postul de acel pacat ,este o greseala.Intai incerci sa repari ,sa rezolvi problema cu acel pacat,si apoi intrand in ritmul obisnuit,tii post,mergi la Biserica etc.

Ideea era ca nu poti sa omori un om,si in acelasi timp sa fii preocupat daca nu ai mancat de frupt vinerea....

Insa daca nu ai aceste probleme ,este o greseala sa nu tii postul randuit de Biserica ,din diverse motive: ca sunt in compania unora,ca acasa la mine toti mananca de frupt,ca am iesit cu colegii la o terasa,sa sunt prea slabit etc...
Frate, iarta-ma ca "ma iau" de fratia ta din nou.
Oare vrei sa spui ca daca ai ceva probleme duhovnicesti, de constiinta mari poti considera ca esti dezlegat de randuiala postului de mancare pana la rezolvarea problemelor acelea? Iar (te) amesteci (in) lucruri ce nu le cunosti! Te judec dupa inganfarea ce o ai spre a da sfaturi chiar si atunci cand ti se spune ca trebuie sa taci ca esti pe aiurea. Oare ai in treaba sa spovedesti pacatele oamenilor? Daca nu, te cam contrazici fara rost: spui ca trebuie sa mearga la duhovnic si apoi te lansezi in a da sfaturi. Am treaba, n-am treaba, iaca stau si eu pe-aici! Problema ridicata in acest topic nu cerea rezolvarea prin polemica si luari de pozitie despre cine da sfaturi mai "mișto". Esti invatator adevarat, spune ce ai de spus ca sa zidesti si apoi taci ca sa nu smintesti. Dar daca nu esti invatatorul altora de ce te bagi in seama ca si cand stii ce faci?

Spunea cineva pe aici pe forum, ca prea putini preoti mai posteaza ceva, cate-odata, chiar daca foarte multi crestini cer sfat. M-am ambitionat sa tot stau pe aici dar, cum se face nu stiu, mereu ajung sa cert pe unu sau altul ca o face pe duhovnicu'-puternicu', "teologu' de rang inalt", cand se vede ca nu prea stie bine nici Tatal Nostru.

Un lucru te mai intreb: spune-mi cati oameni ai spovedit (aproximativ) pana acum, frate?
Un lucru iti mai spun: Daca nu esti duhovnic, fereste-te sa dai sfaturi despre cum trebuie tratat fiecare pacat cand se complica cu alt pacat si cand omul nu mai stie ce sa faca. In aceasta situatie nu ai decat o singura varianta care te scapa de pacatul mandriei si al prostiei: asa cum pe un bolnav l-ai trimite la medic ca sa fie operat, trimite-l si pe cel pacatos la medicul sau, si asa ai implinit si dragostea si dreptatea! Daca nu poate sa mearga singur ajuta-l tu, sacrifica-te pentru fratele tau, dar nu te apuca sa-l operezi!

Iertati-ma fratilor ca poate unii iar se vor sminti si vor zice: ce preot mai este si asta ca ne cearta asa? Eu am vorbit o data, de doua ori, chiar de trei ori... Acum gata! Iertati-ma!

Pacat este ca acest forum, de multe ori poate fi ceva, dar ajunge a se transforma de fiecare data, incredibil de usor, in... altceva!

Last edited by Pr. Gheorghe; 10.06.2011 at 21:02:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 18:53:05
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22