Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2012, 23:53:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nici eu nu mi-am vaccinat copiii. Dar nici nu i-am împărtășit, decât după Botez, când Biserica mi-a cerut-o. Mulțumesc lui Dumnezeu, sunt sănătoși.
În afara topicului, dar:

Slavă Domnului că aud asta din gura unui doctor. Abia aștept să citească nevastă-mea postarea asta, nu de alta, ca fapt divers. Și ea este de acord cu mine, altfel ar fi trebuit să vaccinez fetița.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2012, 23:54:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pe viitor aș putea să merg la altă biserică unde să vorbesc dinainte cu preotul să-i dea pruncului doar Hrană lichidă, (...) Dacă se ating puțin buzele cu Sfîntul Sînge e suficient.
Prin urmare, aveți convingerea că Împărtășirea cu o singură specie este suficientă ? De reținut...


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Slavă Domnului că aud asta din gura unui doctor. Abia aștept să citească nevastă-mea postarea asta, nu de alta, ca fapt divers. Și ea este de acord cu mine, altfel ar fi trebuit să vaccinez fetița.
Despre vaccinări, am scris pe pagina mea medicală: http://www.doctordragomir.ro/articol_vaccinarea.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.01.2012 at 23:56:43.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2012, 23:57:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, aveți convingerea că Împărtășirea cu o singură specie este suficientă ? De reținut...
Nu trageți concluzii pripite... :) E vorba despre cazul particular al unui bebe de trei luni jumate care nu mănîncă decît lapte de la mamă-sa deocamdată. Să nu generalizăm.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.01.2012, 00:06:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu trageți concluzii pripite... :) E vorba despre cazul particular al unui bebe de trei luni jumate care nu mănîncă decît lapte de la mamă-sa deocamdată. Să nu generalizăm.
Nu contează că e un caz mai mult sau mai puțin particular. Ceea ce apreciez este convingerea dv că a te împărtăși numai cu o specie nu este o jumătate de împărtășanie. Nici nu s-ar putea asta, ești sau nu ești împărtășit, după cum ești sau nu ești căsătorit, sau așa cum nu poți fi "parțial gravidă". Iată că, încet, încet, ajungeți la o concluzie la care a ajuns Biserica Catolică: împărtășania sub o singură specie este împărtășanie deplină, acolo este Isus viu și întreg, cu Trupul Său, cu Sângele Său, cu sufletul Său, cu Dumnezeirea Sa (definiție a Conciliului Tridentin)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2012, 00:17:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu contează că e un caz mai mult sau mai puțin particular. Ceea ce apreciez este convingerea dv că a te împărtăși numai cu o specie nu este o jumătate de împărtășanie. Nici nu s-ar putea asta, ești sau nu ești împărtășit, după cum ești sau nu ești căsătorit, sau așa cum nu poți fi "parțial gravidă". Iată că, încet, încet, ajungeți la o concluzie la care a ajuns Biserica Catolică: împărtășania sub o singură specie este împărtășanie deplină, acolo este Isus viu și întreg, cu Trupul Său, cu Sângele Său, cu sufletul Său, cu Dumnezeirea Sa (definiție a Conciliului Tridentin)
În potirul ortodox găsim deopotrivă atît Pîinea vieții cît și Adevărata băutură. O dată ce aceste două substanțe se amestecă, Băutura nu mai este perfect separată de Pîine. Vorbim din punct de vedere chimic. În picătura de Sînge pe care bebelușul o gustă se află inevitabil și Trupul Lui Hristos, chiar dacă într-o cantitate insesizabilă. Deci nu poate fi un caz similar cu cel catolic, unde partea solidă este separată de cea lichidă.


Referitor la saitul dv., țin să menționez că nu există deocamdată nici un vaccin obligatoriu, deși ați scris de două ori asta. Sînt cîteva recomandate, dar nu obligatorii prin lege, de nimeni și de nimic.

Și poate vreți să corectați "vaciinarii" - greșeală de tastare, evident.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2012, 00:52:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În potirul ortodox găsim deopotrivă atît Pîinea vieții cît și Adevărata băutură. O dată ce aceste două substanțe se amestecă, Băutura nu mai este perfect separată de Pîine. Vorbim din punct de vedere chimic. În picătura de Sînge pe care bebelușul o gustă se află inevitabil și Trupul Lui Hristos, chiar dacă într-o cantitate insesizabilă. Deci nu poate fi un caz similar cu cel catolic, unde partea solidă este separată de cea lichidă.
Prin urmare, fundamentul Sfintei Taine a Euharistiei este chimia amestecării pâinii cu vinul. Dacă înțeleg bine, dv, de astă dată, susțineți că fără această amestecare nu putem vorbi de specii consacrate. Înainte de amestecare aveam pâine și aveam vin, pe când acum avem Trupul și Sângele lui Cristos, asta spuneți ?

Curios lucru. Ortodocșii sunt neobosiți în a-i arăta cu degetul pe catolici că nu au epicleză (fapt inventat și mincinos, ca atâtea altele). Prefacerea are loc la epicleză, susțin ei. Nema epicleză, nema prefacere.
Partea proastă în teoria dv cu chimia știți care e ? Aceea că, la epiclezele ortodoxe, speciile sunt perfect separate. Una e în Sf Potir, alta e pe Sf Disc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.01.2012, 09:44:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iată că, încet, încet, ajungeți la o concluzie la care a ajuns Biserica Catolică: împărtășania sub o singură specie este împărtășanie deplină, acolo este Isus viu și întreg, cu Trupul Său, cu Sângele Său, cu sufletul Său, cu Dumnezeirea Sa (definiție a Conciliului Tridentin)
Din potir nu ne impartasim cu o singura specie - Sangele Domnului. Ne impartasim cu Sangele si Trupul Domnului. Sa nu uitam ca preotul pune in potir, dupa sfintirea darurilor, o bucata din Agnet din care ia atunci cand ne impartaseste.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.01.2012, 10:03:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
dupa sfintirea darurilor,
Asta este, în eseneță, ceea ce i-am atras atenția preopinentului. Prin urmare, când speciile sunt (sau nu sunt) amestecate, Prefacerea a avut deja loc. A crede că vinul devine sânge fără trup, deci fără viață, iar pâinea devine un trup exang este contrar credinței pe care o moștenim împreună, de la Isus și de la apostoli. De aceea, Conciliul Tridentin a formulat astfel încât să fie clar că în orice bucățică de Pâine sfințită și în orice picătură de Vin sfințit se află Domnul întreg și viu, atât cu sângele cât și cu trupul Său.

De aceea susținem punctul de vedere că Împărtășania numai cu "puțin vin care atinge buzele" este împărtășanie deplină, cu Sângele și cu Trupul Domnului, și nu din cauză că preotul a amestecat darurile și a luat din amestec puțin supernatant, care ar conține fragmente microscopice din sediment. Exact aceeași împărtășanie deplină ar fi avut loc dacă preotul nu ar fi făcut acest amestec al speciilor deja consacrate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2012, 10:42:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A crede că vinul devine sânge fără trup, deci fără viață, iar pâinea devine un trup exang este contrar credinței pe care o moștenim împreună, de la Isus și de la apostoli.
Si atunci de ce doar ierarhia se impartaseste si din potir la romano catolici? De ce nu renunta si ierarhia la potir de vreme ce trupul include in el si sangele dupa cum sustineti dumneavoastra?

La noi ortodocsii exista pe masa din Sfantul Altar, in chivot, Euharistia ce se foloseste de-a lungul intregului an pentru impartasirea bolnavilor sau a celor care nu pot merge la biserica din motive bine intemeiate. Dar nu e simplu trup, e un trup imbibat in sange. Iata mai multe informatii in acest sens:

"In Joia Mare, in cadrul Proscomidiei, pe langa Sfantul Agnet, care se foloseste la Sfanta Liturghie din ziua respectiva, se mai scoate inca un Agnet, care se sfinteste impreuna cu celalalt, fara sa se rosteasca de doua ori rugaciunile epiclezei si fara sa se binecuvanteze fiecare separat. Al doilea Agnet va fi pastrat pana in Martea Luminata cand este uscat si sfaramat dupa o randuiala speciala. Dupa ce a fost sfaramat, este asezat intr-un chivot pe Sfanta Masa din Altar".

Deci, nu vorbim la imparasire doar de trup sau doar de sange, ci de trup si sange. Pe rationamentul dumneavoastra, crestinii catolici ar putea sa se impartaseasca doar cu sangele, caci el include si trupul, dar acest lucru nu l-am vazut si nici nu cred ca il voi vedea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.01.2012, 11:40:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
crestinii catolici ar putea sa se impartaseasca doar cu sangele, caci el include si trupul,
Și chiar se întâmplă acest lucru.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
dar acest lucru nu l-am vazut si nici nu cred ca il voi vedea.
Și dacă n-ați văzut dumneavoastră înseamnă că nu există ?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29