Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2015, 11:50:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Apărătoare Doamnă

Aș vrea să citesc un comentariu la această rugăciune către Maica Domnului. Dacă se poate, să fie din Sfînta Tradiție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2015, 15:09:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest imn a fost cântat Maicii Domnului de creștinii din cetatea Constantinopolului cu ocazia eliberării cetății de prigonitori (anul 626, din timpul împăratului Heraclie). De aceea, dacă ar fi să traducem literar imnul, în loc de "robii tăi" am avea "cetatea ta".

Iată imnul cântat în greacă: https://www.youtube.com/watch?v=Zly4AxqW7Zo

Aceasta este traducerea literală a imnului, făcută de diac. Ioan Ică jr.(Triodul Explicat Ed. Deisis, 2000, pg. 369-370):
"Generalissimei apărătoare, ca una ce am fost izbăvită de lucruri cumplite, cele de biruință îți aduc ție, Născătoare de Dumnezeu, ca niște mulțumiri, eu, cetatea ta. Ci ca una cei ai stăpânire nebiruită [invincibilă], din tot felul de promejdii slobozește-mă, ca să strig ție: Bucură-te Mireasă nemiresită!"

O traducere mai veche și bună ar fi:
"Apărătoarei Doamne, mulțumiri de biruință, izbăvindu-ne din nevoi aducem ție , Născătoare de Dumnezeu, noi, robii tăi. Ci ca, ceea ce ai stăpânire nebiruită, din tot felul de primejdii slobozește-ne, ca să strigăm ție: Bucură-te, Mireasă, nenuntită!"

Aceasta ar fi varianta mai nouă (dar foarte proastă) și des cântată prin biserici:
"Apărătoare Doamnă, pentru biruință mulțumiri, izbăvindu-ne din nevoi aducem tie, Născătoare de Dumnezeu, noi, robii tăi. Ci ca, ceea ce ai stăpânire nebiruită, slobozeste-ne din toate nevoile, ca să-ti cântăm tie: Bucură-te, Mireasă, pururea Fecioară!"

"Apărătoarei Doamne" - cuvântul "Doamne", arată adresantul acestui imn - Maica lui Dumnezeu și are aici sensul vechi românesc de "Voievod", "Strateg", așa cum erau numiții "Domnii" Țării Moldovei și ai Țării Românești; deci nu este vorba despre sensul comun de astăzi: "domnul / doamna X"

ps: informațiile legate de traducerea imnului le-am preluat de pe forumul http://forum.teologie.net/viewtopic.php?t=544

Last edited by ovidiu b.; 12.11.2015 at 15:12:43.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2015, 15:17:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu optez pentru o variantă mai veche tradusă, cel mai probabil, din slavonă pe care, de altfel, o aud destul de des cântată:

"Nebiruitei între voievozi, cele de biruință, ca izbăvindu-se din pierzanii, mulțămită aduce ție, turma ta, de Dumnezeu Născătoare. Ci ca ceea ce putere ai nebiruită, din toata primejdia pre noi slobește, ca strigăm ție: Bucură-te, Mireasă, pururea fecioară!"

Am găsit două articole interesante legate de momentul istoric al apariției acestui imn al cetății Constantinopol adresat Maicii Domnului: http://ziarullumina.ro/imn-pentru-ap...mna-32099.html, http://www.doxologia.ro/liturgica/ic...tirea-dionisiu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2015, 16:52:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mulțumesc, Ovidiu. Nelămurirea era vizavi de „robii tăi”.

Am învățat demult acest text și-l spun adeseori. De curînd însă m-am gîndit dacă e corect dpdv teologic ca noi să ne declarăm robi ai Preasfintei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2015, 17:30:24
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nelămurirea era vizavi de „robii tăi”.

Am învățat demult acest text și-l spun adeseori. De curînd însă m-am gîndit dacă e corect dpdv teologic ca noi să ne declarăm robi ai Preasfintei.
Citeste textul asta - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/28cinstireamd.htm si vei intelege ca statutul de robi ai Maicii Domnului ne face mare cinste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2015, 09:46:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Citeste textul asta - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/28cinstireamd.htm si vei intelege ca statutul de robi ai Maicii Domnului ne face mare cinste.
Eu o cinstesc pe Maica Domnului. Știu și folosesc aproape zilnic mai multe imnuri de laudă, mulțumire și cerere. Deci să nu înțelegi greșit, sînt convins că nu există creatură mai slăvită decît Preasfînta Fecioară, indiferent dacă vorbim despre oameni sau îngeri. Dar să afirmăm că sîntem robii ei este exagerat pînă la erezie.

Trebuie să citim cu atenție rugăciunile complexe care se practică în Biserica Ortodoxă, deoarece se strecoară și afirmații forțate care nu sînt corecte dpdv teologic și pentru orice cuvînt vom da răspuns într-o zi în fața Lui Hristos.

Mai mult, sînt eterodocși care ne citesc forumul, în căutarea unor răspunsuri sau din curiozitate, și cînd văd aberații de genul acatistul Sfintei Cruci sau asemenea, păi normal că se smintesc și poate nu mai calcă prin ograda noastră virtuală. Deci mare grijă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2015, 10:10:40
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu o cinstesc pe Maica Domnului. Știu și folosesc aproape zilnic mai multe imnuri de laudă, mulțumire și cerere. Deci să nu înțelegi greșit, sînt convins că nu există creatură mai slăvită decît Preasfînta Fecioară, indiferent dacă vorbim despre oameni sau îngeri. Dar să afirmăm că sîntem robii ei este exagerat pînă la erezie.

Trebuie să citim cu atenție rugăciunile complexe care se practică în Biserica Ortodoxă, deoarece se strecoară și afirmații forțate care nu sînt corecte dpdv teologic și pentru orice cuvînt vom da răspuns într-o zi în fața Lui Hristos.

Mai mult, sînt eterodocși care ne citesc forumul, în căutarea unor răspunsuri sau din curiozitate, și cînd văd aberații de genul acatistul Sfintei Cruci sau asemenea, păi normal că se smintesc și poate nu mai calcă prin ograda noastră virtuală. Deci mare grijă.
Duh de evlavie sa fie acela care ti-a soptit ca nu este corect, din pct. de vedere teologic, sa ne numim robi ai Maicii Domnului? Ca nu stiu sa te fi intrebat daca este suficient sa ne numim doar robi si nu robi netrebnici sau viermi pacatosi si nevrednici de a-I rosti numele, asa cum s-ar cadea.

Bine ai spus ca vom da socoteala de orice cuvant in fata lui Dumnezeu.
Te preocupa faptul ca unii se smintesc, ca si de tine, de smintiti ce sunteti? N-ar fi mai corect, din punct de vedere moral, sa te preocupe faptul ca smintesti pe un forum ortodox prezentand sub falsa denumire de post niste retete menite, in cel mai bun caz, sa purifice organismul? Cure ce nu pot sa lucreze si asupra sufletului, dar intuneca mintea, dupa cum cu prisosinta dovedesti.

P.S. Cand slujim pacatelor si patimilor din noi, ai cui robi se cheama ca suntem?

Mantuitorul ii numeste pe acestia nu robi ci ingerii diavolului: "Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui."

Deci mai bine sa fim robi ai Maicii Domnului decat ingeri ai diavolului!

Last edited by crinrin; 13.11.2015 at 11:03:18.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2015, 11:18:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Duh de evlavie sa fie acela care ti-a soptit ca nu este corect, din pct. de vedere teologic, sa ne numim robi ai Maicii Domnului? Ca nu stiu sa te fi intrebat daca este suficient sa ne numim doar robi si nu robi netrebnici sau viermi pacatosi si nevrednici de a-I rosti numele, asa cum s-ar cadea.

Bine ai spus ca vom da socoteala de orice cuvant in fata lui Dumnezeu.
Te preocupa faptul ca unii se smintesc, ca si de tine, de smintiti ce sunteti? N-ar fi mai corect, din punct de vedere moral, sa te preocupe faptul ca smintesti pe un forum ortodox prezentand sub falsa denumire de post niste retete menite, in cel mai bun caz, sa purifice organismul? Cure ce nu pot sa lucreze si asupra sufletului, dar intuneca mintea, dupa cum cu prisosinta dovedesti.

P.S. Cand slujim pacatelor si patimilor din noi, ai cui robi se cheama ca suntem?

Mantuitorul ii numeste pe acestia nu robi ci ingerii diavolului: "Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui."

Deci mai bine sa fim robi ai Maicii Domnului decat ingeri ai diavolului!
Ar fi fost frumos să fi găsit un argument scriptural sau din Tradiție care să te ajute. În schimb, ai folosit niște pseudoragumente încurcate pe care probabil numai tu le înțelegi.

Cît despre rețete, nu știu despre ce vorbești. Mai degrabă postează acolo unde am scris, nu amesteca lucrurile. Aici vorbim despre altceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2015, 13:25:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar să afirmăm că sîntem robii ei este exagerat pînă la erezie.
Ce te deranjeaza, termenul in sine sau folosirea lui raportata la Maica Domnului?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2015, 13:53:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Formula "robul/robii tău/tăi" este o amprentă culturală semitică în Tradiția Bisericii și nu-i cazul să avem grețuri protestante când o întâlnim în cultul liturgic sau în rugăciunile private. Nu lezează cu nimic suveranitatea absolută a lui Dumnezeu. Bizanțul a folosit-o la greu, în compozițiile imnografice dedicate Născătoarei de Dumnezeu sau altor sfinți, fără ca nimeni să se alarmeze pentru o presupusă neconformitate dogmatică. Iar bizantinii erau mult mai scupuloși în aceste detalii decât suntem noi astăzi, cu diferența că ei aveau un plus de luciditate și inteligență duhovnicească, și un minus la fițe legaliste cu iz de belfereală religioasă.
Pe scurt: vorbim despre expresia verbală a unei adânci reverențe în fața unei instanțe de ordin superior, folosită inclusiv în adresările către împărat, împărăteasă și înalții demnitari, în unele cazuri chiar și către părinții duhovnicești cu autoritate recunoscută în Biserică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde