Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2015, 22:16:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

De ce subtilitate? E firesc să fie numită Mireasă [a Tatălui] din moment ce Fiul Lui S-a întrupat născîndu-Se din ea.

Dar dacă citim cu atenție acatistele, paraclisele, canoanele și alte rugăciuni complexe vom găsi destui termeni exagerați care ar trebui discutați fie și în public, fără teama că ieșim din starea de falsă smerenie că ”noi nu avem voie”. Ar trebui deschis un topic separat pe tema asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.12.2015, 17:04:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am reprodus punctul 72 din Indreptarul de spovedanie al parintelui Nicodim Mandita. Sfintia Sa considera ca este pacat sa-I spunem Maicii Domnului ,,mireasa" in loc de ,,Maica".

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...spovedanie.pdf
Dar cum se cânta în primele veacuri ale creștinismului (cum se cântă de fapt și astăzi), care este varinata în greacă a acestui imn și cum se traduce, nu mai contează. Eu aș fi sceptic în a consulta un asemenea îndreptar, doar ținând cont de această interpretare greșită. Și sunt multe alte puncte discutabile.

Last edited by ovidiu b.; 06.12.2015 at 23:44:39.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.12.2015, 17:13:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
L-am întrebat cu ocazia spovedaniei. Mi-a cîntat în grecește ca să-și amintească exact cum zic ei și cuvîntul e polis. Deci nu robi, ci cetate.
Și? Este greșit robi?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.12.2015, 11:00:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și? Este greșit robi?
Doar mi-a zis că e din prea multa evlavie, că așa au cîntat cei din cetatea respectivă (folosind polis), la care am răspuns că e probabil influența sovietică... Nu am insistat pe subiect, eram pe picior de plecare.

Oricum, pentru mine cazul este rezolvat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare