Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2012, 10:57:09
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Unhappy Doliul

Dragii mei,

Din pacate, zilele acestea, eu si familia mea trecem prin niste momente mai putin fericite, soacra mea s-a stins.

Si de aceea as avea nevoie de niste lamuriri referitoare la doliu. Tot ce stiu sigur este ca se tine minim 40 de zile. Dar am intrat in niste polemici legate de faptul ca unii spun ca timp de 40 de zile cei care tin doliu nu au voie sa se tunda, sa se barbiereasca (barbatii) sau se se epileze (femeile) sau sa isi taie unghiile.

Este adevarat?

Mie una imi suna mai degraba a practica pagana, dar as vrea sa stiu si parerea voastra...
De asemenea daca mai este ceva ce ar trebui sa stiu legat de doliu, va rog sa imi spuneti.

Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2012, 12:45:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Insandu, acum important este sa faceti rugaciune pentru ea, sa o pomeniti la Sfanta Liturghie mereu, sa ii faceti parastasele,adica randuiala bisericeasca, sa dati milostenie... Aceasta o ajuta pe ea, si nu hainele negre sau barbile nerase.

In ceea ce priveste cutuma locala / sociala, tu alegi cum sa te raportezi la ea, dar asta nu ii foloseste sufletului soacrei tale.

Dumnezeu s-o ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2012, 13:09:51
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Insandu, acum important este sa faceti rugaciune pentru ea, sa o pomeniti la Sfanta Liturghie mereu, sa ii faceti parastasele,adica randuiala bisericeasca, sa dati milostenie... Aceasta o ajuta pe ea, si nu hainele negre sau barbile nerase.

In ceea ce priveste cutuma locala / sociala, tu alegi cum sa te raportezi la ea, dar asta nu ii foloseste sufletului soacrei tale.

Dumnezeu s-o ierte!
Iti multumesc Glykys,

Tot ce tine de randuielile bisericesti, pomeniri si pomeni a facut ca la carte si vom face si de acum inainte.
Eu am ramas socata cand am auzit asta cu tunsul, barbieritul si taiatul unghiilor. Cu barbieritul mai auzisem...dar nici sa nu-ti tai unghiile? In plus de asta soarca mea era foarte pedanta mai ales in ce privea manichiura si nu stiu daca i-ar fi plcut sa ne vada 40 de zile cu mainile neingrijite.

Iti multumesc inca o data.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2012, 17:49:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Insandu, acum important este sa faceti rugaciune pentru ea, sa o pomeniti la Sfanta Liturghie mereu, sa ii faceti parastasele,adica randuiala bisericeasca, sa dati milostenie... Aceasta o ajuta pe ea, si nu hainele negre sau barbile nerase.

In ceea ce priveste cutuma locala / sociala, tu alegi cum sa te raportezi la ea, dar asta nu ii foloseste sufletului soacrei tale.

Dumnezeu s-o ierte!
Subscriu. Acelea sunt obiceiuri babesti, nascute din superstitii probabil. 40 de zile trebuie facute cele 40 de Liturghii ptr. odihna sufletului, nu sa stai neingrijit. Cele 40 de Liturghii pot muta sufletele din Iad in Rai, de aceea sunt f.importante.

"La Liturghie, pune și unul sau doi săraci, sau o văduvă pe care nu are cine o pomeni și a murit săraca. Este mare pomană. Asta se cheamă milostenie duhovnicească. Este mai mare decât aceea când îi dai o haină sau o mâncare omului, că-l ajuți dincolo, în veșnicie.
Pomenește, Doamne, pe toți cei adormiți din neamurile noastre."(Pr.Cleopa)

Dumnezeu sa o ierte!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2012, 18:22:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Durerea ca nu mai intalnim un om in aceasta viata, nu echivaleaza cu 40 de zile, ca si cand dupa trecerea acelor zile il putem da uitarii. Noi suntem chemati de Biserica sa ne rugam cat mai des si cat mai mult pentru cel trecut la cele vesnice.

Daca o persona refuza sa-si tunda barba timp de 40 de zile pentru cineva mort, nu e nimic rau. Rau e sa ramana doar la a nu-si tunde barba si a uita de rugaciunea sa si a Bisericii pentru el.

Biserica nu cere sa purtam acest doliu, ea ne cere sa ne rugam pentru ei. Asa ca nu purtarea sau nepurtarea doliului poate mijloci pentru mantuirea celui adormit, ci rugaciunile.

Amintesc ca atunci cand eu intalnesc persoane care sunt indoliate, merg cu gandul si la cei adormiti din neamul meu si imi vine in minte gandul pomenirii lor. E un motiv pentru mine de a nu judeca pe cei ce poarta barba ca doliu si de a gasi si in acest lucru un gand bun.

Dumnezeu sa-i dea iertare si fericire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.06.2012, 10:44:23
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Va multumesc frumos tuturor pentru sfaturile legate de doliu.

As mai avea insa o intrebare. In casa in care a locui si a murit soacra mea au fost rostite blesteme si au fost facute vraji. Noi dorim neaparat sa facem o sfastanie, insa preotul care a tinut slujba de inmormantare a zis sa o facem dupa 40 de zile.

Se poate face si mai repede sau asa e randuiala? Eu una refuz sa locuiec in acea casa pana la sfestanie.

Multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2012, 10:59:16
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Dragii mei,

Din pacate, zilele acestea, eu si familia mea trecem prin niste momente mai putin fericite, soacra mea s-a stins.

Si de aceea as avea nevoie de niste lamuriri referitoare la doliu. Tot ce stiu sigur este ca se tine minim 40 de zile. Dar am intrat in niste polemici legate de faptul ca unii spun ca timp de 40 de zile cei care tin doliu nu au voie sa se tunda, sa se barbiereasca (barbatii) sau se se epileze (femeile) sau sa isi taie unghiile.

Este adevarat?

Mie una imi suna mai degraba a practica pagana, dar as vrea sa stiu si parerea voastra...
De asemenea daca mai este ceva ce ar trebui sa stiu legat de doliu, va rog sa imi spuneti.

Va multumesc anticipat!
intreaba-ti duhovnicul ce sa faci,de la el vei obtine raspuns potrivit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2012, 11:01:44
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Va multumesc frumos tuturor pentru sfaturile legate de doliu.

As mai avea insa o intrebare. In casa in care a locui si a murit soacra mea au fost rostite blesteme si au fost facute vraji. Noi dorim neaparat sa facem o sfastanie, insa preotul care a tinut slujba de inmormantare a zis sa o facem dupa 40 de zile.

Se poate face si mai repede sau asa e randuiala? Eu una refuz sa locuiec in acea casa pana la sfestanie.

Multumesc!
daca preotul a spus sa faceti sfestanie dupa 40 de zile,atunci asa sa faceti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2012, 12:09:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Va multumesc frumos tuturor pentru sfaturile legate de doliu.

As mai avea insa o intrebare. In casa in care a locui si a murit soacra mea au fost rostite blesteme si au fost facute vraji. Noi dorim neaparat sa facem o sfastanie, insa preotul care a tinut slujba de inmormantare a zis sa o facem dupa 40 de zile.

Se poate face si mai repede sau asa e randuiala? Eu una refuz sa locuiec in acea casa pana la sfestanie.

Multumesc!
Sfestania se poate face oricand, nu exista o randuiala in acest sens.
Parerea mea ar fi sa faceti sfestanie cat mai repede cu putinta, si sa se citeasca si rugaciunile ptr blesteme, farmece.Locul trebuie sfintit inainte de a intra in el.
Alt sfat: cautati un preot care sa va faca slujba asa cum trebuie: o sfestanie dureaza 40 de minute, nu 10! la care se adauga rugaciunile ptr diferite trebuinte: pace si inmultirea dragostei, dezlegarea de blesteme, farmece etc.

Dumnezeu sa o ierte pe soacra ta si sa va daruiasca si voua putere sa treceti cu bine peste toate.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 14.06.2012 at 12:13:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2012, 13:04:04
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Sfestania se poate face oricand, nu exista o randuiala in acest sens.
Parerea mea ar fi sa faceti sfestanie cat mai repede cu putinta, si sa se citeasca si rugaciunile ptr blesteme, farmece.Locul trebuie sfintit inainte de a intra in el.
Alt sfat: cautati un preot care sa va faca slujba asa cum trebuie: o sfestanie dureaza 40 de minute, nu 10! la care se adauga rugaciunile ptr diferite trebuinte: pace si inmultirea dragostei, dezlegarea de blesteme, farmece etc.

Dumnezeu sa o ierte pe soacra ta si sa va daruiasca si voua putere sa treceti cu bine peste toate.
Multumesc din suflet Lore!

Toate cele bune!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doliul , ce inseamna el? clementia Generalitati 38 26.07.2012 16:42:50
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Doliul elizabeta Generalitati 3 23.12.2009 17:06:54
Doliul daliapantelimon Generalitati 3 04.02.2007 14:12:14