Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.02.2010, 16:59:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles, impartasania este una, separata.
Si in rest cand poti discuta cu duhovnicul? Eu asta imi doresc. O comunicare permanenta cu dansul.
Repet - se spune ca duhovnicul trebuie sa ne ajute si nu psihologul. Dar daca la el nu ai voie, nu are timp sau/si timp pentru tine, atunci cu regret, dar psihologul are si timp si pregatire si el te primeste.
eu nu pot sa pricep ce fel de preot sa fie acela care sa spuna ca nu are timp sa ma asculte. pai asta este menirea lui. eu cand merg sa ma spovedesc simt ca ma duc sa vorbesc cu insusi Domnul nostru Iisus Hristos iar parintele este doar intermediarul prin care Domnul imi da raspuns la intrebarile mele. Eu nu-l judec pe omul preot pentru cele ce-mi spune pentru ca stiu ca lui i se dau in gand raspunsurile pe care mi le da in interiorul acestei taine de la insusi Bunul Dumnezeu. Nu-mi pot inchipui ca Dumnezeu nu are timp de mine.
daca este sa rezum totul la situatia concreta ca discutia dureaza x minute, ore etc si ca preotul (om fiind ca si mine) are si el un program, ca mai sunt si alti oameni (frati ai mei) care au nevoie sa discute cu dansul, evident ca nu fac abstractie de aceste lucruri si ca astept cu rabdare sa-mi vina randul cand este altcineva inaintea mea la spovedanie, bineinteles ca daca s-a facut tarziu si vad ca mai asteapta si alti oameni nu-l retin pe parintele cu amanunte inutile dar totusi, asta nu a fost niciodata un impediment pentru mine sa nu pot discuta cu duhovnicul despre toate problemele care ma framanta.
La mine la biserica cel putin, spovedanie se face in fiecare miercuri si vineri de la orele 17.00 la orele 19.00, dar parintele sta mereu pana pe la 20.00-20.30 si in nici un caz nu te grabeste ca vezi doamne s-a terminat programul si trebuie sa plece acasa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 09.02.2010 at 17:02:31.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2010, 22:55:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles, impartasania este una, separata.
Si in rest cand poti discuta cu duhovnicul? Eu asta imi doresc. O comunicare permanenta cu dansul.
Repet - se spune ca duhovnicul trebuie sa ne ajute si nu psihologul. Dar daca la el nu ai voie, nu are timp sau/si timp pentru tine, atunci cu regret, dar psihologul are si timp si pregatire si el te primeste.
De ce sa 'nu fie voie' la psiholog?
Duhovnicul este una si psihologul, alta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2010, 23:04:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca ar fi sa surprind pe scurt deosebirea dintre spovedanie si discutie cu duhovnicul, prima care imi vine in minte este ca prin spovedanie mi se ofera iertare, iar prin discutie doar sfaturi, prin spovedanie ma "cobor" la iad, dar ma si ridica Hristos, prin discutie este posibil doar sa "cobor" si sa raman cu nadejdea ridicarii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2010, 23:06:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Adevarat geogeval, dar prin dezvoltarea traditiei Bisericii de obicei cele doua sunt unite. La inceput erau despartite (spovedania fiind de fapt publica si numai pentru pacatele foarte mari).
Cred ca este bine sa fie asa, pentru ca avem nevoie si de sfaturi ca sa crestem duhovniceste, nu numai d eiertare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.02.2010, 23:17:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Adevarat geogeval, dar prin dezvoltarea traditiei Bisericii de obicei cele doua sunt unite. La inceput erau despartite (spovedania fiind de fapt publica si numai pentru pacatele foarte mari).
Cred ca este bine sa fie asa, pentru ca avem nevoie si de sfaturi ca sa crestem duhovniceste, nu numai d eiertare.
Da, si eu sunt pentru nedespartirea lor. Numai ca de multe ori sunt persoane care se rezuma doar la discutie, care si ea poate fi ziditoare de suflet dar care nu echivaleaza cu sfatul/discutia din cadrul Spovedaniei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.03.2010, 21:19:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Daca ar fi sa surprind pe scurt deosebirea dintre spovedanie si discutie cu duhovnicul, prima care imi vine in minte este ca prin spovedanie mi se ofera iertare, iar prin discutie doar sfaturi, prin spovedanie ma "cobor" la iad, dar ma si ridica Hristos, prin discutie este posibil doar sa "cobor" si sa raman cu nadejdea ridicarii.
Legatura cu Duhovnicul trebuie sa fie o permanenta , ea nu trebuie sa se rezume in nici-un caz doar la spovedanie . Multe se pot clarifica , indrepta inainte de a ajunge sa ingrosam lista pacatelor . Cred ca si duhovnicul are aceasta datorie de a lucra preventiv in relatia lui cu cei credinciosi .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.03.2010, 10:37:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De ce sa 'nu fie voie' la psiholog?
Duhovnicul este una si psihologul, alta.
Sunt oameni care ajung si la psiholog... si se folosesc. Dar nu aceasta este calea cea mai buna.
Este si ea o cale, insa comporta anumite riscuri duhovnicesti. Am vazut... o exacerbare a vointei si a unei libertati gresit intelese.

Insa duhovnicul ajunge, in urma inmultirii rugaciunilor si a experientei duhovnicesti, un extrem de bun si fin "psiholog".
Sfintenia naste cea mai buna si pragmatica psihologie. Psihologia moderna studiaza scrierile Sfantului Ioan Gura de Aur.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.03.2010, 13:28:38
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles, impartasania este una, separata.
Si in rest cand poti discuta cu duhovnicul? Eu asta imi doresc. O comunicare permanenta cu dansul.
Repet - se spune ca duhovnicul trebuie sa ne ajute si nu psihologul. Dar daca la el nu ai voie, nu are timp sau/si timp pentru tine, atunci cu regret, dar psihologul are si timp si pregatire si el te primeste.
Desi duhovnicul poate fi psiholog, psihologul nu poate fi niciodata duhovnic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.03.2010, 13:38:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Desi duhovnicul poate fi psiholog, psihologul nu poate fi niciodata duhovnic.
Mai în glumă , mai în serios, poate fi și duhovnic , dacă se decide să urmeze Teologia și calea preoției !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.03.2010, 14:07:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi este neclara aceasta diferenta.
Inteleg ca lumea merge la spovedanie numai pentru a-si marturisi pacate.
Si multi spun, m-am spovedit si m-am usurat.
Inseamna ca numai pacatele te apasa in suflet? Dar daca ai alte probleme si nelamuriri care nu sunt neaparat pacate?
Adica eu nu pot sa merg la spovedanie si sa fac selectie. De unele ma usurez, pe celelalte le tin mai departe.
Mi se pare ca aceasta diferenta nu ajuta prea mult.
Ai fost iertat, te-ai usurat, dar sufletul tot inlacrimat si derutat este.
Sophia, depinde ce ne aduce intristare. Pentru unii pacatul aduce intristare, pentru ca stiu ca prin el pierd asemanarea cu Dumnezeu. Spovedindu-se, se simt usurati ca au lepadat de pe chip, cele neplacute lui Dumnezeu.

Daca ai citit ceva si nu ai inteles, asta nu trebuie marturisit preotului, caci nu e un pacat. Dar sigur, ii poti cere un raspuns mai tarziu. A dori ca in cazul unei spovedanii sa primesti raspunsuri la unele neintelegeri, imi pare a fi asemanator cu a tine pe loc un chirurg care trebuie sa opereze, sa salveze o viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 03:10:53
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 11:18:18
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 09:34:35
Paralela intre a trai necununat sau casatorit-discutie Fierarul Nunta 36 03.10.2010 15:29:46
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 10.03.2010 00:12:10