Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2010, 13:06:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
La multi ani si multumesc!
Da, sigur, nu trebuie sa devina ceva mecanic si automat.. Cat despre vrednicie, cum spui, nu ne face vrednici postul sau spovedania. Doar ne arata cat de nevrednici suntem. ;-)
Exact, dar să nu ne facem sau să devenim mai nevrednici decât suntem, pentru că sincer, sincer , nu merită și nici nu avem nimic de câștigat , ci dinpotrivă ! Suntem pe un forum și este foarte normal să ne expunem părerile, dar mare atenție la Sfintele Taine, Ele nu sunt prilej de troc , de târguială și mai ales de rătăcire . Concluzia cea mai bună la care văd că a-ți ajuns cu toții , este DUHOVNICUL , singurul autorizat în "păreri" și "sugestii" , mai ales în astfel de subiecte extrem de sensibile ! Un an binecuvântat ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2010, 13:37:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri.
Ca sa lamuresc putin si ca sa inteleaga si Cristiboss, ca nu stiu de ce nu ii este clara intrebarea mea:

1. Acele persoane se impartasesc in 25, 26, 27 decembrie, 1 ianuarie (de restul liturghiilor din an nu vorbesc aici).
Deci: ori nu mananca de dulce deloc de Craciun si revelion si niciodata, ori au dezlegare de la preot.
Inclin sa cred a doua varianta.
2. De spovedit - nu o fac mereu. Una din ele (sunt doua femei) o face totusi regulat. Si nu sunt perfecte.
3. Mai sunt si femei, si daca una are deja o varsta, cealalta este tanara si deci intra in calcul si acele zile. Nu stiu cum face.

Mie una nu mi se pare corect cu aceasta dezlegare si nici nu as accepta-o.
In felul asta nu se respecta nici omul (respectiv familia) si nici Dumnezeu.
Mi se pare o impartasire mecanica, fara rost.
N-as putea. Nici nu ma consider buna pentru a avea dezlegare si a ma impartasi mereu. Pacate se fac oricum.
Chiar daca mi-ar da preotul/duhovnicul dezlegare, eu n-as face asa, pentru ca simt ca nu este bine.
Ori postesc intr-una si atunci nu-mi respect sotul, familia, pe mine insami in primul rand, ori nu postesc si atunci nu ma duc asa cum se cuvine in fata lui Dumnezeu.
Si atunci de ce s-o fac? Cui ii foloseste?

Si n-am inteles cum fac preotii, mai ales daca citesc molftele Sf. Vasile. Voi spuneti ca trebuie sa posteasca pentru asta. Atunci ei nu petrec, ci postesc.
Am fost de cateva ori tentata sa-l invita pe preot la noi de Craciun sau de Anul nou si a refuzat, ca el se pregateste nu stiu cum pentru slujba de a doua zi. Si in final n-am inteles. Stau singuri si postesc?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2010, 13:52:11
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Sophia iarta-ma, dar de ce ii judeci tu pe altii ca or fi mai buni sau mai putin perfecti, in fond de unde stii tu ce mananca ei acasa, de dulce sau de post, daca se spovedesc sau nu si daca trebuie sa primeasca sau nu dezlegare de la duhovnic? Dumnezeu ii stie pe fiecare, care le e masura si cat pot sa se abtina si daca au facut-o sau nu. Si preotul care ii dezleaga raspunde pentru ei, nu altcineva. Am ajuns sa stim mai bine decat preotii care ii impartasesc sau decat Dumnezeu?
Te rog nu te enerva, intreb doar.
Edit, si daca se savarseste Liturghia, nu se face doar de amorul artei, ci tocmai ca lumea sa se impartaseasca inclusiv de sarbatori. Daca exista scopul, cu siguranta exista si metodele.

Last edited by lareine; 02.01.2010 at 13:58:07.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2010, 14:35:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@lareine - nu stiu de ce ma certi.
Eu incerc doar sa inteleg cum se procedeaza. Nu judec.
Si am mai spus cum simt eu pentru mine, ca n-as face-o. N-am spus sa nu primeasca restul.
Incerc sa inteleg si sensul.
Pe urma nu inteleg de ce amesteci Sf. Liturghie cu Sf.Impartasanie.
Nu cred ca este obligatoriu sa te impartasesti, chiar daca este Liturghie.
Ca sa fiu sincera n-am inteles de ce se face si pe 26 dec. slujba. Pe 27 dec. si 1 ian. am inteles.
Pe 25 este de fapt importanta slujba si este Nasterea lui Iisus.
Pentru mine exista niste semne de intrebare, pentru ce pe de o parte mi se pare totul atat de sever si imi inspira teama si respect, iar pe de alta parte inteleg ce de fapt totul depinde numai de duhovnic.
Si atunci ce sa mai inteleg?
Ori este mai lejer si mai necesar si atunci sa avem voie toti sa ne impartasim saptamanal, indiferent de post si spovedanie, ori este sever si cu respect si atunci tot asa pentru toti.
Ca mine mai observa si altii si nu credeti ca este derutant si dureros?
Eu de-abia am curajul sa merg de doua ori in an sa ma spovedesc si impartasesc. Am respect deosebit si asa de teama de toata procedura si toate cerintele si stiu si ca nu sunt demna.
Nu este vorba sa judecam sau sa barfim. Ca eu doar am intrebat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2010, 15:20:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@lareine - nu stiu de ce ma certi.
Eu incerc doar sa inteleg cum se procedeaza. Nu judec.
Si am mai spus cum simt eu pentru mine, ca n-as face-o. N-am spus sa nu primeasca restul.
Incerc sa inteleg si sensul.
Pe urma nu inteleg de ce amesteci sf. Liturghie cu sf.impartasanie.
Nu cred ca este obligatoriu sa te impartasesti, chiar daca este liturghie.
Ca sa fiu sincera n-am inteles de ce se face si pe 26 dec. Slujba. Pe 27 dec. Si 1 ian. Am inteles.
Pe 25 este de fapt importanta slujba si este nasterea lui iisus.
Pentru mine exista niste semne de intrebare, pentru ce pe de o parte mi se pare totul atat de sever si imi inspira teama si respect, iar pe de alta parte inteleg ce de fapt totul depinde numai de duhovnic.
Si atunci ce sa mai inteleg?
Ori este mai lejer si mai necesar si atunci sa avem voie toti sa ne impartasim saptamanal, indiferent de post si spovedanie, ori este sever si cu respect si atunci tot asa pentru toti.
Ca mine mai observa si altii si nu credeti ca este derutant si dureros?
Eu de-abia am curajul sa merg de doua ori in an sa ma spovedesc si impartasesc. Am respect deosebit si asa de teama de toata procedura si toate cerintele si stiu si ca nu sunt demna.
Nu este vorba sa judecam sau sa barfim. Ca eu doar am intrebat.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2010, 17:17:42
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Thumbs up despre impartasit

este un subiect interesant dar are foarte multe intelesuri.vreau sa va spun ca eu sunt din ardeal ,dar lucrez in alta tara.din cate am invatat eu un crestin adevarat trebuie sa se spovedeasca de cel putin 4 ori pe an,adica cele patru posturi ,iar daca nu poate dintr-un motiv oarecare sa fie spovedit de PASTE.Pregatirile inainte de spovedanie trebuie sa fie cel putin trei zile de post ,nu se mananca de la asfintitul soarelui pana dupa impartasanie.Sunt preoti care nu te impartasesc daca nu ti-ai implinit canonul s-au alte pacate mari.PREOTUL TE IMPARTASESTE CAND CONSIDERA CA ACELE PACATE NU LE-AI MAI FACUT S-AU DACA INTERVINE CEVA NEPREVAZUT.Cunosc personal persoan care se spovedeste dar nu este impartasita .Preotul isi asuma o responsabilitate mare cand face rugaciunea de dezlegare la final.Crestini trebuie sa mediteze bine inainte, ca spovedania sa fie spre folos nu spre osanda.La final concluzia mea este de a face putine si cu folos spre mantuirea sufletului.<mai cred ca indiferent in ce tara lucram suntem romani iar credinta si Biserica sunt singurele care nu se pot moderniza ,rugaciunile raman aceliasi ,slujba ,nu vad de ce alti tin sa spuna ca au adaptat un stil modern >Va doresc la toti multa sanatate .Doamne ajuta
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2010, 17:46:01
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
Ori este mai lejer si mai necesar si atunci sa avem voie toti sa ne impartasim saptamanal, indiferent de post si spovedanie, ori este sever si cu respect si atunci tot asa pentru toti.
Ca mine mai observa si altii si nu credeti ca este derutant si dureros?
Eu de-abia am curajul sa merg de doua ori in an sa ma spovedesc si impartasesc. Am respect deosebit si asa de teama de toata procedura si toate cerintele si stiu si ca nu sunt demna.
Nu este vorba sa judecam sau sa barfim. Ca eu doar am intrebat.
Nu e pentru toti la fel si nici nu are de ce fi :)
Eu sugeram doar sa ne vedem fiecare de ale noastre si sa ne intereseze mai putin ce fac ceilalti, ca nu pentru ei dam noi raspuns, si daca ne vin ganduri de-astea, ar fi cazul sa le luam drept ceea ce sunt, adica sminteli, pentru ca pur si simplu nu ne priveste, nu stim noi in ce stare se afla sufletul acela care se impartaseste. Poate a tinut post. Si ce daca? Poate nu a tinut. La manstire de ex se putea impartasi lumea zilnic, eu am vizitat manastirea in preajma unei sarbatori, si conditia era sa nu se consume de dulce doar in ziua precedenta impartasirii (si sa se spovedeasca in ajun), nu cu trei zile inainte, tocmai pentru ca era o perioada cu dezlegari si intreaga obste sarbatorea avand pe masa atat produse de post cat si de dulce, fiecare alegandu-si dupa dorinta.

Zic si eu, ca ma mai ascut uneori cand mi se pare ca unii stau si contabilizeaza faptele si credinta altora. Daca te lasa duhovnicul te impartasesti, daca nu, pauza. Si asta o spun ca una care nu are voie sa se impartaseasca inca, insa ma bucur cand vad ca altii o fac si incerc sa nu ma gandesc deloc la severitatea sau laxitatea practicilor lor. Sa le fie spre sanatate, bucurie si mantuire, na. Iar daca ma surprind ca incep sa ma turez pe tema altuia, imi ard singura doua bice metaforice pe spate, ca sa-mi aduc aminte de problemele, pacatele si canoanele mele si sa-mi stea mai putin capul la dulcele altuia :P

:)

Scuza-mi te rog tonul, imi dau seama ca poate am sunat putin mai agresiv decat imi doream. Ideea e ca nu suntem toti la fel, Dumnezeu stie asta si duhovnicii stiu asta. Si ii da fiecaruia voie dupa putinta, ravna si priceperea omului, in spiritul legii mai curand decat dupa litera sa.

Last edited by lareine; 02.01.2010 at 17:53:28.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.01.2010, 18:39:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sora Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Am observat persoane care se impartasesc de Craciun (26, 27 dec.), pe 1 ianuarie si nu inteleg cum reusesc.
2. La fel ma intreb cum fac si preotii in aceste zile. Ei mananca oarece, petrec sarbatorile? La ei (preoti) se pune si intrebarea cu postul pentru citirea moliftelor Sf. Vasile.
Deci inteleg ca acesti oameni postesc si de sarbatori? Si nu este pacat sa tii post cand este de fapt dezlegare?
3. Ce rost are impartasitul in zile de sarbatoare cand nu se mai posteste?
1. Un praznic Imparatesc cum este cel al Craciunului, trebuie si este bine sa fie incununat de Sf.Euharistie! Este bine ca sa nu mancam seara la 00:00 carne si carnati, etc ci sa asteptam sa ne impartasim si numai dupa ce venim de la Sf.Liturghie sa putem manca! Unii oameni nu dau importanta Sf.Euharistii si mai bine prefera sa manance noaptea carne de porc, decat Truplul lui Hristos!
De ce se impartasesc unii crestini si in celelalte zile de Craciun? Pt ca AU DUHOVNIC! Si atat timp cat nu au pacate opritoare, duhovnicul le da voie sa se impartaseasca si in aceste zile!
Fiind o perioada in care Biserica opreste cu desavarsire postul intre Craciun si Boboteaza, nu se tine post pt primirea Sf.Euharistii pe 1ianuarie!
Practica aceasta se intalneste mai ales in manastiri! In unele se mananca si carne, in unele nu!

2. Preotii fac la fel, se impartasesc in fiecare Sf.liturghie, ca altfel fara impartasania lor, Sf.Euharistie nu-si are implinirea!
Pt.citirea Molitfelor, preotul este dator sa isi intrebe atat duhovnicul cat si Episcopul Sau! Si ce ii va spune episcopul aceea sa faca! El poate dezlga la post si lega la post! De aceea se face ASCULTARE de Episcop!

3. O sarbatoare nu poate fi mai inaltatoare decat prin Sf.liturghie! Ce facem noi prin Sf.Liturghie? REACTUALIZAM Jertfa Mantuitorului! Cum o reactualizam? IMPARTASINDU-NE! De ce? Ca numai prin Hristos avem toate, ba mai mult, viata vesnica! Aducem trecutul in prezent si ne indreptam spre eshaton, spre vesnicie dar impreuna cu Hristos, pe care Il avem in noi deja, prin Sf.Euharistie!
Asa facem si cu Sarbatorile: ele sunt incununate de Sf.Jertfa a lui Hristos, cand ne impartasim de/cu El! Il laudam pe Hristos prin dragostea noastra de a-L avea in noi! Asa ii cinstim si pe Sfintii praznuiti, asa-L cinstim pe Hristos sau pe Maica Sa si momentele importante din vietile Lor, prin Momentul cel mai presus de orice minte si lucru de pe pamant si in cer: Jertfa lui Hristos!
Ce rost are sa ne impartasim?
Sper ca acum ai inteles...
__________________
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2010, 22:11:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Domnul Hristos ne spune clar:

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata! (ioan 14, 7), caci Adevărat, adevărat zic vouă: Nu Moise v-a dat pâinea cea din cer; ci Tatăl Meu vă dă din cer pâinea cea adevărată. Căci pâinea lui Dumnezeu este cea care se coboară din cer și care dă viață lumii. Deci au zis către El: Doamne, dă-ne totdeauna pâinea aceasta. Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată. Dar am spus vouă că M-ați și văzut și nu credeți. Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară; Pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine. Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. (ioan 6, 26 - 40) Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică. Eu sunt pâinea vieții. Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit. Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu. (ioan 6, 47 -51)
__________________
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.01.2010, 22:50:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc mult Geo.
Primul tau raspuns m-a lamurit. Nu se posteste intre Craciun si 1 Ianuarie si se da dezlegare pentru impartasit. Mi se pare si logic.
Si partea cu mancatul de porc, eu sper ca te referi la noaptea dintre 24 si 25 decembrie. Apoi se poate manca normal pana la Ajunul de Boboteaza de fapt.
Am inteles bine?
Atunci am putea sa mergem toti la impartasit in aceste zile.
Cu al doilea mesaj n-am inteles ce ai vrut sa spui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 12:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 21:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10