Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 13:45:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Gramatica muzicii psaltice

Va rog sa nu dati cu rosii si sa ma lamuriti si pe mine. Am citit pe un fir mai sus de existenta acestei gramatici si m-am uitat pe google.
Ma deruta termenul de "gramatica" in muzica. Chiar asa, de ce gramatica?
Pe urma eu cant la strana si in cartile noastre sunt si notele normale, iar unele cantari au si aceste semne ale muzicii psaltice,, peste notele obisnuite.
Acum am priceput si ce reprezinta aceste semne, ca nu stiam.
Intrebarile mele:

1. Exista doua felurile de catnatri bisericesti (psaltica si ?). Adica mai precis, de ex. cantarile liturghiei, sau de la alte slujbe sunt psaltice, sau altceva?

2. Muzica psaltica (in cazul cand este altceva decat cantarile de la slujbe) se noteaza numai cu acele semne speciale? Iar notele sunt pentru celalalt tip de muzica? Sau este o combinatie?

3. Care este diferenta (daca exista) si ce cantari de ex, sunt psaltice?

In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Va multumesc.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 14:01:11
Compozitorii muzicii psaltice Negrean Muzica Bisericeasca 3 11.05.2011 22:08:48
Franta : " Sarbatoarea Muzicii" cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 15.06.2010 21:59:12