Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.01.2012, 11:12:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Diavolul trebuie atacat frontal cu o viata exemplara, fara de pacate,cu curatenie sufleteasca...
Altfel reducem problemele doar la simpla magie si superstitie.
Problemele unui individ care traieste in pacate nu se pot rezolva cu cititul unor incantatii,primul pas se face cu parasirea starii de pacat.Ar fi fost prea simplu sa ne mantuim fara contributia noastra ci doar sa angajam preoti care sa ne citeasca ceva.
Yes, of course.
Ma refeream la situatii cand cineva e bolnav, sau se lupta cu ispite mari, sau vrea sa traiasca in curatie si intimpina dificultati, nu ma astept ca un betiv, curvar, infractor sa i se citeasca moliftele si dintr-o data sa se faca baiat bun. Nu vedeti cat de chinuim sa ii aducem pe calea cea buna pe cei dragi, parintii, fratii, prietenii nostri rataciti, si cat de greu este?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.01.2012, 12:59:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dar sa fie oare chiar asa? Faptul ca m-am dus de vreo doua ori la Sf. Maslu, si nu pt mine personal ci pt alte persoane, si dupa aia m-am imbolnavit, poate sa nu fie doar o simpla coincidenta? Pai asta inseamna ca daca mai citesc odata moliftele Sf. Vasile, cine stie, poate mor...
Am glumit, desigur.

Dar, lasand gluma la o parte, eu cred ca ideal este ca preotul (unul dintre) care savarseste Sf. Maslu sau citestele moliftele Sf. Vasile sa fie la curent cu "povestea" (necazurile) enoriasului pentru care se savarsesc acestea, recte sa-l fi spovedit mai intai, sa-i fie duhovnic, adica cu alte cuvinte sa-i fie alaturi, sa empatizeze cu el.
Sf.Maslu e pentru vindecare sufleteasca si trupeasca dar poate fi considerat si o slujba de dezlegare.
Sf.Maslu poate sista evolutia unei boli dar e bine ca cel care merge sa fie spovedit curat ,pentru ca ln slujba sf.Maslu cei care participa sunt considerati iertati de pacate

Last edited by anita; 09.01.2012 at 16:27:53.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.05.2014, 15:26:02
Alebia1989 Alebia1989 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 4
Implicit

Stie cineva in Oradea se citeste Molifele Sf. Vasile cel Mare .
Daca stiti imi spuneti si mie unde.
Va multumesc.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.05.2014, 16:07:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alebia1989 Vezi mesajul
Stie cineva in Oradea se citeste Molifele Sf. Vasile cel Mare .
Daca stiti imi spuneti si mie unde.
Va multumesc.
Duhovnicul tău trebuie să știe. Caută-l pe el mai întîi, roagă-te cu credință, spovedește-te sincer, iar dacă el îți dă voie împărtășește-te.

Nu sări direct la molitfe, că nu-s pentru începători. La ce bun să auzi blestemele adresate diavolilor dacă tu rămîi în lanțurile lor?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 16:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 12:53:03
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 23:32:01
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52