Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 22.01.2015, 21:40:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot parintele Pruteanu spune ca preotii nu se spovedesc. Parintele Cleopa spune ca se spovedesc. Oricum, scria intr-un articol dat pe topic ca si aici se induce o idee protestanta, la ei preotii nu se deosebesc de laici, au preotia universala, zic ei.
Cătălin, schimbă placa cu ce spune părintele X sau părintele Y. Eu vorbesc de ceea ce se întâmplă în realitate.
Deci, preoții se spovedesc înainte de fiecare Liturghie? Preoții se împărtășesc la fiecare Liturghie?

ps: într-un final poate dai un răspuns referitor la ceea ce se întâmplă în realitate

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In primul rand cum ar face grecii e tot din articolul Par. Pruteanu. Spovedania colectiva, daca o practica cineva nu e o eroare, ci doar ceva nefiresc.
Nu înțeleg. Te rog reformulează.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand nu cred ca se poate spune de erezie in cazul acestei practici, erezia e la dogme, in general.
În acest caz, care ar fi problema controverselor?
De ce nu au loc și cei care o practică?
Reply With Quote
  #302  
Vechi 23.01.2015, 10:53:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

De acord. Dar să știi că spovedania nu este o taină prin care primim bilete pentru împărtășire. Sper că ești de acord cu mine.
Tocmai legat de aceasta ,parintele meu duhovnic ne spovedeste dar nu da binecuvantare de impartasanie daca am mai fost cu o saptamana inainte
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Sunt convins că părintele duhovnic s-ar bucura să vă vadă mai des în fața sf. Potir. El doar v-a impus un minim pe care el îl pretinde, acel minim cerut de canoane. Cred că mulți duhovnici merg pe această linie (eu personal cunosc). Aceasta cred că e calea de mijloc.
Asa e ,el merge pe calea de mijloc
Reply With Quote
  #303  
Vechi 23.01.2015, 10:55:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cătălin, schimbă placa cu ce spune părintele X sau părintele Y. Eu vorbesc de ceea ce se întâmplă în realitate.
Deci, preoții se spovedesc înainte de fiecare Liturghie? Preoții se împărtășesc la fiecare Liturghie?
Canoanele au stabilit asa ,poate nu e nevoie pt ca ei sunt oameni sfintiti.Eu cred ca nu putem sa ne comparam cu ei din acest punct de vedere.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 23.01.2015, 16:44:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cătălin, schimbă placa cu ce spune părintele X sau părintele Y. Eu vorbesc de ceea ce se întâmplă în realitate.
Deci, preoții se spovedesc înainte de fiecare Liturghie? Preoții se împărtășesc la fiecare Liturghie?
Acum am verificat, de fapt nu exista un citat in care Sf. Ioan Gura de Aur spune ca preotii trebuie sa faca acelasi lucru ca mirenii, doar Par. Pruteanu spune ca sfantul ar afirma asta, fara sa de si citatul. Ca daca ar fi existat l-ar fi dat, nu? Cum stabireste Biserica si care a fost practica de sute de ani, asa se face si nu dupa cum filozofam noi sau vreun teolog. Preotul face Sfanta Liturghie, deci cu atat mai mult trebuie sa fie curat.
Se da exemplu Sf. Ioan Gura de Aur, fara sa se mentioneze ca a scris mai mult ca sa nu se impartseasca cineva nepregatit. Iata ce spune despre pregatirea in vederea Impartasirii, cu zile de post inainte: „Iar tu, mai înainte de a te împărtăși, postește, ca să te arăți vrednic de Împărtășire; iar după ce te-ai împărtășit, să sporești înfrânarea, pentru ca nu pe toate să le prăpădești, măcar că nu este același lucru să fii treaz înainte de a te împărtăși și după ce te-ai împărtășit; căci trebuie să păzești înfrânarea întru amândouă, dar mai vârtos după ce ai primit pe Mirele. Mai înainte (trebuie a păzi trezvia și înfrânarea), ca să te faci vrednic a-L primi, iar mai pe urmă, ca să te arăți vrednic de cele ce ai primit."
DEci Sf. Ioan spune ca e nevoie de mult mai multa pregatire decat cea despre care vorbim noi.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În acest caz, care ar fi problema controverselor?
De ce nu au loc și cei care o practică?
Controversa este datorita faptului ca Impartasania este foc care arde pe cel ce ia cu nevrednicie. "Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din Pâine și să bea din pahar; căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind Trupul Domnului." (I Cor. 11, 28-29).
Iar spovedania este un minim pe care il face un credincios pentru a se curati de pacatele adunate chiar si intr-o saptamana. Cum sa se duca nepregatit? Sa avem grija sa nu smintim pe altii, care ar putea avea de suferit pentur ca se duc nespovediti la Impartasanie. Cum spune Biserica e foarte bine, nu e nevoie sa o reformeze cineva dupa percepte din alte culte. Ca pana la urma asta e exact practica de la catolici, cu spovedirea la pacate mari, impartasirea fara spovedire, etc. Dar ei nu se ard pentru simplul fapt ca nu au Sfinte Taine si Impartasanie.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 23.01.2015, 21:19:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum am verificat, de fapt nu exista un citat in care Sf. Ioan Gura de Aur spune ca preotii trebuie sa faca acelasi lucru ca mirenii, doar Par. Pruteanu spune ca sfantul ar afirma asta, fara sa de si citatul.
Ca daca ar fi existat l-ar fi dat, nu?
Pe site apare o notă de subsol: Cf. Nicodim Aghioritul, op. cit., p. 66.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum stabireste Biserica si care a fost practica de sute de ani, asa se face si nu dupa cum filozofam noi sau vreun teolog. Preotul face Sfanta Liturghie, deci cu atat mai mult trebuie sa fie curat.
Cătălin, poți da un răspuns clar la aceste întrebări:
Preoții se spovedesc înainte de fiecare Liturghie? Preoții se împărtășesc la fiecare Liturghie?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
DEci Sf. Ioan spune ca e nevoie de mult mai multa pregatire decat cea despre care vorbim noi.
Nimeni nu a negat necesitatea pregătirii înainte de împărtășire. În acest sens pr. Pruteanu a citat chiar din Sf. Ioan Gură de Aur:

"Văd că se face multă neorânduială la Împărtășire. În celelalte zile ale anului nu vă împărtășiți chiar dacă adeseori sunteți curați [adică nu aveți păcate opritoare – n.n.], iar când vin Paștile (și alte sărbători), chiar dacă ați făcut ceva rău, îndrăzniți să vă împărtășiți?! Vai de nepriceperea voastră și de răul vostru obicei! În zadar se săvârșește Liturghia în fiecare zi dacă nu vă împărtășiți...Acestea le spun nu ca să vă împărtășiți oricum, la întâmplare, ci ca să vă faceți vrednici. Omule, nu ești vrednic să te împărtășești? Atunci nici pe celelalte rugăciuni ale Liturghiei [credincioșilor – n.n.] nu ești vrednic să le auzi…, deci, dacă (zici că) nu ești vrednic să te apropii de Sfintele Taine, pleacă împreună cu catehumeii, pentru că nu te deosebești cu nimic de ei…"

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum spune Biserica e foarte bine, nu e nevoie sa o reformeze cineva dupa percepte din alte culte. Ca pana la urma asta e exact practica de la catolici, cu spovedirea la pacate mari, impartasirea fara spovedire, etc. Dar ei nu se ard pentru simplul fapt ca nu au Sfinte Taine si Impartasanie.
Grecii, Sf. Munte și restul care practică greșesci? S-au ars?
Reply With Quote
  #306  
Vechi 23.01.2015, 21:41:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa avem grija sa nu smintim pe altii, care ar putea avea de suferit pentur ca se duc nespovediti la Impartasanie.
Doar cu binecuvântarea duhovnicului te poți împărtăși. Poți fi spovedit și să nu primești binecuvântare. Învățătura spune foarte clar că numai spovedit te împărtășești, altfel se trezește unul care nu s-a spovedit niciodată să meargă la împărtășit.

Ceea ce tu refuzi să vezi este faptul pr. Pruteanu este foarte clar și nu omite nici un amănunt:

"Pentru a nu se ajunge la tot felul de excese, pentru ca cineva să se poată împărtăși (după Sfântul Simeon Noul Teolog), este obligatoriu să aibă și binecuvântarea duhovnicului."

"Sfatul sau, mai bine zis, îndemnul este valabil doar pentru cei care merg regulat la biserică, țin toate posturile (inclusiv miercurile și vinerile), au un canon stabil de rugăciune, fac ascultare de un duhovnic, se feresc de păcat și lucrează virtuțile."

Pr. Pruteanu ne îndeamnă să facem ascultare de duhovnic. Deci, pot eu să tot vreau să mă împărtășesc dacă nu am binecuvântare. Sper să înțelegi într-un final că nu sunt idei catolice/protestante.

ps: ai dreptate în ceea ce privește să nu smintim pe alții, mi-am pus problema că o asemenea discuție poate fi interpretată în fel și chip, dar am mers pe ideea că fără binecuvântare oricum nu te poț împărtăși.

Last edited by ovidiu b.; 25.01.2015 at 00:44:15.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 23.01.2015, 22:36:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Atenție la exprimare: preotul n-o fi dator să-ți asculte duhovnicul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #308  
Vechi 25.01.2015, 00:30:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate Dragoș, am să fac modificările necesare pentru a fi mai clar. Mulțumesc.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 26.01.2015, 18:30:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pe site apare o notă de subsol: Cf. Nicodim Aghioritul, op. cit., p. 66.
1. Tocmai, am vazut acea nota, daca era un citat acolo il dadea si Par. Pruteanu. Dar e de fapt ce spune Par. Pruteanu ca ar fi scris Sf. Nicodim despre ce ar fi spus Sf. IOan Gura de Aur. Insa Par. Pruteanu interepteaza gresit si partizan si citatele, cu atat mai mult un astfel de pasaj.
2. In fine, nici macar nu conteaza, pentru ca sf. Nicodim spune intr-un citat ca ianainte de impartasire trebuie credinciosul sa se spovedeasca. Sfantul a trait in sec. XVIII, inainte de sec. XIX, cand spune parintele ca grecii ar fi adoptat acea pratica.
Vedem de fapt ca e doar o arguentare de dragul argumentarii, parintele incercand sa spuna ca mirenii nu trebuie sa se spovedeasca inainte de fiecare impartasire pentru ca si preotii ar trebui sa se spovedeasca la fel ca mirenii. Si da ca exemplu pe sf. Nicodim, care ar afirma ce spune sf. Ioan, numai ca omite faptul ca sf. Nicodim spune ca mirenii trebuie sa se spovedeasca inainte de impartasire. Toata argumentatia folosita de Par. pruteanu e de acest gen, si numai despre impartasire.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cătălin, poți da un răspuns clar la aceste întrebări:
Preoții se spovedesc înainte de fiecare Liturghie? Preoții se împărtășesc la fiecare Liturghie?
Pot sa-ti spun ca nu stiu ce fac toti preotii, ca n-am montat camere ascunse sa-i urmaresc. Oricum arguemntul de mai sus nu e valabil, cu sf. Nicodim. E cum a fost traditia de atatea secole. Nu stiu daca preotii trebuei sa se spovedeasca si ei inainte de fiecare Liturghie (preotul e diferit de mireni), par. Cleopa spune ca da.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nimeni nu a negat necesitatea pregătirii înainte de împărtășire. În acest sens pr. Pruteanu a citat chiar din Sf. Ioan Gură de Aur:
Daca nu te-ai obisnuit inca, Par. Pruteanu da intotdeauna doar citate care ii sustin parerea omitandu-le pe celelalte. In cazul de fata am dat citatul in care sf. Ioan spune ca inainte de Impartasire credinciosul trebuie sa si posteasca, ceea ce e mai mult decat spovedania, ca timp. Pentru ca afirmatia era ca din cauza spovedaniei credinciosii nu se pot impartasi des. Dar cu postul de cateva zile e mult mai mult. A uitat sa dea parintele si citatul acesta.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Grecii, Sf. Munte și restul care practică greșesci? S-au ars?
1. Ti-am mai scris ca parintele spune ca grecii nu ar posti. Nici macar nu stim daca e asa. Poate e vorba de cativa din Cipru, sau mai mult de grecii din vest.
2. Oricum, tot parintele spune ca abia in sec. XIX ar fi adoptat unii greci o astfel de practica. Te intreb cine a pastrat traditia, nu noi care avem aceeasi practica din sec. IV-v? Daca cineva face ceva gresit trebuie sa ne luam dupa ei?
3. Sa intelegem ca din sec. XX ortodocsii au devenit dintr-o data mai credinciosi si mai sfinti, la fel ca cei din primele secole? Ca sa revina la practica din primele secole.
4. Ars nu inseamna neaparat ca se pogoara foc din cer si-l arde. Poate insemna si racirea credintei, capatarea unor idei straine de ortodoxie (adica ecumeniste), etc. Uite ca au ales comunistii acum, au avut intodeauna un mare numar de simpatizanti ai comunismului. Repet, daca e sa-l credem pe Par. Pruteanu.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 26.01.2015, 18:52:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ceea ce tu refuzi să vezi este faptul pr. Pruteanu este foarte clar și nu omite nici un amănunt:
"Pentru a nu se ajunge la tot felul de excese, pentru ca cineva să se poată împărtăși (după Sfântul Simeon Noul Teolog), este obligatoriu să aibă și binecuvântarea duhovnicului."
Inca o dovada de cum foloseste citate care nu au nicio legatura, doar ca sa para ca sfintii ar sustine aceste lucruri. Evident ca sf. Simeon nu se referea la impartasirea fara spovedire. Si in cazul spovedirii e nevoie de binecuvantarea duhovnicului. Tu nu observi ca toate argumentele sunt false, la fel ca si in cazul sf. Nicolae Cabasila. Ele se refera la faptul ca duhovnicul opreste de la impartasire pe cel ce s-a spovedit, in unele cazuri, pe o perioada.
Si cine in tara impartaseste pe cineva fara sa stie daca s-a spovedit? Adica sa ia fara binecuvantarea duhovnicului.
Tu spui de ceva utopic, pana la urma. Aproape toti preotii din tara nu te impartasesc daca nu te-ai spovedit inainte. In plus, nici macar nu te indeamna sa te impartasesti mai des de o luna-40 de zile. Doar daca cineva merge pana in Portugalia, la Par. Pruteanu, sa se spovedeasca des (si fara sa se impartaseasca).
Nu pot sa nu observ o alta legatura cu ideile protestante. Se spune ca deasa impartasire ar face pe credinciosi sa devina mai sfinti si mai curati. De fapt se minimalizeaza aportul credinciosului, in invatatura ortodoxa impreuna lucrare a omului cu harul aduce cresterea. In teologia protestanta omul e cazut si doar harul il ridica.
Deci credinciosul trebuie sa lucreze lepadarea de pacat si astfel sa conlucreze cu harul. Fac asta prin vointa lui si spovedire, astfel de vine mai vrednic de a se impartasi mai des. Si nu impartasirea mai deasa il face sa fie mai sfant.
Reply With Quote
Răspunde