Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.08.2010, 22:23:16
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu.hcs Vezi mesajul
Iata o teorie noua, numai ca Biblia nu lasa nereglementata aceasta problema:
Suflarea lor trece, se întorc în pămînt, și în aceeaș zi le pier și planurile lor. - Ps 146:4
Nu morții laudă pe Domnul, și nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii, Ps 115:17

Unde sa stea acele suflete de care vorbiti cu Hristos? Unde credeti dumneavoastra ca e raiul, cu Lucifer? Evident ca impreuna cu Hristos si Tatal.
Domnule, văd că ai început să croșetezi cam departe de adevăr. Sfântul Pavel nu este mort cu sufletul, sufletul său este viu și conștient cu Domnul; doar trupul sfântului Pavel este mort, însă el nu este mort și cu sufletul. Sufletul său este cu Hristos, viu și conștient, chiar dacă nu este în modul deplin în care va fi efectiv în împărăție. Deci încă o dată ca să îți intre în cap: sfântul Pavel nu este mort, doar trupul lui este mort, sufletul său este însă viu și conștient cu Hristos.

Last edited by doctor_faustus; 29.08.2010 at 22:27:11.
  #102  
Vechi 29.08.2010, 22:27:57
claudiu.hcs claudiu.hcs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 25
Implicit

Ma ispititi sa vorbesc poate putin mai lejer si poate o sa primesc din nou ban si nu vreau acest lucru.
Dar spuneti-mi, ce face sufletul asta acolo? Si de ce sufletul fetitei si al lui Lazar nu si-au amintit aceasta calatorie? In timpul acela Hristos isi lepadase dumnezeirea si nu mai avea pe cine sa insoteasca sufletelele?
Asa cum spuneam si in completarea postului trecut: Daca sufletul vine de la Dumnezeu si este neprihanit de ce are nevoie de botez?
  #103  
Vechi 29.08.2010, 22:34:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Frumoasă încercare dar fără rezultat. Chiar dacă nu scrie literal despărțirea de trup, mutarea despre care vorbește sfântul Pavel este în afara trupului, lucru care este evident ținând cont și de versetul 24.
Domnule, eu zic s-o lași așa: gălușca e tot gălușcă, ba încă se tot umflă! Apostolul Pavel nu scrie nimic de "despărțirea de trup" [a sufletului], ci de despărțirea de această lume și plecarea lui la Hristos. Aceasta era însă o dorință a lui, la data la care scria epistola era "în trup", adică în trupul acesta nu în cel transformat la venirea Domnului - cum nădăjduia el (1 Tes.4,17).

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Asta este, ce să-i faci, așa este când te arunci să faci afirmații nefondate, încercând să induci lumea în eroare.
Induce în eroare traducătorul ortodox ce adaugă de la sine două cuvinte inexistente în original! Verifică: http://www.scripture4all.org/OnlineI...NTpdf/phi1.pdf
  #104  
Vechi 29.08.2010, 22:35:07
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu.hcs Vezi mesajul
Biblia ne vorbeste despre anumiti oameni care deja sunt in Cer, cu Tatal si Fiul: Enoh, Ilie, Moise si pot fi si altii. Acestia au avut parte de hotararea lui Dumnezeu de a-i aduce la cer mai devreme. Cine poate sa-i puna la indoiala hotararile?
Dar sa nu amestecam lucrurile. Dupa cum ne spune Biblia Moise, Ilie au revenit intr-o forma trupeasca pe muntele schimbarii la fata si nu erau intr-o contemplare spiridusceasca in neant.
Haideți să nu discutăm despre ce s-a întâmplat pe muntele schimbării la față, că voi nu știți nimic din adevăratul adevăr ce are loc acolo. Ați citit și voi prin cărți, însă în Tradiția Ortodoxă acea lumină nu a fost doar subiect de vorbe și texte așa cum e la voi, ci a fost, este și poate fi, pentru unii, obiect de experiență spirituală efectivă. Cu alte cuvinte marii trăitori isihaști și marii teologi de genul sfântului Grigorie Palama au văzut acea lumină, au experimentat-o și de aceea au și putut să scrie despre ea și de modul acestei întâlniri mistice cu Dumnezeu; voi, sectarii, habar nu aveți despre așa ceva, dar vă dați mari teologi la o ceașcă de cafea.
  #105  
Vechi 29.08.2010, 22:42:35
claudiu.hcs claudiu.hcs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 25
Implicit

Si eu unul ma declar multumit ca nu am parte de o lumina (fotoni) in fata. Lumina pe care o am este Hristos si cuvantul Sau - Sfanta Scriptura. Nu am nevoie de superstitii si asa zise luminari. Singurul care merita admiratia noastra este Hristos, pentru ca orice fapta in care umblam noi sau inaintasii nostri ne-au fost pregatite mai dinainte de facerea lumii. De aceea noi ne inchinam Creatorului si nu creaturii ce primeste totul de la Facator.
  #106  
Vechi 29.08.2010, 22:51:24
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu.hcs Vezi mesajul
Si eu unul ma declar multumit ca nu am parte de o lumina (fotoni) in fata. Lumina pe care o am este Hristos si cuvantul Sau - Sfanta Scriptura. Nu am nevoie de superstitii si asa zise luminari. Singurul care merita admiratia noastra este Hristos, pentru ca orice fapta in care umblam noi sau inaintasii nostri ne-au fost pregatite mai dinainte de facerea lumii. De aceea noi ne inchinam Creatorului si nu creaturii ce primeste totul de la Facator.
Asta este prietene, numai că lumina pe care o văd misticii isihaști este o lumină care ieșea din Hristos când era pe Tabor, iar această lumină este dumnezeiască, este necreată și deci nu este vorba despre o lumină creată, așa cum încerci să insinuezi. Acea lumină este lumina necreată a lui Hristos, este slava Fiului lui Dumnezeu și prin urmare este necreată. Cei care au trăit-o L-au întâlnit mistic pe Dumnezeu și ne-au lăsat mărturii și teologie și spiritualitate care să ne ajute să mergem pe calea mântuirii, a Ortodoxiei, și să nu ne lăsăm aburiți și fraieriți de niște sectari ca dumneata sau ca alții.
  #107  
Vechi 29.08.2010, 22:53:46
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, eu zic s-o lași așa: gălușca e tot gălușcă, ba încă se tot umflă! Apostolul Pavel nu scrie nimic de "despărțirea de trup" [a sufletului], ci de despărțirea de această lume și plecarea lui la Hristos. Aceasta era însă o dorință a lui, la data la care scria epistola era "în trup", adică în trupul acesta nu în cel transformat la venirea Domnului - cum nădăjduia el (1 Tes.4,17).

Induce în eroare traducătorul ortodox ce adaugă de la sine două cuvinte inexistente în original! Verifică: http://www.scripture4all.org/OnlineI...NTpdf/phi1.pdf
Tinere ești jalnic. Am mai văzut mistificări din prostie, dar mistificări cu atâta perversitate mai rar. Domnule sectar, Filipeni 1:23-24 vorbește foarte clar că mutarea la care se referă sfântul Pavel este din trup, din moment ce alege să nu se mute pentru a rămâne în trup spre a fi cu ucenicii. Mistificările pe care încerci să le validezi cad ca frunzele în fața textului scripturistic. Din moment ce alege să mai rămână în trup, este evident că mutarea despre care vorbește în versetul 23 este o mutare din trup spre a fi cu Domnul. Deci, las-o baltă că devii penibil.
  #108  
Vechi 29.08.2010, 22:56:36
claudiu.hcs claudiu.hcs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 25
Implicit

Pot fi tot felul de experiente cu Dumnezeu, nu neg. Apreciez cativa preoti pe care i-am cunoscut personal si pe altii din istorie, preoti ortodoxi. Apreciez de asemenea si enoriasi si cred ca pot avea anumite experiente cu Dumnezeu. Dumnezeu ofera copiilor sai de pretutindeni bunatate si mila, insa Adevarul este Hristos si atat. Fara inchinare la Sfinti, fara pupaturi de moaste, fara intermediere intre Mantuitor si mantuit. Asa scrie in Biblia pe care eu o citesc.
Moartea este o realitate si sufletul nemuritor este doar un mit cu multe implicatii pagane.

P.S. Imi poate spune cineva ce faceau sufletele adormitilor respectiv Lazar si fetita inviata de Isus?

Last edited by claudiu.hcs; 29.08.2010 at 22:58:43.
  #109  
Vechi 29.08.2010, 23:02:28
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu.hcs Vezi mesajul
Pot fi tot felul de experiente cu Dumnezeu, nu neg. Apreciez cativa preoti pe care i-am cunoscut personal si pe altii din istorie, preoti ortodoxi. Apreciez de asemenea si enoriasi si cred ca pot avea anumite experiente cu Dumnezeu. Dumnezeu ofera copiilor sai de pretutindeni bunatate si mila, insa Adevarul este Hristos si atat. Fara inchinare la Sfinti, fara pupaturi de moaste, fara intermediere intre Mantuitor si mantuit. Asa scrie in Biblia pe care eu o citesc.
Moartea este o realitate si sufletul nemuritor este doar un mit cu multe implicatii pagane.

P.S. Imi poate spune cineva ce faceau sufletele adormitilor respectiv Lazar si fetita inviata de Isus?
Într-adevăr, sufletul dumitale s-ar putea să fie muritor, sufletul sfântului Pavel este nemuritor. Aici este diferența. Sfântul Pavel era creștin; dumneata ești doar un sectar adventist: asta este diferența între un creștin advărat ca sfântul Pavel și un sectar adevărat ca dumneata. Și lasă-ne cu propaganda sectară pe forum ortodox, că nu avem nevoie, suntem sătui de ea.
  #110  
Vechi 29.08.2010, 23:07:20
claudiu.hcs claudiu.hcs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 25
Implicit

Nu am afirmat ca sunt sectar adventist. Sunt liber cugetator si imi place sa gandesc logic si rational. Studiez Biblia de mic prunc si nu am reusit sa gasesc concluziile bisericii ortodoxe. Am vizitat multe culte religioase (locasurile de inchinare) si nu cred ca o singura confesiune religioasa are tot adevarul teologic. Pana la urma biserica este un trup de oameni format din indivizi din orice confesiune.
Eu nu va vorbesc jignitor si consider ca nu am produs niciun rau pentru ca sa fie necesara plecarea mea.

P.S. Imi poate spune cineva ce faceau sufletele adormitilor respectiv Lazar si fetita inviata de Isus?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08