Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 03.06.2010, 21:42:26
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu stiti prin Galati vreo sursa unde pot gasi mir de la Sfantul Nectarie?Daca stiti va rog sa-mi spuneti,si nu numai Sf.Nectarie ci si alti Sfinti.Stiti cumva?Multumesc mult.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 03.06.2010, 22:39:20
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Poate e o intrebare stupida, dar... Cand spui mir de la Sf Nectarie, mai exact, la ce te referi? Ulei sfintit din candela de langa moastele sfantului?
Reply With Quote
  #203  
Vechi 03.06.2010, 23:28:39
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Poate e o intrebare stupida, dar... Cand spui mir de la Sf Nectarie, mai exact, la ce te referi? Ulei sfintit din candela de langa moastele sfantului?
da sau ulei sfintit pur si simplu
Reply With Quote
  #204  
Vechi 03.06.2010, 23:52:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Poate e o intrebare stupida, dar... Cand spui mir de la Sf Nectarie, mai exact, la ce te referi? Ulei sfintit din candela de langa moastele sfantului?

Da,exact la asta ma refer.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 04.06.2010, 15:27:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow REPOSTARE! Va rog sa luati aminte!

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu stiti prin Galati vreo sursa unde pot gasi mir de la Sfantul Nectarie?Daca stiti va rog sa-mi spuneti,si nu numai Sf.Nectarie ci si alti Sfinti.Stiti cumva?Multumesc mult.
Ulei de la Sf.Nectarie!!! Frati Crestini,
a umbla dupa mir de la Sf.Nectarie este multora cu NEPUTINTA!! Nu multi ajung in Eghina, nu multi ajung nici macar la Bucuresti la Radu-Voda, la Schitul Sinca-Noua din Brasov, la Biserica Sf.Nectarie din Iasi!
Dar fiecare din noi putem avea ORICAND acasa ULEI de la Sf.Nectarie!!! CUM???
Am spus de N ori pe acest topic, am spus si altora pe privat sau alte topice, am spus oricand am avut ocazia: orice ulei din candela ars inaintea icoanei Sf.Nectarie este vindecator, in functie de CREDINTA celui ce se unge!

Este de ajuns ca sa ai o icoana cu Sf.Nectarie, sa iei un pahar din casa mai frumos, il umpli cu ulei si cumperi o pluta cu fitil (se gaseste la biserici si la magazine bisericesti) si pui sa arda inaintea icoanei Sf.Nectarie, te ungi din candela aceea si te rogi la Sf.Nectarie si faci Acatistul sau, si acelasi efect il are, ca si atunci cand ai avea ulei din candela Sf.Nectarie din EGhina sau locasurile mai sus mentionate!

NU CONTEAZA LOCUL, CI CREDINTA CU CARE TE UNGI!
Icoane cu Sf.Nectarie se gasesc acum peste tot, pahare se gasesc in casele oamenilor, ulei la fel, pluta si fitile la fel, ce mai asteptam? sa ne pice din cer??? NU!! Toate ne sunt la indemana, ne lipseste numai CREDINTA!!!

Sau poate nu aveti incredere in ceea ce va zic si va marturisesc, ca unul care are atata „experienta” in lucrarea Sf.Nectarie!!! Am trait pe cont propriu MULTE si toate numai prin credinta, si nu m-a invatat nimeni, dar va zic sa aveti incredere ca Sf.Nectarie lucreaza oricum, si cu ulei si FARA ulei din candela sa, si ca NU conteaza de unde e: din Athos, din Eghina, din Romania, sau Spania!

AVETI INCREDERE CA PRIN CE VA ZIC SA AVETI FIECARE ACASA CANDELA IN FATA ICOANEI SF.NECTARIE SI SA VA UNGETI CU CREDINTA DIN EA, VETI AVEA SI TAMADUIRE SI PACE SI BUCURIE DE LA SF.NECTARIE!
__________________
Reply With Quote
  #206  
Vechi 05.06.2010, 15:42:48
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 05.06.2010, 16:48:34
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ulei de la Sf.Nectarie!!! Frati Crestini,
a umbla dupa mir de la Sf.Nectarie este multora cu NEPUTINTA!! Nu multi ajung in Eghina, nu multi ajung nici macar la Bucuresti la Radu-Voda, la Schitul Sinca-Noua din Brasov, la Biserica Sf.Nectarie din Iasi!
Dar fiecare din noi putem avea ORICAND acasa ULEI de la Sf.Nectarie!!! CUM???
Am spus de N ori pe acest topic, am spus si altora pe privat sau alte topice, am spus oricand am avut ocazia: orice ulei din candela ars inaintea icoanei Sf.Nectarie este vindecator, in functie de CREDINTA celui ce se unge!

Este de ajuns ca sa ai o icoana cu Sf.Nectarie, sa iei un pahar din casa mai frumos, il umpli cu ulei si cumperi o pluta cu fitil (se gaseste la biserici si la magazine bisericesti) si pui sa arda inaintea icoanei Sf.Nectarie, te ungi din candela aceea si te rogi la Sf.Nectarie si faci Acatistul sau, si acelasi efect il are, ca si atunci cand ai avea ulei din candela Sf.Nectarie din EGhina sau locasurile mai sus mentionate!

NU CONTEAZA LOCUL, CI CREDINTA CU CARE TE UNGI!
Icoane cu Sf.Nectarie se gasesc acum peste tot, pahare se gasesc in casele oamenilor, ulei la fel, pluta si fitile la fel, ce mai asteptam? sa ne pice din cer??? NU!! Toate ne sunt la indemana, ne lipseste numai CREDINTA!!!

Sau poate nu aveti incredere in ceea ce va zic si va marturisesc, ca unul care are atata „experienta” in lucrarea Sf.Nectarie!!! Am trait pe cont propriu MULTE si toate numai prin credinta, si nu m-a invatat nimeni, dar va zic sa aveti incredere ca Sf.Nectarie lucreaza oricum, si cu ulei si FARA ulei din candela sa, si ca NU conteaza de unde e: din Athos, din Eghina, din Romania, sau Spania!

AVETI INCREDERE CA PRIN CE VA ZIC SA AVETI FIECARE ACASA CANDELA IN FATA ICOANEI SF.NECTARIE SI SA VA UNGETI CU CREDINTA DIN EA, VETI AVEA SI TAMADUIRE SI PACE SI BUCURIE DE LA SF.NECTARIE!



Multumim draga George pentru acest sfat.Asa am sa fac.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #208  
Vechi 05.06.2010, 19:34:35
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sfant inconstient ??? Mai bine iti ceri iertare de la sfant pentru vorba asta aiurea si batjocoritoare. Vezi ca o sa te certe Dumnezeu.

Sa tii minte, ca orice sofer, dupa un an de zile nu face mai mult de 10 intrebari, pana in 15.
La o firma soferii angajati au fost testati si majoritatea au luat pana in 16.

Accidentele nu se intampla pentru ca nu stii legea ci pentru ca te lepezi de Dumnezeu.
Daca nu ai Dumnezeu se intampla raul, nu daca citesti acatiste.
Din contra, chiar daca esti sofer prost dar ai credinta, te ajuta Dumnezeu mult pentru credinta ta.
Hai s-o luam altfel. Daca un politist i-ar fi dat carnetul fara ca respectivul sa fie in stare sa ia examenul. Cred ca ai auzit de scandalul din Arges cu carnetele de conducere. Cum ii cataloghezi pe acei politisti?
Daca accidentele nu se intampla din cauza ca nu stii legea, atunci de ce totusi se mai da examen auto?
Reply With Quote
  #209  
Vechi 05.06.2010, 20:11:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Hai s-o luam altfel. Daca un politist i-ar fi dat carnetul fara ca respectivul sa fie in stare sa ia examenul. Cred ca ai auzit de scandalul din Arges cu carnetele de conducere. Cum ii cataloghezi pe acei politisti?
Daca accidentele nu se intampla din cauza ca nu stii legea, atunci de ce totusi se mai da examen auto?
Cand banul primeaza, omul devine in multe situatii inconstient!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 05.06.2010, 20:25:59
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit Si eu am primit ajutor de la Sfantul Nectarie

Cred in Dumnezeu, dar nu inteleg multe din religia ortodoxa (sunt botezata ortodox), probabil intr-o zi o sa inteleg, o sa-mi lumineze Dumnezeu mintea. Am inceput prin a spune asta pentru a se vedea ca nu sunt genul "crede si nu cerceta".Defapt vroiam sa va povestesc, ca am fost foarte rau, mi s-a descoperit un nodul la san si se suspecta ca ar fi c. (nu vreau sa scriu cuvantul, mi-e groaza de el), din aceasta cauza am intrat in depresie, nu ma mai interesa nimic. O prietena pur si simplu m-a rugat sa merg la Manastire la Radu-Voda, la Sfantul Nectarie si in diperarea mea am mers. M-am rugat,am plans ,m-am spovedit pentru primaoara in viata mea si sincer cam multe pacate se adunasera, am mers la slujba de Sfantul Maslu, doar de 3 ori,si in final am mers si la spital, la Fundeni, la Oncologic, unde dragilor sunt atatia oameni bolnavi, atatia oameni care sufera...
Am facut operatia, care a fost foarte usoara, a 2 a zi mi-au dat drumul acasa si nici urma de c., a fost benign!!!Nu am simtit nici un fel de durere, iar a doua zi era ziua mea de nastere, cel mai frumos cadou din viata mea! Sanatoasa!!! Stiti cand esti sanatosa, slaba,prezentabila,placuta, fara probleme (nu o luati ca o lauda) si cineva iti ureaza "Sanatate!!!" ai impresia ca intr-un fel face "misto" de tine si te gandesti "nu putea sa-mi ureze sa castig la loto sau sa-mi cumpar BMW!"Eu am invatat ca defapt nimic nu este mai pretios decat sanatatea, nu mi-ar fi folosit la nimic banii daca nu eram sanatoasa si acum nu vreau decat sa mi se ureze de sanatate !Am promis sfantului Nectarie ca am sa merg la Eghina si am sa povestesc ce mi s-a intamplat. La una din slujbele de Sfantul Maslu m-am asezat langa un stalp in partea stanga de unde se vedea incoana Sfintei Parascheva si am avut tot timpul impresia ca Sfanta se uita la mine (asta apropo de ce spunea cineva pe aici ca Sfantul te alege) si am rugat-O si pe Ea sa ma faca bine ,i-am promis si Ei ca am sa merg la Iasi .Dupa ce am iesit din spital, dupa perioada de medical m-am intors la birou si mi-am aranjat sa plec in Grecia,tot, bilete de tren, rezervare hotel,orarele de tren si ferryboat, etc, trebuia sa merg cu o prietena dar inainte de plecare ea s-a razgandit , initial am avut teama sa plec singura in Grecia, dar promisesem, asa ca l-am rugat pe Sfantul Nectarie sa aiba grija de mine si am plecat singura! Nu vreau sa va plictisesc doar daca vreti va povestesc si cum a fost pe insula Eghina. Weekendul trecut am fost si la Iasi la Porumbita (asa ii spun eu Sfintei Parascheva) si sunt bucuroasa ca am putut sa-mi tin promisiunile.

Vroia cineva (nu mai stiu exact cine pentru ca am citit toate postarile de aici si nu sunt putine) mir de la Sfantul Nectarie, eu merg destul de des la Manastirea Radu Voda, deci pot sa va aduc, doar ca trebuie sa imi spuneti cum sa facem sa il si primiti, trimiteti-mi mesaj pe privat.

Apropo de mir in noaptea care am dormit la spital cu mine in rezerva era o fata de 31 de ani cu cancer de col gradul 2, s-a uns si ea cu mir-ul meu de la Sfantul Nectarie, in timpul operatiei se face un test care spune de ce natura este tumora si ce grad, ei i-a iesit de data asta gradul1 , iar la ultimul control m-a sunat , era bucuroasa ca doctora ii spuse ca este foarte bine si nici numai trebuie sa faca chimio-terapie. Judecati singuri daca este o alta minune.

Mai era o fata aici care avea probleme cu lucrarea de licenta, da-mi mai multe amanunte despre tema poate te ajut eu cu o lucrarea gata facuta. Am doua lucrari de licenta, una "Raport de Evaluare pentru înscrierea în Situațiile Financiare la SC....." sau
" Promovarea .....in cadrul societatii..."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33