Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2010, 20:10:58
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit viciile si capacitatea noastra de a fi sinceri cu noi insine

Adesea vad pe forum tot felul de threaduri de genul: fumez tigara-i de vina, sunt alcoolic bautura-i de vina, pierd prea multa vreme cu jocurile video deci jocurile-s de vina, pai bulimicii ce sa mai spuna ca mancarea-i de vina ?, ca de aia chiar ca nu ne mai putem lipsi. Ce vreau sa spun cu asta este ca inainte de a ne infrunta depresiile, deziluziile, esecurile incercam sa ne disculpam aruncand vina pe lucruri mai mult sau mai putin lipsite de sens dar care au devenit excese tocmai datorita slabiciunilor noastre, slabiciuni care tocmai printr-o astfel de atitudine nu vrem sa ni le asumam si sa le facem fata corespunzator. Prin urmare atata timp cat nu extirpam raul de la radacina, poate ne tratam de fumat dar daca nu am rezolat problema care ne-a facut sa alunecam in acesta patima (teribilismul, depresia, deziluzii in dragoste etc) dam in alte excese fara a rezolva practic nimic, adica dam din lac in put cu alte cuvinte.

Oare nu tocmai atitudinea aceasta ce denota o lipsa de onestitate fata de noi insine nu este ea insasi extem de corosiva si nociva pentru integritatea noastra, ca dam sa evitam copacul dar ne izbim de-un zid ?, cand pur si simplu daca am cauta sa fim mai cumpatati incercand sa facem fata cu barbatie adevaratelor probleme in principal psihologice am evita si copacul si zidul

Last edited by Delirul; 01.09.2010 at 20:21:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2010, 22:27:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

De obicei, cand cineva constientizeaza un obicei rau ca fiind un viciu, se afla pe calea de a-l parasi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2010, 22:29:52
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

De ce le numești vicii și nu păcate?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2010, 22:31:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
De ce le numești vicii și nu păcate?
Ai dreptate- era o denumire lumeasca si cred ca mai mult am facut referire la denumirea topicului.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2010, 22:38:15
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
De obicei, cand cineva constientizeaza un obicei rau ca fiind un viciu, se afla pe calea de a-l parasi.
Ce bine ar fi dacă aceasta ar fi o regulă. Foarte muți conștientizează o sumedenie de obiceiuri rele sau vicii însă nu renunță. Nu știm toți că țigara este un viciu? Nu știm cu toții că alcoolul este nefast pentru organism și că doza zilnică necesară organismului e de 0,00 ml? Nu știm că preaîndestularea cu mâncare "până plesnești" este dăunătoare și fizic și sufletește? Știm și că viciile legate de excesele de tot felul nu sunt recomandate de nimeni, ce să mai spun de învățăturile Bisericii. Și deși conștientizăm, cei mai mulți dintre noi ne complacem în anumite vicii și le întreținem unoeri cu bani grei.
Conștientizarea viciului este doar începutul unui drum greu de parcurs înspre renunțarea la el. Părăsirea lui necesită asumarea unei lupte din care putem ieși învingători cu ajutorul lui Dumnezeu.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2010, 00:27:32
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ce bine ar fi dacă aceasta ar fi o regulă. Foarte muți conștientizează o sumedenie de obiceiuri rele sau vicii însă nu renunță. Nu știm toți că țigara este un viciu? Nu știm cu toții că alcoolul este nefast pentru organism și că doza zilnică necesară organismului e de 0,00 ml? Nu știm că preaîndestularea cu mâncare "până plesnești" este dăunătoare și fizic și sufletește? Știm și că viciile legate de excesele de tot felul nu sunt recomandate de nimeni, ce să mai spun de învățăturile Bisericii. Și deși conștientizăm, cei mai mulți dintre noi ne complacem în anumite vicii și le întreținem unoeri cu bani grei.
Conștientizarea viciului este doar începutul unui drum greu de parcurs înspre renunțarea la el. Părăsirea lui necesită asumarea unei lupte din care putem ieși învingători cu ajutorul lui Dumnezeu.
Pacatul este dulce; si chiar ne place. De aceea nici macar nu vrem sa-l parasim.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2010, 00:46:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul
Pacatul este dulce; si chiar ne place.
Insa amaraciunea lui o culegem toata viata asta, plus cea viitoare, o gustam zi de zi cu lacrimi si de multe ori nici macar nu constientizam cauza si continuam sa pacatuim iar si iar...si in fiecare zi mai batem un piron in palmele Mantuitorului...
Viata e dura, pacatul monstruos si parsiv, iar noi avem neaparata nevoie de ajutorul lui Dumnezeu ca sa-l biruim. De aceea trebuie ca zi si noapte sa cerem ajutorul Lui pentru a birui ispita. Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2010, 10:18:44
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
De ce le numești vicii și nu păcate?
acceptiunea termenului viciu este de obisnuinta rea, nestapanita, patima astia-s termenii din dex. Se subintelege ca este vorba despre un pacat. Pacatele sunt multe in cazul acesta este vorba despre vicii.

Last edited by Delirul; 02.09.2010 at 10:21:15.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.09.2010, 13:37:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Acela care isi vede pacatele este mai mare decat cel care inviaza mortii." (Sfant Parinte)

Da, si eu sunt de parere ca odata vazute patimile care ne tin, ele sunt pe jumatate vindecate, desi devin mai salbatice.
Cand nu le vedem, lucreaza cand ascuns, cand la vedere, insa odata descoperite, ele devin mai violente decat inainte.
Asta implica o lupta sustinuta, vointa, rugaciune, post, lecturi sfinte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria noastra antoniap Generalitati 152 22.10.2014 21:52:24
Cand putem sa-l iubim pe aproapele ca pe noi insine? florin.oltean75 Generalitati 5 09.08.2011 07:47:14
Articol superb: Parintele Savatie ne invata sa incepem prin a fi sinceri cu Dumnezeu andrei_im Generalitati 7 04.02.2010 10:20:15
capacitatea preoteasca iacovlev_monica Preotul 2 01.05.2008 14:16:38
Devenirea noastra silverstar Generalitati 7 12.01.2007 21:20:06