Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.09.2010, 22:27:46
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Nu trebuie exterminat nimeni,trebuie sa se faca inteles ca daca mergi la cineva acasa,te comporti ca un musafir si nu te pui sa-i muti canapeaua sau sa-i inlocuiesti tablourile.Altfel te da omu` afara.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #82  
Vechi 09.09.2010, 22:28:48
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Are, dragul meu, are legatura pentru ca Coranul reprezinta identitatea a
aproape un miliard de persoane, asa cum Biblia o reprezinta pe a noastra,
a crestinilor. E libera lor alegere si Dumnezeu respecta libertatea de alegere.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Daca maine diavolul castiga majoritatea umanitatii, eu ma retin de la grairea adevarului ?
Libera lor alegere ? Pai traiesc pe Marte , departe de noi ? Nici macar nu mai stau acasa la ei! Iti vin in curte, iti intra in propria casa, iti vin in curtea bisericii,... Evident ca totul este o metafora,... si-ti spun ca tare bine este demonic ca ei ! Este o lupta si a venit vremea martusrisirii ! Nu omoram musulmani, ardem un simbol, iar reactia lor isterica si cinica, consacrata, nu trebuie sa ne intimideze !

Ba sa ardem cu totii orice simbol satanic, dincolo de sentimentele nenorocitilor castigati de ei, dincolo de intimidari !

Last edited by IonelS; 09.09.2010 at 22:57:06.
  #83  
Vechi 09.09.2010, 23:06:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
sau:de ortodoxie nu scapi decat cand scapi de ortodocsi,de catolicism nu scapi decat cand scapi de catolici;superbe ganduri,inaltatoare=solutia finala a nazismului.si uite asa scapam unii de altii satisfacandu-ne eul pamantesc.halal credinta,halal dragoste
Da, cred ca aveti dreptate, din atata "dragoste" de aproapele
vom parjoli Pamantul, si din asa "credinta" mare nu va mai fi
cine s-o aibe! Eu sper ca nu s-a topit toata gheata odata cu
ghetarii, ca sa mai avem ce pune la frunte cand se infierbanta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #84  
Vechi 09.09.2010, 23:20:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Daca maine diavolul castiga majoritatea umanitatii, eu ma retin de la grairea adevarului ?
Libera lor alegere ? Pai traiesc pe Marte , departe de noi ? Nici macar nu mai stau acasa la ei! Iti vin in curte, iti intra in propria casa, iti vin in curtea bisericii,... Evident ca totul este o metafora,... si-ti spun ca tare bine este demonic ca ei ! Este o lupta si a venit vremea martusrisirii ! Nu omoram musulmani, ardem un simbol, iar reactia lor isterica si cinica, consacrata, nu trebuie sa ne intimideze !

Ba sa ardem cu totii orice simbol satanic, dincolo de sentimentele nenorocitilor castigati de ei, dincolo de intimidari !

Nu il invingem pe diavol cu armele lui. Noi il invingem cu
"armele" conducatorului nostru, Iisus Hristos: bunatatea,
blandetea, dragostea, rabdarea, intelepciunea, smerenia.
Sunt constient ca ei reprezinta o mare problema si pentru
europa, dar europenii le-au deschis portile din ratiuni de
profit, ei fiind mana de lucru ieftina, si acum se plang de
consecinte. Problema transmigrarii trebuie rezolvata, sunt
de acord cu asta, dar intr-o maniera calma, civilizata si
cu multa intelepciune.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #85  
Vechi 09.09.2010, 23:50:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Daca maine diavolul castiga majoritatea umanitatii, eu ma retin de la grairea adevarului ?
Libera lor alegere ? Pai traiesc pe Marte , departe de noi ? Nici macar nu mai stau acasa la ei! Iti vin in curte, iti intra in propria casa, iti vin in curtea bisericii,... Evident ca totul este o metafora,... si-ti spun ca tare bine este demonic ca ei ! Este o lupta si a venit vremea martusrisirii ! Nu omoram musulmani, ardem un simbol, iar reactia lor isterica si cinica, consacrata, nu trebuie sa ne intimideze !

Ba sa ardem cu totii orice simbol satanic, dincolo de sentimentele nenorocitilor castigati de ei, dincolo de intimidari !
Eu as mai reflecata inainte sa vorbesc. Arzind Coranul tu arzi 80% din Biblie , multe capitole fiind aproape identice...deci cu alte cuvinte iti tai craca de sub picioare.

Esti sigur ca ei apartin diavolului? Ai fost tu acolo cind a spus Hristos asta?
Sigur nu este o inventie(periculoasa) a ta?
  #86  
Vechi 09.09.2010, 23:51:48
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Fiind ortodocsi cred ca avem datoria sa fim toleranti si sa nu dam curs provocarilor venite din partea unor fanatici.Cunosc multi musulmani si pot spune ca sunt oameni la fel ca noi.Cu credintele si supararile lor,doar ca in randul lor ,prin crestere sunt un numar mai mare de fanatici care sa nu uitam ca reprezinta o minoritate in randurile lor.Subiectul este foarte aprins si trezeste sentimente adanci la fel ca intot-deauna cand intoleranta religioasa a provocat cele mai mari razboaie.Sa nu uitam ca in urma cu 16 ani musulmanii au fost supusi aici in Europa unui genocid de catre un ortodocs(Radovan Karadzici) care a omorat copii de 12 ani pentru ca erau musulmani.La fel cum multi musulmani au omorat si omoara crestini.Sa nu credeti ca le tin partea dar trebuie sa facem o diferenta intre fanatici si credinciosi.Nu putem sa-i bagam in aceiasi oala pe toti.Despre arderea coranului ...Ei cred ca au ars mult mai multe biblii decat cartile lor sfinte arse de crestini.Ambele fapte sunt instigari puerile.Politia trebuie sa faca dreptate.Problema musulmanilor este ca asi cauta scaparea din saracie si neajunsuri in fanatism.Devin introvertiti si vad rezolvarea in alt fel.Dar repet cei care gandesc asa sunt o minoritate..si la ei.In preajma unor schimbari sociale la ei se scoate cartea fanatismului religios pe cand in cultura occidentala sunt alte idei.
  #87  
Vechi 09.09.2010, 23:57:06
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Pe CNN tocmai a aratat ca acel preot a fost vizitat de FBI
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #88  
Vechi 09.09.2010, 23:59:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

V-ati dus prea departe cu comentariile aiurea.

Aici nu este vorba decit de ECONOMIE. Acest individ, prin controversa creata nu face altceva decit sa le dea de lucru bisnisurilor din zona atragind publicul curios gura casca....acest mic siretlic de atragere IN ZONA a clientilor se numeste "America isi face reclama si " Buy American!" ..iar pe respectivul exact IN COT il doare de toate coranele sau de islam

La fel s-a intimplat si cu Yeti care traversa o poiana pe care "l-au filmat" niste turisti , "pur intimplator"...incident care a generat un influx de turisti in zona respectiva ..adica...$$$$$

La americani acum totul s-a transformat intr-un efort sustinul sa supravietuiasca mai ales in zonele slab dezvoltate unde DOMINA o saracie crunta. Am vazut cu ochii mei. Sunt zone care sunt mai saracite ca multe regiuni din Romania. Casele stau sa cada pe oameni deoarece nu au bani si traiesc de pe o zi pe alta.
  #89  
Vechi 10.09.2010, 13:20:55
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Am aflat acuma, cica pastorul a renuntat pentru moment sa arda Coranul. Dar in orice caz au fost consecinte: teroristii vor sa se uneasca pentru a apara religia lor, caci a fost insultata si atacata.
"Acesti oameni au decis, încă o dată, să insulte religia noastră, Coranul si locurile noastre sacre - se citește pe afiș - Religia noastră este în pericol și a venit ziua în care Islamul ne vrea uniți. Trebuie să ridicăm vocea, să luptăm împreună și să dăm o lovitură serioasă în fața porcilor dezgustătoari, prăbușindu-i la pământ."
The Koran burning day risca sa provocheze ranirea si chiar moartea fortelor de coalitie si de asemenea, de civili afgani.
  #90  
Vechi 10.09.2010, 14:05:26
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Am aflat acuma, cica pastorul a renuntat pentru moment sa arda Coranul. Dar in orice caz au fost consecinte: teroristii vor sa se uneasca pentru a apara religia lor, caci a fost insultata si atacata.
"Acesti oameni au decis, încă o dată, să insulte religia noastră, Coranul si locurile noastre sacre - se citește pe afiș - Religia noastră este în pericol și a venit ziua în care Islamul ne vrea uniți. Trebuie să ridicăm vocea, să luptăm împreună și să dăm o lovitură serioasă în fața porcilor dezgustătoari, prăbușindu-i la pământ."
The Koran burning day risca sa provocheze ranirea si chiar moartea fortelor de coalitie si de asemenea, de civili afgani.
Si care este folosul acestei situatii? Ca se vor intoarce unii militarii acasa in cosciuge si ca probabil o sa ramana unii copii orfani de tata?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 02:43:36