Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 03.07.2011, 19:37:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Pai asa spuneam si eu , nu dupa socotinta mintii ci a duhului sfint care te calauzeste si iti dscopera inclusiv pe baza unei intelegeri minimale pe care o luam din dogma. Caci doar cu dogma nu poti intelege toate sensurile proorociilor.
Tocmai de aceea cind intrebi preotul despre cite o prorocie de neinteles iti spune uneori ca este ..o taina.
  #1062  
Vechi 03.07.2011, 19:44:25
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

La vreme aceea inca nu era stabilita o dogma insa niste tilcuiri deja exsitau chiar unele mostenite de la vechii farisei , chiar si famenul care citea spune ca are nevoie de o tilcuire.
O tilcuire pe masura puterii fiecaruia de a purta.
  #1063  
Vechi 03.07.2011, 19:59:20
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Si apoi mai ai nevoie si de date istorice ca sa intelegi mentalitatea si contextul atunci cind se refera la evenimente trecute iar la cele viitoare poate nu ar strica putina istorie contemporana sau chiar din aceea trecuta la "top secret". Mai cu seama ca unele deja au fost implinite de vre-un secol in coace- dupa cum spun unii preoti si calugari in discutile neoficiale.
iar despre cele viitoare ..revelatiile divulgate ale unor sfinti , calugari si prooroci trebuiesc analizate puse cap la cap si facuta o imagine de ansamblu indiferent ca ele sint din rasarit sau din apus, cele adevarate se intilnsc in punctelelor comune iar cele false si visele gindurilor nu descopera nimic nou.
Uneori chiar si revelatiile lor sint de neinteles si au nevoie de tilcuire -pt cai acel adevar este greu de purtat si nu trebuie inteles de catre oricine si oricind ci doar la vremea lui.
  #1064  
Vechi 03.07.2011, 22:59:55
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doar o parere

Eu am citit recent,intr-un studiu exegetic,ca sensul ar fi altul,in legatura cu versetul 21,care de fapt il explica pe 20.Cuvantul epilyseos(,,talcuieste" in versiunea NIV>literar ,,a slabi stransoarea")si cuvantul ginetai(NIV>,,a avut loc")favorizeaza interpretarea cu privire la urmatorul sens:Scriptura nu a venit de la profeti,adica nu a fost creatia lor umana independenta si izolata,propria lor interpretare,ci scrierile lor au venit de la Dumnezeu.Deci versetul nu ar vorbi despre interpretare,cum se crede in general,ci despre revelatie,sursa Scripturii.

Versetul 21 da ,,traducerea"lui 20,cheia de interpretare.Cand au scris autorii Scripturii au fost ,,purtati"de Duhul lui Dumnezeu.Sintagma ,,purtati" este o traducere a termenului ,,pheromenoi".Luca l-a folosit,cu privire la o corabie purtata de vant(Fapte 27:15-17).Corabierii(proorocii)sunt constienti,participa la proces,dar vantul(Duhul Sfant)indreapta corbia(proorocirea) spre destinatie(auditoriu).Un fel de metafora suficient de complexa.

Daca ar fi pe partea de ,,interpretare">Proorocii,fiind ghidati de Duh,au scris ceea ce se intelege numai in Duh,Duhul incepand si terminand lucrarea de transmitere si interpretare.Deci ar fi vorba despre imposibilitatea unei corecte intelegeri in afara Duhului,ceea ce corespunde mesajului biblic din alte parti ale Sfintei Scripturi.Duhul inspira atat mesajul cat si intelegerea lui.

Last edited by Scotland The Brave; 03.07.2011 at 23:08:17.
  #1065  
Vechi 04.07.2011, 14:54:33
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Duhul Sfant.. baptisti, penticostali, iehovisti, adventisti, mormoni si inca vreo cateva sute de secte toate ii slujesc lui Dumnezeu, si invatatura fiecaruia este dreapta. Mai trebuie sa apara si altii, peste vreo suta de ani si sa-i ascultam atunci si pe aceea.
Calugarii nostri batrani au un cojoc pe ei, traiesc in pustii, noi de ei ascultam.
Cine nu-si marturiseste pacatele si nu se impartaseste cu Trupul si Sangele Mantuitorului este putred pe dinauntru.
Ortodoxul nu asculta invataturile voastre diavolesti, de teologii iadului e plin pamantul.
Cand o sa va marturisiti pacatele, si o sa fiti botezati la credinta cea dreapta atunci nu veti mai fi plini de mandrie, atotstiutori, mari predicatori.
Duhul Sfant salajluieste in omul smerit, care isi recunoaste pacatele, si le marturiseste cu cainta.
Suntem oameni cu totii, dar ortodoxia dainuie si nu va accepta niciodata ereziile si nascocirile diavolesti ale ereticilor.(Parintele Arsenie Boca, Parintele Ilie Cleopa, toti Sfintii bisericii ortodoxe au combatut invaturile ereticilor).
Bunul Dumnezeu sa ne lumineze
  #1066  
Vechi 04.07.2011, 16:03:46
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvant Vezi mesajul
Duhul Sfant.. baptisti, penticostali, iehovisti, adventisti, mormoni si inca vreo cateva sute de secte toate ii slujesc lui Dumnezeu, si invatatura fiecaruia este dreapta. Mai trebuie sa apara si altii, peste vreo suta de ani si sa-i ascultam atunci si pe aceea.
Calugarii nostri batrani au un cojoc pe ei, traiesc in pustii, noi de ei ascultam.
Cine nu-si marturiseste pacatele si nu se impartaseste cu Trupul si Sangele Mantuitorului este putred pe dinauntru.
Ortodoxul nu asculta invataturile voastre diavolesti, de teologii iadului e plin pamantul.
Cand o sa va marturisiti pacatele, si o sa fiti botezati la credinta cea dreapta atunci nu veti mai fi plini de mandrie, atotstiutori, mari predicatori.
Duhul Sfant salajluieste in omul smerit, care isi recunoaste pacatele, si le marturiseste cu cainta.
Suntem oameni cu totii, dar ortodoxia dainuie si nu va accepta niciodata ereziile si nascocirile diavolesti ale ereticilor.(Parintele Arsenie Boca, Parintele Ilie Cleopa, toti Sfintii bisericii ortodoxe au combatut invaturile ereticilor).
Bunul Dumnezeu sa ne lumineze
Va doresc succes in demersul dumneavoastra.
  #1067  
Vechi 04.07.2011, 16:10:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Deci ar fi vorba despre imposibilitatea unei corecte intelegeri in afara Duhului,ceea ce corespunde mesajului biblic din alte parti ale Sfintei Scripturi.Duhul inspira atat mesajul cat si intelegerea lui.
Corect, dar cine ii poate atesta unui credincios ca se plaseaza in sfera Duhului atunci cand interpreteaza Scriptura?

Mai exact, si intelegerea enuntat mai sus, puteti afirma cu certitudine absoluta ca este inspirata de Duhul Sfant?

Sesizati logica circulara aici?
  #1068  
Vechi 04.07.2011, 16:41:14
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corect, dar cine ii poate atesta unui credincios ca se plaseaza in sfera Duhului atunci cand interpreteaza Scriptura?Mai exact, si intelegerea enuntat mai sus, puteti afirma cu certitudine absoluta ca este inspirata de Duhul Sfant?

Sesizati logica circulara aici?
Este corect ce spuneti dar as avea anumite precizari.Va dau un raspuns mai amplu,ca sa nu fiu inteles gresit,mai tarziu,intrucat sunt pe fuga.Va rog sa ma scuzati pentru acesta scurta amanare dar voi posta diseara raspunsul.Multumesc anticipat pentru intelegere.

Noi,cei din confesiunea din care fac parte,credem cu tarie ca orice raspuns cu privire la o problema de credinta sau referitoare la credinta se gaseste in Sfanta Scriptura, norma suprema de apreciere in acest sens.Mi-am permis sa vorbesc la plural pentru ca nu am intalnit pe cineva din confesiunea mea protestanta, calvinista, care sa afirma contrariul.Sunt perfect constient ca acesta opinie a noastra este supusa criticii,pe care o si accept dar totusi imi voi argumenta pozitia plecand de la acesta baza.In cazul in care cineva doreste sa foloseasca si alte argumente,personal nu am nimic impotriva.Eu ma voi rezuma doar la cele din Sfanta Scriptura.Imi cer scuze anticipat pentru lungimea argumentatiei si precizez ca nu am nici o intentie polemica.Doar imi expun opinia biblica si atat.Util ar fi ca fiecare sa cerceteze acolo unde considera ca poate primi explicatii pertinente.

Scriptura ne invata clar ca nu orice duh provine de la Cel de Sus,mai ales cand este vorba de intelegerea ei: ,, Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi."(I Ioan 4:3).Apostolul ofera si metoda de verificare: ,,Duhul lui Dumnezeu sa-L cunoasteti dupa aceasta: orice duh care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup este de la Dumnezeu"(I Ioan 4:2).La randul sau Mantuitorul ne-a avertizat: ,,Paziti-va de prorocii mincinosi!"(Matei 7:15).Tot EL ne-a oferit si metoda de verificare: ,,Ii veti cunoaste dupa roadele lor.Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini? "(Matei 7:16).

Apostolul Petru,in a doua sa epistola spunea,cu privire la invatatura data de Pavel: ,,ca si in toate epistolele lui, cand vorbeste despre lucrurile acestea. In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor"(II Petru 3:16).In acest context cei care rastalmaceu Scriptura era cei care contestau fagaduinta venirii lui Hristos: ,,Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor si vor zice: "Unde este fagaduinta venirii Lui? Caci, de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii!"(II Petru 3:3-4).Apostolul le atrage atentia credinciosilor ca ,,pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi. Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta."(II Petru 3:8-9).

Problema se pune cu privire la cine primeste Duhul.Mantuitorul lamureste problema cu mai multe ocazii.In ziua de ope urma a Praznicul Corturilor Hristos a spus: "Daca inseteaza cineva, sa vina la Mine si sa bea. Cine crede in Mine, din inima lui vor curge rauri de apa vie, cum zice Scriptura.Spunea cuvintele acestea despre Duhul pe care aveau sa-L primeasca cei ce vor crede in El."(Ioan 7:37-39).Acest lucru este absolut firesc pentru ca doar in Numele Lui si al nimanui altcuiva se gaseste mantuirea,lucru marturisit de Apostolul Petru: ,,In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti."(Fapte 4:12).

Duhul nu se atribuie dupa cum considera oamenii,sau unde cred ei ca ar fi corect,ci unde considera Dumnezeu: "Omul nu poate primi decat ce-i este dat din cer."(Ioan 3:27).Tatal nostru ceresc avertizeaza cu privire la faptul ca rationamentele umane nu au nici o legatura cu modul Sau de a vedea lucrurile: ,, "Caci gandurile Mele nu sunt gandurile voastre, si caile voastre nu sunt caile Mele, zice Domnul. Ci cat sunt de sus cerurile fata de pamant, atat sunt de sus caile Mele fata de caile voastre si gandurile Mele fata de gandurile voastre."(Isaia 55:8-9).Aceste lucruri sunt insa descoperite de catre Duhul Sfant care ,,Caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu"(I Corinteni 2:10).

Apostolul Pavel confirma faptul ca Duhul se primeste prin har,de la Cel de Sus: ,,Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau"(I Corinteni 3:12).Avand in vederea aceste aspecte devine evident ca Biblia nu afirma ca nici un om nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu decat daca citeste Biblia ci afirma ca nici un om nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu decat prin Duhul Sfant.
Poti sa faci cursuri de teologie,sa studiezi materii cu denumiri complicate,poti sa iei toate doctrinele,textele si dovezile,crezurile si confesiunile de credinta.Vei face un zid din ele dar nu vei gasi porta.Cunoasterea intelectuala a lui Dumnezeu este interesanta dar extrem de limitata pentru ca adevarata cunoastere se face prin descoperirea data de Duhul Sfant.

Oricine ar putea sa spune: ,,Bine,bine,frumos discurs dar concret cui il da?"Pai Sfanta Scriptura da raspunsul: ,,Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!"(Luca 11:13).Cum,asa de simplu,pai nu ziceai ca nu este dupa cum vrea omul? Ba da,mentin ce am spus pentru ca nu il poti cere oricum ci trebuie sa stii cum sa-l ceri.Mantuitorul ne invata asta: ,,Aveți credință în Dumnezeu. Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea"(Marcu 11:22,24).Acesta tarie a Credintei este confirmata ca si conditie in Faptele Apostolilor: ,,Noi suntem martori ai acestor lucruri, ca si Duhul Sfant pe care L-a dat Dumnezeu celor ce asculta de El."(Fapte 5:32).

Insa argumentul suprem, in opinia mea,este cel afirmat de Mantuitor,extrem de clar si explicit: ,,Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mangaietor, care sa ramana cu voi in veac; si anume Duhul adevarului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramane cu voi si va fi in voi.Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu. "(Ioan 14:15-17,26).

Prin urmare,daca ar fi sa schitez un portret al celui care ar putea primi Duhul,prin voia Domnului,subliniez si accentuez asta,ar fi asa:cine crede in Hristos,cel care se roaga cu credinta deplina la Tatalui ceresc,il va iubi pe Hristos,ii va pazi poruncile, va trai in Hristos si va primi Duhul adevarului care va ramine in veac cu el.

Last edited by Scotland The Brave; 04.07.2011 at 21:42:58.
  #1069  
Vechi 08.07.2011, 00:40:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi am vazut pe una din tarabe "Viata lui Iisus", fapt care evident mi-a atras atentia. Am recunoscut insa poza de pe coperta, si am stiut imediat ca e vorba de o carte sectara, lucru confirmat si de autorul cartii: Ellen White.
Cu aceasta ocazie mi-am amintit ce am citit in aceasta carte: ca Domnul Iisus Hristos nu a baut vin, ci must. Lucru confirmat si de vanzatorii, pe masa carora am vazut aceasta carte. Am primit explicatia ca tot ce e fermentat e daunator, dovada bolnavii de schizofrenie, care si-au atras boala de prea mult vin.

Vinul nu e daunator. Si mai e ceva: masura in toate, caci prea mult vin strica, dar nici lipsa vinului nu e buna. Acolo unde s-a scos vinul din manastiri, au aparut durerile de stomac, vinul luat cu masura fiind un bun medicament, pe care il recomanda si Sf. Apostol Pavel: pentru intremarea corpului.

Ma intreb insa ce ne-am face fara vin, avand in vedere ca Sf. Euharistie nici nu poate fi gandita fara vin. Vinul, care se transforma in Sangele Domnului si pe care noi il primim spre tamaduirea sufletului si a trupului, caci are rol sfintitor si vindecator.
  #1070  
Vechi 08.07.2011, 08:45:30
multinlaturatu multinlaturatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Azi am vazut pe una din tarabe "Viata lui Iisus", fapt care evident mi-a atras atentia. Am recunoscut insa poza de pe coperta, si am stiut imediat ca e vorba de o carte sectara, lucru confirmat si de autorul cartii: Ellen White.
Cu aceasta ocazie mi-am amintit ce am citit in aceasta carte: ca Domnul Iisus Hristos nu a baut vin, ci must. Lucru confirmat si de vanzatorii, pe masa carora am vazut aceasta carte. Am primit explicatia ca tot ce e fermentat e daunator, dovada bolnavii de schizofrenie, care si-au atras boala de prea mult vin.

Vinul nu e daunator. Si mai e ceva: masura in toate, caci prea mult vin strica, dar nici lipsa vinului nu e buna. Acolo unde s-a scos vinul din manastiri, au aparut durerile de stomac, vinul luat cu masura fiind un bun medicament, pe care il recomanda si Sf. Apostol Pavel: pentru intremarea corpului.

Ma intreb insa ce ne-am face fara vin, avand in vedere ca Sf. Euharistie nici nu poate fi gandita fara vin. Vinul, care se transforma in Sangele Domnului si pe care noi il primim spre tamaduirea sufletului si a trupului, caci are rol sfintitor si vindecator.
Subiectul acesta a mai fost discutat cel puțin pe două topice, chiar dacă a mai fost "periat" de Poliția Forumului. Doriți să-l redeschideți? Dacă nu, ce rost a avut postarea?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38