Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2011, 21:51:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Trei zile de intuneric

Există profeții ale unor sfinți ortodocși despre trei zile de întuneric care vor afecta lumea ? Ați auzit de așa ceva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2011, 22:22:43
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Aceste profetii, cred ca nu sunt recunoscute de Biserica Ortodoxa. Poate ca as fi auzit de ele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2011, 21:16:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acestea sunt niste profetii OTV-iste si nu trebuie bagate in seama.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2011, 22:07:02
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Există profeții ale unor sfinți ortodocși despre trei zile de întuneric care vor afecta lumea ? Ați auzit de așa ceva ?
Dezvolta putin, domnul meu, macar un nume de astfel de "sfant ortodox". Ghilimelele sunt puse cu scopul de a arata ca este un citat din zicerea de mai inainte. Noi, aici pe forum, cunoastem macar din auzite pe cei mai multi dintre sfintii nostri, iar pentru cei pe care nu-i stim inca, avem Google! Asa ca nu te sfii sa le spui numele, caci de zici ca profetiile sunt ale unor sfinti ortodocsi, cu siguranta ii stii dupa nume! Altfel la ce bun acest topic? Ori poate ai inceput sa aplici metode de "atac" de tipul celor ale unor ziaristi bine intentionati?

P.S. Spre stiinta: sfintii sunt ai lui Dumnezeu! Domnia ta crezi altfel?

Last edited by Pr. Gheorghe; 24.08.2011 at 22:11:39.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2011, 22:31:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Ori poate ai inceput sa aplici metode de "atac" de tipul celor ale unor ziaristi bine intentionati?

Nu este niciun atac, părinte, de ce această mentalitate de asediat ? Eu am pus o întrebare, că dacă aveam deja răspuns la ea nu o mai puneam.

Așadar: circulă diferite profeții din diferite timpuri, în care se descriu trei zile de mare încercare, de urgie, prin care va trece lumea. Mulți își vor găsi sfârșitul atunci. Dar, pentru cei care vor rămânea, va începe o perioadă de mai mare apropiere de Dumnezeu. Întrebarea este: există vreun sfânt ortodox care a văzut în stare de răpire cu duhul asemenea tulburare ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2011, 22:45:55
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este niciun atac, părinte, de ce această mentalitate de asediat ? Eu am pus o întrebare, că dacă aveam deja răspuns la ea nu o mai puneam.

Așadar: circulă diferite profeții din diferite timpuri, în care se descriu trei zile de mare încercare, de urgie, prin care va trece lumea. Mulți își vor găsi sfârșitul atunci. Dar, pentru cei care vor rămânea, va începe o perioadă de mai mare apropiere de Dumnezeu. Întrebarea este: există vreun sfânt ortodox care a văzut în stare de răpire cu duhul asemenea tulburare ?

Cred ca parintele nu vazut semnul intrebarii, din graba, de la sfarsit si a inteles ca ati facut o constatare. In orice caz, nu cunosc si nici nu am gasit vreo sursa ortodoxa care sa ofere indicii despre subiectul acesta.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2011, 23:10:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Există profeții ale unor sfinți ortodocși despre trei zile de întuneric care vor afecta lumea ? Ați auzit de așa ceva ?
Trei zile de zi și trei zile de întuneric, sigur că veți găsi. Dacă există, nu știu, dar pe măsura întrebării, cugetați asupra dvs.:

http://www.youtube.com/watch?v=JHevR...eature=related

Și pentru cealaltă, întrebați-vă ce-ați fi putut deveni cu "Doamne, miluiește", chiar dacă e aceluiași, Domn, al nostru Doamne, "Doamne, îndură-te spre noi". Amin!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2011, 23:22:08
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

................

Last edited by ioanna; 24.08.2011 at 23:37:14.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2011, 07:59:29
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este niciun atac, părinte, de ce această mentalitate de asediat ? Eu am pus o întrebare, că dacă aveam deja răspuns la ea nu o mai puneam.
Citat:
În prealabil postat de radu_trandafir Vezi mesajul
Cred ca parintele nu vazut semnul intrebarii, din graba, de la sfarsit si a inteles ca ati facut o constatare. In orice caz, nu cunosc si nici nu am gasit vreo sursa ortodoxa care sa ofere indicii despre subiectul acesta.
Stim bine ca pe cel mandru Domnul il va smeri si pentru orice cuvant rostit vom da socoteala. Venit-a vremea (din nou, Doamne iarta-ma!) ca in mine sa se implineasca aceste cuvinte.

Iarta-ma domnule Dragomir ca m-am luat de fratia ta! Asa cum a observat fratele @radu_trandafir, din graba (fiica a mandriei) nu am vazut semnul intrebarii dupa prima propozitie!

Multumesc fratelui Radu pentru ca a luat crucea alaturi de mine, Domnul sa-i rasplateasca!

Last edited by Pr. Gheorghe; 25.08.2011 at 08:45:18.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2011, 08:39:46
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așadar: circulă diferite profeții din diferite timpuri, în care se descriu trei zile de mare încercare, de urgie, prin care va trece lumea. Mulți își vor găsi sfârșitul atunci. Dar, pentru cei care vor rămânea, va începe o perioadă de mai mare apropiere de Dumnezeu. Întrebarea este: există vreun sfânt ortodox care a văzut în stare de răpire cu duhul asemenea tulburare ?
Pacatosul de mine, fortand realitatea, fara sa-mi dau seama, am ajuns sa realizez in mintea mea anumite "imagini" ale unor useri de pe acest forum, ca o transpunere a virtualului in realitate. La domnia ta, domnule Dragomir, imaginea incepea sa prinda contur ca fiind o persoana cu un discernamant religios solid, dublat de o buna pregatire intelectuala in domeniul teologic. Asta facea ca sa va consider un partener de dialog valid si de cinste, cu care sa pot purta o discutie constructiva pentru viata vesnica. In ultima perioada (cateva luni), iertati-ma de analiza, am avut impresia ca ori altcineva posteaza cu acelasi nume, ori domnia ta ai ales sa scoti la iveala ceva ce pana atunci nu observasem. In primul rand o dorinta foarte mare de a explica si a sfatui in probleme concrete ale invataturii ortodoxe, prin invataturi catolice, fara a nota ca acestea sunt invataturi catolice, aparand astfel posibilitatea ca primitorul (ortodox), poate mic si fara discernamant teologic, sa primeasca doar o ispita in plus prin neintelegerile ulterioare. Ma intrebam in acelasi timp, de ce oare, pe un forum declarat ortodox, cand un ortodox intreaba despre impartasanie, despre maslu, despre Har, despre cine-stie-ce, raspunde un catolic pe baza invataturii catolice, fara sa specifice ca el doar isi da cu parerea?

Spun acestea, pentru ca in ortodoxie exista un principiu, ce s-a pierdut de-a lungul timpului la multi din cei ce au parasit ortodoxia, chiar si la unii dintre cei care au ramas, cum ca pentru a fi invatator real trebuie sa traiesti si sa implinesti chiar tu cele despre care dai invatatura. Orice alta metoda bazata pe acumularea de cunostinte teoretice, prin studiu scolastic, nu se incadreaza in calea ortodoxa! Deci domnia ta, fiind traitor catolic, nu pun la indoiala relatia ta cu Dumnezeu ci doar competenta de a da sfaturi in probleme ce se privesc ortodox!

De la aceasta imagine pe care mi-am format-o despre domnia ta si pana la a te acuza (mai ales ca ochiul meu m-a smintit si n-am vazut semnul intrebarii) nu mai este decat un pas. Iarta-ma de te-am analizat gresit!

Peste acestea, vine si intrebarea din acest topic si, vai mie, iar ma intreb, asta sa fie intrebare a unui om de nivelul pe care eu il banuiam sau mai posteaza si altcineva cu acelasi nume? Daca un catolic pregatit si oarecum evoluat duhovniceste pune astfel de intrebari, ridicand comunitatii ortodoxe spre analiza o problema OTV-ista, ori m-am inselat asupra pregatirii si starii acestuia, ori nu m-am inselat dar trebuie sa-i adaug la "profil" si... dornic de ispitire. Sper sa ma insel si sa fie adevarat ca pe calculatorul dumneavoastra mai umbla si altcineva!

Cu dorinta de a fi iertat, pr. Gheorghe.

Last edited by Pr. Gheorghe; 25.08.2011 at 08:42:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchisa in intuneric ilinca_m Generalitati 22 03.04.2012 16:43:24
Urgia justitiara , cele 3 zile de intuneric Mihai36 Din Vechiul Testament 7 22.07.2011 22:33:31
Trei zile la Sihastrie OmuBun Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.10.2010 22:48:46
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 22:04:09