Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2012, 22:22:31
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!!

http://www.gandul.info/international...itelor-9629031


Tocmai, a venit aseara la mine un verisor,care m-a rugat sa-i gazduiesc masina pe perioada de timp in care ,el lucreaza pe branci ca si capsunar, in Regatul Unit !

A zis ca, e tratat oarecum corect, si castigul e destul de bun,pentru o munca necalificata,insa intampina serioase dificultati legate de faptul ca romanii nu au voie inca sa aiba un regim de munca cu totul liber in UK,avand de intampinat tot felul de greutati legate de actele de munca si birocratia aferenta !

Cum sa aiba romanii drepturi in tarile vestice, cand, uite ce ne fac acesti tigani,care ne pangaresc imaginea tarii si mandria nationala ???!!!

Aceasta plaga imunda,asemenea unei maree negre de pacura radioactiva, se prelinge insidios in afara tarii,infectand si corodand societatile vestice,cu efectul unei pagube ireparabile, asupra imaginii tarii noastre !
Din cauza acestor minoritari asiatici, niciodata integrati in corpul natiunii, noi romanii de rand avam de suferit dispretul si raceala locuitorilor din tarile in care ,ca si turisti ,sau ca simpli muncitori,se intampla sa fim !!!

Nu stiu ce solutie s-ar putea identifica si gasi, insa daca nu as fi crestin si constrans de norme morale, mai ca l-as aplauda pe Hitler...si dori...sa reexiste,spre a face ce se pricepe mai bine,in fata acestei situatii fara iesire pentru...Romania !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2012, 22:55:36
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
...daca nu as fi crestin si constrans de norme morale...
Dragul meu, a fi crestin nu inseamna sa fii constrans de norme morale. Hristos iti schimba inima si esti un om nou, nascut din nou, din Dumnezeu. De aceea un urmas al lui Hristos ajunge sa faca ceea ce n-ar putea niciodata fara Hristos - sa iubeasca pe vrasmasul sau.

Constrans de norme? Acela este poate fi un moralist nu insa un crestin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2012, 22:56:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În afară de faptul că au plecat mulți romi din țară, ce alte beneficii ne-a mai adus mult "iubitul" vest?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2012, 23:05:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În afară de faptul că au plecat mulți romi din țară,
Ei fac ce au făcut mereu în ultimele secole: migrează spre apus. Nu știu de ce se miră lumea: așa cum au ajuns din India până în Crimeea și apoi România, tot așa ajung de aici mai spre Atlantic. Eu văd deplină continuitate în cadrul unui proces istoric migraționist.

Citat:
ce alte beneficii ne-a mai adus mult "iubitul" vest?
Părerea mea este că ceva mai multe decât mult "doritul" est. Între Paris și Țarigrad, merg pe cartea Parisului. Între Bruxelles și Moscova, merg pe cartea Bruxelles-ului. Este suficient să constatați deosebirea de civilizație care există chiar și acum între Tansilvania, parte a Imperiului de Apus și Bărăgan, parte a Imperiului de Răsărit, ca să vi se clarifice orice dilemă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2012, 23:13:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

1. Ar trebui sa te bucuri ca tiganii au plecat si prin occident. Astfel am mai scapat de o parte din ei si mai ales vor vedea si vesticii ce inseamna sa-i ai pe cap. Sa-i integreze ei daca sunt atat de destepti!
2. Pana la urma sa fim realisti: si romanii ne fac destul de ras! Nu poti da vina exclusiv pe tigani,oricat de rasist ai fi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2012, 23:28:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pana la urma sa fim realisti: si romanii ne fac destul de ras! Nu poti da vina exclusiv pe tigani,oricat de rasist ai fi.
Bineînțeles. Cel mai mare criminal din timpurile moderne, celebrul Râmaru, a fost român. Cei mai mari escroci din țară sunt români. Comuniștii au fost români (când nu au fost evrei). Lăpușneanu a fost român, ca și Gheorghiu-Dej. De fapt, singurul șef de stat țigan a fost, din câte știu, un domnitor pe nume Răzvan. Scurta sa domnie în Muntenia nu a fost chiar așa de dezastruoasă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2012, 00:11:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bineînțeles. Cel mai mare criminal din timpurile moderne, celebrul Râmaru, a fost român. Cei mai mari escroci din țară sunt români. Comuniștii au fost români (când nu au fost evrei). Lăpușneanu a fost român, ca și Gheorghiu-Dej. De fapt, singurul șef de stat țigan a fost, din câte știu, un domnitor pe nume Răzvan. Scurta sa domnie în Muntenia nu a fost chiar așa de dezastruoasă.
intrebarea mea este(desi stiu ca Dumnezeu a randuit sfinti din toate neamurile): exista sfinti a caror origine sa fie tiganeasca in calendarul roman ortodox (sau catolic sau tot suntem la subiect)?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2012, 00:20:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei fac ce au făcut mereu în ultimele secole: migrează spre apus. Nu știu de ce se miră lumea: așa cum au ajuns din India până în Crimeea și apoi România, tot așa ajung de aici mai spre Atlantic. Eu văd deplină continuitate în cadrul unui proces istoric migraționist.
Eu nu mă mir de nimic, tocmai am precizat că deschiderea acesta spre vest le-a dat libertatea de migrare...ceea ce este un lucru îmbucurător.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Părerea mea este că ceva mai multe decât mult "doritul" est. Între Paris și Țarigrad, merg pe cartea Parisului. Între Bruxelles și Moscova, merg pe cartea Bruxelles-ului. Este suficient să constatați deosebirea de civilizație care există chiar și acum între Tansilvania, parte a Imperiului de Apus și Bărăgan, parte a Imperiului de Răsărit, ca să vi se clarifice orice dilemă.
Așa și la ce ne este bună acestă civilizație? Vindem șoșoni, galoși, tricouri și hrană pentru trup ca să ne legăm piatra de gât. Popoarele civilizate sau mai bine zis sălbăticite s-au depărtat de Dumnezeu și de credință (USA cred că este cel mai bun exemplu), iar acum ținta lor este să ne sălbăticească și pe noi. Pe greci deja au pus ghiara, acum urmăm noi. Adevărul însă va dăinui peste veacuri, Maica Domnului și sfinții nu-i va lăsa nici pe greci.

Domnule Mihnea sunt curios cărei etnii aparțineți. M-aș liniști dacă ați fi de orice altă etnie decât cea română, atunci v-aș înșelege. Dacă sunteți totuși român este dureros să îți vezi un confrate care iubește Vestul în detrimentul Estului, doar de dragul civilizației. Când spun est sau vest mă gândesc la creștinism, respectiv ortodocși și catolici. Vestul nu a făcut decât să ne jefuiască tot timpul - deși ei sunt civilizați și pe deasupra se țin și credincioși - halal civilizație!! Dacă ne-am fi bazat pe mult "iubitul" Vest astăzi noi am fi fost pașalâc turcesc domnule Mihnea. Luați o hartă cu mănăstirile și bisericile din România să vedeți ce diferența este între Ardeal și restul țării, deși după anii 90 s-au construit foarte multe și în Ardeal, degeaba este civilizat Ardealul. În concluzie la ce îmi este bună civilizația când sunt fără de Dumnezeu?

Last edited by ovidiu b.; 16.05.2012 at 00:32:41.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2012, 01:00:58
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

tiganii ne terfelesc imaginea...dar comunistii si securistii fosti si actuali ce ne-au tavalit sufletul,credinta?

mai bine ne luam de ciuma rosie (comunismul) ,mai bine ne luam de francmasoni care imprastie satanismul si in romania,mai bine suntem impotriva sectelor satanice (gen MISA),mai bine respingem martorii lui iehova..toti acestia vor sa ne strice sufletul si credinta ortodoxa ca sa nu ne mantuim.

ce e mai rau sa ne strice imaginea sau faptul ca pierim sufleteste din cauza satanistilor;nu inteleg de ce nu va luati non-stop de satanisti,securisti,ecumenisti,martorii lui iehova,yoghini francmasoni?

Biserica Ortodoxă Română condamnă Francmasoneria
Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor
Comunismul este prezenta satanei pe pământ

am uitat sa adaug sunt roman nu tigan si nu sunt nici eu de acord cu ei ca put,sunt nespalati,needucati cu toate acestea mai grave de mii de ori sunt faptele satanistilor.

Last edited by antiecumenism; 16.05.2012 at 01:03:43.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2012, 01:31:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa și la ce ne este bună acestă civilizație? Vindem șoșoni, galoși, tricouri și hrană pentru trup ca să ne legăm piatra de gât. Popoarele civilizate sau mai bine zis sălbăticite s-au depărtat de Dumnezeu și de credință (USA cred că este cel mai bun exemplu), iar acum ținta lor este să ne sălbăticească și pe noi.
Știu că vă vine greu să credeți asta, dar trebuie să vă spun că americanii sunt considerabil mai aproape de Dumnezeu și de credință decât rușii. Aici, nu ați nimerit-o de loc: ei chiar își iau religia în serios. Americanii sunt una dintre cele mai religioase națiuni. Față de situația din fosta URSS, sunt mult mai puțin bețivi. În America, e rușine mare să ieși beat pe stradă. La petrecerile lor, beau o bere atât de slabă încât nu ai cum să te îmbeți. Chiar și când spun "un scotch", americanii înțeleg prin asta o cantitate de aproximativ 18 ml ("one shoot") și în niciun caz o stacană, cum înțeleg rușii (sau românii) prin "o votcă". Mult mai puține avorturi. Divorțialitate mai mică. Cam la toți indicatorii care arată "starea creștină a națiunii" stau mai bine față de ruși.

Citat:
Pe greci deja au pus ghiara, acum urmăm noi.
Timp de sute de ani, grecii (de conivență cu turcii) erau cei care au pus gheara pe noi. Cel puțin pe macedo-români, i-au terminat la modul propriu. Chiar și dincoace de Dunăre, mult timp TOȚI episcopii ortodocși au fost greci, tot așa cum domnitorii erau tot greci. Acești "grecotei cu nas subțire" nu mai aveau, de mult, nicio legătură cu admirabila civilizație antică greacă, continuată aproape la fel de strălucit cu civilizația medio-greacă a Imperiului Bizantin: spolierea țării era principalul lor obiectiv.

Citat:
Domnule Mihnea sunt curios cărei etnii aparțineți. M-aș liniști dacă ați fi de orice altă etnie decât cea română, atunci v-aș înșelege. Dacă sunteți totuși român este dureros să îți vezi un confrate care iubește Vestul în detrimentul Estului, doar de dragul civilizației. Când spun est sau vest mă gândesc la creștinism, respectiv ortodocși și catolici.
Spre deziluzia dv, sunt român 100 %. Înaintașii mei erau din zona Moldovei, din părțile Fălticenilor și de pe Valea Trotușului.

Citat:
Vestul nu a făcut decât să ne jefuiască tot timpul - deși ei sunt civilizați și pe deasupra se țin și credincioși - halal civilizație!!
Exact contrar văd eu lucrurile. Eu îmi amintesc bine ce spunea tatăl meu, cum bună parte din bogăția țării lua calea Sovromurilor. Esticii ruși au nenorocit tinerețea părinților mei. Grecoteii și turcaleții pe aceea a străbunilor. Sunt drame care nu se uită în familii.

Citat:
Dacă ne-am fi bazat pe mult "iubitul" Vest astăzi noi am fi fost pașalâc turcesc domnule Mihnea.
Motivul pentru care cea mai mare parte din Muntenia și Moldova nu a fost pașalâc (deși atrasă în orbita economică, politică și "culturală" a turcilor) este rezistența pe care Vestul a știut să o opună. Iar motivul avansului Ardealului (ca și a Bucovinei) este dat de anii îndelungați în care au făcut parte din structurile politice ale Vestului. Unde erau românii când Bizanțul a fost cucerit ? Se dădeau loviți. Unde erau românii la încleștarea de la Nicopole? Se dădeau jigniți. Unde erau românii la respingerea asediului Vienei? Acolo erau prezenți. Alături de musulmani.

Citat:
Luați o hartă cu mănăstirile și bisericile din România să vedeți ce diferența este între Ardeal și restul țării, deși după anii 90 s-au construit foarte multe și în Ardeal, degeaba este civilizat Ardealul. În concluzie la ce îmi este bună civilizația când sunt fără de Dumnezeu?
Domnule, eu cunosc bine câteva sate din Ardeal. Spre exemplu, satul Lisa din Țara Făgărașului, de unde este soția mea. Acolo, tot satul este prezent Duminica la biserică. Multe familii au stranele lor, cu numele lor scrise pe ele. Plătesc pentru asta. Dimpotrivă, în satele pe care le cunosc eu din Bărăgan sau din Argeș, cârciuma este plină la ora Liturghiei, când preotul slujește numai alături de câțiva bătrâni.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 08:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 08:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 31.08.2012 00:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 18:14:58