Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2012, 18:48:49
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Muzica psaltica (bizantina) sau corala?

Multe topicuri pe aici despre muzica bizantină dar nici unul care să explice de ce este imperios necesar să căutăm a nu participa decât la slujbe unde se cântă conform cu Tradiția Bisericii, adică în stil bizantin. Nu îmi propun să ofer eu o asemenea expunere deoarece nu am nici trăirea nici cunoștințele necesare însă vreau doar să propun spre lectură vreo două materiale, să aduc subiectul în atenția fraților care doresc să țină de specificul nostru ortodox, și să reproduc câteva idei subliniate de către protopsaltul Sabin Preda la o conferință la care am particiat de curând (anume Melosul Manuscriselor Bizanțului).

Muzica psaltică, spre deosebire de cea corală, de cunțană, de pricesne, etc., este o muzică născută în Biserică, din rugăciunea părinților Bisericii, și dăruită nouă de către Dumnezeu.

Deci, spre deosebire de alte tipuri de cântări această muzică este o formă de rugăciune, al cărei duh îl putem pătrunde sau nu. (de cele mai multe ori nu, ăsta fiind și motivul pt. care ne plictisește...așa cum ne plictisesc de exemplu și rugăciunile din canonul pe care ni l-a dat duhovnicul, tot fiindcă nu le rostim în Duh/duh și Adevăr, tot fiindcă rămânem în afara tainei lor).

Revenind la afirmația conform căreia muzica psaltică este o rugăciune, trebuie precizat faptul că această realitate nu este menită a fi argumentată cărturărește ci ca să îl citez tot pe Sabin Preda care prelua vorbele unui sfânt al cărui nume nu îl mai rețin, „cine a gustat știe că așa este”. Totuși fiindcă o privire exterioară asupra fenomenului poate avea și ea rolul ei, sunt multe aspecte care pot fi subliniate. Citez un scurt fragment din unul dintre cele două articole la care voi face trimitere: „Melodia, departe de a fi numai o haină care îmbracă cuvântul, are mai multe roluri: prin felul ei armonios de a fi, ea propune o stare, o anumită stare. În muzica psaltică, melodia nu este formată din armonizarea mai multor linii melodice armonice, ca în muzica corală, ci se constituie din două elemente: isocratima și melosul propriu-zis. Isocratima este sunetul care învăluie melodia și îi creează fundamentul pe care ea se dezvoltă. De obicei, isocratima se ține pe nota de bază a glasului. De aici și rolul ei de fundament. Melosul, este melodia ce se creează în funcție de cuvânt. Legătura lor este așadar indisolubilă, devreme ce cuvântul creează melodia iar melodia exprimă și transmite cuvântul. Existența celor două elemente este strâns legată de teologia unirii ipostatice, corespunzătoare cele două firi ale lui Hristos, sau exprimă modul de manifestare al lui Dumnezeu în lume (o parte nevăzută și o parte văzută); ea se leagă, de asemenea, foarte mult și cu icoana, o formă de artă bidimensională; cu lumânarea de ceară curată de albină, etc. Astfel, isonul, ca semnul care conține toate sunetele și ca cel ce apare totdeauna ca un fond, exprimă dumnezeirea necuprinsă, neînțelească și inexprimabilă, dar atotprezentă și care minuează prin însăși taina ei. Același rol îl are și fondul de aur al icoanei, aurul fiind metalul care conține toate culorile.”

De spus ar fi mult mai multe, însă cum spuneam nu sunt eu persoana în măsură să o facă. Din păcate și articolele la care fac trimitere dezvăluie mult mai puține chiar decât am aflat eu la conferința sus numită, însă cine caută va afla căci Dumnezeu va păstra muzica bisericească până la sfârșit, după cum i s-a descoperit lui Macarie Protopsaltul cu mult timp în urmă. Nouă nu ne rămâne decât să căutăm duhul autentic al Bisericii, și să facem alegerea între:
- slujbele care fac din cuvintele menite cântării liturgice un show fascinant și spectaculos, pe gustul oricui (calea cea ușoară)
și
- „slujbele alea plictisitoare și lălăite” care adesea ne mai și angoasează în fel și chip după ce că ne plictisesc. (calea cea strâmtă)

Evident dacă nu vom reuși să intrăm deloc în duhul autentic al rugăciunii nu vom putea face alegerea corectă căci „dragoste cu sila nu se poate”...dragostea ori e cu bucurie și entuziasm ori nu e deloc.

Închei cu propunerea a două texte și a unei cântări bizantine:

Muzica se predă de la o inimă la alta,

Despre muzica psaltică în general și despre felul în care s-a cântat și se cânta ea la români.

Cantati Dumnezeului nostru''GL.3 si Aliluia gl.4

Last edited by VladCat; 11.11.2012 at 18:55:15.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2012, 19:25:47
andreizisgigi andreizisgigi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit psaltica

Doamne ajuta! Am participat si eu la aceasta conferinta, si pot sa spun ca am ramas profund impresionat de cuvintele, si implicit argumentele, psaltului Lect. Dr. Sabin Preda, conducatorul Grupului Psaltic Nectarie Protopsaltul. Ideea cea mai sublima subliniata de catre domnul Preda este aceea ca muzica bizantina reprezinta o imbinare armonioasa si autentica, in duh si rugaciune, a firii dumnezeiesti (si anume isonul sau isocratima - care practic nu este reprezentat prin nicio nota) si a firii omenesti - melosul - cantatul notelor propriu-zis. Imi pare rau insa, de neputinta mea in a tine minte alte argumente graitoare in favoarea psalticii.

Totusi vazandu-ma neputincios, mi-am permis sa preiau un fragment dintr-un articol scris, pe aceasta tema, de Ieromonahul Veniamin Ilie:

"Muzica Corală a fost adusă de la catolici, pe vremea comunismului. A pătruns an după an în marile Biserici precum: Biserica Ortodoxă Rusă, Biserica Ortodoxă Sârbă, Biserica Constantinopolului și chiar în România și la Ierusalim. Muzica corală se bazează pe o un ansamblu de voci, fapt pentru care omul nu-și poate regăsi acea liniște duhovnicească despre care vorbesc Sfinții Părinți, ci doar liniștea fizică, a urechilor, lăsând deoparte nevoile firești ale sufletului. Corala este o muzică armonioasă, adeseori acompaniată de orchestre specializate.

În Bisericile așa-zis Ortodoxe, corala a fost adoptată rezumându-se doar la voci. În OCA (o fracțiune care ascultă de Patriarhia de Constantinopol), precum și în Finlanda, s-au adoptat și instrumente fine pentru a se apropia și mai mult de catolici. Poporul slab credincios, care își manifestă evlavia prin a se da după lume, nu poate pricepe ce înseamnă o cântare Ortodoxă și una transformată, adusă de la alte confesiuni.

Muzica Psaltică de pildă, este muzica adevărat-Ortodoxă, bazată doar pe un singur glas și ison (care poate fi format din mai multe persoane). Muzica Psaltică este ușor de ascultat, aduce liniște sufletească celor ce o ascultă, iar nu precum corala, care mai degrabă îi transformă pe credincioșii din Biserică în spectatori la un circ, sau o piesă de teatru, muzicală. În muzica Psaltică, spre deosebire de Muzica Corală, cele 8 glasuri Bisericești și notațiile fiecăruia se păstrează desăvârșit în toate limbile pământului, cu excepția unor mici modificări datorită dimensiunile oscilante ale cuvintelor din fiecare limbă, formate din mai multe sau mai puține silabe. În general, toate cântările sunt aceleași și îi este foarte ușor omului să pătrundă muzica și în același timp să o trăiască.

Pentru a înțelege adevăratul sens al muzicii Ortodoxe, care nu este nici pe departe o muzică de ascultat cu evantaiul în mână și stând pe scaun, privind la scamatorii numiți în chip mincinos “dascăli” sau “cântăreți”, care se scălămbăie în toate felurile, bâțâindu-se pentru a obține o notă cât mai sus, cât mai stridentă, cât mai departe de glasul de rând, ci o cântare Bisericească este o cântare pentru mântuire, o cântare adusă Domnului și Sfinților, prin care omul se roagă, nu petrece și nici nu asistă ca spectator."

Imi cer iertare pentru un post de o asemenea marime. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2012, 19:40:45
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„iar nu precum corala, care mai degrabă îi transformă pe credincioșii din Biserică în spectatori la un circ, sau o piesă de teatru, muzicală.”

din păcate exact așa m-am simțit și eu când am fost la Biserica Amzei unde se cântă corală(sau cel puțin asta se cânta atunci)....am simțit că sunt martor unei atitudini blasfemiatoare, ca și cum ar fi pus cuvintele rugăciunii pe muzica lui Michael Jackson...mulți spun că îi liniștește muzica corală dar eu cred că este o înșelare...cred că e genul ăla de veselie lumească ale cărei roade finale le cunoaștem cu toții...prefer de o mie de ori sentimentul ăla de neputință ori de pustiire pe care îl încerc uneori la slujbele autentic ortodoxe pt că atunci sunt pus față în față cu adevărata-mi realitate...cu alte cuvinte prefer să se chinuie eul cel vechi decât să se veselească...

Last edited by VladCat; 11.11.2012 at 19:43:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2012, 20:38:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La mine, in biserica de cartier, se canta muzica corala. In foarte multe biserici de cartier se canta muzica corala. Normal ca imi plac mai mult slujbele acelea lungi, cu muzica psaltica, e alt duh de rugaciune. Dar singura problema este ca ai nostri credinciosi trebuie sa si participe la rugaciune si e foarte greu sa tii pasul cu acele melodii. In schimb, la mine in biserica, aproape toata lumea canta si e incurajata sa cante - am mai vorbit despre asta, facem cu totii repetitii dupa slujba, sa nu mai cante fiecare dupa cum il taie capul... Si e mare bucurie sa vezi tineri si batrani unindu-si vocile la rugaciune. Cred ca daca in biserica mea s-ar introduce muzica psaltica, nu ar mai veni acolo decat vreo 20 de persoane, din care ar canta numai doua. Iar daca le-ai mai zice si ca, de fapt, ce fac ei nu se cheama rugaciune, ci imprastiere, nu ar mai veni nimeni. Asta asa, ca un mic argument in favoarea muzicii corale. Altfel, nu ma indoiesc ca aveti dreptate si ca argumentele sunt corecte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2012, 19:09:48
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
am fost la Biserica Amzei unde se cântă corală(sau cel puțin asta se cânta atunci)....am simțit că sunt martor unei atitudini blasfemiatoare, ca și cum ar fi pus cuvintele rugăciunii pe muzica lui Michael Jackson...mulți spun că îi liniștește muzica corală dar eu cred că este o înșelare...
Ce inseamna corala? Cumva noul trand cu influiente gragoriene?

Eu nu voi putea, de 8 Martie sa spun : Mother, I love You! Cu toate astea, nu e nimic gresit la cei ce pot.

Cand am fost la examenul de admitere la facultate, s-a dat si un interviu ca proba de admitere. Inaintea mea a fost un candidat, om matur, care a trebuit sa raspunda la urmatoarea intrebare: De ce un manelist iubeste maneaua?
In sinea mea, am pufnit intr-un sarcasm grotesc si primul lucru pe care l-as fi raspuns ar fi fost: pentru ca e un idiot care habar nu are ce-i aia arta muzicala. Ce norocos am fost ca nu mi-a cazut mie intrebarea! M-as fi dat de gol ca sunt un ghiogar, un cioban cu ifose aristocrate. Cand am ascultat raspunsul dat de omul respectiv, m-am rusinat de conditia mea inferioara. Desi au trecut in jur de 10 ani de atunci, tin minte ca raspunsul omului a fost cam asa :
<< Nu as putea sa raspund cu exactitate. Pot doar sa speculez in jurul motivului care ma indeamna pe mine sa ascult o melodie. Probabil e vorba de ceea ce a avut el ocazia sa asculte intr-un moment de suferinta si s-a simtit mangaiat. Probabil ca e vorba de o melodie pe fundalul careia a iubit prima data, sa felul in care a iubit s-a regasit in astfel de creatie muzicala. Este foarte multa muzica pe care eu nu o pot intelege si despre care se spune ca sunt opere de arta.>>

Dintre ritmurile occidentale in orchestratie modernista, mie imi place foarte mult Era-Ameno sau Gregorian Masters of chant. Le audiez cu placere, ca muzica de fundal intr-o activitate. Cu toate acestea, nimic pe lumea asta nu ma va putea convinge sa ma rog pe ritmuri greogoriene (medievale sau moderniste). Hrana duhovniceasca pe care o aflu ascultand Divna Liubojevic sau psaltica lui Petros Gaitanos este greu de egalat.

In acelasi timp, sunt constient ca nu pot sa dau buzna in intimitatea unui vestic si sa-l conving despre sfintenia troparelor bizantine. Sunt un mare iubitor de muzica psaltica, mai ales ca am fost si cantaret. Cand mai am timp si ocazia de a fi singur cu Dumnezeu, mai emit cateva vocalize. Se cunoaste lipsa exercitiului, desi uneori ma mangaie Domnul dandu-mi cate un moment de reusita intamplatoare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2012, 19:41:42
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Am placerea sa va propun spre ascultare cateva interpretari grecesti, ale catavasiilor praznicului Nasterii Domnului - pe glasul I.

As vrea sa imi spuneti fiecare, care v-a placut mai mult si daca puteti sa explicati ce anume v-a impresionat, am putea dezvolta o discutie didactica pe tema asta.

Interpretare gl I (pe mic) - voce solo, 2 cantareti cu ison si vocea II-a (plus interventii de cor). Va recomand sa observati trilurile pe care le reproduce batranul(trigorgonul).
http://www.youtube.com/watch?v=Pe8cQ...eature=related

Interpretare de cor (foarte asemanator cu stilul nostru Romanesc - mai lalalit si mai in șuturi)
http://www.youtube.com/watch?v=v5D7XnGbfdU

Interpretare grup de monahi - Stilul Koukouzelian, galsul I "pe mare si pe mic" (de la Sf. Ioan Cucuzel romanul, monah al Marii Lavre din Athos)
http://www.youtube.com/watch?v=PgVK3ruQks0

Interpretare voce solo si cor - gl. I, pe mic (Fiti atenti la mosuletul care intoneaza al treilea stih, este ceva rar!)
http://www.youtube.com/watch?v=vI2zpRz6qpY
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2012, 19:50:16
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

e buna si muzica corala...mie cel putin mi-a placut ca puteam participa si eu la slujbe cantand alaturi de cei din biserica, de fapt de aici am ajuns eu sa merg la biserica. Multi ani mi-am cautat biserica potrivita in functie de muzica care se canta, vroiam sa ajung la acea stare sufleteasca care o simteam atunci cand ascultam inregistrari de la Putna sau alte manastiri...intr-un final am ajuns la o bisericuta in care se canta doar muzica bizantina si aci am si ramas..
Unii oameni raman la corala unii ajung la psaltica, fiecare cu auzul lui si cu gusturile lui...fiecare isi are drumul lui si ambele, cred eu, is bune ptu calea catre mantuire.
mai sunt unele biserici in care "corala" e dusa la extrem, in care o duduie sau un dudui isi inchipuie ca se afla pe scena salii de opera si isi exercita dreptul a de surprinde lumea prin sunete scoase din adancul stomacului prea puternice si anormale ptu auzul nostru si pentru starea noastra....
PS odata cantam alaturi de un grup muzica bizantina intr-o bisericuta la un hram undeva prin ardeal la care vine un parinte foarte precipitat ( arhidiaconul IPS al judetului Alba) si zice ca sa cantam normal ca nu suntem la manastire si nu intelege lumea nimic :))
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2012, 21:10:02
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cred ca daca in biserica mea s-ar introduce muzica psaltica, nu ar mai veni acolo decat vreo 20 de persoane, din care ar canta numai doua. Iar daca le-ai mai zice si ca, de fapt, ce fac ei nu se cheama rugaciune, ci imprastiere, nu ar mai veni nimeni. Asta asa, ca un mic argument in favoarea muzicii corale. Altfel, nu ma indoiesc ca aveti dreptate si ca argumentele sunt corecte.
acest lucru e trist,si zic aceasta pentru ca cei ramasi la cernere sunt crestinii si placutii lui Dumnezeu,de aceea in biserica Ortodoxa se introduc multe seminte de modernism ca cei frecventari ,de asemeni si cei noi veniti,sa nu se indeparteze,si astfel cei tineri nu inteleg rolul biserici in viata,ca scop Ortodox si nicidecum religios.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Muzica psaltică, spre deosebire de cea corală, de cunțană, de pricesne, etc., este o muzică născută în Biserică, din rugăciunea părinților Bisericii, și dăruită nouă de către Dumnezeu.
talcuirea notelor psaltice arata cum acestea au o semnificatie personala de rugaciune si isihie,iar cealalta muzica,oricare ar fi ea,nu are ,dar nici nu poate poate purta o astfel de insusire de a fi definita sau sa defineasca rugaciunea,
icoana bizantina are o concentratie definitorie,care il face pe om sa gandeasca inainte de intelegere un timp pe cat este el de strain de intelegerea corecta,
iar o icoana realista si alte stiluri noi,bucura vazul care imbie organismul pe care il bine dispune,avand calitatea de obiect decor pentru buna dispozitie a celor ce il contempla sau doar il privesc.
asemeni este si cu muzica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2012, 16:02:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Un alt element ce deosebeste cantarea religioasa bizantina (pentru ca exista si melodii laice bizantine scrise in notatie psaltica) de cantarea corala este caracterul revelat al acesteia, atat sub aspect imnografic, cat si al liniei melodice.

Sfantul Roman Melodul a cantat Condacul Nasterii Domnului, Fecioara astazi, dupa ce Maica Domnului i s-a aratat spunandu-i sa inghita la propriu un sul, probabil un pergament. Imnul Vrednica esti (Axion estin) i-a fost descoperit unui monah athonit de langa Protaton de catre un inger. Parintii din Muntele Athos marturisesc pana in zilele noastre ca axionul, asa cum a fost cantat de inger s-a pastrat in traditie pe glasul al II-lea.

Asadar, muzica religioasa bizantina poseda un fond comun cu acele cantari ale puterilor netrupesti, ce se aduc neincetat inaintea Tronului Preasfintei Treimi. Acest fapt trebuie sa nasca intru cei ce o canta, dar si intru cei cei o asculta, dorinta de a se asemana ingerilor in virtute si de a inalta neincetat rugaciune si doxologie lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.12.2012, 19:05:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bunica mea nu a stiut de muzica bizantina sau corala. Si eu o consider sfanta prin felul in care a trait. Ce vreau sa spun e ca muzica trebuie sa duca la o inima pentru Dumnezeu. Din pacate, noi uitam de multe ori de inima si cautam sa ne bucuram doar auzul, ramanand la o inima incremenita. Sunt de parere ca de mergem la biserica cu dorinta de a ne uni cu Hristos, va face Domnul posibila unirea cu El atat prin muzica corala, cat si prin cea bizantina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cursuri muzica psaltica in Bucuresti marianchucky Muzica Bisericeasca 3 25.12.2012 13:26:40
S-a lansat psaltica.ro - portal de muzica bizantina brandy78 Resurse ortodoxe on-line 12 07.05.2009 18:25:17
Acatiste si muzica psaltica tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 4 28.12.2008 01:45:34
Muzica psaltica ronom65 Muzica Bisericeasca 0 10.10.2007 19:22:48
muzica psaltica padrevicentiu Generalitati 1 07.10.2007 22:40:45