Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #36  
Vechi 24.12.2016, 11:43:26
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana88 Vezi mesajul
Mie imi place cand merg la duhovnic sau parinti, sa le dau vesti bune, sa fie multumiti de mine.
Aceasta arată noblețe de suflet, recunoștință, dorința de a aduce bucurie, dărnicie și altele asemenea. Foarte frumos și, iarăși revin la amintirile și cunoștințele mele din lumea animalelor: e lucru știut că majoritatea copiilor și tinerilor care trăiesc printre animale deprind, curios lucru, însușiri frumoase de caracter tocmai de la animale. Apoi, când trec de la societatea animală la cea umană are loc un straniu proces de urâțire, apar conflicte, tulburări sufletești etc.
Oricât ne displace nouă sau ne vine să nu credem, animalele sunt ființe cu mult mai bine așezate înaintea Domnului, comparativ cu majoritatea oamenilor. De la animale poți deprinde ușor blândețea, ascultarea, gingășia, răbdarea, hărnicia, întrajutorarea, tăcerea etc. De la oameni e mai greu... De obicei la oameni găsești exact opusul acestor însușiri.
Modele de la care copiii și tinerii au mereu de învățat ceva folositor sunt: furnica, albina, calul, oaia, peștele precum și porcul, catârul, vulpea și capra...:)

Totuși, mersul la duhovnic e foarte asemănător cu mersul la doctor. Dacă inima noastră a rănită, tulburată etc., cred că mai întâi e folositor să mergem o vreme la tratament (poate dura ani buni, cu evoluție oscilantă) și să lăsăm pentru mai târziu triumful și mulțumirile și veștile bune. Mai întâi să ne facem bine! Și cine e mai potrivit pentru asta dacă nu doctorul duhovnic, eventual doctorul psi?
Așadar, să ne amintim din primele noastre lecții despre suferință, de când eram copii: doctoria nu mai e cu/din plăcere, ci din necesitate. Plăcerea vine, poate, mai târziu. Acum nu e anotimpul lui "îmi place", cât mai degrabă al lui "trebuie!". Ca să ne facem bine...


Citat:
În prealabil postat de Ioana88 Vezi mesajul
... am sa incerc si experienta cu psihologul, sunt constienta ca ceva nu e in regula cu mine, dar simt ca o sa depasesc perioada, greu, dar o sa incerc.
Vă rog să nu dați curs gândului înșelător de a vă lupta singură cu "ceva"-ul acela maladiv căruia îi simțiți uneori prezența. Toți care au încercat să facă singuri față unui proces morbid s-au îmbolnăvit grav și uneori au pierit.
Cereți degrabă ajutor profesionist!
Orice zi în care vă faceți iluzia că vă veți recupera/fortifica singură, prin voință și bunăvoință, va face ca procesul de însănătoșire și rodnicie sufletească să fie tot mai dificil, mai costisitor, mai îndelungat. E ca la dentist: întârzierea de a trata o carie duce doar la complicații.
Mergeți degrabă, nu mai stați pe gânduri!
(Dacă doriți câteva recomandări în legătură cu alegerea unui psi potrivit, v-aș putea oferi câteva repere. Nu orice psi este potrivit, mare atenție la asta! Să știți că în unele țări există un fel de "triaj" în care oamenii sunt orientați, în baza unui interviu, spre terapia și terapeutul potrivit. Acest pas preliminar se face pentru a scurta procesul, implicit suferința și alte costuri dar și pentru a para cât mai mult riscul foarte dăunător al unui eventual eșec.)
Reply With Quote