Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.02.2011, 14:10:19
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ori îți ceri mii de scuze și-i zici adevărul, ori îi zici, tot adevărul, dar mai adaugi într-un mod respectuos faptul că ai descoperit că e o rătăcire, ori îi spui că nu te lasă mama/bunica/...
si eu sunt de acord cu ce zice camy, nu e loc de politete cand iti pui in joc sufletul...si eu si alti cursanti am facut initierea in gr. 1 mai mult "in orb", de jena fata de "maestra"!Totul ne-a fost prezentat atat de inocent si lipsit de pericol, incat multi am confundat reiki doar cu o terapie, mai ales ca se insista pe ideea ca "reiki nu e o religie", deci nu contravine nici unei religii!!! asa ca am "muscat" vreo 15 dintr-o lovitura!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.02.2011, 16:25:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Mai sunt pasionati de reiki pe forum, ar trebui sa citesca si conferinta aceasta.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.02.2011, 21:56:05
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Bine ar fi sa apuce sa se informeze inainte de a face o initiere sau macar curand dupa, sa nu inceapa sirul nesfarsit de initieri in tot felul de sisteme "inrudite". Vorba aceea "pana fumezi prima tigara e greu", dupa care ajungi la un pachet sau chiar doua fara sa-ti dai seama, dar incearca sa te lasi apoi! Vorbesc in cunostinta de cauza. Am facut o paralela pentru ca mi se par asemanatoare ca tip de dependenta.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.02.2011, 22:53:40
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Pun si eu un link, e o carte ajutatoare pentru cei care inca nu sunt lamuriti si mai cauta:

http://www.scribd.com/doc/16076663/P...meni-si-demoni
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.03.2011, 23:10:54
Hikari Hikari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2011
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Biodraci asta e Reiki !!!!!!!!!

Ii inselare draceasca !!!!

Reiki, radiestezie nu-s altceva decat biodraci !
Iata o atitudine crestina ortodoxa. Plina de iubire , intelegere si iertare fata de cel care a gresit. Sa fie acesta un exemplu viu al invataturilor lasate de IIsus Hristos ?
Toate cele bune,
Hikari
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.03.2011, 00:27:10
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hikari Vezi mesajul
Iata o atitudine crestina ortodoxa. Plina de iubire , intelegere si iertare fata de cel care a gresit. Sa fie acesta un exemplu viu al invataturilor lasate de IIsus Hristos ?
Toate cele bune,
Hikari
Ceea ce ati citat dumneavoastra nu contine nicio atitudine fata de cel care a gresit.
Ca sa intelegeti, voi face o analogie: Daca spun ca avortul e crima inseamna ca nu sunt intelegator sau iertator cu cine a facut pacatul asta? Evident, nu. E doar un adevar crunt. Sau daca spun ca relatiile sexuale in afara casatoriei sunt preacurvii nu inseamna ca judec oameni, iseamna doar ca am spus un alt adevar.

Avem datoria sa dam pe fata lucrarile dracesti (a se vedea Matei 16,23) fara a ne juedca semenii.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.03.2011, 02:00:08
Nicu5166's Avatar
Nicu5166 Nicu5166 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Locație: Bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Asa cum am mai spus si in alte posturi ,in calitatea mea de fost practicant, ajuns la grad de ,,profesor" intr-o astfel de tehnica VA ATRAG ATENTIA ca aceste tehnici ,indiferent cum se numesc, sant VRAJITORII orientale si INCHINARE LA IDOLI si prin practicarea lor veti ajunge sa fiti posedati de cei pe care-i veti sluji si cu care veti lucra .
Va mai atrag atentia sa nu-i ascultati pe cei care sant initiati in aceste tehnici si le practica, pentru ca nu sant decat ,,lupi in blana de oaie ". De asemenea drumul de intoarcere e greu si se face doar prin post , rugaciune si Sfanta Impartasanie !!!
Trebuie sa mai stiti ca toti maestri stau bine din punct de vedere material (asta e plata pentru slujire )...daca santeti interesati de acest aspect va urez ,,drum bun "si Dumnezeu sa aiba mila de sufletele voastre !!!
Sper ca am fost destul de clar ,asa ca nu va mai lasati amagiti !
...,,NU PUTETI SLUJI LA DOI STAPANI"...!!!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 14.03.2011, 10:05:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Mda....s-a scris destul pe tema asta....Aceste afirmatii (venita ca un soi de "provocare") le-ai mai postat si pe alt topic. S-a inteles de cei care vor! Pace tie si post usor!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.03.2011, 10:38:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicu5166 Vezi mesajul
Asa cum am mai spus si in alte posturi ,in calitatea mea de fost practicant, ajuns la grad de ,,profesor" intr-o astfel de tehnica VA ATRAG ATENTIA ca aceste tehnici ,indiferent cum se numesc, sant VRAJITORII orientale si INCHINARE LA IDOLI si prin practicarea lor veti ajunge sa fiti posedati de cei pe care-i veti sluji si cu care veti lucra .
Pot să știu și eu care sunt idolii la care te închini în Reiki?

Citat:
...,,NU PUTETI SLUJI LA DOI STAPANI"...!!!
Primul Stăpân îl știm: este bunul Dumnezeu.
Dar al doilea?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.03.2011, 11:10:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pot să știu și eu care sunt idolii la care te închini în Reiki?
Reiki foloseste in tehnica conceptul chakrelor preluat din hinduism.
In hinduism chakrele au fiecare o anumita insemnatate legata de anumite zeitati. Spre exemplu Sahasrara(chakra coroana sau chakra lotusului cu 1000 de petale) spune ca acolo se uneste energia lui Shakti cu energia lui Shiva, amandoua fiind zeitati hinduse. Shiva fiind si zeul distrugerii realizezi ca nu are nici o legatura cu Dumnezeu nostru care nu distruge ci creeaza. Sa zicem ca este o problema de intelegere si/sau expirmare dar daca mergem mai departe in cazul chakrei Muladhara zeitatea asociata este Ganesh - zeul cu cap de elefant, de aici deja putem sa spunem ca problemele nu mai sunt de exprimare ci e clar nu mai are nici o legatura cu Dumnezeu si este o zeitate in toata regula.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Primul Stăpân îl știm: este bunul Dumnezeu.
Dar al doilea?
Daca credem in existenta lui Dumnezeu atunci nu putem sa nu credem si in existenta diavolului, si cum biblia ne spune "toti idolii neamurilor sunt demoni" l-ai gasit si pe cel de-al doilea stapan.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54