Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.11.2010, 18:53:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Eu unul nu ascult rock,dar ce crezi mai templierule despre originea rockului,eu stiu ca este de inspiratie voodo,si aceste ritualuri se faceau pt a invoca diavolul.Nu zic ca toti rockerii sunt satanisti dar cei mai multi au afirmat ca sunt adeptii satanei,si tu care zici ca esti de partea ,,Binelui'' dar te regasesti in ritualuri de invocare a spiritelor diabolice ,,moderne''.Totusi parerea mea este ca ar fi mai bine sa incerci ceva mai ,,de dreapta'' gen muzica simfonica,psaltica etc.totusi daca te regasesti in rock.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #22  
Vechi 28.11.2010, 18:58:26
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Bine..

Citat:
În prealabil postat de Sanndy Vezi mesajul
In primul rand nu este bine venit acest gen muzical de catre Biserica ortodoxa pentru ca este un gen muzical galagios care iti confera o stare agitata si in timp indelungat nu iti face bine. Iar manifestarea care o au artisti si fanii acestui stil de muzica este mult prea haotic si animalic ca si comportament.
Ramaneti cu preconceptiile voastre ,eu doar am incercat sa arat ca nu tot rockul e negativist , si ''galagios'' si ''satanist''.Oricum e genul meu preferat si nu as renunta la el .Numai bine
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #23  
Vechi 28.11.2010, 19:06:28
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salut

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu unul nu ascult rock,dar ce crezi mai templierule despre originea rockului,eu stiu ca este de inspiratie voodo,si aceste ritualuri se faceau pt a invoca diavolul.Nu zic ca toti rockerii sunt satanisti dar cei mai multi au afirmat ca sunt adeptii satanei,si tu care zici ca esti de partea ,,Binelui'' dar te regasesti in ritualuri de invocare a spiritelor diabolice ,,moderne''.Totusi parerea mea este ca ar fi mai bine sa incerci ceva mai ,,de dreapta'' gen muzica simfonica,psaltica etc.totusi daca te regasesti in rock.....

O mai repet rockul si cele Sfinte nu trebui amestecate .Si ascult si muzica bizantina gen Theodoros Vasilikos,si Divna ljubojevic ,au o voce minunata , asculta asta

http://www.youtube.com/watch?v=kvVC1x1Q0GA
http://www.youtube.com/watch?v=Y7tKexc4wSM
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #24  
Vechi 28.11.2010, 19:19:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Pai asta iti zic tu le amesteci,caci tocmai eu iti ziceam sa te apleci asupra unei parti,dar totusi asa cum facem fapte bune dar si pacatuim asa si cu muzica....ascultam Psalomodia si Optina si mai discutam si de un Black Sabbath,AC-DC sau Depeche Mode.

PS:Daca muzica asta te defineste sau in ea te regasesti,nu cred ca Iisus te va arunca in foc doar pt asta,cu toate ca prin asta indirect poate il jignesti....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #25  
Vechi 28.11.2010, 19:35:41
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Poate ca ai dreptate ..

Dar de ce tot timpul trebui sa tragem o linie de delimitare :asta i bun, asta i rau .Daca ascult rock nu trebuie sa ma limitez numai la asta , ascult si muzica bizantina si ambele imi plac.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #26  
Vechi 28.11.2010, 19:48:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Si mie imi place diversitatea si sa nu crezi ca sunt un habotnic.,dar vezi ca avem prejudecati si etichetam mereu cu bun sau rau.Dar vezi tu ca exista mereu reguli si daca nu ar fi reguli nu am sti ce e bine si ce e rau,putem defini raul doar raportandu-ne la bine.Eu de exemplu ascult muzica simfonica :Richard Wagner(antisemit),Franz Liszt(socrul lui Wagner),Edvard Grieg etc.Dar vezi tu ca muzica simfonica nu e asa de condamnata,insa cand vine vorba de rock,manele acestea sunt cele mai condamnate.De ce ?(eu unul as alege bucuros rockul dintre cele 2)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #27  
Vechi 28.11.2010, 20:24:45
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit rock !

apartin generatiei de dupa anii 90, cand ,imediat dupa revolutie a fost o avalansa de muzica rock ! Tin minte ca ascultam de la metallica si megadeth, la paradise lost, sepultura, king diamond, death,candlemass !
acuma odata cu varsta,rockul metalic l-am parasit demult in favoarea altor genuri muzicale !
As zice ca fiecare varsta are genul ei de muzica, specific !
Si nu e nimic mai frumos, decat ca un tanar-adolescent, aflat la varsta inceputului neclar si confuz de viata, sa asculta rock- o muzica cu intonatii si texte filosofie !

Prin ce o fi rockul stanist, nu stiu, daca prin sinceritatea indoielii si a nesigurantei existentei divinitatii ,si a cautarii ei ,atunci si eu sunt satanist acuma...dar care din noi nu este...caci, care dintre oameni e absolut sigur totdeuna, si nu a avut nici un moment de indoiala, sau o incercare pe care nu a putut-o trece...
deci nu putem da cu piatra in rock ...pentru ca e un fenomen specific modernitatii, societatii care l-a gonit pe dumnezeu, iar rockul e o incercare de a-l cauta pe dumnezeu,fie si prin revolta impotriva lui !
  #28  
Vechi 28.11.2010, 20:28:57
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si mie imi place diversitatea si sa nu crezi ca sunt un habotnic.,dar vezi ca avem prejudecati si etichetam mereu cu bun sau rau.Dar vezi tu ca exista mereu reguli si daca nu ar fi reguli nu am sti ce e bine si ce e rau,putem defini raul doar raportandu-ne la bine.Eu de exemplu ascult muzica simfonica :Richard Wagner(antisemit),Franz Liszt(socrul lui Wagner),Edvard Grieg etc.Dar vezi tu ca muzica simfonica nu e asa de condamnata,insa cand vine vorba de rock,manele acestea sunt cele mai condamnate.De ce ?(eu unul as alege bucuros rockul dintre cele 2)
Uite de exemplu o trupa care le combina e ambele :rock si simfonica e mai mult simfonica:Apocaliptyca(sa stii ca nu are nimic satanic in ea in ciuda numelui)eu o ascult cu placere

http://www.youtube.com/watch?v=x97f-...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8ftz06I_j-k


Iti propun sa te uiti sigur o sa ti placa
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #29  
Vechi 28.11.2010, 20:39:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Desigur ca nu se intampla nimic daca asculti rock,nu vei avea pedeapsa si suferinta doar pentru faptul ca asculti un gen de muzica.Asta nu e un motiv la Dumnezeu.Dumnezeu nu lucreaza asa.Dar aici depinde,daca versurile instiga la ceva,la ura,la violenta,daca te reprezinta aceste versuri poate ciudate,atunci devine o problema,poate psihica sau chiar si sufleteasca.Muzica e buna pentru oricine dar depind foarte mult versurile dupa parerea mea si modul in care alegi sa te comporti tu,ascultand muzica...
Daca esti credincios si dornic de aflarea mai multor lucruri crestin ortodoxe esti pe drumul cel bun prietene dar trebuie sa stii de ce sa te feresti si sa tii controlul,imediat ai putea cadea dar poate asa usor te vei ridica sau nu,depinde de om.
Felicitari pentru ca ai ales sa fii prezent pe forum si ca crezi in Iisus,un lucru rar in comportamentul si gandirea multor tineri din ziua de azi.
  #30  
Vechi 28.11.2010, 20:43:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Daca l-as vedea fara videoclip as zice ce e simfonica contemporana,eu nu prea ascult rock,cu toate ca m-a tentat uneori,imi place Apocalyptica.Uite it dau si eu Wagner
http://www.trilulilu.ro/oldoxan/88d505fa3949cd
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36