Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.05.2011, 17:51:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, Dumnezeu are nevoie de credinciosi care sa raspandeasca Cuvantul si Biserica sa in toata lumea.

Asa cum a invatat Isus, asa cum au facut catolicii.
Si protestantii au aceleasi pretentii.
Sa le dam oare dreptate?
Dumneata le dai?

Citat:
Vedeti dumneavoastra, atat BO cat si BC isi aroga ambele titluri: Ambele biserici spun ca sunt atat ortodoxa, cat si catolica.
Noi mai degraba avem pretentie, pe langa "ortodoxa" la "soborniceasca".
Stiu, in principiu e acelasi lucru, doar o diferenta de finetze :)

Citat:
In ceea ce priveste ortodoxia, este de discutat daca noi putem judeca cu adevarat, din punct de vedere dogmatic, in ce masura fiecare se apropie de acest ideal.
Se tot discuta aici de ani buni, fiecare insa crede ca el are dreptate. :)

[qupte]Dar in ceea ce priveste catolicismul, treaba este mult mai simpla si mai clara, vizibila cu ochiul liber. [/quote]

Hm, asa sa fie oare?
Ceea ce pt dvs. e foarte vizibil cu ochiu liber, pentru ortodocsi poate e pura fantezie :)

Citat:
In rezumat: Nu stiu cu certitudine daca BO este ortodoxa sau daca BC este ortodoxa.
Dar vad cu ochiul liber si stiu cu certitudine ca BC este catolica, iar BO nu este catolica.
Faptul ca e centralizata in jurul unui om cu pretentii de "loctiitor" a lui Hristos ca si cand acesta ar lipsi cu desavarsire din lume nu cred ca este de natura sa-i ofere bisericii romano-catolice catolicitate.

Eu cred ca stiti f. bine ca si asa exista curente de gandire catolica care sunt in conflict cu Vaticanul si invaturile oficiale afirmand ca ei sunt adevaratii purtatori ai traditiei catolice.
Daca nu stiti despre asta, intrebati-l pe tovarasul Mihnea Dragomir.

Ortodoxia este sobornoceasca acolo unde este, prin prisma:
1. invataturii de credinta
2. comuniunea Euharistica.

restul sunt detalii si lucruri mai mult sau mai putin lumesti.
  #102  
Vechi 04.05.2011, 18:03:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
O dupa amiaza mohorata la manastirea X....
Credinciosii se indreapta grupuri, grupuri catre Sfanta manastire.. mai e putin si se oficiaza slujba de seara...
Cateva persoane mai evlavioase, , adunate in jurul moastelor sfantului X.... unii citesc din carticele altii fac rugaciunea dupa putinta... in genunchi sau in picioare.... Ma asez la "coada" si astept cuminte sa imi vina radul la inchinat sfintelor moaste...Doresc sa iau putin mir de la candela sfantului... am adus si ceva ulei, patita fiind de la ultima vizita in care am fost certata ca cer prea mult mir de la candela.
In altar nici tipenie de vreo fatza bisericeasca... in curtea manastirii nici atat... Doresc sa respect "regulile" de a nu lua mir fara binecuvantare....
Observ intr-un colt al bisericii o femeie mai 'evlavioasa", ma indrept glont catre ea si cer politicos niste sfaturi.. femeia ma percepe ca pe un extraterestru(?!?)....raspunsul si uitatura ei urata mi-o confirma...
Ies in curtea manastirii.. acolo alte grupuri de evlavioase, spre norocul meu din acelea super binevoitoare si atot stiutoare.. care mai de care isi da cu parerea... explic ca sunt in mare graba.. si ca este o chestiune de viata si de moarte de a lua mir de la candela sfantului..ridica neputincioase din umeri!!!!! Mi se raspunde ca nici macar femeile care au dezlegare sa imparta sfantul mir, nu se afla prin zona si nici nu se vor afla curand...
Din nicaieri apare un calugaras grabit, cu o infatisare placuta, inalt si subtire ca o trestioara... EL ESTE SALVAREA MEA!!(spun cu naivitate in sinea sinelui meu!)... fug catre el si indraznesc sa cer binecuvantare ptr a lua mir.. explic pe foarte scurt situatia mea...
Oarecum fastacit si inrosit, raspunde ca este in practica la aceasta manastire si prin urmare nu imi poate da binecuvantare!!!!!
Ma intorc la femeile binevoitoare.. toate insista in cor sa astept pana dupa terminarea slujba desi le-am repetat ca din motive doar de mine si de Dumnezeu stiute nu pot participa...
Persoana care ma insotea vocifereaza neintelegand tot acest penibilism... evlavioasele replica ca o banda de magnetofon, aceiasi propozitie: ESTE SFANTA MANASTIRE AICI!!!!ESTE SFANTA MANASTIRE AICI!!!!
Plecam agale cu privirea in pamant, si lacrimi in ochi ... si totusi, sfinte X, te iubesc atat de mult, tu stii toate durerile si lacrimile sufletului meu... de ce atata filosofie ptr a lua putin mir de la candela ta?
Undeva, intr-un coltisor al memoriei, apar in graba versurile din poemul maicii TEREZA:" pana la urma, este doar intre tine si Dumnezeu, nu a fost niciodata intre tine si ei!!!!!"
Scuzati aplecarea de a despica firul in patru:

In primul rand, va feriti sa ne spuneti ce ati spus si cum ati spus femeii respective de va privea ca un extraterestru.
Este chiar asa de penibil ca sa ne spuneti si noua?
Mai ales ca va puneti in postura de victima.

Doi, respectivul tinerel e posibil sa nu fi fost preot, deci ce binecuvantare va poate da un tinerel oarecare care nici nu stia randuielile de acolo?

Trei, daca evlavia si credinta dvs. ar fi fost asa mare, nu credeti ca ar fi fost mai folositor si duhovniceste si pentru problema pentru care ati venit sa rugati Sfanta sa faca miracolul de care aveti nevoie?
Sau credeti ca puterea Sfintei depindea de acel ulei?

Patru, nu ne-ati spus pentru ce va aflati in asa mare graba?
Nu de putine ori Dumnezeu amana sa ne ofere anumite lucruri tocmai pentru a vedea in ce masura stim sa ne smerim.
Pentru asta permite sa mai incasam si cate o palma, sa vedem si noi ce fel de crestini suntem, care intoarcem obrazul sau ridicam pumnul?
Nu de alta, dar suntem foarte plini de buni impresii despre noi, relatia care o avem cu Dumnezeu si cu ceilalti si mai putin conectati la realitatea spirituala care nu de putine ori este de partea cealalta a imaginatiei.

Pe scurt, ati venit pentru folos si ati plecat nu cu mana goala ci cu paguba sufleteasca, blamand oameni pentru graba dvs. si ca nu v-au fost ascultate putinile rugaciuni (fiind mai ocupata sa-i judecati).

Daca Maria Egipteanca ar fi avut aceeasi atitudine cu dvs, in loc sa se pocaiasca pentru faptele sale, neputand din cauza lor sa intre in biserica, ar fi zis:

"blestamatii astia de asa zisi crestini, uite cum dau buluc si nu ma lasa sa intru, ei imi strica realatia persoanala cu Dumnezeu!"
  #103  
Vechi 04.05.2011, 18:05:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si protestantii au aceleasi pretentii.
Sa le dam oare dreptate?
Dumneata le dai?
In ceea ce priveste activitatea de apostolat, de misionariat, da. Cu rusine ma gandesc la protestantii care isi dau osteneala sa isi convinga prietenii atei de Adevarul lui Cristos, in vreme ce eu nu o fac. Si sunt convins ca multi dintre martirii protestanti ai vremurilor noastre, baptisti sau penticostali care isi dau viata in inchisorile din Coreea de Nord sau alte asemenea locuri, pentru ca au indraznit sa predice Evanghelia, vor fi in Imparatia lui Dumnezeu inaintea noastra, a ortodocsilor sau catolicilor care ne pierdem timpul porcaindu-ne intre noi pe internet.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Noi mai degraba avem pretentie, pe langa "ortodoxa" la "soborniceasca".
Stiu, in principiu e acelasi lucru, doar o diferenta de finetze :)
Daca vreti sa insistati pe termenul slav, be my guest :) Dar stiti cum se zice in Grecia si la Constantinopol.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce pt dvs. e foarte vizibil cu ochiu liber, pentru ortodocsi poate e pura fantezie :)



Faptul ca e centralizata in jurul unui om cu pretentii de "loctiitor" a lui Hristos ca si cand acesta ar lipsi cu desavarsire din lume nu cred ca este de natura sa-i ofere bisericii romano-catolice catolicitate.
Prin catolicitate inteleg vocatia de a fi biserica universala. In Romania, in China, in Peru, in Maine, in Norvegia, in Tanzania, oriunde s-a putut, din punct de vedere obiectiv, ajunge. Cu o limba liturgica comuna care sa asigure catolicitatea. Cu o conducere coerenta, centralizata, care sa asigure comuniunea.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca stiti f. bine ca si asa exista curente de gandire catolica care sunt in conflict cu Vaticanul si invaturile oficiale afirmand ca ei sunt adevaratii purtatori ai traditiei catolice.
Aceasta e o contradictie in termeni. Exista curente de gandire asa zis catolica care pot sa afirme orice tampenie, la fel cum si Pavel Corut se poate revendica ortodox si sa creada in bubuli.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodoxia este sobornoceasca acolo unde este, prin prisma:
1. invataturii de credinta
2. comuniunea Euharistica.

restul sunt detalii si lucruri mai mult sau mai putin lumesti.
Ia intrebati-i pe calugarii athoniti de la Esphigmenou daca mai sunt in comuniune euharistica cu Patriarhul Constantinopulului, si dupa aia intrebati-i cine mai e catolic: ei sau el.
  #104  
Vechi 04.05.2011, 18:14:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu m-am facut tocmai bine inteles, se spovedea si impartasea intr-un ritm de invidiat, cel putin de unul ca mine.
Eu nu. :) Adica nu mai mult decat orice ortodox obisnuit, de 2-3-4 ori pe an. Poate ca sa se cheama ca doar semnam condica. :D


Citat:
Credeti ca romano-catolicismul va va feri de impasul spiritual care simteati ca alunecati din motive pe care le-ati fi putut rezolva cu duhovnicul si cu mai multa rugaciune, renuntand eventual la exilul autoimpus?
Nu am pretentii de profet, dar va spun: va inselati.
Ati condus si acaparat discutia cum ati vrut si ati tras concluziile pe care le-ati vrut. :) Nu, nu sunt, nu am fost in impas spiritual. NU, nu devin catolica pentru ca m-am saturat sa fiu ortodoxa in exil. Nu, exilul nu e neaparat autoimpus, cateodata oamenii trebuie sa faca niste alegeri si trebuie sa ajunga in alte parti decat in cele in care s-au nascut, dar nu e locul aici pentru a analiza ce si cum ar fi trebuit sa fac, cum si unde sa locuiesc, etc. Nu, lipsa unei biserici in apropiere nu este un motiv central, nici pe departe. Adica daca ma mut in India devin hindusa sau buddhista fiindca e mai usor decat sa fii crestin? Nu. Am trait un timp fara biserica ortodoxa si printre protestanti. Nu am devenit protestanta. Am trait in cartier evreiesc cu vreo trei-patru sinagogi in apropiere. Nu am devenit evreica. Nu, nu sunt in drum spre protestantism. Nu, nu m-am certat cu nimeni din tabara ortodoxa. Nu, nu mi-au batut catolicii la usa ca sa ma cheme la biserica lor, nici nu mi-au bagat pe gat catehismul lor. Faptul ca am mentionat accesul zilnic la Sf. Euharistie, am facut-o doar fiindca ati spus, intarit, ca nu ma mai pot niciodata impartasi in biserica ortodoxa. In fapt ajung la biserica aici doar de vreo doua ori pe saptamana, iar accesul zilnic la Sf. Euharistie este potential si conditionat de a fi pregatit pentru asa ceva, adica spovedanie regulata, fara pacat de moarte, etc.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #105  
Vechi 04.05.2011, 18:18:04
fosfor4 fosfor4 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am uitat sa mentionez. In Romania nu mai locuiesc cam de 8 ani. Deci timp de 8 ani am incercat sa fiu, si am fost, ortodox in exil. Inclusiv am locuit in USA unde ca sa ajung la biserica ortodoxa (romaneasca, bineinteles) trebuia sa bat pe cineva la cap ca sa ma ia cu masina, ceea ce si faceam. Si daca nu puteam sa ajung la biserica ortodoxa, atunci stateam acasa frumusel si, eventual, ma rugam de una singura. Nici macar nu am intrat intr-o biserica catolica cat am fost acolo. :D Din proprie experienta, spiritual si daca continui asa pe termen lung, este dezastruos.
Va dorim calatorie placuta insa va transmitem totodata o vorba a parintelui Arsenie Boca: NUMAI PUTREGAIUL CADE DIN BISERICA ORTODOXA. Va dorim succes in biserica miliardelor de "credinciosi', adica de falsi credinciosi in marea lor majoritate. Or fi si exceptii, insa majoritatea sunt vai de steaua si de viata lor, lipsiti de Duh Sfant si lumesti din cap pana in picioare.
  #106  
Vechi 04.05.2011, 18:24:34
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fosfor4 Vezi mesajul
Va dorim calatorie placuta insa va transmitem totodata o vorba a parintelui Arsenie Boca: NUMAI PUTREGAIUL CADE DIN BISERICA ORTODOXA. Va dorim succes in biserica miliardelor de "credinciosi', adica de falsi credinciosi in marea lor majoritate. Or fi si exceptii, insa majoritatea sunt vai de steaua si de viata lor, lipsiti de Duh Sfant si lumesti din cap pana in picioare.
Multumesc! Ma intreb ce credea Pr. Boca despre Sf. Francisc de Assisi...hmmmmm. Hmmmmmm. L-a pictat printre sfinti, cu aureola de sfant...ce putregai si acest "sfant." Ori o fi fost vreo ratacire de-a Pr. Arsenie Boca...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #107  
Vechi 04.05.2011, 18:32:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In ceea ce priveste activitatea de apostolat, de misionariat, da. Cu rusine ma gandesc la protestantii care isi dau osteneala sa isi convinga prietenii atei de Adevarul lui Cristos, in vreme ce eu nu o fac. Si sunt convins ca multi dintre martirii protestanti ai vremurilor noastre, baptisti sau penticostali care isi dau viata in inchisorile din Coreea de Nord sau alte asemenea locuri, pentru ca au indraznit sa predice Evanghelia, vor fi in Imparatia lui Dumnezeu inaintea noastra, a ortodocsilor sau catolicilor care ne pierdem timpul porcaindu-ne intre noi pe internet.
Trebuie sa recunosc ca sunt putin cam derutat sa constat ca un romano-catolic atat de militant ca dumneata nu are o intelegere corecta asupra unor notiuni de baza ale credintei crestine cum ar fi de exemplu Adevarul si Evanghelia.

Sa inteleg ca pentru dvs. diferentele intre romano-catolicism sunt absolut minore si sustineti ca de fapt propovaduiti pe acelasi Hristos si aceeasi Evanghelie?

Sustineti oare, daca inteleg bine ca ereticii au si dau martiri?

Cum se face ca din moment ce sunteti atat de apropiati si le recunoasteti meritele nu sunteti in comuniune euharistica si refuza sa va impartaseasca adevarul de credinta, unii incapatandu-se sa-l numeasca pe Papa, Antihrist?

Citat:
Prin catolicitate inteleg vocatia de a fi biserica universala. In Romania, in China, in Peru, in Maine, in Norvegia, in Tanzania, oriunde s-a putut, din punct de vedere obiectiv, ajunge.
Asta este. Unde s-a putut, cu ajutorul si ingaduinta lui Dumnezeu, ortodoxia a ajuns. :)

[quote] Cu o limba liturgica comuna care sa asigure catolicitatea.

Care ar fi limba liturgica comuna la catolici?
Nu se face ea in limba natiunii respective?

Citat:
Cu o conducere coerenta, centralizata, care sa asigure comuniunea.
Este. Hristos.

Citat:
Aceasta e o contradictie in termeni. Exista curente de gandire asa zis catolica care pot sa afirme orice tampenie, la fel cum si Pavel Corut se poate revendica ortodox si sa creada in bubuli.
Lamuriti mai intai chestiunea cu dl. Mihnea :)

Citat:
Ia intrebati-i pe calugarii athoniti de la Esphigmenou daca mai sunt in comuniune euharistica cu Patriarhul Constantinopulului, si dupa aia intrebati-i cine mai e catolic: ei sau el.
Decizia lor, problema lor, nu se impiedica ortodoxia de ei. :)
  #108  
Vechi 04.05.2011, 18:41:00
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Si pe lumea cealalta tot asa o sa faceti: "Noi" avem dreptate si "voi" va inselati. "Noi" suntem adevarul, si "voi" sunteti dusmanii nostrii. Care este adevarul? Dati-va mana, si recunoasteti ca toti jucati niste roluri: rolurile mintii :)
  #109  
Vechi 04.05.2011, 18:48:05
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Asistand la toata argumentatia asta un romano-catolic poate ar trebui sa-si puna intrebari mai grave cum ar fi: sunt ortodocsi care se convertesc la catolicism din alte motive cum ca "unde e bine acolo e tara" si "unde e painea (euharistica la indemana) acolo e tara (confesiunea)"?
Daca Piinea Euharistica se afla in multe locuri din aceasta lume este pentru ca crestinii catolici au luat foarte in serios indemnul Lui Isus: au raspindit evanghelia la toate neamurile. Ultimile cuvinte ale Domnului nostru Isus Cristos, adresate ucenicilor, inainte de Inaltarea Lui la cer, acestea au fost: sa mearga si sa propovaduiasca Evanghelia la toata faptura (toate cele 4 Evanghelii mentioneaza acest lucru). Deci, crestinii catolici au respectat Cuvintul Domnului, iar cei care lucreaza sub Harul Domnului lasa urme si roade; printre aceste roade se numara si convertirile. Iar aici ma refer si la convertirea mea (chiar daca m-am nascut catolica!). Iata cite mii de catolici s-au sacrificat pentru mine personal. Pentru ca m-au iubit inainte de a ma naste eu (construind biserici, renuntind la ei insisi pentru a deveni preoti, convertind oameni care traiau in locuri uitate de lume!) Si m-au iubit pentru ca L-au iubit pe Dumnezeu.

Si e adevarat: acolo unde e Piinea Euharistica e si Tara mea (locul in care vreau sa traiesc). Sau, cu alte cuvinte, printre putinele lucruri indispensabile in viata se afla si acesta :Sfinta Euharistie (multi dintre cei care se roaga "piinea noastra cea de toate zilele..."-se gindesc la Piinea Euharistica)
  #110  
Vechi 04.05.2011, 18:52:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu nu. :) Adica nu mai mult decat orice ortodox obisnuit, de 2-3-4 ori pe an. Poate ca sa se cheama ca doar semnam condica. :D
Nu asta face diferenta.
Ideea e urmatoarea: poti face ceea ce face un ortodox convins si totusi sa nu ajungi la convingerea pentru care unii se lupta sa ramana ortodocsi in ciuda unor greutati mult mai mari decat cele care le-ati relatat.

Citat:
Ati condus si acaparat discutia cum ati vrut si ati tras concluziile pe care le-ati vrut. :)
Deloc, am scos in evidenta cee ce ati afirmat in ideea ca poate imi veti arata unde gresesc daca am inteles gresit.
N-am vazut insa vreo corectie punctuala.

Citat:
Nu, nu sunt, nu am fost in impas spiritual. NU, nu devin catolica pentru ca m-am saturat sa fiu ortodoxa in exil.
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am uitat sa mentionez. In Romania nu mai locuiesc cam de 8 ani. Deci timp de 8 ani am incercat sa fiu, si am fost, ortodox in exil. Inclusiv am locuit in USA unde ca sa ajung la biserica ortodoxa (romaneasca, bineinteles) trebuia sa bat pe cineva la cap ca sa ma ia cu masina, ceea ce si faceam. Si daca nu puteam sa ajung la biserica ortodoxa, atunci stateam acasa frumusel si, eventual, ma rugam de una singura. Nici macar nu am intrat intr-o biserica catolica cat am fost acolo. :D Din proprie experienta, spiritual si daca continui asa pe termen lung, este dezastruos.

Citat:
Nu, exilul nu e neaparat autoimpus, cateodata oamenii trebuie sa faca niste alegeri si trebuie sa ajunga in alte parti decat in cele in care s-au nascut, dar nu e locul aici pentru a analiza ce si cum ar fi trebuit sa fac, cum si unde sa locuiesc, etc.
O intrebare simpla, scopul "exilului" este unul de ordin spiritual SAU material, profesional, sentimental, etc.?

Stii poate vorba: "Cautati Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Sa si toate celelalte vi se vor da voua pe deasupra"?

Ei bine, procedura inversa: cautati mai intai toate celelalte si daca mai ramane loc si timp bagati-l si pe Dumnezeu pe undeva nu este acelasi lucru.


Citat:
Nu, lipsa unei biserici in apropiere nu este un motiv central, nici pe
departe.
Scurt pe doi si cu mana pe inima, si sinceritatea ortodoxa care cred ca o mai aveti, daca ati fi ramas in Romania, intr-un orasel cu bisericutza peste drum, ati mai fi ajuns la liturghiile catolice?
Dar la convertirea asta?

Citat:
In fapt ajung la biserica aici doar de vreo doua ori pe saptamana, iar accesul zilnic la Sf. Euharistie este potential si conditionat de a fi pregatit pentru asa ceva, adica spovedanie regulata, fara pacat de moarte, etc.
Intr-o biserica ortodoxa cand ati ajuns ultima data? La ce distanta este de locul in care va aflati dupa cum spuneti, de un an de zile?

Last edited by AlinB; 04.05.2011 at 18:58:41.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35