Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.06.2012, 21:41:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit LA MULȚI ANI părinte

Nu cred că părintele are timp să intre pe vreun forum sau pe înternet! Cu ajutorul lui Dumnezeu luni pe jos de la șoseaua națională am ajuns la măn Sihăstria unde am primit o binecuvântare. Sigur, aveam multe să-i spun și să-l întreb, dar câți oare nu doresc aceasta?
Îi doresc din toată inima sănătate și multă răbdare cu noi păcătoșii.
LA MULȚI ANI !

Last edited by dorinastoica14; 29.06.2012 at 20:05:22.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.07.2012, 13:19:14
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Și care-i problema? Nu-ți place folclorul mioritic? Eu mă dau în vânt după el. Sau nu se poartă în București așa ceva?
Nu te obligă nimeni să crezi sau să mergi la părintele. Prin gura duhovnicului vorbește Iisus Hristos.
Nu se "poarta" "folclorul" pe Calea Victoriei...Problema e ca ,in opinia mea,sinteti in inselare ,facind din acest preot C,un intelept,si voiam ,prin cuvintul folclor (scuze,omisesem ghilimelele),sa transmit semenilor mei un mesaj.Daca tu te dai in vint dupa pr C (si dupa folclor,de asemeni,si te felicit pentru folclor!;mea culpa! ca nu-s asa iubitoare; te felicit si pt poezie,la mai-mare iti doresc!)din anumite considerente,asta nu inseamna ca tre sa dea buluc si altii.Gindeste-te ca sint oameni amariti,care au neaparata nevoie de rugaciuni si SFAT.Il stiu pe acest monah.Nu stiu daca ,si cit Har are(si nici nu vreau sa cercetez mai mult decit am facut-o),dar stiu ca are o marca de telefon cum la putini Oameni de Afaceri prosperi am vazut!Bietul monah!!!asta-i din cauza ca a depus votul saraciei de buna-voie.
Nu le mai faceti voi reclama p-aici ca nu e cazul.Au si-asa o sumedenie de Clienti...
Stiu un loc unde astazi,peste 2 ceasuri,se va pune temelia unei Biserici.Sint acolo "detasati" 2 monahi,de-o curatenie interioara si de-o simplitate exterioara rar intilnite.Au facut ascultare,si au stat anul trecut,in cimp deschis,intre balarii care urcau pina la genunchi,intre mormane de gunoi,si salbaticie,fara curent electric,fara apa curenta,fara gaz fara parimantile de fite,dormind in cite o rulota...si asta la doar 2 pasi de Capitala.Daca le-a dus cineva apa au baut,daca le-a dus cineva vreo luminare au avut ce-si aprinde seara,de mincare ce sa mai vorbim...Si-s monahi imbunatatiti,postitori ,cu frica de Dumnezeu, cu dragoste pentru semeni,si cu indrazneala inaintea lui Dumnezeu.Stiutori de carte,adica oameni invatati.N-au pregetat sa-si paraseasca "chiliile" comfortabile,dintr-o importanta manastire bucuresteana si sa aleaga..pustia.Au facut Sf Liturghie sub cerul liber,in zgomot de roti de tren,huruit de avioane,croncanit de ciori,si invadati de "oaspeti nepoftiti",fie cu 2 ,fie cu 4 picioare...Ei,si-au vazut,cuminti,de misiunea incredintata lor.Din cind in cind le mai trecea pragul cite vreun fost ucenic.Veneau,a greu si cu greu ,la ei,pentru o spovedanie si pentru Cuvint de Folos,si poate le mai si duceau cite-o ofranda,dupa larghetea inimii,si dupa putinatatea portofelului...Prezenta ucenicului in acele locuri era bucurie pentru ei,caci..
.. drumul pina la Ruina este o adevarata aventura,imediat ce iesi din capatul cartierului Giulesti.Este vorba despre Ruina de la Chiajna...
...nu-i raiul cu flori si alei pavate de linga Merriot,e RAI-ul de linga Groapa de Gunoi Giulesti-Sirbi(Chiajna-Bucuresti), Ruina de la Chiajna,ce va purta, de azi ,hramul :Acoperamintul Maicii Domnului si Sfintul Ioan Hozevitul.
Drum Bun pe CALE!..
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.07.2012, 13:52:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sora Ivana, la ce-ti foloseste acest mod partinitor de a pune problema? Cine a negat sfintenia acelor monahi, care pun bazele unei manastiri sau schit (presupun). Ce cunosti tu despre cata ascultare a facut la randul lui, Parintele Ciprian. Nu te intreaba nimeni daca Parintele are sau nu are har. Cei care l-au cunoscut intr-o imprejurare sau alta, s-au convins ei insisi. Ca unii se duc "sa cerceteze", e treaba lor, dar intr-un fel sau altul, de la parinte toti pleaca "mai indreptati" de cum vin, sau cel putin asa ar trebui. Oricum, nu parintele e vinovat de ce face lumea. Si-apoi, peste ani, nu-i exclus sa vina puhoi de lume la monahii de care ne vorbesti, iar un "Ivan Turbinca" sa carteasca fara sa stie prin ce-au trecut odinioara.
Vorbesti de telefonul mobil. Daca ai fi langa mine te-as privi in ochi ca sa-ti citesc IQ. De unde ai dedus ca Parintele si-ar cumpara singur un astfel de telefon? Marturisesc ca eu insumi, m-am simtit dator sa duc la bucatarie anumite lucruri, desi nimeni n-a facut vreo aluzie la asta. Dar vazand cam cata lume trece zilnic pe-acolo si intra si la trapeza pentru o strachina de mancare, asa am simtit eu ca e bine. Si asa am vazut la multi. Cam toate trec pe la Parinte prin chilie, care nu stiu de unde-ai scos-o ca ar fi luxoasa, fiindca este de simplitatea unui vietuitor in manastire. Telefonul l-a lasat "fortat', un om ca si tine, iar Parintele nu se ia de piept cu nimeni. Am vazut in manastire masini de teren cu numere straine, care nici nu vor fi inmatriculate vreodata. Oare le-a cerut staretul, sau Parintele Ciprian, sau s-au pomenit pe cap cu niste oameni care asa inteleg ei sa se mantuiasca. Si-apoi, care-i problema noastra? Putem dormi mai linistiti asa? Parem mai... inteligenti aratand altora ca... "ne-am prins" cum stau lucrurile? Singurul care stie cum stau lucrurile si le ingaduie asa cum sunt, este Dumnezeu. Ce faci tu e barfa de cartier, fie el si Giulesti...
Daca ai o vorba de duh de spus, fa-o, daca nu, retine-te si nu huli un astfel de duhovnic (si nici pe altul) fiindca stie El, Dumnezeu de ce ingaduie si cum plateste fiecaruia.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.07.2012, 22:31:52
luminitza13 luminitza13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2012
Mesaje: 3
Implicit Buna!

Sunt nou-intrata pe acest forum, desi am tot citit mesajele lasate aici de multi dintre voi. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stiti unde se afla Parintele Ciprian in aceasta perioada??? Imi doresc foarte mult un sfat de la Domnia Sa si-as dori sa stiu cand ajunge in Bucuresti la Paraclisul de langa Catedrala...eu sunt in Bucuresti si as dori sa ajung la Parintele pentru a-mi linisti sufletul incercat de greutati. Va multumesc anticipat!!!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.07.2012, 11:04:05
elenapop elenapop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2012
Mesaje: 4
Implicit Doamne-ajuta!

Sambata in 14.07.2012,Parintele a fost in Bucuresti la Paraclis. Probabil inca este in Bucuresti.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.07.2012, 14:01:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitza13 Vezi mesajul
Sunt nou-intrata pe acest forum, desi am tot citit mesajele lasate aici de multi dintre voi. Va rog frumos sa-mi spuneti, daca stiti unde se afla Parintele Ciprian in aceasta perioada??? Imi doresc foarte mult un sfat de la Domnia Sa si-as dori sa stiu cand ajunge in Bucuresti la Paraclisul de langa Catedrala...eu sunt in Bucuresti si as dori sa ajung la Parintele pentru a-mi linisti sufletul incercat de greutati. Va multumesc anticipat!!!
Puteti incerca pana pe 20 iulie
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.07.2012, 02:57:44
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sora Ivana, la ce-ti foloseste acest mod partinitor de a pune problema? Cine a negat sfintenia acelor monahi, care pun bazele unei manastiri sau schit (presupun). Ce cunosti tu despre cata ascultare a facut la randul lui, Parintele Ciprian. Nu te intreaba nimeni daca Parintele are sau nu are har. Cei care l-au cunoscut intr-o imprejurare sau alta, s-au convins ei insisi. Ca unii se duc "sa cerceteze", e treaba lor, dar intr-un fel sau altul, de la parinte toti pleaca "mai indreptati" de cum vin, sau cel putin asa ar trebui. Oricum, nu parintele e vinovat de ce face lumea. Si-apoi, peste ani, nu-i exclus sa vina puhoi de lume la monahii de care ne vorbesti, iar un "Ivan Turbinca" sa carteasca fara sa stie prin ce-au trecut odinioara.
Vorbesti de telefonul mobil. Daca ai fi langa mine te-as privi in ochi ca sa-ti citesc IQ. De unde ai dedus ca Parintele si-ar cumpara singur un astfel de telefon? Marturisesc ca eu insumi, m-am simtit dator sa duc la bucatarie anumite lucruri, desi nimeni n-a facut vreo aluzie la asta. Dar vazand cam cata lume trece zilnic pe-acolo si intra si la trapeza pentru o strachina de mancare, asa am simtit eu ca e bine. Si asa am vazut la multi. Cam toate trec pe la Parinte prin chilie, care nu stiu de unde-ai scos-o ca ar fi luxoasa, fiindca este de simplitatea unui vietuitor in manastire. Telefonul l-a lasat "fortat', un om ca si tine, iar Parintele nu se ia de piept cu nimeni. Am vazut in manastire masini de teren cu numere straine, care nici nu vor fi inmatriculate vreodata. Oare le-a cerut staretul, sau Parintele Ciprian, sau s-au pomenit pe cap cu niste oameni care asa inteleg ei sa se mantuiasca. Si-apoi, care-i problema noastra? Putem dormi mai linistiti asa? Parem mai... inteligenti aratand altora ca... "ne-am prins" cum stau lucrurile? Singurul care stie cum stau lucrurile si le ingaduie asa cum sunt, este Dumnezeu. Ce faci tu e barfa de cartier, fie el si Giulesti...
Daca ai o vorba de duh de spus, fa-o, daca nu, retine-te si nu huli un astfel de duhovnic (si nici pe altul) fiindca stie El, Dumnezeu de ce ingaduie si cum plateste fiecaruia.
Buna sa-ti fie inima,Mosh-Neagu-le!
Multam' pentru delicatetea cu care ma-nconjori!Totusi am o obiectie.Zi-mi oricum doresti,numai nu ma aborda cu apelativul :sora!Poti sa-mi zici simplu Ivana.E mult mai potrivit pt un "Ivan Turbinca"...
Nu sint partinitoare,dimpotriva.Drept este ca nu stiu cita ascultare a facut ,cindva,pr C,pe unde-a vietuit,dar te asigur ca am constatat cita "ascultare" a facut pe-aici pe sub DEAL,si mi-e de-ajuns,cit sa "ma prind" cum stau lucrurile.Si faptul ca am vrut sa "arat" si altora ,cum sta treaba,nu are nicio legatura cu IQ-ul meu,ci cu "intrajutorarea crestineasca",pe care unii dintre noi,mai ales de pe aici,o practicam doar ca sa ascundem(sa acoperim murdaria "fratelui" ca de,sintem crestini.Vax!) realitatea despre anumite "fenomene"(nu dezvolt,ca nu vreau sa ma pun rau cu "baietii buni",care stau de veghe..)
Parerea ta cum ca "par inteligenta" ,poate fi doar parere,insa eu,te asigur ca sint macar atit de inteligenta incit sa nu-mi bage NIMENI mina in buzunar pina la cot,ca sa-mi sustraga portofelul ,si sa ma lase Lefter Popescu..
Nu neg ,omule ,ca cei care ajung la "omul vostru",pleca "mai indreptati",dar considerentele nu-s neaparat cele la care te gindesti tu,bunule samaritean...Si,in principiu,nu-i neg Har-ul(unui preot,macar si pentru punerea miinilor!),numai ca am citit in Sf Scriptura,sintagma :"in dar ati luat,in dar sa dati!" .Apoi ,drept este ca preotul trebuie sa se hraneasca de la Altar,dar,scuza-ma ,n-am observat ca pr C sa aiba 2 burtzi.Har Domnului!,Paraclisul este generos si fara ore suplimentare,si abureli ieftine...Si da,ai dreptate cind zici ca nu el,pr C,este vinovat de ce face lumea,insa atunci cind,in mod tacit accepti o stare de fapt ,vrei tu sa-mi raspunzi cum se numeste asta?Si care-i targetul?
Esti destul de perspicace incit sa-mi "citesti IQ-ul" si fara sa fiu linga tine,dar sa stii ca nu ma dau in laturi de la prezenta face to face,cu oricare dintre voi,caci nu am a ma teme.Intotdeauna imi asum actiunile.Sa ma reviziuesc,pe ici pe colo ,primesc,insa de tacut,nu voi tacea,ori de cite ori voi crede de cuviinta ca trebuie sa vorbesc.Domnul meu Hristos spune lucrurilor pe nume.Si stiu,din Scriptura ca ii certa ,fara menajamente,pe farisei.Le zicea ,daca nu gresesc :"farisei fatarnici".Dur ,nu?..
Hai,nu-mi sari la jugulara!Poarta-te mai departe cu delicatete!Nu ma lua ,si tu cu ..JUDECATA,caci,sincer ,n-am facut Judecata nimanui,ci doar o elementara ANALIZA de Valoare....Nu-mi pune-n gura,vorbe pe care limba mea (chiar asa acida cum e) nu le-a rostit.N-am zis ca el,pr C si-ar fi cumparat singur telefonul ala ,care baga invidia in inima "miliardarilor de carton"ai epocii contemporane noua,ci doar ca fiind extrem de preocupat de tastele mobilului,nu-i trateaza cu respect pe amaritii aia care-i bat pragul.Intelegi indignarea mea,la faptul ca-i faceti atita reclama,pe aici?Pai ,daca tot stau"fraierii" ore-n sir sa le vina rindul la "indreptare",atunci ,tu,ca preot(oricare),ai obligatia -morala,cel putin-sa te comporti cu responsabilitate fata se sufletul acelui amarit.Ca omu' vine de necaz,la el ,nu de voie buna.Cind pretentinzi ca esti(nu tu,el) reprezentantul lui Hristos,asta ..te cam obliga,la ..trezvie,intii pe tine,ca preot si ,mai apoi pe cel care vine la tine dupa Cuvint de Folos...daca reusesti sa-i trezesti interesul pentru Cale,dar daca te preocupi de tastele telefonului,aman!,daca mai cistigi tu pe vreunul...Amin,zic.
Si m-am ofuscat,ca sa zic asa, ca-l tot onorati cu titlu de noblete: CTITOR.I-am explicat,dnei Dorinastoica14,ce stiu eu despre CTITORI.Ori el ,pr C,nu stiu sa-si fi vindut vreo bucata de pamint,sau averea toata,ca sa inalte Lacas Domnului..
N-am,poate,o vorba de duh,dar de hulit n-am hulit,pe om ,ci obiceiul lui prost,dar..te prefaci ca "n-ai prins" nuanta,si ma iei cu fraze:"nu huli","birfa de cartier",etc...Apopos,nu de Giulesti e "birfa" mea.Localizeaza-ma undeva mai spre..sub Deal,mai prin proximitatea "chiliei" si Paraclisului Pr C.Si sa nu-ti inchipui cumva ca "chilia" lui de aici se aseamana intru ceva cu chilia de la Mrea S!! Nababi!.."Are balta peste",si "pescaru-i iscusit".Doamne iarta-ma,si nu ma inscrie la pacate!
Ce va mai place ,voua,unora,chestiunea asta cu :"Dumnezeu ingaduie",si etc.Daca oamenii n-ar mai fi asa creduli,lucrurile ar sta cu totul altfel in lumea asta plina de "jmecheri",iar "turma" asta ar avea mai mult belsug pe masa,ca nu si-ar risipi banii pe iluzii desarte..gen pr C.Amin ,zic.

Toate le-am zis ...
...cu dragoste! Ivana
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.07.2012, 03:20:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ivana, din toata ploaia de cuvinte pe care ai cernut-o pe aceasta pagina, tot ce am putut sa inteleg ca ii reprosezi parintelui in cauza (pe care nu-l cunosc) este ca nu te-ar fi tratat cu respectul care il asteptai cand i-ai trecut pragul.

Ca altfel nu cred ca ai fost o prezenta constanta la el in chilie sa vezi cati au primit aceasta piatra de poticnire.

Se pare ca am cam pierdut contactul cu Patericul (si nu doar), sa ne aducem aminte cum erau unii aspiranti ucenici primiti sau mai bine zis scosi in suturi si lasati cu zilele pe la poarta manastirii.

Smerenia se pare ca nu mai e inclusa intre virtutile la care aspira crestinul din ziua de azi, inlocuita pare-se de o superioara valoare morala, cea a "respectului" binenteles si neaparat ca pretentie nu ca dar.

Tin sa-ti spun ca am trecut si eu printr-o experienta care as putea-o clasifica chiar mai rea, cu un pom multlaudat la care ma prezentasem cu sacul si desi motivele pentru care s-a intamplat asta nu le cunosc nu ma grabesc a judeca dupa aparente si desi nu pot fi de acord cu tot ce spune si face respectiva persoana, am in continuare respect pentru el ca om si chiar daca nu si evlavie deosebita, multi, multi altii o au si le respect acest lucru.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.07.2012, 18:45:09
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Ivana il judeci gresit pe Pr Ciprian si asta ma doare, faptul ca butona la telefon asta nu inseamna nu trateaza oamenii cu respect, are f multi fii duhovnicesti, in toata tara si f multi au probleme grave , pr are capacitatea de a fii atent si la un telefon si la om, e greu si pentru el, crede-ma nu trimetea scrisori de dragoste, el raspunde la mesaje poate era ceva urgent, tu stii cat se jerfeste acest preot, ai idee ca nu doarme ca nu se odihneste ai idee cat apasa pacatele a sute si ...mii de oameni? Ar trebui sa-i multumim lui Dumnezeu ca avem asa preot, nu sa cartim, e adevarat nu are mult timp dar daca vrei sa te folosesti poti sa te folosesti de rabdarea lui de blandetea lui de smerenia lui.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.07.2012, 15:16:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cand l-am cunoscut pe Parintele Ciprian, habar nu aveam ce-mi oranduieste Dumnezeu. Fusesem la Suceava, iar drumul de intoarcere am decis intr-o doara sa-l facem pe partea cealalta ca sa vizitam cateva manastiri care-mi erau si mi-au ramas foarte dragi. Am ajuns si la Sihastria, iar dupa ce ne-am recules la mormantul Parintelui Cleopa si a celorlalti sfinti parinti care odihnesc in acel cimitir, am coborat incet-incet cu gandul dus in adancul sufletului pacatos. Din sens opus venea o maicuta (la Sihastria in mod normal e manastire de calugari, dar maicutele fac ascultare si vin sa ajute la bucatarie si la alte treburi pe-acolo). Fara sa-mi explic prea mult de ce, m-am pomenit intreband-o daca a ramas cineva in locul Parintelui Cleopa, de la care am putea primi o vorba de duh si un cuvant de invatatura. Atunci am fost surprins cand mi-a raspuns ca avem mare noroc fiindca in acea zi sunt foarte putini pelerini la chilia Parintelui Ciprian si ca sfintia-sa a ramas duhovnicul manastirii, care de obicei e foarte solicitat.
Cand am intrat (singur) probabil ca aveam acea infatisare de a ma face mic-mic de tot. Am tacut pret de vreo 30 de secunde care mi s-au parut lungi, lungi. Nu-mi propusesem sa-i spun ceva anume; ma lasasem cu totul in voia lui Dumnezeu. Intr-un tarziu a spart tacerea si mi-a spus lucruri pe care NU avea de unde sa le stie. Nu m-a certat, nu m-a mustrat, nu mi-a dat canoane, ci mi-a modificat pravila intr-un fel pe care eu l-am inteles abia in momentul in care l-am auzit vorbind. Iar daca marea majoritate a celor care ieseau de-acolo izbucneau in hohot de plans, eu am iesit plutind... De-atunci am mai fost la Sihastria de cateva ori. Uneori l-am intalnit, alteori nu. Unora li se pare intr-un fel altora in alt fel, ca si la Parintele Iustin Parvu, la care, desi mai fusesem, nu se intamplase nimic extraordinar, dar a doua oara cand m-a rugat cineva sa-i insotesc fiindca "stiam drumul", in doua minute m-a naucit... Ce-as putea sa spun eu despre acesti oameni? Eu cred ca reactia lor nu reflecta decat propria noastra oglinda. Nimic altceva.
Imi amintesc cu vreo doua saptamani in urma, la biserica a venit o mamica cu un copil in brate, care voia sa impartaseasca copilul. Dar a picat in momentul in care parintele se pregatea in fata Sfintei Mese sa iese dupa vreo 10 minute cu Sf Potir. In spatele mamei cu copilul, "veghea" batzoasa, la vreo 3m mama ei, ne-dusa de fel la biserica, dupa toate aparentele pe care le lasa. Dascalul a mers si i-a soptit ca parintele va iesi in scurt timp cu Sf Potir, si-l va putea impartasi pe copil pe cealalta parte a Sf. Altar. Mamica a privit intrebatoare catre mama, iar aceasta hotarata, i-a facut semn sa ramana pe metereze. Dupa aceea, paracliserul, a mers si i-a mai spus odata mamicii sa mearga si sa astepte in partea opusa unde vor mai veni si alti copii cu mamicile lor... Pana la urma a cedat, dupa ce mama, isi ridica ochii in sus a disperare... Noua care asteptam si ascultam cantarea stranei, nu ni se parea o asteptare prea mare, dar femeii cu copilul, ca si mamai femeii, probabil li s-a parut un veac. La un moment dat i-a facut semn sa renunte si-au plecat grabite spre iesire, exact in momentul in care parintele a tras perdeaua, a deschis usile si a spus "Cu frica de Dumnezeu, cu credinta si cu dragoste sa va apropiati!"... Nu stiu care-o fi fost coeficientul de inteligenta a acelor mame (sunt convins ca ele aveau o impresie extraordinara in acest sens), dar stiu ca diavolul jubila... Uneori "personalitatea" noastra de "bucuresteni sadea" cu locatia chiar "sub Deal" (de parca in Dealul Mitopoliei, diavolul nu-si poate face cuib...) ne face sa credem ca ar trebui sa fim mai bine tratati decat ceilalti. Omul intelept, trecut prin multe in viata, vede clar cand ispita il incearca si se smereste. Omul orgolios vede numai pacate la ceilalti, si se intreaba ce cauta acolo. Si pleaca bosumflat, exact cand Dumnezeu voia sa-i intinda o mana de ajutor... Dar asta nu-i de-ajuns, ci incearca sa-i mai convinga si pe altii cat de... "perspicace" este...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29