Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.03.2012, 21:04:53
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
P.S Simpatia mea pentru Pustan a crescut putin.
Nu stiu care ii sunt motivele dar a iesit ceva bun pana la urma desi nu cred ca se va repeta prea curand povestea.
Apropo, a fost chemat la ordine deja?
Inca nu. Probabil va fi chemat. A fost chemat la „sapuneala” data trecuta cand a mers el sa predice in biserica ortodoxa si greco catolica. Acum insa are o „vina” mult mai grava: a permis catehizarea bisericii penticostale cu invataturi ortodoxe. E posibil sa fie scos din slujire. Dar e treaba lui, a fost un risc asumat.



Dar am si eu o intrebare pentru tine. Si pentru Catalin.
Ati apreciat slujirea parintelui Necula:
Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Mie, ca ortodoxă, mi s-a părut un cuvânt de o impresionantă profunzime (deși exprimat într-un limbaj colocvial, pentru a destinde atmosfera).
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
super ce a facut par. Necula
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am ramas placut impresionat de predica parintelui
Nu credeti totusi ca parintele Constantin Necula ar trebui caterisit?

Totusi parintele, ca si ceilalti ortodocsi prezenti, s-a rugat impreuna cu ereticii, au rostit crezul impreuna cu ei, parintele a predicat frumos, e adevarat dar ... intr-o biserica eretica, l-a numit pe Vladimir Pustan frate. Nu sectant si eretic cum ar fi trebuit.
Eu as zice sa nu devenim ecumenisti pentru ca ecumenismul e panerezia secolului.

Deci, ce spun canoanele?

Last edited by penticostalul; 22.03.2012 at 07:34:14.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.03.2012, 08:33:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Chiar nu se intelege ca toate cultele sunt controlate de masoni si promoveaza ecumenismul, creatia masonica??? Pustan e francmason, Niels Schnecker mason, chiar si Virgil Iantu e mason, suntem inconjurati de masoni! in toate domeniile fie ca vorbim de cel politic, mass-media, economic, religios, exista masoni care controleaza in favoarea masoneriei si conform conceptelor masone.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.03.2012, 08:54:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
...chiar si Virgil Iantu e mason...
Acu' chiar e groasă treaba!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.03.2012, 12:40:00
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Chiar nu se intelege ca toate cultele sunt controlate de masoni si promoveaza ecumenismul, creatia masonica??? Pustan e francmason, Niels Schnecker mason, chiar si Virgil Iantu e mason, suntem inconjurati de masoni! in toate domeniile fie ca vorbim de cel politic, mass-media, economic, religios, exista masoni care controleaza in favoarea masoneriei si conform conceptelor masone.
Mare branza!
Pe Zavoranca si pe Pepe nu-i coopteaza? Pun de-un post TV!
Sau numai barbatii au voie?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.03.2012, 12:41:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică PP nu-i bărbat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.03.2012, 13:25:18
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Pustan e francmason
Buhuhu...
Are si cip?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.03.2012, 16:16:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică PP nu-i bărbat?
Eu ma gandeam la Zavoranca, or fi restrictii pentru femei, la masoni ?.........
N-am auzit de masoane (???) ...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.03.2012, 16:51:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se apuca sa se ia la harta cu ortodoxul: "asta e inchinare la idoli, ca nu scrie in Biblie etc.!"
Exact!
Dau vina pe Biblie pentru intelegerea proasta a Bibliei, mintea lor niciodata nu si-o pun sub semnul indoielii, isi asuma aceeasi infaibilitate ca a Celui care a inspirat Biblia.

Sursa de inspiratie?

"Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!"

(Isaia cap. 14)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.03.2012, 17:01:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Inca nu. Probabil va fi chemat. A fost chemat la „sapuneala” data trecuta cand a mers el sa predice in biserica ortodoxa si greco catolica. Acum insa are o „vina” mult mai grava: a permis catehizarea bisericii penticostale cu invataturi ortodoxe. E posibil sa fie scos din slujire. Dar e treaba lui, a fost un risc asumat.
Cred ca riscul asumat e mai mare a lor decat a lui.
Daca e scos pur si simplu iese mai mare valva decat daca treaba e tratata cu discretie.
Un Pustan ortodox e mai periculos decat un Pustan care tine predici si la penticostali si la catolici si la ortodocsi si isi face semnul Sf. Cruci.

Citat:
Totusi parintele, ca si ceilalti ortodocsi prezenti, s-a rugat impreuna cu ereticii, au rostit crezul impreuna cu ei,
Partea cu crezul n-am vazut-o, nici cea cu rugaciunea.
In orice caz, crezul am inteles ca era 100% ortodox (nu variatziunea catolica), chiar daca nu avea elemente care sa creeze auditorului probleme de constiinta vizavi de propria dogma oricum, tot un gest ortodox este, facut de neoprotestanti cred ca este destul de pozitiv :)

Citat:
parintele a predicat frumos, e adevarat dar ... intr-o biserica eretica, l-a numit pe Vladimir Pustan frate. Nu sectant si eretic cum ar fi trebuit.
Eu as zice sa nu devenim ecumenisti pentru ca ecumenismul e panerezia secolului.
Nu este o regula/canon care sa-l oblige sa-l numeasca eretic in public, intr-un anumit context, chiar daca acesta se plaseaza pe aceasta pozitie - faptul ca poate nu o face 100% in constiinta de cauza il poate temporar absolvi de acest statut.

Frati dupa Adam suntem toti, nu am auzit sa-l fi numit "frate intru credinta".
Si a mai mentionat despre prietenia cu Pustan "la modul la care a ingaduit Dumnezeu sa fim prieteni" deci e clar ca exista anumite limite.

Dar tot nu ai raspuns vizavi de semnul crucii...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.03.2012, 19:11:49
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Chiar nu se intelege ca toate cultele sunt controlate de masoni si promoveaza ecumenismul, creatia masonica??? Pustan e francmason, Niels Schnecker mason, chiar si Virgil Iantu e mason, suntem inconjurati de masoni! in toate domeniile fie ca vorbim de cel politic, mass-media, economic, religios, exista masoni care controleaza in favoarea masoneriei si conform conceptelor masone.
Din nou, profetul are dreptate. Dezaprob si dezavuez felul in care jigneste penticostalii/carismaticii (subiectivismul si ura personala se vad de la 100 teraparseci), dar aici are dreptate: viata spirituala a omenirii e, sau se vrea a fi, controlata de gunoaiele acelea, numite eufemistic "masoni", de prea multa vreme. Logic vorbid,nu exista crima mai mare decat conspiratia impotriva regulilor naturale ale societati umane. Alea vechi, nu republicanismele si constitutionalismele, flatulentele arhiconilor care rabufnesc in propaganda de la 1789/1989 incoace. Monarhia absoluta si credinta universala, nu "partidele politice, laissez-faire-ul economic si desfraul sexual", pardon, "libertatea aka drepturile dr..ului asupra omului pacatos".
Revenind on-topic, eu nu sunt carismatic, desi ma fascineaza intelectual fenomenul carismatic precum si miscarea penticostala, si nici neopro nu voi fi vreodata. Insa se pare ca nimeni nu observa un lucru: pe forum si nu numai, penticostalii au o atitudine dominata de larghete si bun-simt. Ce eretici afurisiti, dom'le, in loc sa porcaiasca BC/BO/BOR, cu cinstirea icoanelor, a sfintilor, ierarhia si tot ce este credinta Bisericii lui Cristos, cum au facut (si mai le scapa si acum din cand in cand), adventistii, stilistii si alte organizatii ciudatele manifestate aici pe forum, oamenii acestia dau dovada de bun-simt, ponderatie, si de o deshidere cu adevarat ecumenica!!! Incapatanatii, nu preiau si nu practica isteria confesionala (sau mai bine zis subiectivismul partinic de tip "latrans" cu pretext confesional), precum cei enumerati... Ati concepe vreodata ca un urmas ideologic, fie si foarte indirect, al lui Luther/Calvin/Zwingli/etc. sa faca referiri, si inca pozitive, si intr-un mod, pentru un outsider, naucitor de natural ca succesiune de idei in discurs, din Pateric?!? Uite ca eu am audiat unul. Si nu, nu s-a trezit cu rosii in cap sau geamurile sparte la masina, sau anatemizat... Oamenii acestia vin cu o anume deschidere umana si crestina, cu mana intinsa frateste (si nu toti in scarbosul salut masonic, domnule profet :P stiam ca veti zice asta). Cred ca ar trebui sa li se raspunda la fel.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 22.03.2012 at 20:41:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Ortodoxiei costel Diverse Sarbatori 4 21.03.2013 09:59:32
Pastorala Sfântului Sinod al B O R la Duminica Ortodoxiei (2012) laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 03.03.2012 16:42:08
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50
DUMINICA ORTODOXIEI georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.03.2008 00:46:06