Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.01.2014, 04:11:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In lucru?!? Ce vrei sa spui si de ce alegi cuvinte ambigue, cand e mult mai usor sa spui: Sunt crestin-ortodoxa.
Nu e nimic ambiguu, ptr mine e foarte clar ce înseamnă "în lucru".
Totodată făceam trimitere la cuvântul "workshop" (din semnătură) - care înseamnă atelier.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.01.2014, 04:17:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu e nimic ambiguu, ptr mine e foarte clar ce înseamnă "în lucru".
Totodată făceam trimitere la cuvântul "workshop" (din semnătură) - care înseamnă atelier.
Aminteles acum: tu lucrezi cu ortodocsi.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.01.2014, 06:30:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am inteles acum: tu lucrezi cu ortodocsi.
Păi da, să mă molipsesc și eu de la ei. :) O zi bună îți doresc, Anca.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.01.2014, 06:48:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Noi toti fara exceptie inca mai avem de lucru cu pacatele noastre. Se vede cu ochiul liber ca nu sunt sfinti printre noi, aici pe forum. Totul e sa punem inceput bun... in fiecare zi.
”Se vede”? Da' cin' se uită dragă la păcatele celorlalți și le mai și judecă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.01.2014, 08:04:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul

Un fel de "nu zic, da' spun".
Nu e tot una sa ai respect pentru cineva sau sa il consideri Sfant. E o diferenta destuuul de mare. Prin "nu cred in Sfinti" zic ca e posibil sa fi gresit si ei (in scrieri si fapte - ca sunt tot oameni, sau au fost) si nu iau totul de bune (de exemplu: Sf. x a zis asa, inseamna ca sigur asa e, iar Sfantul y a zis invers, referitor la aceeasi idee, deci trebuie sa iau de bune si aici. Atunci nu mai sti ce sa crezi, cand doua idei se contrazic, de exemplu - vezi postarile de la actele biometrice si exemplele de-acolo).
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.01.2014, 07:30:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Păi da, să mă molipsesc și eu de la ei. :) O zi bună îți doresc, Anca.
Sa te ajute Dumnezeu in ceea ce ti-ai propus, Mirela.

Intrebarea mea initiala nu iti era adresata in special tie, ci se referea in general la motivul pentru care unii nu gasesc de cuviinta sa scrie si implicit sa recunoasca ca sunt ortodocsi; daca sunt, evident. Inca mai caut un raspuns la aceasta nedumerire a mea.

Oare care sa fie motivul adevarat pentru aceasta omisiune? Din cele observate pana acum, am ajuns la urmatoarele posibile concluzii:
- Acestia nu sunt crestin-ortodocsi;
- Acestia traiesc intr-un mediu, in care a recunoaste ca esti crestin-ortodox, le pune viata in pericol, iar ei se tem pentru propria lor viata; de ex: tarile arabe;
- Acestia lucreaza pentru patroni, care au alte religie si se tem de acestia;
- si alte motive, pe care sper sa le mai descopar cu timpul.

Cand sunt intrebata ce nationalitate am, spun cu mandrie ca sunt românca; iar cand sunt intrebata ce credinta am, o spun cu bucurie: sunt ortodoxa.

Ce ar fi aici de ascuns?!? Nu le stiu eu pe toate si de aceea ma si intreb cele de mai sus.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.01.2014, 07:39:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
”Se vede”? Da' cin' se uită dragă la păcatele celorlalți și le mai și judecă?
Dragosele, nu de pacate era vorba, ca nu ne cunoastem si nu ni le stim, desi sunt sigura ca nu duce nimeni lipsa de ele.
Atat stilul, cat si vocabularul folosit de sfinti in scrierile lor, difera de modul in care se scrie pe acest forum "crestin-ortodox". Ca de ideile acestora, ce sa mai zic... nu se potrivesc deloc ci ideile vehiculate pe aici!
In felul acesta se vede ca nu sunt sfinti pe aici. Practic suntem departe de sfintenie... cale lunga...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 23.01.2014, 07:52:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu e tot una sa ai respect pentru cineva sau sa il consideri Sfant. E o diferenta destuuul de mare. Prin "nu cred in Sfinti" zic ca e posibil sa fi gresit si ei (in scrieri si fapte - ca sunt tot oameni, sau au fost) si nu iau totul de bune (de exemplu: Sf. x a zis asa, inseamna ca sigur asa e, iar Sfantul y a zis invers, referitor la aceeasi idee, deci trebuie sa iau de bune si aici. Atunci nu mai sti ce sa crezi, cand doua idei se contrazic, de exemplu - vezi postarile de la actele biometrice si exemplele de-acolo).
Cornusha, incearca sa intelegi mai bine ce este un sfant.
Este adevarat ca si sfintii au gresit in viata lor, dar atunci cand omul e inlocuit de Duhul Sfant, nu mai e loc de greseala. Pentru ca Duhul Sfant sa se salasluiasca in om, e necesar ca Dumnezeu sa-l curete pe om de toate impuritatile gandirii lui. Si asta numai El o poate face.
Aici pe site gasesti cartea "Invataturile Sf. Ierarh Nifon". Ilustraza f bine devenirea unui sfant. Ti-o recomand cu caldura.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.01.2014, 10:03:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu in ceea ce ti-ai propus, Mirela.

Intrebarea mea initiala nu iti era adresata in special tie, ci se referea in general la motivul pentru care unii nu gasesc de cuviinta sa scrie si implicit sa recunoasca ca sunt ortodocsi; daca sunt, evident. Inca mai caut un raspuns la aceasta nedumerire a mea.

Oare care sa fie motivul adevarat pentru aceasta omisiune? Din cele observate pana acum, am ajuns la urmatoarele posibile concluzii:
- Acestia nu sunt crestin-ortodocsi;
- Acestia traiesc intr-un mediu, in care a recunoaste ca esti crestin-ortodox, le pune viata in pericol, iar ei se tem pentru propria lor viata; de ex: tarile arabe;
- Acestia lucreaza pentru patroni, care au alte religie si se tem de acestia;
- si alte motive, pe care sper sa le mai descopar cu timpul.

Cand sunt intrebata ce nationalitate am, spun cu mandrie ca sunt românca; iar cand sunt intrebata ce credinta am, o spun cu bucurie: sunt ortodoxa.

Ce ar fi aici de ascuns?!? Nu le stiu eu pe toate si de aceea ma si intreb cele de mai sus.
Anca ,credinta ortodoxa e o mare comoara pe care trebuie sa o pastram cu mare grija.
Parintele meu duhovnic spune sa ii multumim Domnului cat de des ca ne-am nascut ortodocsi.
Pacea sufleteasca e un semn ca suntem cercetati de Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.01.2014, 10:10:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sunt creștin-ortodox în lucru... :)
Daca nu ai trecut la alta religie ,cu siguranta esti crestin-ortodoxa.
Nu e nevoie la servici sau in alte medii sa vorbim despre credinta noastra.
Noi ,prin atitudinea noastra ,blandete ,bucurie,intelegere fata de neputintele altora , il marturisim pe Hristos.
Reply With Quote
Răspunde