Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.04.2009, 11:33:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Rolul parului este simplu: de a tine cald si de a proteja cel mai important organ, creierul. Chestia cu antenele chiar nu am mai intalnit-o niciodata si mi se pare o MARE ignoranta, sa nu spun mai urat.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.04.2009, 12:48:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Anca, dar Duhovnicul tău ce spune ?
Adica sa-l deranjez pe duhovnicul meu pentru intrebari de pe forum? Dar tu-ti intrebi tu duhovnicul de cate ori scrii cate un raspuns?
Duhovnicul meu e in Romania si nu il pot deranja pentru orice intrebare de-a mea.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.04.2009, 12:52:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Rolul parului este simplu: de a tine cald si de a proteja cel mai important organ, creierul. Chestia cu antenele chiar nu am mai intalnit-o niciodata si mi se pare o MARE ignoranta, sa nu spun mai urat.
Dar nu-ti pui problema daca mai are un rol, in afara de cel estetic si de acoperire a capului, caci nu cred ca protejeaza creierul; ca doar nu creste direct pe creier. Dupa tine ignorant e cel care se intreaba, nu? Interesant!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.04.2009, 17:46:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Am gasit aici informatii destul de interesante despre avantajele parului lung si chiar am gasit ceva referitor la antenele lui Anca :)

...se pare ca ar avea un rol important in captarea razelor solare care la rindul lor ajuta la crearea unei cantitati sporite de vitamina D in organism

Deci de unde s-ar deduce ca monahii care traditional au nevoie de un supliment de vitamine pentru a fi sanatosi poarta parul lung si chiar intr-un fel de coc deasupra capului si...li s-a recomandat si de Sf. PArinti sa poarte parul lung.

Cocul se pare ca maximalizeaza transferul de radiatii de la soare ...prin antene

http://www.sikh.net/sikhism/W/Hair1.htm
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.04.2009, 17:47:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Adica sa-l deranjez pe duhovnicul meu pentru intrebari de pe forum? Dar tu-ti intrebi tu duhovnicul de cate ori scrii cate un raspuns?
Duhovnicul meu e in Romania si nu il pot deranja pentru orice intrebare de-a mea.
Păi dragă Anca, tu ai făcut un apel în sensul ăsta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.04.2009, 18:05:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar nu-ti pui problema daca mai are un rol, in afara de cel estetic si de acoperire a capului, caci nu cred ca protejeaza creierul; ca doar nu creste direct pe creier. Dupa tine ignorant e cel care se intreaba, nu? Interesant!
Sincer nu imi pun intrebarea asta. Sunt intrebari si intrebari. Cred ca e bine sa ne concentram pe intrebari care chiar au o valoare cat de cat.

Ma intreb "antenele" de la subrat ce or transmite. :D
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.04.2009, 18:09:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sincer nu imi pun intrebarea asta. Sunt intrebari si intrebari. Cred ca e bine sa ne concentram pe intrebari care chiar au o valoare cat de cat.

Ma intreb "antenele" de la subrat ce or transmite. :D
Cristina, te rog să mă scuzi că întervin , antenuțele alea se îndepărtează, pentru că transmit miros și gâdilat ușor. Atât !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.04.2009, 18:27:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cristina, te rog să mă scuzi că întervin , antenuțele alea se îndepărtează, pentru că transmit miros și gâdilat ușor. Atât !
Dar totusi de ce le-a lasat Dumnezeu acolo sa creasca incontinuu?...la animale este pentru atractie sexuala priun mirosul ademenitor de transpiratie hormonala. Poate cu timpul ne-am pierdut aceata calitate senzoriala prin antene?
Poate ca nu trebuie sa ne spalam pe "antene" :D ?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.04.2009, 19:17:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar totusi de ce le-a lasat Dumnezeu acolo sa creasca incontinuu?...la animale este pentru atractie sexuala priun mirosul ademenitor de transpiratie hormonala. Poate cu timpul ne-am pierdut aceata calitate senzoriala prin antene?
Poate ca nu trebuie sa ne spalam pe "antene" :D ?
Se zice ca frantuzoaicele, intr-o majoritate covarsitoare, nu au de obicei sa-si epileze subtioara. Oare de-aia e mai rau de musca poporul francez?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.04.2009, 11:02:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Este interesant punctul unde a ajuns discutia. De multe ori imi vine in minte intrebarea asta, de ce a lasat Dumnezeu sa creasca acele fire de par la subtioara? Care o fi rostul lor? (Trebuie sa aibe unul, caci nimic nu exista in trup, in suflet sau in lume fara a avea si un rost.)
Reply With Quote
Răspunde