Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.02.2015, 06:45:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un alt mijloc foarte util de ocupare a copiilor, de asta data la initiativa preotului, este atribuirea de roluri in cadrul Sfintei Liturghii.
Preotul meu nu are diacon, in schimb are multi copiii care il ajuta. Baietii sunt ministranti. Unul cara carafa cu apa, pentru ca preotul sa se spele pe maini inainte de Sf Jertfa. Altul cara un stergar cu care sa se stearga pe maini dupa aceea. Patru cara, fiecare, cate o lumanare la Sanctus (echivalentul Trisaghionului), ca sa-i inchipuie pe ingerii prezenti. Unul cara apa sfintita la Aspersiune. Un flacau mai mare, care e in perioada de discernamant vocational, incenseaza (=cadeste). Are o pozitie preeminenta intre ministranti, se cheama "turiferar" (=purtatorul tamaiei). Etc, etc. In total sunt vreo cincisprezece. Ministranti pot fi si la liturghiile rasaritene, numai ca nu le zice "ministranti", le zice "paji". E normal. Daca preotul este Cristos, atunci e normal sa fie inconjurat de paji, care sunt ingerii. Imi aduc aminte, parintele Galeriu, Dumnezeu sa-l ierte, slujea mereu cu cativa paji bine instruiti.

La randul lor, fetele pot primi atributii in cor, in sacristie, in pregatirea Missaletelor (=micile Liturghiere pentru credinciosi) etc. Via este mare, sunt multe feluri in care copiii il pot ajuta pe lucratorul vrednic, spre lauda lui Dumnezeu si spre mai marele rod pentru El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #172  
Vechi 24.02.2015, 14:28:28
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În România Ortodoxă, tradițională, acești copii se numesc "Copii de Altar" sau "Băieți de Altar". Acești copii nu sunt numiți în nici o biserică ortodoxă cu termenul de "paji".
Nici un preot (ortodox) nu va afirma că are în jurul lui paji, ci băieți sau copii de Altar.

Ar fi bine ca românii care trăiesc în alte țări să își ajute frații din țara de baștină vorbind, mai întâi, curat românește și mai ales fără a stâlci limbajul sfânt al Bisericii, graiul liturgic.
Dacă ar face asta, s-ar ajuta mai întâi pe ei înșiși.

Deci e vorba despre COPILUL DE ALTAR sau BĂIATUL DE ALTAR.

http://www.artmark.ro/ion-iancu-copil-de-altar.html

Last edited by Ioan_Cezar; 24.02.2015 at 14:34:08.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 24.02.2015, 14:35:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
În România Ortodoxă, tradițională, acești copii se numesc "Copii de Altar" sau "Băieți de Altar". Acești copii nu sunt numiți în nici o biserică ortodoxă cu termenul de "paji".
Nici un preot (ortodox) nu va afirma că are în jurul lui paji, ci băieți sau copii de Altar.

Ar fi bine ca românii care trăiesc în alte țări să își ajute frații din țara de baștină vorbind, mai întâi, curat românește și mai ales fără a stâlci limbajul sfânt al Bisericii, limbajul liturgic mai întâi. Dacă ar face asta, s-ar ajuta mai întâi pe ei înșiși.

Deci e vorba despre COPILUL DE ALTAR sau BĂIATUL DE ALTAR.

http://www.artmark.ro/ion-iancu-copil-de-altar.html
Um, sa stii ca catolicii au si ei denumirile lor, si intamplator Mihnea e catolic. Nu trebuie sa-l pui la zid pentru asta.

Si in plus.. paj e in dex:
http://dexonline.ro/definitie/paj/27752
Dupa definitie, si un baiat de altar poate fi considerat "paj". Nu se exclud.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 24.02.2015, 14:56:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Catolicii au denumirile lor, desigur, nu-i problemă. Și nu au decât să le folosească între ei în comunitatea catolică sau în altă parte dar nu în scopuri de prozelitism printre creștinii ortodocși.
În nici un caz nu învață fratele catolic pe Forum Creștin Ortodox cum se numesc copiii români creștini care slujesc în Biserică; graiul liturgic ortodox nu e pentru ca un ateu ca tine sau chiar un credincios catolic să îi aducă atingere.
Nu îl punem la zid pe fratele Mihnea, ci doar îl conducem să își lase uneltele străine dincolo de zid, abia apoi să pășească între zidurile unde copiii se numesc "copii de Altar" iar nu paji.
Nu orice cuvânt din Dex, tinere Abaaab, e cuvânt din graiul liturgic. Poți să faci diferența între limbajul străzii și Graiul Liturgic?

Last edited by Ioan_Cezar; 24.02.2015 at 16:28:48.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 24.02.2015, 15:30:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O idee ar fi sa emigrati in America :)
Aici copiii zbiara,striga,urla si alearga in biserica in timpul slujbei mai ceva ca pe maidanul de joaca.
Trebuie sa fi un adevarat mucenic sa te concentrezi la slujba ca si cum nimic nu se intampla.

Dar asta este...in atatia ani mi-a dat Dumnezeu rabdarea necesara sa fiu calma si sa nu ma mai deranjeze de loc.Norocul lor ca nazdravanii astia sunt asa frumosi si puri ca le poti ierta orice nazbatie :)

O idee ar fi ca tatal sa poarte copilul in biserica,pt ca are mai multa putere in brate decat dvs. Si asta pt ca putinele locuri din biserica sunt vanate de oamenii varstnici,fara vlaga.
Si acum nici cei tineri nu mai sunt ce erau oamenii tineri odata...
Nu stiu de ce nu ma surprinde....
De fapt si la noi e aproape la fel, se tolereaza destul de multe copiilor, mai rar isi urecheaza vreun parinte odrasla, si asta doar daca intrece orice masura...si poate intr-um fel e mai bine asa, decat sa-si aminteasca peste ani ce bataie isi luau la biserica daca nuerau cuminti si cat de horror era, bine ca s-ai facut mari si nutrebuie sa mai vina...
Sunt ntr-adevar si cativa baieti care ajuta in sfantul altar, dar chiar si ei dupa slujba se mai alearga pe afara...adevarul e insa ca pe ei ii cearta parintele primii daca ii aude facand galagie sau tulburare, si acum pe buna dreptate, ei trebuie sa fie in exemplu de buna cuviinta...au fost si doua fete care vindeau lumanari la pnagar si se ocupau de biserica , cred ca initial au fost eleve ale parintelui, apoi studente ( la teologie), dar acum sunt profesoare... . Desigur mai vin si alte eleve si foste eleve, insa acestea sunt precum majoritatea fetelor de liceu din ziua de azi...si chiar si destui baieti, fosti elevi, care in restul timpului stau pe la scara blocului, mai mult sau mai putin cuminti....( unii dintre acesti tineri chiar se mai si impartasesc, dar din pacate nu toti...)
Reply With Quote
  #176  
Vechi 24.02.2015, 19:52:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
În România Ortodoxă, tradițională, acești copii se numesc "Copii de Altar" sau "Băieți de Altar". Acești copii nu sunt numiți în nici o biserică ortodoxă cu termenul de "paji".
Nici un preot (ortodox) nu va afirma că are în jurul lui paji, ci băieți sau copii de Altar.

Ar fi bine ca românii care trăiesc în alte țări să își ajute frații din țara de baștină vorbind, mai întâi, curat românește și mai ales fără a stâlci limbajul sfânt al Bisericii, graiul liturgic.
Dacă ar face asta, s-ar ajuta mai întâi pe ei înșiși.

Deci e vorba despre COPILUL DE ALTAR sau BĂIATUL DE ALTAR.

http://www.artmark.ro/ion-iancu-copil-de-altar.html
Curat grai liturgic! "Baiat de altar" este o calchiere evidenta dupa "altar boy". Un cuvant romanasc, "paj", fata de o calchiere! Cautarea pe google dupa "paj+sfanta+liturghie" da destule rezultate. De exemplu, acest articol recent din care se poate intelege mai bine ce este un paj. Tot "paj" spunea si Pr. Galeriu. Dar vii dumneata, cu artag si ingamfare, sa imi tii lectii de limba romana pe forum folosind argumente in personam. Sau te-ai alcoolizat iarasi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.02.2015 at 19:58:19.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 24.02.2015, 20:00:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Asta a fost sub centură. Nu că mai sus ar fi fost scuzabilă.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 24.02.2015, 21:24:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

....:) Nici vorbă! Sunt un butoi plin de alcool, ce nu se vede din tot ce scriu? Așa că Mihnea, oriunde ar lovi, tot în alcool nimerește. Sau, mă rog, așa îi place să creadă, proiectînd probabil abureala dinlăuntrul lui pe care ar voi s-o inhalăm și noi.
Vrea nu vrea, copiii care slujesc împreună cu preotul se numesc, în Sfânta Biserică, "copil de Altar" sau "băiat de Altar".
Nu avem nevoie de terminologia fandosită, de inovațiile stâlcite, de franțuzismele și bonjurismele catolicilor pentru a numi cele ce țin de Biserica noastră românească, Tradițională, Ortodoxă prin cuvinte din limba curată românească.
Alții însă, care au pierdut ce-au avut prin proprie alegere, desigur că se mulțumesc și cu încropelile unor înlocuitori penibili. Apropos de alcool: dacă vin nu mai avem, bem și oțet, nu? Dar e penibil să venim la băutorul de vin și să-i recomandăm oțetul nostru, puah!...

Știu că pe Mihnea îl deranjează că îi scot în evidență, din când în când, intențiile și așa transparente de a face popularizare BC pe forumul ortodox. El voiește să ne obișnuim cu terminologia BC, ca prim pas către duhul lor. Dar uite că eu nu am nevoie de franțuzismele și alte inovații terminologice (și semantice) din BC și, la rândul meu, însoțesc falsul lui cu originalul nostru românesc și creștin ortodox.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 24.02.2015, 23:22:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am uitat să vă urez "post binecuvântat!" băieți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #180  
Vechi 25.02.2015, 00:27:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Fratilor,cred ca aveti simptome adverse de la mancarea de post :)
Ia nu va mai certati din motive copilaresti,ca uite rad copiii de noi :)
Hai,post binecuvantat si cu bucurii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05