Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 26.06.2015, 10:51:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mergeti voi acasa la consorti/consoarte si spuneti ca ati demisionat pt ca erati abuzati si vi se cerea mai mult decat puteati sau era drept, corect, intra in atributiile voastre sa faceti. Si dc nu va inteleg intoarceti-va la parinti acasa, eventual cu 1 dintre sau toti copiii care-i aveti, si spuneti-le acelasi lucru, ca n v'au inteles partenerii de ce v-ati lasat serviciul... ( de parca ei, sotii/sotiile si parintii vostri nu sunt nevoiti sa sufere si ei la randul lr abuzuri si nedreptati ca sa va fie bine in casa, la toata familia....)
Am mers acasa la sot, in conditiile in care inca stateam in chirie, cu vestea ca nu mai lucrez, pentru ca nu se mai poate asa (inca nu imi facuse sefa angajarea); culmea, m-a felicitat barbatul. Apoi, am cautat frmusel alt job. si m gasit in mai putin de 2 saptamani. Traim, nu avem lipsuri, suntem ok; nu amurit nimeni ca eu am demisionat si a chimbat jobul, chiar daca pt un salar mai mic. Acum imi zicea noua sefa ca, se asteapta de la mine, dupa ce nasc, sa ma intoc la lucru. Ei bine, aia nu se va intampla, pentru ca nu imi las copilul pe mana altora, sa il creasca; e copilul nostru, noi suntem parintii lui, noi il vom creste, nu bunicii, nu matusile. Asa ca urmeaza a ii zic sefei sa isi ia gandul, chiar daca oricum nu voi beneficia de indemnizatia de crestere copil; dar va beneficia sotul de suplimentul de insertie, iar dac m-as intoarce eu lalucru, l-am pierde si pt 200 lei, siner, prefer sa fiu cu aia 200 lei in minus si cu copilul in brate, crescandu-l eu, macar aia 2 ani sa fiu alaturi de el non-stop.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai dar numai de impartasirea copiiilor mici nu se mai vb pe topicul asta...

O discutie lunga si chiar nefolositoare pt nimeni.
Mie mi se pare chiar folositoare.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Îmi place că tu încă insiști...
Sincer, mie, fara ironie sa ceva e genul, chiar mi se pare ca Alin are dreptate si are argumente ff bune. Nu vad de ce nu ar insista; insistentele lui poate ajuta pe altcineva la un moment dat; doar n-om crede ca fallen e singura femeie in situatie e genul; poate mai e cineva in asemenea situatie si poate cineva baga la creieras e tot debiteaza Alin. Si bine face.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 26.06.2015, 11:48:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana una alta, nu stiu cate si daca are drepturi are asupra copilului, dat fiind ca nu a vrut sa fie tata cu acte in regula..

Sigur, nu asa trebuie sa-i pui problema dar cumva trebuie sa inteleaga sa nu se incapataneze sa dicteze chestii din astea.
Cum sa nu aibe??? Are chiar mai multe decat mine...chiar vrea sa ii deschida cont pe numele ei cand se naste si sa-i puna vreo 5000 de euro, sau cat va lua de pe urma mostenirii de la taica-su...in conditiile astea chiar cred ca ar obtine si custodia copilului, in caz ca s-ar ajunge la proces...( bine, as putea sa fac si eu acelasi lucru in cazul in care reuseste bunica-mea sa vanda ce are la tara, si ne da doua direct, la nepoti, partea ei, chiar daca nu vor fi chiar atat), dar tot ar avea mai multe atuuri, mai ales daca dovedeste si ca eu nu stau asa bine cu nervii...

Iar actele le va avea in regula, nu se duce el sa inregistreze copilul la starea civila, pe numele lui? Astfel isi recunoaste si ii este totodata recunoscuta paternitatea...
Reply With Quote
  #293  
Vechi 26.06.2015, 12:18:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cum sa nu aibe??? Are chiar mai multe decat mine...chiar vrea sa ii deschida cont pe numele ei cand se naste si sa-i puna vreo 5000 de euro, sau cat va lua de pe urma mostenirii de la taica-su...in conditiile astea chiar cred ca ar obtine si custodia copilului, in caz ca s-ar ajunge la proces...( bine, as putea sa fac si eu acelasi lucru in cazul in care reuseste bunica-mea sa vanda ce are la tara, si ne da doua direct, la nepoti, partea ei, chiar daca nu vor fi chiar atat), dar tot ar avea mai multe atuuri, mai ales daca dovedeste si ca eu nu stau asa bine cu nervii...

Iar actele le va avea in regula, nu se duce el sa inregistreze copilul la starea civila, pe numele lui? Astfel isi recunoaste si ii este totodata recunoscuta paternitatea...
In conditiile astea, te-a mai pacalit inca o data.

Gestul ala nu impresioneaza nici un judecator, bebelusul nu are ce face cu banii aia, el ramane titularul contului si ii poate retrage cand doreste, pana la 14 ani cel putin (cand are buletin) sau mai sigur, majorat, copilul nu are acces la ei.
Azi poate sa fluture hartia cu depunerea, maine banii nu mai sunt acolo.

In schimb conteaza de ex. cine are spatiul locativ si daca tu nu esti trecuta acolo desi contribui cu bani luna de luna, cam aiurea.

Adevarul este ca nu stai bine cu nervii dar pana la dovedit e o cale lunga, trebuie sa te duca undeva sa-ti faca o evaluare, cu acordul tau, ai sa mergi?

Iar copilul nu-l poate inregistra pe numele lui fara semnatura ta:

http://www.mamica.ro/certificatul-de-nastere/

Parintii nu sunt casatoriti:
(...)
"declaratie de recunoastere a paternitatii semnata in fata ofiterului de stare civila de ambii parinti"

Deci aici poti sa-l faultezi si atat timp cat nu te ia de nevasta si nu aveti drepturi egale (in acte!!) asupra locuintei, nu il treci acolo.

Sigur ca o sa faca urat, o sa ameninte, o sa promita marea cu sarea ca sa te duca de nas, dar daca ai sa te tii tare, obtii ce vrei.

Mai ales ca exista riscul sa ramai si cu copilul si el sa plateasca pensie alimentara.

Insa dupa cum stim, ai sa semnezi ca primarul ca deh, daca face nu's ce ..etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.06.2015 at 12:23:40.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 26.06.2015, 12:31:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Atenție la declarația respectivă! Din oficiu, alocația copchilului vine pe numele tatălui. Să nu rămâi fără ea!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #295  
Vechi 26.06.2015, 13:11:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu neaparat, depinde cine merge cu hartiile sa faca cererea si isi ofera contul pentru ea.
Dar la fel, s-ar pute sa treabuiasca contrasemnata de ambii parinti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 01.07.2015, 16:26:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat, depinde cine merge cu hartiile sa faca cererea si isi ofera contul pentru ea.
Dar la fel, s-ar pute sa treabuiasca contrasemnata de ambii parinti.
Daca copilul are mama si tata oficial recunoscuti da, trebuie si o declaratie din partea tatalui ca nu a facut si el cerere sa primeasca alocatia. Asta daca se duce mama sa depuna cererea de alocatie.
Nu vine nimic din oficiu, alocatia vine dupa ce te duci tu la primarie si faci cerere pentru ea si furnizezi un cont bancar sau adresa ca sa-ti vina banii prin posta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #297  
Vechi 06.07.2015, 13:04:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, cam nasol cu alocatia si cu indemnizatia...n-as vrea nici sa vina la ai mei unde am eu adresa in buletin, si eu sa fiu aici la el, nici invers...( sa vina la adresa lui si eu sa nu mai fiu aici...). Cred ca o solutie ar fi in primul caz sa maia in spatiu ( si parintii a trebuit sa ma ia in spatiu, de doua ori cand a trebuit sa-mi schimb buletinul a tb samearga cu mine la politie...)... sau ar mai fi varianta cu contul, sa-mi intre banii intr-un cont la care sa am acces facil, totusi ( eventual cu card), care sa-l pot accesa de oriunde ( orice cartier, oras, etc).
Tatal cred ca iti poate lua alocatia, daca cererea e pe numele lui si adresa/contul lui, nsa indemnizatia de cresterea copilului ( daca o obtii), cred ca e clar a unuia sau a altuia, care a facut cerere si a indeplinit conditiile ( in cazul meu ar tb sa fie a mea, desigur dc nu se intampla nimic neprevazut..). Iar daca eu ma mut de acolo zic eu ca nu ar fi legal ca postasul sa-i lase lui banii...( asta numai stiu daca se livreaza prin posta, ca alocatia/pensia, sau o ridici personal de undeva)...insa la noi, desigur, se poate orice...
( soacra-mea zicea ca a avut probleme cu raposatul, cand erau ei mici, ea a pkecat cu copiii de la el, i-a dus o vreme la parinti, iar ea a stat cu chirie, in gazda, la camin, etc, si neavand mutatie pe buletin, alocatia venea tot la taica-su, si trebuia sa se duca sa se targuiasca cu el sa-i dea banii pt copii...se pare ca s-a rezolvat abia cand i-a dat si ei casa de la serviciu, de s-au adunat de pe drumuri..)

Dar in fine, nu asta e problema, ci daca va fi sau nu de acord s-o impartasesc ( chiar mi-a zis ca de unde stiu ca ea vrea lucrul asta, de ce nu astept sa isi exprime singura opinia, sau sa o duca cu scoala), daca o vom boteza si cand, ( si unde, si cine, samd), parintele zicea ca inca nu e cazul sa ma gandesc la asta acum, vom vedea la momentul respectiv; asa ca inca nu stiu ce va fi si daca va fi cum vreau eu, cum mi-am dorit...
Reply With Quote
  #298  
Vechi 06.07.2015, 13:30:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Avand in vedere ca nu sunteti casatoriti si ai statutul de intretinuta in casa lui, nu cred ca trebuie sa-i faci hatarul sa-l treci in acte ca si tata.

Punct.

Daca o sa-l treci ca si tata, o sa vrea si indemnizatia si alocatia, ca stie el mai bine cum trebuie cheltuita si etc.

Si da, solutia nu e cu "postasul" ci cu contul in banca, asa se practica acum, probabil o sa-ti zica si la asta ca de fapt nu se poate.

Iar cu restul sugestiilor poti sa-i zici sa se duca la plimbare.

Asta nu e ateu, e anti-teu cu acte in regula.

Sa stii ca inca nu e prea tarziu sa cauti variante de intretinere cu un centru pentru mame singure. ceva de genul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 17.07.2015, 12:30:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pana una-alta, ma tem sa nu ajungem precum cele doua femei din vremea lui Solomon, care isi revendicau acelasi copil...
Care din noi l-a facut? Amandoi; care a facut mai multe pentru el ? E discutabil ; tatal a adus bani, a facut o casa, mama a facut si ea ce a putut si cat a putut, le-a dat sa manance, la amandoi, a strans dupa ei, etc..
Cine-l iubeste mai mult? Si asta e discutabil si cred ca cel mai greu de cuantificat...poate numai Dumnezeu stie...
( ps: imi pare ilogica prima afirmatie: intai spui ca sunt intretinuta, apoi ca n-ar trebui sa-l trec in acte...poate mai degraba in situatia asta n-aar trebui sa ma treaca el pe mine...bine ca nu vreti sa-i spun ca nici nu-i copilu lui...cred ca asta ar fi maxim de lovitura si de lipsa de recunostinta la adresa lui, mai rau de.atat ar fi sa-mi spuna el mie una ca asta, daca ar putea fi posibil dpdv fizic :D)
Reply With Quote
  #300  
Vechi 17.07.2015, 14:18:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu cand s-a produs transformarea asta brusca in el, ca vrea copil.
Acum un an sau doi zicea sa-i faca camera in bucatarie.

Vezi ca erau 2 femei, nu un barbat si o femeie.
Deocamdata doar pentru tine a facut una alta, si a avut avantajele lui, pai unde gasea femeie care sa-i faca curat gratis in casa, mancare si sex?
Chiar si doar sexul costa, si chiar multisor plus ca la "profesioniste" e riscant, daca se alege cu o boala?

Indoielnic ca un ati-teu stie ce este iubirea.
Sunt oameni care isi "iubesc" copiii dar ca un soi de ambitie personala, asa cum isi "iubesc" diverse alte proprietati de care cred ca dispun dupa bunul plac.

Daca vrea sa fie tata in acte cred ca ar trebui sa treaca macar pe la Starea Civila mai intai cu mama, daca pe la biserica nu.

Dar oricum e decizia ta, tu faci, tu tragi, s-a mai vazut si cu alte ocazii, nasol e ca n-ai invatat mare lucru din ce s-a intamplat pana acum, in schimb te-ai intors cu frustrarile tot impotriva celor care te-au sfatuit de bine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05