Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2008, 16:51:14
brandy78 brandy78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 1
Implicit S-a lansat psaltica.ro - portal de muzica bizantina

Aici puteti gasi istoricul muzicii in BOR, notatia psaltica, notiuni teoretice, gramatica muzicii psaltice, exercitii de paralaghie cu rezolvari audio, biografii ale personalitatilor psalticii, galerie foto cu litere stilizate si ornamente partituri, forum, o sectiune de upload si download care va permite sa downloadati ceea ce au pus alti utilizatori sau sa puneti si dvs. diverse materiale la dispozitia altora si nu in ultimul rand un youtube de muzica bizantina
la adresa you-tube.psaltica.ro unde gasiti fisiere audio si video postate de alti vizitatori si unde puteti si dvs. posta fisiere audio si video. Un site interactiv care este dezvoltat impreuna cu vizitatorii sai.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2008, 17:13:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brandy78 Vezi mesajul
Aici puteti gasi istoricul muzicii in BOR, notatia psaltica, notiuni teoretice, gramatica muzicii psaltice, exercitii de paralaghie cu rezolvari audio, biografii ale personalitatilor psalticii, galerie foto cu litere stilizate si ornamente partituri, forum, o sectiune de upload si download care va permite sa downloadati ceea ce au pus alti utilizatori sau sa puneti si dvs. diverse materiale la dispozitia altora si nu in ultimul rand un youtube de muzica bizantina
la adresa you-tube.psaltica.ro unde gasiti fisiere audio si video postate de alti vizitatori si unde puteti si dvs. posta fisiere audio si video. Un site interactiv care este dezvoltat impreuna cu vizitatorii sai.
multumim! si eu am scris despre site, dar nu au fost prea multi interesati... www.psaltica.ro am scris si io! dar cine vrea sa invete, va multumi celor care au facut cunoscut acest site... Bucurii!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2008, 18:27:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
multumim! si eu am scris despre site, dar nu au fost prea multi interesati... www.psaltica.ro am scris si io! dar cine vrea sa invete, va multumi celor care au facut cunoscut acest site... Bucurii!!!
Stiu Geo ! Si-ti multumesc, am vazut anuntul tau cu ceva timp in urma, la topicul de muzica bisericeasca . Eu la randu-mi anuntand pe alti iubitori de astfel de muzica. Sa dea Bunul Dumnezeu , sa avem din ce in ce mai multe adrese pe net, pentru sufletele noastre. Inca odata multumiri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2008, 19:04:38
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Stiu Geo ! Si-ti multumesc, am vazut anuntul tau cu ceva timp in urma, la topicul de muzica bisericeasca . Eu la randu-mi anuntand pe alti iubitori de astfel de muzica. Sa dea Bunul Dumnezeu , sa avem din ce in ce mai multe adrese pe net, pentru sufletele noastre. Inca odata multumiri !
ce simpatic esti! bucurii tuturor...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2008, 20:50:40
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit S-a lansat psaltica.ro...

Am ascultat de multe ori muzica psaltica,si imi place extraordinar de mult,la fel de mult imi plac si psalmii lui David.Imi doresc sa-mi cumpar si Psaltirea Maicii Domnului,dar deocamdata nu pot.Cand sunt singura in masina cant psalmi,deja am invatat pe de rost,dar si cand citesc psalmi cei pe care-i stiu cantati ii cant.Aceasta muzica te inalta,o iubesc si cred ca aceasta muzica ar trebui ascultata de toti crestinii ortodocsi.Mie personal imi place Grupul Psaltic Nectarie Protopsaltul psalmul 102 si psalmul 145.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2008, 13:55:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Am ascultat de multe ori muzica psaltica,si imi place extraordinar de mult,la fel de mult imi plac si psalmii lui David.Imi doresc sa-mi cumpar si Psaltirea Maicii Domnului,dar deocamdata nu pot.Cand sunt singura in masina cant psalmi,deja am invatat pe de rost,dar si cand citesc psalmi cei pe care-i stiu cantati ii cant.Aceasta muzica te inalta,o iubesc si cred ca aceasta muzica ar trebui ascultata de toti crestinii ortodocsi.Mie personal imi place Grupul Psaltic Nectarie Protopsaltul psalmul 102 si psalmul 145.Doamne ajuta!
Da asa-i ! Psaltira este de mare folos si ar trebui citita, ascultata zilnic. Este purificatoare efectiv. Trebuie sa-ti cumperi neaparat si Psaltira Maicii Domnului. Nu este un efort financiar deloc mare . Nici o zi fara un Psalm cel putin ! Trebuie sa ne organizam timpul, pentru ca merita cu prisosinta, iar grija fata de minte si suflet, trebuie sa fie cea dintai. Totul depinde de noi si numai de noi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2008, 00:08:56
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

pentru Cristiboss56

Eu de doi ani m-am schimbat cu ajutorul lui Dumnezeu asa mult incat nimeni din jurul meu nu ma intelege.Toti spun ca traiesc in lumea mea,desi eu ii iubesc pe ai mei pe toti si mai mult de cand m-am schimbat.Sunt mai atenta cu ce-mi spun,cu ce-si doresc,suport totul fara sa cartesc,uneori chiar imi permit sa cartesc si-mi pare rau si-mi cer iertare.Da sunt schimbata,in ceea ce ar fi trebuit sa fiu de la inceput.Nu mai vreau sa ma placa nimeni inafara de Dumnezeu.Daca Lui ii plac atunci sunt fericita.Nu stiu cat costa Psaltirea Maicii Domnului,dar cu siguranta ca luna aceasta mi-o voi cumpara.N-am lucrat un timp,dar in 10 trebuie sa primesc primul salariu,asa ca sper sa-mi permit sa mi-o cumpar.Vreau sa-ti mai spun ca schimbarea a constat in faptul ca ma apropiu de ceea ce inseamna o practicanta a ortodoxiei.Modest oricum dupa cum cred eu,dar pentru ai mei este radicala schimbarea.In ceea ce priveste psalmii,eu citesc doar cei ce se citesc dupa ce ai pacatuit acum,am citit psaltirea cate o catisma pe zi mult timp,acum am un canon ce nu include psalmii si citesc doar 4 psalmi pe zi.Apoi citesc cate un acatist pe zi,aseara am citit Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul,despre care am citit aici pe forum.Sunt sigura ca Dumnezeu ne iarta,dar ce te faci cand tu nu te poti ierta?Cu rabdare ,cu pasi mici cu ajutor de la Dumnezeu nadajduiesc...Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2008, 01:13:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
pentru Cristiboss56

Eu de doi ani m-am schimbat cu ajutorul lui Dumnezeu asa mult incat nimeni din jurul meu nu ma intelege.Toti spun ca traiesc in lumea mea,desi eu ii iubesc pe ai mei pe toti si mai mult de cand m-am schimbat.Sunt mai atenta cu ce-mi spun,cu ce-si doresc,suport totul fara sa cartesc,uneori chiar imi permit sa cartesc si-mi pare rau si-mi cer iertare.Da sunt schimbata,in ceea ce ar fi trebuit sa fiu de la inceput.Nu mai vreau sa ma placa nimeni inafara de Dumnezeu.Daca Lui ii plac atunci sunt fericita.Nu stiu cat costa Psaltirea Maicii Domnului,dar cu siguranta ca luna aceasta mi-o voi cumpara.N-am lucrat un timp,dar in 10 trebuie sa primesc primul salariu,asa ca sper sa-mi permit sa mi-o cumpar.Vreau sa-ti mai spun ca schimbarea a constat in faptul ca ma apropiu de ceea ce inseamna o practicanta a ortodoxiei.Modest oricum dupa cum cred eu,dar pentru ai mei este radicala schimbarea.In ceea ce priveste psalmii,eu citesc doar cei ce se citesc dupa ce ai pacatuit acum,am citit psaltirea cate o catisma pe zi mult timp,acum am un canon ce nu include psalmii si citesc doar 4 psalmi pe zi.Apoi citesc cate un acatist pe zi,aseara am citit Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul,despre care am citit aici pe forum.Sunt sigura ca Dumnezeu ne iarta,dar ce te faci cand tu nu te poti ierta?Cu rabdare ,cu pasi mici cu ajutor de la Dumnezeu nadajduiesc...Doamne ajuta!
Ma bucura cuvintele, gandurile si nazuintele tale. Cu rabdare si cu multa dragoste, totul este posibil pe drumul unic, dar atat de frumos al Pocaintei, ce mari satisfactii are. Da, important sa-ti indeplinesti canonul, sa ti o legatura stransa cu Biserica si Duhovnicul tau, singurul in masura de a-ti orienta pasii tai. Maicuta Domnului nostru sa-ti fie alaturea neancetat si sa ai numai bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2008, 01:54:28
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit S-a lansat psaltica.ro...

Multumesc pentru cuvintele frumoase Cristi,voi cei de pe forum m-ati ajutat foarte mult sa-mi deschid sufletul, sa vorbesc unor oameni straini despre mine.Nu-mi plac oamenii care vor sa stie tot ,care pun intrebari directe,adica cei indiscreti,nu prea imi place sa vorbesc despre mine,nu am nimic de daruit,dar vreau sa particip la discutiile de pe forum.Asa ca ma surprind si pe mine uneori cand ma pun sa scriu sau sa raspund.Mai mult citesc decat scriu e drept,si intotdeauna am sentimentul ca am scris dar nu am spus nimic de fapt.Cred ca pana dupa Craciun n-am sa mai scriu si din acest motiv vreau sa-mi cer iertare de la toti forumistii pentru supararile pe care vi le-am adus cu cele ce am scris.Sa ne dea Bunul Dumnezeu putere,rabdare sa tinem acest post asa cum se cuvine.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2008, 02:26:02
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit S-a lansat psaltica.ro

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma bucura cuvintele, gandurile si nazuintele tale. Cu rabdare si cu multa dragoste, totul este posibil pe drumul unic, dar atat de frumos al Pocaintei, ce mari satisfactii are. Da, important sa-ti indeplinesti canonul, sa ti o legatura stransa cu Biserica si Duhovnicul tau, singurul in masura de a-ti orienta pasii tai. Maicuta Domnului nostru sa-ti fie alaturea neancetat si sa ai numai bucurii !
Maicuta Domnului nostru sa-ti fie alaturea si tie neincetat si sa ai numai bucurii si sufletul plin de iubire pentru Dumnezeu si pentru creatia Lui!Sper ca acest post sa ne faca mai buni unii cu altii,mai calzi,mai blanzi,mai curati si cel mai important mai smeriti.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica psaltica (bizantina) sau corala? VladCat Muzica Bisericeasca 18 01.01.2013 20:46:55
Cursuri muzica psaltica in Bucuresti marianchucky Muzica Bisericeasca 3 25.12.2012 12:26:40
Acatiste si muzica psaltica tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 4 28.12.2008 00:45:34
Muzica psaltica ronom65 Muzica Bisericeasca 0 10.10.2007 18:22:48
muzica psaltica padrevicentiu Generalitati 1 07.10.2007 21:40:45