Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 14.03.2013, 22:22:22
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sa ii multumesti lui Dumnezeu ca acest om nu ti-a devenit sot, sau relatia nu a fost mai lunga, cu siguranta ai fi suferit mai mult. Acum ce sa faci, tot felul de oameni, unii mai rai, altii mai putin educati, altii rau intentionati, etc. Acum incearca sa depasesti aceasta situatie aratandu-i ca nu te injosesti si nu te pretezi la astfel de comportamente. Atitudinea lui spune multe despre el. Nu mai asculta ce spune despre tine, nu ii mai da ocazia sa te jigneasca, clar o face sa te raneasca.
Asa este. Eu merg pe principiul: am o viata, nu 100, nu vreau sa fac anumite compromisuri si vreau sa iubesc cu adevarat. Unde mai pun ca acest baiat si-ar fi dorit sa studieze teologia, iar eu vad o mare incompatibilitate. In fine, in momente din acestea nu pot decat sa imi amintesc Fericirile...
Reply With Quote
  #272  
Vechi 14.03.2013, 23:34:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Sincer nu-i pot intelege pe acei barbati care simt nevoia sa-si jigneasca sau mai rau sa-si bata partenera sau sotia! Poate oi fi eu mai de "moda veche"", insa nu pot pricepe cum asta poate fi un lucru care sa-i faca placere unui barbat......
Nu zic, in orice relatie sau casatorie apar si certuri sau neintelegeri (vorba aia- nu exista relatie sau casatorie perfecta, pentru simplu fapt ca doi oameni nu pot aveea tot timpul acceiasi parere!), insa daca se ajunge la lucruri grave- jigniri sau violenta fizica- e clar ca sunt probleme serioase!
Cred ca tine mult de educatie iar apoi de cat te duce capul. Sa rezolvi lucrurile cu pumnul, arata ca nu esti capabil in alt fel. Violenta fizica este deja prea mult, daca s-a ajuns aici lucrurile sunt pierdute de sub control. Este bine ca atunci cand o fata vrea sa se marite, sa deschida bine ochii, daca observa ceva in neregula sa nu meraga pe ideea ca lucrurile se vor schimba.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 15.03.2013, 19:14:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?.....
necazul meu actual este că am început să fiu mulțumit cu starea mea de persoană singura.
de fapt nici nu mai este un necaz.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 16.03.2013, 00:01:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
necazul meu actual este că am început să fiu mulțumit cu starea mea de persoană singura.
de fapt nici nu mai este un necaz.
Poate nu ai intalnit inca persoana potrivita. De obicei, cand nu mai resimti ceva ca pe un necaz si esti relaxat, atunci se intampla sa gasesti rezolvarea, deci esti pe drumul cel bun :-)
Reply With Quote
  #275  
Vechi 16.03.2013, 03:29:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Incearca si cu "satelitul Doamne"
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...telitul+doamne
ca sa gasiti o cale intre inimile voastre.
Si mie imi e cunoscuta situatia, tatal meu mereu facea asa cu mine, acum am depasit-o amandoi cumva. Eu nu cred ca Domnul vrea sa "ne puna la punct" tinandu-ne intr-o stare din asta de frustrare. Frustrarea nu ajuta.
Poate cel mai bine e sa il binecuvintezi in momentul in care te jigneste sau rade de tine (in sinea ta, aratandu-i-L Domnului), si sa fii mai tare la suprafata, cum zice Andrusca.
Minunat sfat duhovnicesc da aici Pr. Rafail Noica:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...telitul+doamne
Reply With Quote
  #276  
Vechi 17.03.2013, 11:51:46
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Necazul meu este ca mereu cred in binele si frumosul din sufletele unor semeni de-ai mei si mereu ma impiedic in neadevarul din ei si tot cad, incat peste tot port vanatai...Sigur , am reusit sa nu ma mai pedepsesc pe mine, pentru neputintele lor si asta zic eu , tot insemneaza ceva.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 19.03.2013, 19:59:11
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Necazul meu este ca mereu cred in binele si frumosul din sufletele unor semeni de-ai mei si mereu ma impiedic in neadevarul din ei si tot cad, incat peste tot port vanatai...Sigur , am reusit sa nu ma mai pedepsesc pe mine, pentru neputintele lor si asta zic eu , tot insemneaza ceva.
Asa sunt si eu, daca te consoleaza cu ceva. :) Dar, stii tot consider ca nu ar trebui sa ne schimbam, lasa sa vedem noi frumosul in ei si sa ii iubim. E un mare lucru asta.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 22.03.2013, 08:43:01
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Care e necazul dumneavoastra in clipa de fata

Foarte frumos ce ati spus, e bine sa vedem frumosul din oameni! Pur si simplu cred ca oamenii trebuie luati asa cum sunt- nimeni nu-i perfect, cu totii gresim! In cazuri grave insa, cu suntem atacati sau neindraptatiti in mod evident, trebuie sa ripostam! De acord ca trebuie sa iertam greselile aproapelui nostru, insa unele lucruri extreme nu pot fi iertate!

Cel mai mare necaz care poate fi consider ca e singuratea si lipsa unei femei iubite...
Reply With Quote
  #279  
Vechi 24.03.2013, 19:00:22
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Ca nu il iubesc pe Dumnezeu cu toata inima mea, cu tot sufletul meu si cu tot cugetul meu...asa, poate nu as mai avea necazuri
Reply With Quote
  #280  
Vechi 24.03.2013, 19:18:47
alisima's Avatar
alisima alisima is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Despre singuratate.

Singuratatea este soarta tuturor oamenilor inzestrati intr-un fel anume..Ei o vor deplange uneori insa o vor alege intodeauna ca pe cel mai mic dintre doua rele! Ea are si partea ei buna intrucat doar in singuratate inveti sa te rogi,sa meditezi iar meditatia iti arata ca singuratate nu exista, exista doar insingurare deliberata! Asa-zisul meu necaz e ca nu-i pot face pe ceilalti sa inteleaga acest lucru,fiind vorba de cei carora le pasa de mine!
__________________
DOAMNE,AJUTA-MA SA SLUJESC ALTORA DUPA DARUL PE CARE L-AM PRIMIT !

Last edited by alisima; 24.03.2013 at 19:45:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20