Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2010, 11:05:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si eu iti impartasesc punctul de vedere "Iubirea". Nu doar pustinicii au raspuns pentru cele necesare noua ca sa ne lepadam de pacate si sa punem inceput bun.

Partea rea e ca noi ii cautam asa cum cautam ineditul in lumea asta, doar din curiozitate - sa vadem unde stau, cu ce se hranesc .... Si din acest motiv nu ne imbogatim.

Asa ca este foarte important cu ce gand te apropii de el. Nu de alta, dar am fost creati nu sa pierdem timpul, ci sa-l castigam.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2010, 11:06:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Vizitarea unui pustnic este o binecuvantare si nu o aberatie. Nu sunt multi cei care au aceasta ocazie. Intalnirea cu un pustnic te marcheaza profund. Te pune in fata unor realitati duhovnicesti pe care nu le-ai mai trait pana atunci. Una este sa citesti vietile sfintilor si altceva sa intalnesti sfintenia intrupata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.07.2010, 11:23:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu nu cred ca cineva este atat de tampit incat sa se duca la un pustnic si sa il intrebe asa ceva.
E ca si cum eu m-as duce la un cercetator, care practic locuieste la el, la laboratoare, pentru ca experimentul la care lucreaza de 10 ani de zile ii ocupa tot timpul si l-as intreba despre fotbal.
Mi-a fost dat sa vad multe persoane care nu stiau sa se bucure de intalnirea cu oameni de acest gen. De ce? Pentru ca inca nu constientizau ca se afla intr-o alta lume.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2010, 14:39:59
adelina.e adelina.e is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 17
Implicit

Avem multe de invatat de la acestia. Nu neaparat sa le urmam exemplul. Dar putem sa invatam despre puterea lor de a se desprinde de materialismul din jur. Noi nu putem renunta la telefon sau calculator si credem ca astea ar fi sacrificii supreme.

Si apoi, nu trebuie sa copiezi tot ce vezi. Prin faptul ca refuzam sa cunoastem ceva, pentru ca nu ni se pare util, devenim noi pustnici si inchistati. Ne ingustam singuri orizontul si apoi traim din clisee. Orice experienta care nu iti dauneaza (ca doar nu iti dai foc, sa cunosti mai bine efectele focului, sau bei benzina), este cu adevarat folositoare, macar pentru faptul ca iti pastreaza neuronii agili...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.07.2010, 14:50:47
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Pustnicii nu-s cautati din curiozitate sau pt vorbe intelepte. Avem 2000 de ani de pustnici, cu scrieri lasate, unde gasim raspunsuri la toate intrebarile. Crestinii ii cauta pe pustnici pt rugaciune..Acestia obtin in cateva secunde cu rugaciunea cat ne-am stradui noi cativa ani...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.02.2011, 21:20:21
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Am avut ocazia sa vorbesc cu un pustnic. Niciodata nu am stiut cum il cheama.

Era undeva in jud. Prahova spre in niste dealuri de pe langa Slon.
Stiu ca am mers foarte mult pana acolo. Era impresionant ce am gasit. Un izvor care iesea de sub radacina unui copac... o gradina mica cu 2 randuri de diverse legume si 2 meri.

Aveam vreo 14 ani. Nu prea mai tin minte ce am vorbit, dar stiu sigur ca acel batran era foarte primitor si nu a parut deranjat.

Am auzit anul trecut ca ajuns la Sfantul Munte al Atho-ului... in ciuda faptului ca NU AVEA FAMILIE si NICIUN BAN.

Deci nu vad nimic rau in vizitarea pustnicilor, daca acestia binevoiesc sa te primeasca in chilia lor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.02.2011, 10:17:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrei, ne-am obisnuit sa stam de vorba cu oameni care nu prea au multe de spus.
Iar cand suntem fata in fata cu un pustnic nu stim ce sa-l intrebam. (...)
Si eu sunt de parere ca un pustinic nu ne va refuza niciodata.
Cu cat esti mai aproape de Dumnezeu, cu atat ai mai multa putere de a darui.
Asa este. Tot in noi sta caderea.. nu mai stim sa traim cu adevarat.
Inima ar trebui sa ne arda la intalnirea cu un pustnic, ori la auzirea despre unul.

Noi nu avem putere nici macar sa inchidem televizorul, sa mancam mai putin gustos, sa ne imbracam mai simplu, etc.
Cat despre pustnici.. aceia nu au mai pastrat nimic pentru ei din cele ale lumii.

Cand un pustnic nu fuge de cei care'l cauta cu dragoste, se cade... sa'l cautam.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 16.02.2011 at 10:20:01.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.02.2011, 12:18:00
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit ce parere aveti despre pt Costel in principal, dar nu numai...

PUSTNICI CU VIEȚUIRE ÎNGEREASCĂ DIN MUNȚII RARĂU ȘI GIUMALĂU - JUD. SUCEAVA

"Munții Rarău și Giumalău (vârful Muntelui Rarău are o înălțime de 1651m, iar vârful Muntelui Giumalăul, de I857m) au fost, din străvechi timpuri, aleși de pustnici, pentru sihăstrie și desăvârșire, fiind mai îndepărtați de lume.

PUSTNICUL N.

Pustnicul N. se nevoia mai mult pe Muntele Giumalău. Avea darul lui Dumnezeu, de a se face nevăzut. În anul 2001, i-a spus fratelui I.:

Peste două săptămâni, o să fie un eveniment important [Este vorba de atacul terorist din 11 septembrie 2001, asupra celor două blocuri turn gemene din New Vork, oare, după cum spunea președintele Bush, au schimbat soarta lumii (în mai rău pentru creștinii ortodocși)] într-o țară îndepărtată. Efectul dăunător în România va fi în anul 2011. Ai să fii în Iași, să nu te sperii... Roagă-te lui Dumnezeu să nu te prindă anul 2011 în oraș, pentru că va fi mare vărsare de sânge. O să rânduiască Dumnezeu și o să stai pe Muntele Rarău, în 2011.

Fratele I. avea 60 de ani și a întrebat:

- Mai este mult până în 2011. O să trăiesc până atunci?
- O să trăiești. O să mă rog, ca să locuiești pe Muntele Rarău.

Cu un an mai înainte de a se muta la viața cea veșnică (Pustnicul N. s-a mutat la viața cea veșnică in anul 2002, fiind in vârstă de 105 ani), pustnicul N. i-a spus fratelui I. ziua în care să vină
și cum să-l înmormânteze. În ziua pe care o prorocise, a fost găsit adormit întru Domnul și îngropat de fratele I. și maica T., după obiceiul pustnicesc, pe Muntele Giumalău, în locașul pe care și l-a săpat singur. Pustnicul N. nu a vrut să i să pună cruce pe mormânt, ca să nu știe nimeni locul unde este îngropat și i-a dat canon fratelui I., să nu-i spună nimănui numele.

PUSTNICUL ZOSIMA

Despre pustnicul Zosima, am aflat că a fost monah la Mănăstirea Rarău. L-a cunoscut pe părintele Daniil Tudor - Stareț la Mănăstirea Rarău, între anii 1954 - 1958. A plecat pe Muntele Rarău, fiind prigonit de autoritățile comuniste.

Fratele I. l-a întrebat în anul 2007 pe Pustnicul Zosima:
- Părinte, ce o să fie în România în anul 2011?
- O să fie mare măcel în orașe*. O să fie mai rău decăt ti-a spus părintele Pustnic N. Roagă-te să te păzească Dumnezeu, că este greu de scăpat de ce o să fie.
Fratele I. a insistat să afle mai mult:
- Ce o să fie, revoltă, război sau cutremur?
Zosima i-a răspuns:
- O să trăiești și o să vezi. Să te rogi lui Dumnezeu neîncetat.

Sihastrul Zosima a spus să nu luăm documentele biometrice și că este foarte bine că la mănăstirile de pe Muntele Rarău se slujește zilnic Sfânta Liturghie.

* Este canonul românilor pentru cele peste 25.000.000 de avorturi și alte mari păcate. Criza economică, foamea, pierderea a sute de mii de locuri de muncă, neplata integrală a salariilor, a pensiilor, a medicamentelor compensate, pierderea a sute de mii de case și a multor mașini achiziționate în leasing, fără a li se restitui banii plătiți; patimile și păcatele, vor scoate milioane de români în stradă, avănd loc acest mare măcel în Rornănia. Indrumăm pe creștini noștri, să meargă la Biserică și la Sfintele Mănăstiri, să se roage pentru pace și mântuire, să postească, să se spovedească și Împărtășcască și să nu participe la aceste revolte. Sunt Părinți care spun că Romănia va fi atăt de distrusă, încăt nu va mai prezenta interes pentru a fi angrenată de marile puteri, care se vor confrunta după puțin timp timp în cel de al III-lea Război Mondial, care va începe prin atacul armatei ruse asupra Turciei și strâmtorilor Dardanele și Bosfor.

CONCLUZIE:

Totul pare fără scăpare dar ultima frază îngroșată mi-a dat încredere și consider că este binele din tot acest rău, din toată această pedeapsă bine-meritată. Voi reveni cu alte citate din carte, citate de întărire pentru vremurile de pe urmă pe care, cu voia Domnului, se pare că le vom prinde."

http://blog.pustniculdigital.info/articole/228/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.02.2011, 10:12:13
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit calatorule

Deviem de la subiect numai ca ma iau fiorii de prevestirile astea.Pai prin toate legile si masurile cam asta urmaresc guvernantii sa iasa lumea in strada sa se omoare unii cu altii in timp ce ei raman la adapost.Ne mai servesc cate una ca aia cu vamesii -nu ca ar fi nevinovati-dara ca sa sarim unii pe altii si sa ne vindem si sufletul prin ucidere si macel ca oricum viitorul ne e amanetat de ei de mult.Mai bine ne rugam si ne intoarcem catre Biserica acum in ultimul ceas ca numai Domnul ne poate feri si apara de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.02.2011, 12:55:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Crestinii ii cauta pe pustnici pt rugaciune..Acestia obtin in cateva secunde cu rugaciunea cat ne-am stradui noi cativa ani...
Imi vine in minte intamplarea din vremea Sfantului Ioan Gura de Aur, cand antiohienii au distrus statuile imperiale. Pentru a salva orasul de la pieire, Sfantul Ioan a chemat in Antiohia toti pustnicii din imprejurimi, in vederea "imblanzirii" politistilor si judecatorilor. Acestia le-au cerut trimisilor imperiali sa plece la Constantinopol si sa-i transmita imparatului ca nu avea dreptul sa ucida nici macar un singur om pentru ca nu mai putea construi altul, precum in cazul statuilor.

Putstnicii aveau sa-i uimeasca pe tortionari prin demnitatea si credinta lor, oferindu-se sa fie executati in locul antiohienilor. Ancheta a fost apoi suspendata in asteptarea deciziei imperiale. Ordinul de gratiere a orasului, a ajuns in Saptamana Patimilor. Antiohia a sarbatorit in acelasi timp Invierea Domnului si propria ei inviere din morti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
unde pot gasi un pustnic? cornelpr Calugarul 94 30.04.2015 00:30:50
Inca o aberatie: hibrizi umano-bovini BogdanF Generalitati 5 31.07.2010 13:28:14
Reapare P.C.R - realite sau aberatie ? cristiboss56 Generalitati 22 04.07.2010 00:15:56
O noua aberatie din Anglia Pelerinul Stiri, actualitati, anunturi 7 14.04.2010 20:01:48
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41