Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 08.02.2012, 12:46:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu puneam picioarele in apa fierbinte cu sare cand eram racita.
Ce mi-as fi dorit sa functioneze si la mine metodele astea naturale, insa ptr. mine penicinlina injectabila a fost sfanta. Cand eram mica faceam de 2 ori pe an bronsita-astmatiforma si am facut si pneoumonie, si numai cu injectii imi trecea. Atibioticele erau ba prea slabe, ba prea puternice. Macar injectiile nu afecteaza ficatul. Nu stiu cum de am avut acea sensibilitate la plamani. Scuza-ti intreruperea, insa m-au napadit amintirile cand am citit cuvantul pneomonie.
@Yasmina. Sper sa treaca repede. Insanatosire grabnica.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 08.02.2012, 21:11:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@Laura,pentru raceala usturoiul e sfant. Si da-l incolo de ficat,se reface... Dai prea multa atentie.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De exemplu predispozitia pentru dulce este cauzata de pancreas. Pancreasul cere dulce.
Iarasi imi vine sa contrazic teoria. De exemplu in copilarie eram un mare bautor de suc,ca orice copil... In clasa a 7-a sau a 8-a am hotarat brusc,deodata,sa ma las! Doamne ce greu mi-a fost,ce pofta aveam cand ii vedeam pe altii cum desfaceau sticla de suc langa mine si il savurau. Insa cum sunt o fire ambitioasa,mi-am tinut cuvantul,mi-am autosugerat sa nu beau! Si iata-ma la 22 de ani ajuns fara sa beau suc absolut deloc de la 14 ani. Nici nu mai stiu ce gust are sincer. Am incercat odata sa beau o putin suc fara acid iar altadata am luat o gura de Montew Dew (sau cu-m s-o scrie),ca habar n-aveam ce este (s-a dovedit a fi tot suc) si in ambele cazuri m-a luat instantaneu o durere groaznica de stomac! Deci uite ca acum nu mai imi e pofta niciodata de suc,dupa atatia ani. Ia spune-mi,inainte sa ma las,ce anume imi dadea pofta aia,ce organism? Acum sa inteleg ca s-a dereglat?

In aceeasi periada am renuntat complet si la dulciuri,insa m-am reapucat de ele acum vreo 2-3 ani (bine,nu exagerez cu ele,doar ocazional). Din nou nu mai aveam nicio pofta de ciocolata,prajituri etc. E absolut normal sa dispara cand organismul se dezobisnuieste. Oare aborigenilor din Australia le e vreodata pofta de dulce sau mai stiu eu ce? Nu. Asa ca imi mentin parerea ca asta e strict superstitie in cea mai mare parte din cazuri.

PS si mie imi "place" (in sensul ca nu ma deranjeaza deloc) mirosul de benzina etc. Ce,sunt bolnav? Sa fim seriosi,totul difera de la om la om,nu avem toti organismele la fel.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 08.02.2012, 21:35:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai sa lasam pentru un minut teoriile si sa vedem unde ar putea duce atata teorie: http://www.youtube.com/watch?v=qgLbvIbXRmo

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2012 at 21:37:38.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 08.02.2012, 21:59:13
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Fiecare pofta are o cauza:

Unora le este pofta de ciocolata, altora de ceva sarat.
Oricare ar fi pofta ta, uneori este atat de puternica incat te face
sa iesi din casa in miez de noapte si sa te duci la magazin sa-ti
cumperi mancarea dupa care salivezi.
Pofta de un anumit aliment este modul corpului prin care iti spune ca
duce lipsa de vreo substanta din acea mancare.
Si de multe ori ca sa-ti satisfaci intr-adevar pofta, trebuie sa
mananci altceva decat crezi ca ai nevoie.

Daca ti-e pofta de ciocolata.
Ai nevoie de magneziu.
Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe.

Daca ti-e pofta de ceva dulce.
Ai nevoie de:
crom pe care il gasesti in brocoli, struguri, branza, fasole boabe,
pui, ficat de vitel
carbon pe care il gasesti in fructe proaspete
fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate,
nuci, legume, fulgi
tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat,
spanac, cartofi, stafide

Daca ti-e pofta de paine, paine prajita
Ai nevoie de azot
Pe care il gasesti in mancaruri proteice: peste, carne, fasole boabe,
nuci

Daca ti-e pofta de grasimi (chipsuri), prajeli
Ai nevoie de calciu
Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza,
nap

Daca ti-e pofta de cafea sau ceai
Ai nevoie de:
fosfor pe care il gasesti in pui, vita, ficat, peste, oua, lactate,
nuci, legume, fulgi
sulf pe care il gasesti in galbenusul de ou, ardei rosii, usturoi,
ceapa
sare
fier pe care il gasesti in peste, carne de pasare, fructe de mare,
verdeata, cirese negre

Daca ti-e pofta de alcool, pastile care sa te relaxeze
Ai nevoie de:
proteine pe care le gasesti in carne de pui, de porc, nuci, lactate,
fructe de mare
calciu pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan,
branza, nap
potasiu pe care il gasesti in masline negre, cartofi, spanac,
verdeturi amare

Daca ti-e pofta de gheata
Ai nevoie de fier
Pe care il gasesti in peste, carne de pasare, fructe de mare,
verdeata, cirese negre

Daca ti-e pofta de mancare prajita
Ai nevoie de carbon
Pe care il gasesti in fructe proaspete

Daca ti-e pofta de bauturi acidulate
Ai nevoie de calciu
Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza,
nap

Daca ti-e pofta de mancaruri sarate
Ai nevoie de cloruri
Pe care le gasesti in peste, lapte de capra, sare de mare

Daca ti-e pofta de mancaruri acide
Ai nevoie de magneziu
Pe care il gasesti in nuci, seminte, legume, fructe

Daca ti-e pofta de lichide
Ai nevoie de apa
Trebuie sa bei circa 8-10 pahare de lichid pe zi

Daca ti-e pofta de solide mai degraba decat lichide
Ai nevoie de apa
Corpul tau a fost dezhidratat pentru o perioada asa lunga de timp
incat nu mai simte nevoie de apa.
Trebuie sa bei cat mai multa apa posibil pentru a reveni la normal.

Daca ti-e pofta de bauturi reci
Ai nevoie de mangan
Pe care il gasesti in alune, nuci, arahide, ananas, coacaz negru

Daca ai anumite pofte in perioada premenstruala
Ai nevoie de zinc
Pe care il gasesti in carne rosie, fructe de mare, radacinoase,
salata, legume cu frunze

Daca iti este mai mereu foame
Ai nevoie de:
silicon pe care il gasesti in nuci, seminte
tirozina pe care o gasesti in suplimentele de vitamina C, portocale,
verdeturi, legume si fructe rosii
tryptophan pe care il gasesti in branza, carne de miel, ficat,
spanac, cartofi, stafide

Daca nu ai pofta de mancare
Ai nevoie de:
vitamina B1 pe care il gasesti in fasole, nuci, seminte, ficat
vitamina B3 pe care o gasesti in ton, carne de vita, pui, curcan,
porc, legume, seminte
cloruri pe care le gasesti in peste, lapte de capra, sare de mare

(http://forum.prichindelulmeu.ro/view...php?f=96&t=886 )
Nu mai bine iei un supliment complet de minerale si vitamine ? :) Oricum ca sa ti le asiguri din alimentatie pe toate in doze optime e imposibil, oricat de sanatos ai manca.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 09.02.2012, 22:07:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Domnule Ovidiu cunoasteti ceva remedii in caz de pneumonie?Ma refer in faza incipienta sau profilaxic,ca daca boala este deja in priza atunci fuguta la doctor si antibiotice.
Am aflat azi ca un coleg a fost internat aseara cu pnemonie,asta dupa ce am lucrat alaturi de el 3 zile,am folosit aceleasi computere,aceleasi scaune etc.
Nu stiam azi de ce m-am sculat cu o tuse asa din senin,mi-am spus ca trebuie sa fie de la sucul de merisoare baut cu gheata,dar se pare ca nu-i asta..
Daca ma puteti ajuta cu un sfat.
Pentru pneumonie, cataplasma cu argila pe spate e minunata. Se face o pasta din argila intr-un recipient de sticla sau de portelan. Argila sa nu intre in contact cu metalele. Pui pasta de argila pe o folie de plastic (o punga desfacuta) si o asezi pe spate. Daca are cine sa te ajute, poate sa-ti puna mai intai argila si apoi sa-ti aseze o folie pe deasupra. Trebuie intarita si imunitatea. Catina, spirulina, ganoderma, chlorella sunt cateva sugestii. De cautat pe internet virtutile acestor remedii. Sanatate.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 09.02.2012, 23:08:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Trebuie intarita si imunitatea. Catina, spirulina, ganoderma, chlorella sunt cateva sugestii. De cautat pe internet virtutile acestor remedii. Sanatate.
Pentru intarirea imunitatii as merge doar pe fructe si legume si mai putin pe suplimente (desi nu sunt contraindicate).
Cateva surse ar fi: Vitamina C, Calciu
Reply With Quote
  #397  
Vechi 09.02.2012, 23:58:01
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Exclamation

pentru imunitate: ghimbir, miere cu propolis, lamaie, usturoi .

O cana de ceai de ghimbir cu miere si lamaie pe zi contribuie eficient la intarirea imunitatii.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 10.02.2012, 02:03:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit multumesc

Multumesc pt sfaturi,chiar inainte de a ma imbolnavi am mancat ghimbir si usturoi,ba chiar si ardei iute.Defapt sunt condimente aproape nelipsite.
Pana la urma,contactul cu colegii bolnavi si-a spus cuvantul.

Eu am avut pneumonie dubla la numai 9 luni,de atunci am mare sensibilitate cu vantul,curentul,schimbari de temperatura.Racesc usor.
De multe ori ajung la febra inalta,ca si azi.
Dupa ce am asudat din belsug si am schimbat 3 perechi de pijamale,ma simt mai bine.
Am luat vitamina C,aspirine,Theraflu,suc de portocale si am mancat salata,supa si usturoi cu paine...

Stie cineva de cataplasma cu hrean pe spate sau piept???
(as putea sa fac si de argila caci am).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 10.02.2012, 02:17:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
PS si mie imi "place" (in sensul ca nu ma deranjeaza deloc) mirosul de benzina etc. Ce,sunt bolnav? Sa fim seriosi,totul difera de la om la om,nu avem toti organismele la fel.
Nu stiu care era explicatia dar eu eram inebunita ca si copil de mirosul de benzina,iar cel de otet ma facea sa salivez abundent.

Mama ascundea otetul si mustarul,sa le pot folosi cu masura numai in prezenta ei,doarece exageram.Ungeam feliile de paine cu un strat gros de mustar sau inmuiam painea in otet.Numai asa puteam sa mananc oua,branza sau alte gustari.De fapt totul se reducea la mustar.
Mie imi plac foarte mult condimentele,ierburile aromatice,muraturile si nu ma numar printre cei ce au adictie la dulce ci la sarat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 10.02.2012, 02:30:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,si mie imi place la fel de mult usturoiul (sub orice forma,fie intreg sau mujdei - il beau ca pe apa),si la fel ca tine mananc sarat,condimentat etc. Pai cand vad supa in farfurie pun piper pana se face neagra. Cu mustarul nu ma omor. Adica mi se pare ok,indispensabil de multe ori,doar ca nu-l consum in cantitati mari. Mai imi place mult mazarea cruda,desfac borcanu sau cutia si mananc asa,e excelenta.

PS de carne,sunca nici nu are rost sa mai zic,numai mici si gratare as manca daca s-ar putea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42