Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 22.10.2012, 18:26:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Una este să fie interesant și alta este să fie folositor. Să nu mai vorbim că "bârfa" duce spre păcat.
Am specificat ca nu si cele legate de discutiile despre useri, doar cele legate de invatatura.
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 22.10.2012, 20:01:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unui bătrân credincios îi murise soția. L-a întrebat pe Părintele: „ După ce semn o va recunoaște în viața viitoare? Și i-a răspuns: „După dragoste”.
Frumos cuvant! O sa-l tin minte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 22.10.2012, 20:13:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Consider ca Taina Casatoriei are ca scop mantuirea, hristificarea, indumnezeirea prin har a membrilor familiei si ca aceasta Sfanta Taina nu este "anulata" de adormirea intru Hristos Iisus si invierea intru Hristos Iisus (insa pentru a elimia orice echivoc, reamintesc ca dupa inviere nicidecum nu mai fi vorba de activitate sexuala intre soti).

Sunt de acord cu cele expuse in articolul de mai jos cu privire la Taina Casatoriei.
http://www.revistaortodoxa.ro/?p=630

Nu stiu ce sa spun despre "intimitatea" sotilor (si aici evident ca nu ma refer la relatiile sexuale) ci la intimitatea conjugala (duhovniceasca, sufleteasca:intelectual-afectiva, trupeasca specifica trupurilor pnevmatizate) familiei dupa inviere.
Totusi, avand in vedere ca in Biserica la Sfanta Liturghie traim deja, pregusam ziua a 8-a putem sa ne facem o idee despre aceste aspecte avand in vedere faptul ca familiile vin impreuna la Sfanta Biserica, la Sfanta Liturghie spre exemplu intra impreuna, venereaza Sfintele Icoane impreuna in cadrul comunitatii bisericesti, participa de obicei impreuna la Sfanta Euharistie... insa Adora pe Dumnezeu la Sfanta Liturghie barbatii impreuna cu barbatii iar femeile impreuna cu femeile (motivele sunt multiple si au in vedere ontologia umana specifica barbatului si femeii; in care sfintenia, hristifcarea omului tine cont de aceste caractestici insa nu in sens discriminatoriu -Doamne fereste, caci sfantul fie barbat fie femeie are aceeai valoare duhovniceasca pentru Sfanta Treime - ci in sens ontologic functional uman specific barbatului si femeii).

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Multumesc!
Cum i-ai raspunde tu lui Alin cand spune ca nu se poate trece peste pasajul in care Hristos spune ca 'nu se vor mai marita' oamenii in Imparatie?

Din articol:

"Ca Taină însă, în sens creștin, ea trebuie să-și tragă puterea din Jertfa lui Hristos, ca toate celelalte Taine, întrucât primește putere prin sfințirea pe care o dă Biserica în numele lui Hristos, prin Duhul Sfânt. Numind Căsătoria ,,Taină”, Sfântul Apostol Pavel afirmă că aceasta își are locul în Împărăția cea Veșnică. Bărbatul devine o singură ființă, un singur trup cu femeia sa, în același fel în care Fiul lui Dumnezeu a încetat de a mai fi numai El-Însuși, adică Dumnezeu, pentru a deveni și om, pentru ca adunarea poporului Său (Biserica) să poată deveni Trupul Său.

În Sfintele Evanghelii găsim adesea asocierea dintre Taina Nunții și Împrăția lui Dumnezeu. În acest sens, nunta dintre Dumnezeu și Israel, poporul ales, era privită de profeții Vechiului Testament ca pe o împlinire prefigurativă a vieții de dincolo de moarte. În acest context omul primea taina îmbrăcării în veșnicie sau mai bine zis șansa de a trece din neființă la ființă. Împlinirea reală a acestei metafore se realizează prin Întruparea Mântuitorului Hristos, Cel ce devine pentru totdeauna Mirele Ceresc al Bisericii Sale."

Daca ceva este intru Imparatie, nu poate fi desfiintat automat odata cu moartea.
Asta nu are nmic cu vreo 'neputinta afectiva' a mea sau a altora sau cu 'wishful thinking' de care zice Alin (care, aici, nu prea a aratat empatia de care zice; lucru care m-a intristat). Caci a fi impreuna in mod special cu cineva (lasand la o parte aspectul 'fizic' al trupurilor inviate, un aspect secundar, probabil, pana la urma) nu inseamna de loc ca nu va fi impreuna, ca membri ai trupului lui Hristos, si cu toti ceilalti.
Tot asa cum un cuplu care traieste o dragoste adevarata nu are o legatura de tip narcisist, ci este deschis iubirii pentru ceilalti.
As zice chiar ca trairea unei relatii de unire in Hristos ne face sa ii iubim mai mult si pe ceilalti, si in lumea asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 22.10.2012, 21:26:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unui bătrân credincios îi murise soția. L-a întrebat pe Părintele: „ După ce semn o va recunoaște în viața viitoare? Și i-a răspuns: „După dragoste”.
Frumos dar naiv sa crezi ca oamenii vor ajunge acolo doar cu bruma de dragoste de aici.
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 22.10.2012, 21:38:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
"Ca Taină însă, în sens creștin, ea trebuie să-și tragă puterea din Jertfa lui Hristos, ca toate celelalte Taine, întrucât primește putere prin sfințirea pe care o dă Biserica în numele lui Hristos, prin Duhul Sfânt. Numind Căsătoria ,,Taină”, Sfântul Apostol Pavel afirmă că aceasta își are locul în Împărăția cea Veșnică. Bărbatul devine o singură ființă, un singur trup cu femeia sa, în același fel în care Fiul lui Dumnezeu a încetat de a mai fi numai El-Însuși, adică Dumnezeu, pentru a deveni și om, pentru ca adunarea poporului Său (Biserica) să poată deveni Trupul Său.
Pai ia la analizat cele 7 taine si sa ne spui si noua care crezi ca isi vor mai gasi locul in imparatia vesnica.
Faptul ca este "Taina" nu ii confera automat vesnicie, dupa cum speculeaza autorul.

Sigur ca exista o solutie la problema casatoriei multiple, ultima casatorie ar putea fi cea valabila, celelalte "uniri in fiinta si trup" fiind desfacute de moarte sau desfranare - motivele legitime ale divortului (nu e o taina asa vesnica, si indisolubila pana la urma nu?).

Insa Hristos nu da acest raspuns, nu spune "ultima casatorie e cea valabila in vesnicie" (ar fi fost atat de simplu, nu?) ci ca "nu se vor mai casatori" + paralela cu ingerii (care n-au fost niciodata casatoriti).

Citat:
Daca ceva este intru Imparatie, nu poate fi desfiintat automat odata cu moartea.
Uite ca in cazul mortii, sotul/sotia supravietuitor se poate recasatori, prima casatorie fiind desfiintata, de un act atat de "banal" ca moartea.

Citat:
Asta nu are nmic cu vreo 'neputinta afectiva' a mea sau a altora sau cu 'wishful thinking' de care zice Alin (care, aici, nu prea a aratat empatia de care zice; lucru care m-a intristat). Caci a fi impreuna in mod special cu cineva (lasand la o parte aspectul 'fizic' al trupurilor inviate, un aspect secundar, probabil, pana la urma) nu inseamna de loc ca nu va fi impreuna, ca membri ai trupului lui Hristos, si cu toti ceilalti.
Eu cred ca ai inteles greist, desi am subliniat - legaturile afective dintre cei mantuiti vor depasi cu mult pe cele de natura poate mai degraba subiectiva, lucrate de cei mai multi dintre noi, aici pe pamant.

Si mentiune, jumatate din discutia pana acum se refera tocmai la aspectul "fizic" al relatiilor dintre cei casatori in acesta viata.
Ma bucur ca macar la acest capitol Eugen te-a lamurit (cumva) desi cand am spus acelasi lucru, ti se parea ne-credibil.
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 22.10.2012, 21:54:47
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am cerut și eu adminului să urmărească istoricul topicului. Atunci topicul era pe la pagina 70. Apoi am mai trimis un mesaj, topicul era pe la pagina 90. Ori nu a reușit să citească încă mesajele, ori...

ps: nu strică sa trimiți un mesaj.
Scuze, dar nu stiam ca exista practica inchiderii unui topic. In cazul de față se impune așa ceva? Pe ce criterii? Oricum, după părerea mea, dacă mă uit la efervescența intervențiilor, nu pare să fie un topic părăsit în mod natural, care să aibă nevoie doar de o lovitură de grație. Aștept păreri.

Profit de ocazie să reașez discuția pe făgașul inițial, inserând totuși aspecte foarte interesante, lansate de fiecare dintre voi de-a lungul paginilor anterioare. Eu sunt căsătorit, am doi copii (momentan, fiindcă dorim mai mulți). Fiind romano-catolic, practic metoda naturală de reglare a concepției, adică ne abținem în perioadele oprite (de biserică, de diverse contexe), și avem relații conjugale atunci când dorim să avem copii, sau când nu dorim să avem copii (nu putem, de fapt, și atunci ne folosim de perioadele de infertilitate din cadrul ciclului), dar dorim totuși să exprimăm iubirea conjugală și în mod intim. Nefiind siguri, chiar dacă folosim metoda naturală, că nu va veni vreun copil, ci fiind conștienți și deschiși unui astfel de deznodământ.

În sine, am fost atras de ideea de abstinență, și încerc să o integrez în viața mea de creștin. Nu doar la nivelul vieții intime, ci și la alte nivele. Dar cu precădere, poate că este și firesc faptul că acum, la această vârstă, sunt preocupat mai mult de abstinența sexuală. În BO este mai pregnantă ideea de abstinență decât în BC, de aceea m-am adresat vouă, prin intermediul acestui forum, în așteptarea unor poziții pertinente care să explice abstinența sexuală.

Aici s-au complicat lucrurile. De fapt, s-au complexificat. Mi-am dat seama că pentru a înțelege rostul abstinenței, trebuie să discutăm (și să cunoaștem în final, evident), cum stau lucrurile cu plăcerea, cu starea dinaintea păcatului originar, cu menirea căsătoriei, importanța harului și sacramentului. Și, evident, nu trebuie să uităm că toate acestea trebuie să încercăm să le aplicăm în ziua de astăzi, diferită de cea de ieri. Adică, precauțiile sunt altele.
Cu alte cuvinte, trebuie niște cunoștințe teologice destul de temeinice și riguroase, ca să poți răspunde cât se poate de complet la chestiunea abstinenței (fie ea sexuală sau de altă natură).

Eu am pus o întrebare la un moment dat, Dl. Dragomir mi-a raspuns. Fiind ceva important legat de topic, reiau discuția. Eu am întrebat așa: de ce a pus Dumnezeu, în cadrul unui ciclu feminin, o perioadă de fertilitate și una de infertilitate? Ipoteza mea este că a permis acest lucru tocmai pentru ca soții să poată trăi unirea conjugală în perioada infertilă, chiar și atunci când, după discernământ autentic, își dau seama că nu pot avea chiar atunci un copil. Altfel, dacă s-ar aștepta doar momentele când soții pot avea copil, punând la mijloc și perioadele oprite de biserică, se poate ajunge la momente foarte rare de unire conjugală. Ceea ce poate pune sub semnul întrebării rostul însuși al căsătoriei, în punctul în care se vorbește de "remedierea concupiscenței". Oricum, fără să vorbim de frecvență - ca să nu intrăm prea adânc în subiect, deși nu consider că este ofensator -, soții cred că sunt în general de acord că o frecvență mai rară poate să creeze tensiuni în cuplu, pe când o frecvență mai deasă poate să unească mai mult pe cei doi. Evident, există tot felul de alte condiții complementare,atât pentru un caz, cât și pentru celălalt. Și evident, per se, actul sexual nu este cel care ține un cuplu, în final. Plecăm de la aceste ipoteze.
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 22.10.2012, 22:02:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Eu am pus o întrebare la un moment dat, Dl. Dragomir mi-a raspuns. Fiind ceva important legat de topic, reiau discuția. Eu am întrebat așa: de ce a pus Dumnezeu, în cadrul unui ciclu feminin, o perioadă de fertilitate și una de infertilitate? Ipoteza mea este că a permis acest lucru tocmai pentru ca soții să poată trăi unirea conjugală în perioada infertilă, chiar și atunci când, după discernământ autentic, își dau seama că nu pot avea chiar atunci un copil. Altfel, dacă s-ar aștepta doar momentele când soții pot avea copil, punând la mijloc și perioadele oprite de biserică, se poate ajunge la momente foarte rare de unire conjugală. Ceea ce poate pune sub semnul întrebării rostul însuși al căsătoriei, în punctul în care se vorbește de "remedierea concupiscenței". Oricum, fără să vorbim de frecvență - ca să nu intrăm prea adânc în subiect, deși nu consider că este ofensator -, soții cred că sunt în general de acord că o frecvență mai rară poate să creeze tensiuni în cuplu, pe când o frecvență mai deasă poate să unească mai mult pe cei doi. Evident, există tot felul de alte condiții complementare,atât pentru un caz, cât și pentru celălalt. Și evident, per se, actul sexual nu este cel care ține un cuplu, în final. Plecăm de la aceste ipoteze.
Ciudat este ca dl. M.D. care este catolic, a recunoscut ca acea perioada nu este in vederea practicarii "sexului infertil" cum invata biserica din care dumnealui face parte, ci este pregatira organismului femeii pentru o noua sarcina.

Ceea ce face metodele contraceptive propuse de biserica Romano-Catolica cam in acelasi plan de virtute cu masturbarea de exemplu.
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 22.10.2012, 22:29:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eugen nu m-a 'lamurit'. Am spu doar ca problema mentinerii unei forme pnevmatizate de unire trupeasca este pana la urma secundara
Fiecare si-a spus parerea si deocamdata eu nu mai am ceva nou de zis despre asta.

Nu vor exista Tainele in forma actuala, bineinteles, ci rezultatele lor. De ex cineva vindecat 'in suflet si trup' de taina maslului va fi cu atat mai mult vindecat la inviere.

Hristos nu a spus multe despre cununie. Insa El a participat la nunta din Cana unde a schimbat apa in vin. Ca sa arate cum o legatura omeneasca se schimba daca este trainta impreuna cu El.

In ceea ce priveste cununia multipla, cred ca mai degraba va ramane cea care a fost cel mai profund traita in Hristos.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ia la analizat cele 7 taine si sa ne spui si noua care crezi ca isi vor mai gasi locul in imparatia vesnica.
Faptul ca este "Taina" nu ii confera automat vesnicie, dupa cum speculeaza autorul.

Sigur ca exista o solutie la problema casatoriei multiple, ultima casatorie ar putea fi cea valabila, celelalte "uniri in fiinta si trup" fiind desfacute de moarte sau desfranare - motivele legitime ale divortului (nu e o taina asa vesnica, si indisolubila pana la urma nu?).

Insa Hristos nu da acest raspuns, nu spune "ultima casatorie e cea valabila in vesnicie" (ar fi fost atat de simplu, nu?) ci ca "nu se vor mai casatori" + paralela cu ingerii (care n-au fost niciodata casatoriti).



Uite ca in cazul mortii, sotul/sotia supravietuitor se poate recasatori, prima casatorie fiind desfiintata, de un act atat de "banal" ca moartea.



Eu cred ca ai inteles greist, desi am subliniat - legaturile afective dintre cei mantuiti vor depasi cu mult pe cele de natura poate mai degraba subiectiva, lucrate de cei mai multi dintre noi, aici pe pamant.

Si mentiune, jumatate din discutia pana acum se refera tocmai la aspectul "fizic" al relatiilor dintre cei casatori in acesta viata.
Ma bucur ca macar la acest capitol Eugen te-a lamurit (cumva) desi cand am spus acelasi lucru, ti se parea ne-credibil.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 22.10.2012, 22:52:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Frumos cuvant! O sa-l tin minte.
Mă bucur că ți-a plăcut. E cuvântul Părintelui Arsenie.
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 22.10.2012, 23:03:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unui bătrân credincios îi murise soția. L-a întrebat pe Părintele: „ După ce semn o va recunoaște în viața viitoare? Și i-a răspuns: „După dragoste”.
Frumos!
Ma gandesc ca nici macar apostolii nu L-au recunoscut din prima pe drumul din Emaus pe Hristos cel Inviat. Oare de ce? Chiar se intrebau cum de nu L-au recunoscut, ca doar simteau cum le arde inima in ei cand le vorbea...

http://www.crestinortodox.ro/paste/i...aus-71053.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02