Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1161  
Vechi 23.10.2012, 18:40:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi atunci hai să ne facem propia lege. Oare nu e asta o șoaptă diavolească?



Faptul că tu nu ești de acord, nu îseamnă că așa este și bine.



Asta e legalizare a prostituției în cadrul familiei. Fani, iartă-mă, dar chiar nu te auzi ce vorbești?
1) Nu ne facem propria lege, ne folosim discernamantul de crestini botezati.

2) Evident ca nu inseamna neaparat ca e bine, dar poate e valabil si in cazul tau ;-)
Oricum, ce este bine pentru unul, nu este neaparat bine pentru altul.

3) Prostitutie inseamna cu totul altceva. Inseamna sa platesti o femeie ca sa-ti satisfaci poftele sexuale.Dragostea fizica dintre soti, indraznesc sa afirm, nu are de-a face cu asa ceva.
Nu plateste nimeni pe nimeni, se daruiesc unul altuia. Si nu isi satisfac poftele, ci se gandesc si la placerea si binele celuilalt. Asta in afara de celelalte aspecte de care vorbeam.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #1162  
Vechi 23.10.2012, 18:46:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai aduc o situatie ca exemplu: un cuplu care a avut deja copii (sau nu a avut) si ajunge la varsta sau in situatia cand nu mai poate procrea (menopauza la femei, sau sa zicem ca din cauza unei tumori a trebuit sa fie indepartate trompele, sau alte motive). Eu nu sunt de acord cu unii care zic ca in acest caz, sotii ar trebi sa traiasca in abstinenta. In cazul lor, rodul unirii lor fizice a avut deja loc, iar acum ei pot continua sa traiasca scopul unirii, (de care ziceam mai sus).
Te rog să încerci faci diferența dintre SCOP și ROD. Mare atenție.

Dacă scopul unirii dintre doi vârsnici care nu mai pot avea copii este mântuirea și dacă ar fi valabilă aceată ipoteză de ce totuși bătrânii nu mai pot avea copii? Oare nu e un semn clar că menopauza spune STOP scopului - adică acela de a avea copii, și nicidecum mântuirea? Unirea lor nu mai are un ROST - pentru că nu mai pot avea copii. Dar ei se iubesc, sentimente între ei sunt, și poate chiar mai profunde decât cele din tinerețe, pentru că sunt trăite cu inima de "copil". Acestea îi va mântui și nicidecum unirea trupească.
Reply With Quote
  #1163  
Vechi 23.10.2012, 19:05:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
1) Nu ne facem propria lege, ne folosim discernamantul de crestini botezati.

Nu am spus, tu ai afirmat. Poate mai de folos era să amintești de un duhovnic, o învățătură a BO etc

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
3) Prostitutie inseamna cu totul altceva. Inseamna sa platesti o femeie ca sa-ti satisfaci poftele sexuale.Dragostea fizica dintre soti, indraznesc sa afirm, nu are de-a face cu asa ceva.
Nu plateste nimeni pe nimeni, se daruiesc unul altuia. Si nu isi satisfac poftele, ci se gandesc si la placerea si binele celuilalt. Asta in afara de celelalte aspecte de care vorbeam.
Am folosit prea larg sensul cuvântului "prostituție", a fost doar un mod de a spune, de a întări idee, desigur mă gândeam la desfrânare. Nu-mi spune că nici asta nu poate exista în cadrul familei. Apropo uite ce spune pr Tănase:

Femeile care inghit pilulele, accepta prezervativul sau folosesc metoda calendarului, etc. se prostitueaza.

Azi, noi n-am putea face si noi asta. Poate deja in minte avem prostituatele de pe strada. Deacord. Dar nu pentru acelea avem noi marea grija ca acelea sunt putine.
Noi avem marea grija si marea strangere de inima si problema noastra, avem problema sotiilor noastre care se prostitueaza! Dar cum se prostitueaza?

Pai cum se prostitueaza la bordel. Ce este la bordel? La bordel exista o femeie sau mai multe femei astea sunt controlate de medic, in Germania este o strada intreaga asa cu asa ceva in vitrine e dezastru ce este acolo. Ma mir cum...adica ma mir, stai si te gandesti cum Dumnezeu poate sa permita? Si iata Dumnezeu in iubirea Lui tot ne asteapta. Si acolo exista un medic si acolo exista un control mai ales acum lucrurile stau destul de aspru si barbatii merg si savarsesc intr-un mod...fara scop cu o femeie necunoascuta un lucru lasat Dumnezeu in afara Cununiei " (religioase) ".

Barbatii nostrii ce savarsesc acelasi lucru cu propria lor nevasta! Dar merg si la Biserica, dar unii se si spovedesc altii se si impartasesc. Numai ca folosesc prezervativul, folosesc pilulele, folosesc pastilutele nu stiu ce mai fac nu stiu ce calendar mai tin si atunci inseamna ca se prostitueaza. E cam dur cuvantul eu stiu dar trebuie sa vorbim pe fata ca asta e tema! Tema este asta: Libertatea noastra in viata daruita de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #1164  
Vechi 23.10.2012, 20:16:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Ciudata treaba si cu intelepciunea asta.
Adica e ciudat ce inteleg unii prin intelepciune. Unii inteleg sa se faca ei proprii dumnezei, hotarand cati copii au sau nu posibilitatea sa creasca. Asta mie mi se pare o nebunie.
De ce nebunie? Ptr ca azi sunt bine, sanatos, maine pot fi intr-un scaun cu rotile si nu mai pot munci. Si atunci ce sa fac cu copiii? Oare nu sa merg inainte, si sa ii cresc cu nadejdea in Domnul? Oare noi stim ziua de maine? oare ne cunoastem noi puterile? Oare de la noi vine puterea de a ne creste copiii? oare de la noi vine puterea de a munci ptr a le asigura traiul necesar ?

Refuz intelepciunea care il pune in umbra pe Domnul, si ma scoate la lumina pe mine.Eu sa "le dau viata"(strasnica exprimare!), eu sa ii cresc, eu sa...
E firesc sa simti ca nu mai poti de vreme ce e mereu eu in fata. De vreme ce lipseste a doua persoana, sau prima cum ar fi firesc, adica Domnul . In situatia aceasta e firesc ca omul sa nu poate creste decat unu sau doi copii.

In intelepciunea noastra hotaram cati copii sa nastem. In intelepciunea noastra hotaram ca nu suntem destul de frumoase si trebuie sa ne mai"cosmetizam". In intelepciunea noastra, consideram demodate sfaturile parintilor in ceea ce priveste tinuta, postul, ascultarea.
Si tot in vartutea aceastei intelepciuni cred ca ne deplasam cu viteza fulgerului.
problema se puneincotro? Ptr ca stim ca drumul spre mantuire e ingust si anevoios. Asadar unde duce acest drum pe care mergem cu o asa mare viteza?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 23.10.2012 at 20:20:24.
Reply With Quote
  #1165  
Vechi 23.10.2012, 20:48:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astea nu sunt decât șoapte ale vicleanului, după cum spunea și părintele. Dar nu te necăji Lore, Dumnezeu are grijă de toate. Mai bine ne-ai spune ceva despre Matei.

ps: sper să fi reținut bine numele...dacă nu scuze anticipat
Reply With Quote
  #1166  
Vechi 23.10.2012, 21:04:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Biserica Catolică nu propune nicio metodă contraceptivă. Dacă nu vi s-ar fi explicat în detaliu, aș considera-o o scăpare. Din păcate, nu e cazul. E doar rea-voință.
Stiu, nu ii spune direct "contraceptiva" pentru ca ar cade sub propria anatema.
Foloseste un cocktail de termeni si pseudo-silogisme prin care "evitarea sarcinii" capata dimensiuni legitime.
Reply With Quote
  #1167  
Vechi 23.10.2012, 21:07:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu. Dragostea oate si ea sa fie transfigurata.
Dupa teoria ta, vor pierde si bruma aia de dragoste.
Te rog sa-mi arati si mie unde am zis ca "se pierde".
Eu cred ca am scris exact opusul:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca ai inteles greist, desi am subliniat - legaturile afective dintre cei mantuiti vor depasi cu mult pe cele de natura poate mai degraba subiectiva, lucrate de cei mai multi dintre noi, aici pe pamant.
Citat:
De dragoste conjugala, vreau sa zic. Cea care reflecta
unirea Hristos-Biserica.
Putini ajung cu dragostea la nivelul asta, chiar avand binecuvantarea casatoriei.
Reply With Quote
  #1168  
Vechi 23.10.2012, 21:15:41
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa nu uitam de prima minune pe care a savarsut-o Hristos prin insasi prezenta Sa acolo in Cana Galileii . Erau si mai sunt care se pronunta impotrva casatoriei , pentru ca acestia au creat mitul ca la ceasta nunta mirii au ramas feciorelnici . Gresit , caci Apostolul Pavel ii numeste mincinosi pe acestia ( Tim. 4 , 2-3 ). Unirea trupeasca dintre soti nu este condamnata nicaieri , caci sa nu uitam de canonul 1 al sinodului din Gangra , apoi canonul 14.
Sa nu uitam , draga Ovidiu nici cuvintele lui Ioan Gura de Aur , care aducand ca exemplu pe sotii Acvila si Priscila , spunea : “sa nu se osandeasca casatoria si sa nu se considere sotia, cresterea copiilor, casa si munca o piedica pentru urmarea faptelor credintei”.
Numai in cadrul casatoriei se poate realiza unirea trupeasca , duhovniceasca si sufleteasca , iar unirea trupeasca are ca scop nasterea de prunci .
In epistolele apostolice , sunt cuprinse si relatiile intime dintre soti : “Si cei doi vor fi un singur trup”. Apoi sa nu uitam ca : “toate sunt foarte bune si ca barbat si femeie a facut Dumnezeu pe om” ( canonul 51 din Pravilele Apostolice).
Absolut clar si direct exprimat mesajul dumnezeiesc din Scripturi si Traditie de catre domnul Cristian! Mai mult nu se poate adauga.
Erezia abaterilor de dreapta musca cu putere din trupul credintei sanatoase. Idei de castitate agresiva si masochista, caci nu ii pot spune altfel, circula in medii de oameni...casatoriti. E de plans: unii mireni vor sa tina un monahism fara de fagaduinte, ritual, ascultare, iar unii monahi devin modernisti inflacarati. Chiar e o lume a "oglinzilor rasturnate"!
Reply With Quote
  #1169  
Vechi 23.10.2012, 21:18:49
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
contraceptia de tip natural (adica cea cu abtinerea in perioadele fertile).
Cu tot respectul de care sunt capabil, dar consider o mare problemă faptul că se confundă contracepția cu metodele naturale de reglare a nașterilor. Pilulele, prezervativul, steriletul, diafragma etc nu pot fi decât contraceptive. Metoda naturală, per se, înseamnă observarea unor semne ale corpului femeii. Ulterior, dacă metoda naturală este folosită pentru a controla (a se citi: a opri în mod nejustificat și prelungit) numărul de copii, acolo începe problema. Dar în sine, ca metodă (acțiune), metoda naturală presupune doar observare. Deci nu este contraceptivă.

Larg răspândită este, din păcate, această confuzie, care împiedică discuția în profunzime pe acest subiect.
Reply With Quote
  #1170  
Vechi 23.10.2012, 23:39:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Cu tot respectul de care sunt capabil, dar consider o mare problemă faptul că se confundă contracepția cu metodele naturale de reglare a nașterilor. Pilulele, prezervativul, steriletul, diafragma etc nu pot fi decât contraceptive. Metoda naturală, per se, înseamnă observarea unor semne ale corpului femeii. Ulterior, dacă metoda naturală este folosită pentru a controla (a se citi: a opri în mod nejustificat și prelungit) numărul de copii, acolo începe problema. Dar în sine, ca metodă (acțiune), metoda naturală presupune doar observare. Deci nu este contraceptivă.

Larg răspândită este, din păcate, această confuzie, care împiedică discuția în profunzime pe acest subiect.
Oricum ai spune si metoda sugerata de tine (de BRC de fapt) ESTE contraceptiva - impotriva conceptiei, are ca scop evitarea conceptiei.

Cum, este o intrebare secundara si aici se pot diferentia doar prin efectele secundare insa intentia/scopul/finalitatea sunt aceleasi.

Si mai este o metoda care nici macar nu implica observare, ci doar nefinalizarea actului "ca la carte".
Cu aia ce aveti? Nu este la fel, in intentii si finalitate? Este naturala - un gest cat se poate de natural, doar ca este facut "inainte", nu "dupa".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02