Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.12.2014, 12:04:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

aici as completa cu: daca exista si acordul (ce urat suna, dar nu imi vine alt cuvant mai potrivit in minte acum) duhovnicului.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.12.2014, 12:06:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

„Binecuvântarea” este cuvântul pe care îl căutai, cred :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.12.2014, 12:09:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, Cristi, multumesc :) acesta era cuvantul.

off topic total: Acum am aflat din greseala cum dau multi quote, si eu ma chinuiam manual pana acum :)))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.12.2014, 12:41:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
aici as completa cu: daca exista si acordul (ce urat suna, dar nu imi vine alt cuvant mai potrivit in minte acum) duhovnicului.
Da, cu binecuvântarea duhovnicului. Poți să citești tot articolul, am postat link-ul.
Sau pastorala Pastorala Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2014: http://patriarhia.ro/pastorala-sfant...2014-2874.html
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.12.2014, 12:58:28
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da, cu binecuvântarea duhovnicului. Poți să citești tot articolul, am postat link-ul.
Sau pastorala Pastorala Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2014: http://patriarhia.ro/pastorala-sfant...2014-2874.html

frumos, indeosebi ultima parte, cea in care ni se spune ca suntem datori sa cinstim sfintele icoane si prin iubirea aratata semenilor; si ne indeamna sa cinstim si icoana din sufletul semenului nostru.

"Iar fapta bună, adică punerea în practică a Evangheliei iubirii milostive, înseamnă a descoperi și recunoaște chipul lui Dumnezeu din semenii noștri, a face pentru ei ceea ce Hristos a împlinit pentru oamenii bolnavi, săraci și întristați pe care i-a miluit."
Superb spus si bine ar fi sa facem asa.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.12.2014, 13:04:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă bucur că ți-a plăcut. :)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.12.2014, 17:12:58
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
*
Ovidiu a spus bine ca nu trebuie spovedanie ptr. fiecare impartasanie. Cu siguranta el nu a sugerat sa ne impartasim chiar daca avem pacate grave. El a vorbit despre crestini, despre oamenii din Biserica care stiu cum sta treaba, nu la noi veniti sau la crestinii de ocazie. Spovedania inainte de Sf.Impartasanie se face mai ales ptr. pacatele grave, de moarte si strigatoare la cer (omor/avort, curvie, hotie, fumat, alte patimi). La noi s-a impamantanit acest obicei de a ne spovedi inainte de impartasanie, ptr. ca majoritatea romanilor se duc la preot de Craciun si de Pasti. In aceasta situatie, normal ca trebuie sa fie spovediti oamenii inainte de a primi Sf.Impartasanie.
pe mine m-ati bagat in ceata, si dvs. si ovidu.b .nu pt. ca e neclar ce ati scris ci pt. ca e foarte diferit de ce stiam eu.
nu am intalnit "oamenii din Biserica care stiu cum sta treaba" care sa se impartaseasca fara a se spovedi inainte,apoi in toate cartile marilor duhovnici am citit ca una dintre conditiile pt. a te putea impartasi este spovedania.

in ceea ce priveste "Spovedania inainte de Sf.Impartasanie se face mai ales ptr. pacatele grave, de moarte si strigatoare la cer" iar nu sunt de acord...marii duhovnici ne atentioneaza ca si gandurile rele trebuie marturisite.

si de faptul ca grecii se impartasesc fara spovedanie nu am auzit.sau poate ca fac lucrul acesta,dar cu siguranta parintii imbunatatiti greci nu recomanda lucrul acesta.

oricum,ceea ce vreau eu sa spun e ca tot ceea ce am auzit,citit de la diversi preoti e ca trebuie sa ne apropiem cu mare grija de Sfanta Impartasanie,spune si Apostolul Pavel ca trebuie sa se cerceteze omul pe sine si apoi Impartasania.
nicioadata nu am intalnit preoti care sa impartaseasca pe cineva care nu s-a spovedit inainte.

dar pana la urma duhovnicul decide pt. fiecare,desi ma sperie gandul ca sunt preoti care impartasesc fara sa spovedeasca inainte.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.12.2014, 22:54:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
pe mine m-ati bagat in ceata, si dvs. si ovidu.b .nu pt. ca e neclar ce ati scris ci pt. ca e foarte diferit de ce stiam eu.
Ceea ce știi NU e greșit, doar că se poate și altfel. "Altfel" e de fapt normal și se încadrează în învățătura Bisericii. Sunt multe "practici" străine de Tradiția Bisericii care au devenit "tradiții".

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
nu am intalnit "oamenii din Biserica care stiu cum sta treaba" care sa se impartaseasca fara a se spovedi inainte
Urmează o săptămână cu 4 zile de sărbătoare și deci, avem parte de 4 Sfinte Liturghii. Din câte știu și ce am văzut pe unde am umblat, preoții duhovnici dau dezlegare celor pregătiți pentru a se împărtăși și în următoarele zile de după praznicul Nașterii Domnului. Și uite cum te poți împărtăși fără spovedanie, dar cu binecuvântarea duhovnicului.

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
apoi in toate cartile marilor duhovnici am citit ca una dintre conditiile pt. a te putea impartasi este spovedania.
IPS Joantă: http://ortodoxiatinerilor.ro/euharis...pa-impartasire

Apoi, IPS Laurențiu e pe aceeași linie: http://www.mitropolia-ardealului.ro/...ct.php?id=3096 - citește cu atenție "Tabăra a treia".

La fel și Pr. Petru Pruteanu: http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
si de faptul ca grecii se impartasesc fara spovedanie nu am auzit.sau poate ca fac lucrul acesta,
Că tu nu ai auzit, asta nu înseamnă că nu se practică.

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
nicioadata nu am intalnit preoti care sa impartaseasca pe cineva care nu s-a spovedit inainte.
Că nu ai întâlnit nu însemnă că nu exită. La greci e o practică firească. Să nu uităm că grecii sunt cei care au păstrat cel mai bine Tradiția.

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
dar pana la urma duhovnicul decide pt. fiecare,desi ma sperie gandul ca sunt preoti care impartasesc fara sa spovedeasca inainte.
Nu ai de ce să te sperii, creștinii primurilor veacuri așa se împărtășeau și, slavă Domnului, se practică și astăzi. E o formă spre care se tinde a se reveni.

Last edited by ovidiu b.; 23.12.2014 at 23:39:09.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.12.2014, 02:58:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cei care au fost la Biserici grecesti, au intrat in contact cu greci ortodocsi, iti pot confirma ca nu se spovedesc inainte de fiecare impartasanie. Acum, ca se spovedesc si unii care au pacate grave si ganduri care sunt legate de ceva patimi, asta e alta discutie.

Ce am spus despre greci si rusi, nu stiu din auzite. Faptul ca traiesc intr-un oras multicultural, mi-a dat sansa sa vad cum e si la rusi, si la greci. Cea mai apropiata Biserica ortodoxa de mine, este un ruseasca, nu romana.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.12.2014, 09:33:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cei care au fost la Biserici grecesti, au intrat in contact cu greci ortodocsi, iti pot confirma ca nu se spovedesc inainte de fiecare impartasanie. Acum, ca se spovedesc si unii care au pacate grave si ganduri care sunt legate de ceva patimi, asta e alta discutie.

Ce am spus despre greci si rusi, nu stiu din auzite. Faptul ca traiesc intr-un oras multicultural, mi-a dat sansa sa vad cum e si la rusi, si la greci. Cea mai apropiata Biserica ortodoxa de mine, este un ruseasca, nu romana.
Este interesant de vazut ca inclusiv in interiorul ramificatiei crestin-ortodoxa exista diferente cateodata mari intre interpretarile si obiceiurile fiecarei patriarhii in parte.
Reply With Quote
Răspunde